Gazette van Yperen. nakomelingschap. Alles heeft zynen lyd nu is het de tyd der leugenaers, 't zal later deze der waerheid zyn. Wy hebben reeds aen onze lezers de partydigheid, de onregtveerdigheid doen kennen waervan de liberale meerderheid zich pligtig gemaekt heeft in de zittingen van den 16" en 17° december, met de stem briefjes dragende alleenlyk den naem van Frison goed te keuren,endeze die den naem droegen van Thibaut, of De Woutersaf te keuren. Die partydige onregtveerdigheid der li berale meerderheid, heeft geene andere re den gehad, ten zy dat M. Frison liherael is, en de HH. Thibaut en De Wouters, ka- iholyk zyn. Op dal onze lezers over die handelwyze wel zouden konnen oordeelen, veronder stellen wy eens dat er in de kiezingen van ons arrondissement, briefjes zouden ge weest zyn die droegen de eene alleenlyk Van den Peereboom, de andere alleenelyk Malou, Van Renynghe: Eh! wel, volgens den zin der liberale meerderheid, met welke Mr Alph. Van den Peereboom heeft gestemd in dezitling van den 17° december, zouden de stembriefjes dragende Van den Peereboom alleen, goed zyn geweest, terwyl deze dragende Malou, Van Renynghe, zou den gehouden zyn geweest voor 7iuls. Lezers gevoelt gy nu wat de liberale meerderheid gedaen heeft? Uit deze daed mogen wy besluiten dal wy van eene meer derheid die voor leidraed niet het regl en de goede reden, maer haren eigenen wil, haren eigenen drift zal volgen, niets anders te verwachten hebben dan partydigheid en verachting voor het regt van anderen. Zouden de Belgen weten wie hen op heden bestiert? Wie gelast is met hunne dierbaerste belangen? Gy zult zeggen: 't is het nieuwe ministerie dat aen de papen niet verkocht is; 't zyn MM. Rogier, Frère- Órban, Tesch en consoorten, die verklaren dat de staet wereldlyk is en zyn moet. Zeer wel! Maer zouden MM. Rogier, Frère-Orban, Tesch en consoorten aen niemand verkocht zyn? Wie heeft hen ministers gemaekt? Hoe hebben zy s lands bestier in handen gekregen? Wy aerze- len niet te antwoorden Door den invloed ende werkingen der francmasons encluhs- gasten. Wat zyn dat voor mannen? Zyn het mannen in welke men veel betrouwen kan stellen? Van welke men wat goeds te verwachten heeft? Wel God, het meeste deel dier gasten zyn egoïsten zonder gely- kenis, mannen die meenen dat zy groot zynen het verstand alleen bezitten,die zich zeiven de verstandigste van geheel het land noemen, en die hunne driften lot leidraed nemen; mannen die vol heersch- zuchl steken, die zich met Godsdienst en Slaetbemoeijen,en alles naer hun gedacht, willen hebben kost wat kosten moge, al gold het de eere van het land en de veilig heid hunner medeburgers; mannen die leugentael en geveinsdheid gebruiken om hun doel te bereiken; mannen die voor niemand willen wyken, die onder niemand willen staen, die niemand boven hen ge- doogen! en dergerlyke mannen bestieren de Belgen, vermitszy de ministers bestieren. Dat de ministers zich laten beheerschen door de francmagons en clubsmannen, wie ter wereld kan daer aen twyfelen? Voor eerst die mannen noemen hen de hunne, en wat meer is, heer Rogier heeft het genoegzaem aengeduid in de Kamer, in het begin van zyn voorgaendeministerie,onder andere, wanneer hy, wyzende op de linkere zyde der Kameral waer de francmagons en de clubsmannen zich bevinden, openllyk verklaerde dathy eeniglyk op hen steunde, en van het overige groot getal leden der Kamer, geen werk scheen te maken, hen integendeel beschouwende als 0 in het cyfer. Zaterdag, 26°° december heeft alhier plaets gehad de jaerlyksche prysdeeling van het gesticht Sl0-Elisabeth. Deze prys deeling verdient grootelyks de aendacht van al de genen die eenig belang stellen in de goede opvoeding der jongheid, ver mits ter dezer gelegenheid men niet min dan voor 600 fr. pryzen uitgedeeld heeft, om geleerdheid, deugd, werkzaemheid en goede zeden te beloonen. Eerst heeft men eene uitdeeling gedaen van allerschoonste leesboeken aen de kinders der burgerlyke klas van deze gemeente. Daerna heeft men voor meer dan 500 fr. pryzen, bestaende in kleedingen, uitgedeeld aen deze der arme en werkende klas. Honderd vyftig kinderen hebben elk, volgens verdiensten, een zeer schoon kleedingsluk ontfangen. T'is te verwonderen dat op zulk eene gemeente zoo luisterlyke prysdeeling kan gedaen worden; maer men moet weten dat onder de zorge der geestelykheid, alle welhebbende borgers weten het hunne by te brengen; nogtans op verre naer zouden