Gazette van Yperen. lykheid uitgebraekt, bewyzen nog eens dat alles dat wy van de francmagons gezeid en geschreven hebben waerheid is. Die heeren eerbiedigen noch God, noch zyn gebod. Zy vinden alles uit om hunne kwade inzigten te doen zegepralen; valsch- hedensmaedwoordenalles is voor hun goed. En wanneer men hun vraegt eenen priester te noemen die gedaen hebbe het gene zy zeggen zy blyven stom staen als uilen. Lezers, gy weet beter dan de liberalen wat de priesters u zeggen. Doen zy wel hetgene in die vuile gazetten gedrukt staet? Zeggen zy op den predikstoel het gene waer over men hun beschuldigt? Neen, zegt gy. Welaen dan! gy moet er uit besluiten dat de francmagons die deze gazetten schryven en doen drukken leugenaers, ja aertsleugenaers zyn. Waerom dan al die woede, al dat ge schreeuw? De francmagons die nu aen het roer des lands zitten, vreezen dat zy door de staeikundige mannen der bewarende gezindheid die de religie en het welzyn van het land altyd hebben voorengestaen, nog zouden kunnen onlzeleld worden; zy vreezen dat hel schotelken hun in 't korte gaet ontsnappen; en daerom roept en tiert men tegen de priesters, die aen het volk de waerheid zeggen en zyne ware verde digers zyn, om hun aen het volk halelyk te maken en aldus het volk by den neus gemakkelyk te konnen geleiden. Die schoone francmagonsdie daer zitten de les te spellen aen de priesters, wat doen zy voor het volk? Zullen zy hun leven ten besten geven voor u als gy ziek en stervende zyt? Zullen zy u troosten als gy ellendig en verlaten zyt? Zullen zy het brood uit hunnen mond sparen om het met u mede te deelen, zoo als het de priesters doen? Oh! die schoone schynheilige predi kanten van de nieuwe soort, wal doen zy wanneer zy het volk gebruikt hebben als een werktuig om tot hun einde te geraken? Zy laten het loopen. Zy paeijen het met schoone beloften, met wat beleefdheid en misschien met wat druppels en wat pintjes bier; en als zy de overhand hebben, dan is er kwestie van nieuwe contributien, van geld verkwistingen! ventie, zal worden veranderd iu eenen ban van vier jaeren uyt de landen van harer Majesteyls gebied. VII. De weyde bewaerder zal het raaer mogen zyn voor eene weyde alleen, of van verscheyde by aldien jegens elkander gevoegd liggen, op peine ten laste van dezelve weyde bewaerders die daeraen bevonden worden in gebreke, te verbeuren eene boete van 25 patacons. VIII. Niemand zal mogen zyn vee laten weyden op de wegen, in de bossehen of omtrent de labeurlanden, zonder de schriftelyke permissie van den commis saris, die dezelve niet zal geven ten zy in de plaetsen verre afgelegen van de ziekte en nooyt ten opzigte van steenwegen, of andere groote straten gezeyd heirbaenen, en alle andere groote passagien. De overtreder zal verbeuren eene boete van 25 patacons, of in cas van in solvabi!iteyt, voor twee jaeren gebannen worden, boven de confiscatie van het vee in overtreding bevonden. IX. Ten platten lande van Westvlaenderen, uytge- nomen op de groote baenen, zullen zich niet mogen bevinden kooplieden, genaemd kutsers, of andere vreemden van deuzelven lande die zich beraoeijen met den handel van vet of van mager vee, op peine van gebannen te worden voor tien jaeren uyt de landen vat) haere Majesteyts gehoorzaemheid. X. De inwoners van Westvlaenderen, zoo been- NIEUWE BELASTINGEN. Zoo lang als MM. Frère, Bogier en Tesch aen het ministerie zyn geweest, heeft men elk jaer de contributien vermeerderd, want die heeren hadden veel geld noodig om het in de Maes te werpen. Daer de Luikenaren nu wat lang hebben gevast,zullen ze metgroolen appetyt opko men, en M. Frère zal eenige miljoenen moeten gereed maken om de oeverbewo ners der Maes te bevredigen. Dus,gy allen die konlributien betaelt,zet maer uwe beurs wyd openhet nieuw politiek zal ze wel ledigen. EENE LIBERALE WELDAED. Het speeltje door Baes Rogier gespeeld in de Kamers sedert 10° november lot he den heeft, alzoo eene bagatelle gekost aen het land, iets minder dan 100,000 francs, alleenlyk om onze representanten te be talen die zeven of acht zittingen hebben bygewoond. Zie hier hoe wy dit rekeningsken uit een doen; niet een apotheker is in staet zoo eene te maken. Op 10° november Baes Rogier, die daegs te vooren als minister kwam het licht te zien,laet de Kamers by een komen, en na dat zy daer vyftien minuten op hunne hielen hadden gedraeid, zegt de Baes aen de heeren representanten dat zy mogen naer huis, om door het volk indien het wilt, herkozen te worden. Die heeren, trokken wegens die zitting ieder 423 of te samen 45,684 franken. Na de kiezingen, de Baes minister zegt dat de nieuwgekozenen naer Brussel zou den gaen op 15° december, en den 24° men geeft hun wat speeldagen voor hun Nieuw- jaer, tot 18° januarius. Dus omtrent eene maend speeltyd. Nochtans het pensioen