Gazette van Yperen. kende, Mynheeren, aen uw wys beleid over, de omstandigheden er van vast te stellen, en verzoeken UI. hen te willen aenzien als Het Senaet heeft zyne werkingen erno- mèn. Het heeft de wetsontwerpen door de Kamer aenveerd, ontvangen en de zelve tot de verschillige coramissien gezonden. De zitting is geopend om 2 3/4. Z. K. H. de Hertog van Braband is er tegenwoordig. Geheel de zitting is overgebragt in het aenhooren van verschillige verslagen. M. De Thuin is door 21 stemmen ge- heimschryver van het Senaet gekozen. Verschillige verzoekschriften zyn tot de bevoegde ministers gezonden, onder andere deze der Vredereglers van verscheidene kantons die eene verbetering aen hunne gesteltenis verzoeken. Het Senaet heeft de voorloopige kre dieten noodig tot den publieken dienst gestemd, als ook 't getal der manschappen voor het leger; de som van 300,000 fr. voor de onkosten der feesten van den 25en verjaerdag der inhulding van Koning Leo pold; de handel traktaten met het koning- ryk der Beide-Sicilienmet den Uruguay; de vermeerdering van het hof van Appel te Luik,en hetlraktaetmetde Nederlanden zyn ook aenveerd geworden. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Op de voorstellen van MM. Rodenbach eu Vanderdonckt wordt er beslist dat de vacantien der kamer zullen duren lot den 19'" januarius. Men handelt alsdan op den vryen invoer der steenkolen. De ministre Frère zegt dat hy van gedacht is een regt van 10 0/0 op den invoer te bepalen; dit is geheel voor- deelig aen de Walen, maer zeer nadeelig aen de Vlamingen. Ter gelegenheid van het wetsontwerp vragende een krediet van 390,000 fr. om de onkosten te betalen die door den 25e" verjaerdag van de inhulding des konings veroorzaekt geweest zyn, ontslaen er de batten nopens onregtveerdigheden die schynen bedreven geweest te zyn door de werklieden belast met de versiersels van die feesten. De Commissie stelt voor het krediet te brengen op 300,000 fr. en de 30,000 fr., gevraegd tot het maken van een album die feesten verbeeldende, af te schaffen. M. B. Du Mortier, lid der commissie tot onderzoek van dit krediet, zegt dat de com missie in staet niet was haer verslag te maken in mei 11. by gebrek aen stukken welke zy aen den minister gevraegd had. Al de omstandigheden dezer zaek erhin- nerende, doet het achtbaer lid kennen, dat de kamer volgens geweten het krediet niet mag stemmen, 't welk reeds door de wet gevende kamers is onderzocht en met ge weld is uitgesteld geweest, de kamer door den oproer weggejaegd geweest zijnde. (Ge rucht.) M. B. Du Mortier treedt daerna in eene breedvoerige betwisting over verscheidene cyfers, en zegt dat de oude commissie blykbare dieften en beweenensweerdige onregelmatigheden in de uitgaven heeft kunnen beslatigen. M. Rogier antwoordt aen M. B. Du Mor tier en zegt dat het niet waer is dal de kamer door den oproer zou weggejaegd geweest zyn hy zegt dat deze lael degene van zekere dag bladen erinnert, en dat zy de kamer, het gou vernement en het land onweerdig is. Hy zegt vervolgens dat er te Brussel geen oproer lieefl plaets gehad, en dat de gebeurte nissen in de maend april leslleden te üoornyk veel ernstiger geweest zyn, alhoewel M. Du Mortier het tegenstrydige beweerd heeft. Te Doornyk zyn er geweldadigheden en aenslagen tegen den eigendom gepleegd geweest't geen te Brussel niet gebuerd is, wat er ook M. Du Mortier en zekere drukpers er van mogen zeg gen. Ik protesteer in naem van de Kamer, van het Gouvernement en van het Land tegen de tael dezer drukpers. (Verschillige geruch ten.) Het is niet waer, zegt M. Rogier, dat de Kamer door den oproer is weggejaegd geweest; het is niet waer dat het land aen den oproer overgeleverd geweest zy, en 'f is eene lastering het tegenstrydige te houden slaen. De drukpers die zich aen de aenvallen tegen het gouvernement en de kamers, waervan ik koom te sprekenovergeleverd heeftis eene oproerige drukpers. (Verschillendegerucht0.) M. B. Du Mortier verzet zich legen den by- naem van oproerigen; hy zegt dat de oproer makers OP DE BANKEN DER REGTER ZYDE NIET zetelen, en voegt er by, dat de wanorders van üoornyk zoo gewigtig niet geweest zyn, als die dewelke te Brussel plaets gegrepen hebben. Te Doornyk, is men niet handgemeen ge worden, en er is geen aenslag op de bezittingen gepleegd geweestterwyl dat men te Brussel het regt van vereeniging en de vryheid der drukpers miskend heeft. Ilt wil 1 oor het oogenblik geene staetkundige betwisting aenvangen, maer ik verhoop dat de gelegenheid hier voor zich welhaest zal aen- bieden. M. Rogier. Wy zyn bereid om deze betwis ting te aenveerden. M. B. Du Mortier. Ik ook; voor het oogenblik bepaleik my legen den by naem van oproerigen