deze jonsten niet toereikende zyn, zonder de zorge en de mildadigheid der Zusters van het geslicht, die ten minsten voor de twee vyfden, door hare neerstigheid en gespaerzaemheid van het hunne er by brengen Lof en eer dan aen deze mensch- lievendeen edelmoedige Zusters! Schande en oneer aen deze mannen van Belgen- land, die niet vreezen al lakende te zeg gen dat de kloosters en de nonnen het goed van den armen opeten. Den zondag heeft ook alhier plaets ge had eene tweede prysdeelinge gedaen aen de knechten en dochters der zondag school; men heeft meer dan honderd pryzen bestaende voor het meestendeel in zeer schoone boeken, uitgedeeld; velen van deze om hunne schoonheid en nuttig heid waren verwondering weerdig. Dit is doch het werk van de goede en ieverach- tige katholyken en men durft in Belgie hen beschuldigen van licht-dompers en van achteruitkruipers te zyn! Welke eene las- tertael! en wie zyn ze die aldus spreken? Verwaende liberalen en francma^ons, die nooit voor eene enkele centiem onkosten van dusdanigen aerd te wege brengen, ten zy om eenige schandelyke leugenschrifteri rond te strooijen welke alleenelyk dienen om aldatzedelyk eneerlykis te bederven... Maer schept moed goede katholykende tyd zal welhaest komen op welken men zal weten zulke mannen volgens hunne weerde te schatten. YPEREN. 'T ware te wenschen dat ons stadshestuer het voorbeeld volgde door dit van Oostende gegeven. Dikwyls is er te Oostende gebrek aen drinkbaer water. Het gemeente besluer dier stad, heeft in zyne zitting van den 15° II., eene overeenkomst goedgekeurd, be sloten met Mr Kind, tot het boorden van eenen Artesiaen put. De stad zal aen M' Kind 400 fr. ter maende betalen voor bestuerkosten, enverpligt zich hem 10,000 fr. te behandigen, indien hy eene water sprong kan bezorgen van ten minsten eenen meter hoog, voor zoo veel nogtans dat de bron gedurende eene maend blyft voortspruiten. 'T is eene zaek naer te spuren voor onze Regentie; indien deze onderneming te Oostende gelukt, waerom zoude ze te Ype ren niet konnen gelukken? Wat de kwestie van geld aengaet, men zou al ligtelyk 15,000 tot 20,000 fr. vinden konnen. Wy zullen nog op die zaek wederkeeren. ^ARRONDISSEMENT YPEREN. Passchendale. Door koninglyk besluit van den 21° 11. is het barriere regt ingesteld den 10° september 1847 op den gemeente steenweg van Moorslede naer Passchendale, behouden voor tien op een volgende jaren, te beginnen van het tydstip vast te stellen doorden gouverneur van Westvlaenderen. Dranoutre. Den 21° der voorledene maend, heeft men alhier op zynen zolder opgehangen gevonden eenen tachentigja- rigenouderling, genoemd Lud.Carpentier. Deze man gaf sedert eenigen tyd teekens van krankzinnigheid. BIAAENLANDSCH. Noordschole. Men heeft over eenige dagen alhier onidekl, in een stuk land, eene oude kruik, behelzende omtrent 1,800 zilvere romeinsche stuk ken vau het Neder-Keizerryk [Bas-Empire.) De kruik was gaosch vergaen en de geldstukken zeer wel bewaerd. Zy zyn verkocht geweest aen eeuige zilversmidsen aen byzonderen. Iseghem. De gebroeders De Ryckere, bor stelmakers alhier, die in ons land een brevet ver kregen hebben voor eene der voordeeligste uitvin dingen verbetereu hunne werken altyd meer en meer. Zy hebben onlangs een brevet voor 15 jaren van Z. M. den koning van Holland ontvangen. Korlryk,Den 7°december ll.ontsnaptealhier uit het cellegevangenhuis de genoemde Lefebvre, zonder dat men wist hoe hy daer uit geraekt was, aengezien men geene nraek gewaer wierd te ver- geefsch had de overheid overal opzoekingen gebo deoom hem ergens te vinden, toen donderdag 24"; hy te Wazemmes by Ryssel is vastgehouden ge worden, op den stond dat hy in het huis waer by zich bevond eene diefte pleegde van 92 fr. Oostccimp. Op den 24° II. is brand ontstaen in het buis bewoond door J* De Graeve, werkman alhier; alles is door het vuer verslonden. Het ver lies is berekend op 5oo fr. fVaereghem. Zaturdag 26" 11. heeft P. Van- dekerkhove landbouwer alhier van eenen zyner dienstboden E. Vaodenberghe eene messteek in den onderbuik gekregen; de wonde is doodelyk. Vandenberghe is door de garde aengehouden en in handen der hoogere regtsoverheid geleverd ge worden. IJl'ITEALAA'DSCII. Scheveninghe(Holland.) De haring sloepen zyn allen reeds binnengevaren. Zy hebben te samen 20,570,000 versche ha- WIE ER NU IN LAND MEESTER SPEELT. PRYSDEELINGEN TE WESTNIEUWKERKE.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3