HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag 2en January 1858. No 19. STAETRIJNDIG OVERZIGT. De aenspraek van den President der Ver- eenigde Stalen van Amerika, zegtdat men reden heeft om zich te verheugen over de be noeming van eenen nieuwen engelschen minis ter, doch dat men met misnoegen moet beves tigen dat er nog met Engeland eenige twist redens bestaen. Hg wakkert de afgezanten des lands aen om een nieuw handellraktaet met de midden ryken van America te sluiten en om in de kwestie van China onzydig te blyven. De Tarieven zullen niet overzien worden. De Pre sident vraegt ook den oorlof om twintig mil joenen dollars in bons op de schatkist te mogen uitgeven, en alzoo de koophandel Icrisis ter hulp te komen. De afschaffing der Indiaensche Maelschappy schynt, zoo men schryft uit Engeland, byna verzekerd. De President van die maelschappy heeft eene waerschouwing ontvangen van het ministerie, dat een bill aen het parlement zal worden aengeboden, waerby het beslieren der Indien zal aen het engelsch Staetsbestuer toe geëigend zyn. Eene aerdebeving heeft op 19" december plaets gehad in het zuiderlyk gedeelte van het koningryk der Twee-Siciliën. De sleden van Salerne, Polenza en Pola zyn vreedelylt be proefd geweest. Verschelde honderde menschen hebben er het leven verloren. De bevolking van Napels heeft een geheelen dag hare huizen verlaten en de nacht op strate moeten over brengen. De opening der Kamers heeft te Washington plaets gehad op 7° december. John C. Brec- kenridge door onpasselykheid niet kunnende den voorzitter stoel van het Senaet bekleeden is B. Filz Patrilc, tot voorzitter by interim benoemd geworden. In dé tweede kamer is tot voorzitter benoemd geweest James L. Orr met 128 stemmen tegen 84 gegeven aen G.-A. Groiv, kandidaet der zwarte republikanen. De Vice Koning van Egypten komt het bou tven toe te staen van verschelde katholyke kerken, en eenen grond tot het timmeren eener school voor de Broeders van Liefde in de stad Caire. De laelste post der Indiën meldt dat het klein garnizoen van Lucknow verlost is. Sir Colin Campbell is aldaer aengekomen met 22,000 mannen en heeft de vyandelyke magt bestaende uit 50,000 mannen gansch verslegen. De vrouwen, de hinders en de gekwetsten zyn te Cawnpore aengekomen. De Keizer van Vrankryk heeft den staetsraed voorgezeten in welken er is gehandeld geweest over de landbouw verzekeringen. De bank van Engeland heeft hare discompte bepaeld op 8 o/o. De leening voor rekening van Noorwegen is a pari geschied by het bankhuis Bary te Londen, voor twaelf of voor achttien maenden aen 7 o/o; het Icapitael beloopt lot 6,500,000. De Keizerin van Rusland, zal met het begin der lente wederom naer Italië trekken. Het fransch Senaet is by een geroepen tegen 18" januarius. Marechal Pelissier is ondervoorzitter deszelfs benoemd. Het engelsch kabinet koomt eene veran dering te ondergaen. Lord Harrowby wordt vervangen door lord Clanricarde in de bediening van byzonderen zegelbewaerder. Deze verandering geschiedt door beweeg reden van gezondheid. HET NIEUW JAER 1858. Het jaer 1857 is verdwenen; het valt met al de voorledene jaren onder de ge schiedkundige handeling. Indien wy dit jaer vergelyken met het jaer 1856, hoe verschillig is het niet voor België! Ons land vierde, in 1856, den vyf en twintigsten verjaerdag der regering van Z. M. den Koning, en de gansche wereld had het oog op ons gevestigd. Wy waren een groot, een wys volk volgens het ver moeden van allenmen was zelfs afjonstig van zoo grooten voorspoed, van dusdanig geluk, bekomen in het verloop van vyf en twintig jaren. Tien maenden waren nauwelyks ver schenen sedert de voortreffelyke feesten te Brussel en geheel het land door gepleegd, toen het oordeel over België te stryken gansch veranderd wierd. Immers in de laetste dagen van mei, zweefde de muitery door de straten van Brussel en van andere steden; de Grondwet wierd te buiten ge- gaen, men deed geweld aen eenen afgezant eener vreemde mogendheid aen de deuren van onze Kamers zelve; het wanorder had de overhand boven het order. Eenige maenden later het geweld doet zich in de gemeente kiezingen gevoelen; het mi nisterie