my te verzetten, en met aen myne tegenstevers te vragen wie deze zyn die gedurende die dagen ons hebben uitgejouwdtoen wy het paleis der natie verlieten? Zie daer wat de staetkundige betwisting, die gaet aenvang nemen, ons mis schien zat leer en. M. De Decker. Ik wensch zoo wel als ie mand dat eene staetkundige betwisting aenvang neme, op dat er zouden kunnen uitleggingen gegeven worden. M. De Theux. Men heeft van staetkundige betwisting gesproken, en M. Rogier heeft geheel in T lang over een persooneel feit aen M. Du Mortier geantwoord. II bepael my met eenige voorbehoudingen te doen, vermits de staetkundige beraedslaging op eene plegtige wyze moet geschieden. M. Rogier. Gy zult ze hebben wanneer het u zal believen; wy zyn bereid. Op de rechter zyde. Wy ook. Het krediet wordt bepaeld op 300,000 fr. De Kamer gaet uit een tot den 19en ja- nuarius. De zitting der Kamer van 24" december 11. heeft iets aen den dag gebragt waer over niet alleen ons land maer gansch Europa zal verbaesd staen. Baes Rogier, de overste van onze nieuwe ministers, heeft gezeid dat het niet waer is dat de Kamer door den oproer is weggejaegd geweest, dat het niet waer is dat het land aen den oproer overgeleverd was, in de vermaerde meidagen, en dat het eene lastering is het tegenstrydige te houden staen. Daer zyn Rogier's eigene woor den. Men moet kunnen liegen als een wael en als een liberael van de ergste soort, om alzoo te durven spreken. Dry dagen lang zyn de Kamers onder drukt geweest door het geschreeuw der liberale kwasten, die in de tribunen zaten. De vertegenwoordigers der bewarende party, wierden gehoond en gelasterd zoo, wel als de afgezant van den Paus, by het uitgaen der Kamer. Men wierp aen stukken de vensters der kloosters en der gazette drukkers der bewarende party; men was genoodzaekt het garnizoen in de stralen van Brussel te doen vernachten om de plunderingen te beletten; te Antwerpen handelde men gelykelyk; te Mons ging het nog erger en te Jemmapes, plunderde en brandde men het huis der broeders van liefde die men in het vuer wilde werpen. Te Gent, dank aen generael Capiaumont, wierd het grouw door de soldaten tegen gehouden, anderzins zouden er verscheide deftige en stille burgers het grootste leed hebben ondergaen. De tribunalen hebben een vyftigtal kopstukken veroordeeld voor die baldadigheden. En Baes Rogier zegt dat men lastert als men dit zegt; dat gaet toch te verre! of de minister is zinneloos of hy is zelve een lasteraer. Volgens het gezegde van den waelschen minister, zou het kwaed voortkomen van de gazetten die durven houden staen dat de Indépendance, de Observateur en tutti quanti, stelsels voorenhouden tegenstrydig aen Godsdienst, samenleving en staet- kunde; volgens Rogier en zyneaenhangers, wy met anderen, wy zyn de muiters in het land. De drukpers, zegt immers de Baes minister, die zich aen de aenvallen legen het gouvernement en de Kamers overge- leverd heeft, is eene oproerige drukpers. Wy zyn dan oproerig om dat wy in Baes Rogier en in zyne soortgelyken niet erkennen staetsmannen die werken voor het geluk des lands, maer integendeel hun aenzien als aenhangers van den aertsleu- genaer Verhaegen, groot meester der belgische francma^ons, die aen het hoofd der Kamer gesteld is door Rogier's kliek, door het francma^ons boeltje. De dag zal komen, wanneer het gedrag van Rogier met zynen aenhang zal worden uit eengedaen voor geheel dewereld. Dan, gelyk M. de Theux het zeid in de zitting van 24 december, dan zal de staetkundige beraedslaging op eene plegtige wyze ge schieden. Dan ook, wy zeggen het zonder te wil len profeet zyn, zullen de liberale schreeu wers in de tribunen zitten te klappen voor Rogier en C'% en te huilen tegen helgene M. de Theux en onze manhaftige afgezan ten zullen zeggen tegen het onweerdig gedrag van zekere mannen, die alreeds geoordeeld zyn door het algemeen ge voelen. De geschiedenis zal op hunnen waren prys weerderen die mannen, dewelke deel zullen nemen in de ware verdediging van ons Vaderland. Onze vyanden lasteren en liegen nu; later zullen zy geoordeeld worden volgens verdiensten door het UI. ootmoedigste dienaren (Volgen de handteekeningeu.) N. B. Die verzoekschriften moeten maer alleen- lyk op simpel wit papier geschreven worden, met het adres AEN DE HH. LEDEN DER KAMER VAN DE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS, TE BRUSSEL, en in de naeste postbus gesteken worden, zonder post-timbers', zulke brieven gaen vry eo frank tot hunner bestemming. SENAET. Zitting van den 28"°. Zitting van den 29°°. Zitting van den 3osn. Zitting van den 24en december. HET LEUGENAERS MINISTERIE VOOR DE KAMER.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2