loopt altyd en wederom voor de maend ontvangen zy te samen 45,684 franken. Voeg daer by wat franken voor de ach- terloopers der Kamer, en het land zal be- taeld hebbenzoo ietsdat men noemtl00,000 franken; voor wat? Voor niet met al gedaen te hebben! Wagt nog dry weken na den 18° janua rius en de Baes Minister zal zeggen aen zyne liberale meerderheidJongens, het is houwers als andereD, zullen ook geen vee mogen verkoopen zonder schriftelyke permissie van den commissaris van die plaetse, op peiue van eene boete van 5o patacons; welke permissie niet zal mogen gegeven worden ten zy aen die welke in het gebeurte niet zyn van de plaetsen alwaer de ziekte sedert eene maend geteekend heeft, noch ook zal die niet gegeven worden aen die welke eenigsins verdagt zyn van naer tot gezeyde besmette plaetsen dikwils te gaen. XI. De vleeschhouwers en vreemde kooplieden die vee in Westvlaenderen zullen willen koopen, zullen ten dien eynde zich aen den commissaris zelve adresseeren, die hun zal aenwyzen persoonen van keus en betrouwen aen wie zy zullen mogen geven hunne commissien, met dusdanige onderrig- tingen als het huu belieft; welke persoonen na het bezoek van het te koopen vee, zullen moeten agtervolgen dezelve precautien als commissarissen die, dezelve executien doen, waer toe zy zich zullen verbinden onder eed, ontloken in handen van de commissarissen die daer af acte in forme zullen .houden. XII. Iemand die besmetheyd in zyne hofstede gehad heeft, zal niet mogen roeren noch raken het mest voor den toekomenden maend juny; in welke maend het generaelyk zal moeten vervoerd worden uyt de pagthoven op de brakelanden en zal moeten ingeploegd worden met eenen halven voet aerde karnaval, verzet u voor eenige dagen! en de boer zal het al betalen. Alzoo spelen de ministers met ons geld en wy zyn verwonderd wat men er meê doet. Bereidt maer uwe beurzen, schatpligti- gen, men zal ze wel plat spelen tegen uwen wil en dank. DE BOERENSCHOLEN. Minister Rogier, de stichter der boeren scholen komt eenen omzendbrief te zenden aen al de schoolmeesters, op dat zy van tyd tot tyd eenige lessen zouden gaen ne men in die vermaerde scholen, waer men leert boeren op eene nieuwe liberale wyze. Indien de onderwyzers volkomen of moe ten volkomen aen 's ministers begeerte of eisch, wat zullen zy doen met hunne jon gens? Die laten langs straet loopen. Wat zullen de meesters zelveleeren in dit nieuw onderwys? Hoe de boeren moeten zaeijen en maeijen? Waerachtig zy kennen het beter door ondervinding dan het Nieuw politiek dat met de boeren den zot houdt. Alsde schoolmeesters wat zullengeleerd hebben van palatten, wortels en andere knollen, en dat zy zoodanige school zullen hebben gehouden dat de kinders niet meer weten noch van God noch van zyn gebod, dan zal het land opgeleerd zyn in zeden en in godsdienst a la Rogier. Op wiens onkosten zullen de meesters daer naer toe gaen? Dat is wat anders. De boerzal 't al betalen, zegt de baes minister. M. Rogier is liberael, ja, ultra liberael als er kwestie is van geld. Van 1847 tot 1854 zynwyredelyk bezwaerd geweest door den liberalen minister:Tevooren betaeldenwy 120 miljoenen 560 duizenden franken, en de baes bragt onze betalingen op 148 mil joenen 280 duizenden franken. Wat deed hy met al dat geld? Expositien oprigten, boerenscholen inrigten, beel- dekensuitgeven om de kinders hunnekris- telyke zantjes te doen vergeten. Wat on- noozele trekken van dien aerd deden onze miljoenen smelten; en wy betalen nu nog de schulden van het oud-nieuw politiek dat ons door de genade van Rogier en en Compie bestiert. alles op peine van te verbeuren door degeene in overtreding blyven, eene boete vau 25 patacons. XIII. Hare Majesteyts intentie is dat de onderlinge commissarissen geene permissien zullen mogen verleenen ten opzigte van het groefvee komende van het gebied van den allerchristelyksten koning, als ook van het vee van het Brugsche-vrye. Dit bv provisie en andere beschikking. XIV. De gezeyde commissarissen zullen wagten van permissie te verleenen voor die de ziekte niet ge had hebben, tot dat hetgene genezen is, zal ge- plaetst worden. XV. De hier voorgedreygde boeten zullen verdeeld worden half en half tusschen den aenbrenger en den officie indrager of exploiteur; en zullen de ouders en meesters verandwoordlyk zyn van hunne kinders en domestieken. XVI. Alle de edicten en voorgaende ordonnantiën, namelyk, die van 24°° april lest uytgeroepen voor de kasselrye van Veurne, regeering van de acht parochiën in West-Vlaenderen, ende jurisdictie van Poperinghe, zullen blyven stand houden voor zoo vele daer aen door deze tegenwoordige wet niet is uytgedrukt of afgeschaft. Gedaen te Gent den 8en mey 1771. Get. De Kausmaeker. —WWM.mmA.JI I «HUI IlIHfUfl i

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2