vlugt voor het gevaer, de Kamers worden door het ministerie ontbonden; en al die wysheid, al dal gezag dat wy te voo- ren bezaten, verdwynt, om ons zoo veel te dieper te vernederenals wy te vooren hoog in achting verheven waren. Daer is de geschiedenis van België voor 1857. Die der andere volkeren van Europa is ook al wat verduisterd. Engeland, de valschte der mogendheden, is ook gevallen en verminderd in aenzien by de volkeren. De indiaensche oorlog voorspelt vele onge lukken om niet te zeggen het begin van Engeland's ondergang. Pruissen is een koningryk zonder ko ning Koning Frederik is zinneloos. De Piemont is doorzyne liberalen erger geleid dan België. Italië is ziek in zynestaetkunde en overmeesterd door Mazzini's volk. Por tugal is verwoest door de geele koorts. Vrankryk's lot hangt af van het leven van éénen mensch. Men ziet het, de wereld is ziek; Europa is ondermynd door de verderffeïyke lee ringen die samenzweeren tegen Autaer en Troon. De driften worden verwekt door de drukpers die alles dat goddeloos en wal- gelyk is, voor den dag brengt. De jongheid groeit op in stelsels die den haet van het menschdom tegen de samenleving en de goddelyke leeringen ophitsen. Waer gaet de samenleving naer toe? Er blyft aen alle weldenkende menschen over,de ermen tot den Hemel uit te reiken, en van den Almogenden, die de herten der koningen en der onderdanen in zyne hand houdt, te bekomen dat Hy zyn volk beware. Wy wenschen onze lezers en onze me deburgers, veel moed en eene hoopvolle onderwerping aen Gods wil, gedurende het jaer dat begonnen is en gedurende nog lange jaren. De moed is noodig ten tyde der beproevingen, om te worstelen tegen het kwaed, en om het goed, dat vroeg of laet moet zegepralen, staende te houden; ondersteund door Gods bescherming, zul len wy ongehinderd door de beproevingen treden; want wat God bewaert, is wel be- waerd. Dat de kristene vrede heersche in alle huisgezinnen; dat de voorspoed over alle onze ondernemingen vloeije, en dat Gods dienst en Vaderland zegevieren over alle hunne vyanden!. AFSCHAFFING DER BLOEDWET. Men spreekt te Brussel van eene verga deringdie in kortedagen zou plaets hebben om de ervorming der militie wet te beko men. Verscheide leden der wetgevende Kamers zouden in die gewigtige zaek deel nemen, en verzoekschriften (pelitien) ten dien einde zouden het geheele land door geteekend worden. De Gazette van Vperen zal zich met die zaek ook bezig houden; er is immers kwestie, de onregte, ongenadige bloedwet, die byzonderlyk op den gemeenen burger en den armen werkman drukt, te doen afschaffen; die hatelyke conscriptie en lo ting, die zoo vele huisgezinnen in druk en weedom brengt, zou verdwynen, indien het leger alleen bestaen zou uit vrywillige engagementen. Te beginnen van ons toekomende num mer zullen wy,nopens diebelangryke zaek, wydloopig handelen. Wy vernemen dat reeds in verschillige gemeenten van ons arrondissement van Yperen, er verzoekschriften tegen de bloed wet, in omloop zyn, die door velen getee kend worden. Om die teekening der verzoekschriften te vergeraakkelyken, voegen wy hier by een model dat genoegzaem is De ondergeteekende bidden UI. eerbie- diglyk, te willen op het dagorder van uwe werkingen brengen de ervorming der militiewelten, in den zin der vrywillige dienstnemingen of engagementen. Door de konscriptie, met regt de bloedwel genoemd, worden er personele, smertelyke en dik- wyls schadevolle opofferingen opgelegd aen die huisgezinnen dewelke geene rem- pla9anten konnen koopen, lerwyl de ryke huisgezinnen zich er aen onttrekken by middel van een klein deel hunner overschot. Als de hunne aenveerdende, de onwe- derlegbare redens die reeds dikwyls in de Kamers endoor de drukpers, ten voordeele van die gevraegde ervorming, zyn vooren. gehouden geweest, laten de ondergetee. GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°o- Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den ieo September. EN VAN GOnsniEXST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegetouden worden. January iS58. Aen de 77H.leden der Kamer van de Volksverleyenwoordiyers,

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1