Gazette van Ypereri. LIBERALE WORSTELING. Ais twee honden één been te knagen hebben, zy beginnen met grollen en zy eindigen met bylen en vechten. Alzoo begint hel te gaen met zekere liberalen. De Nalionael, het slechste blad van geheel België, is bezig met bassen tegen den Observateurdie niet beter is dan zyn confrater. De laelste zegt dat de liberalen nu, dat de kiezingen geëindigd zyn, wit zyn gelyk sneeuw, dat zy geen gemeens willen hebben met de repubïika- nen of Sansculotten. Ja maer, zegt de Na- tionael, gy hebt onze party aenzocht om met u te spannen tegen de bewarende denkwyze, en nu, dat gy in uwe magt door de kiezingen zyt versterkt, gy jaegt ons buiten; er is voor ons niet een sloksje uit den liberalen pot te lekken. Alzoo handelt men met den oranje appelals men het zap er uit gezogen heeft men werpt hem weg. Zonder de Republikanen die onze party uitmaken, zegt allyd de Nalionael, uwe party was ten onderen te Antwerpen, te Brugge, te Gent, te Aeth, te Neufchaleau; wy hebben onze magt by de uwe gevoegd, gy beloofdetons alles met goude woorden, en uw gedrag is bedrog! Toen wy zeiden dat alle middels goed waren voor de liberalen, zeiden wy de waerheid niet? Als wy zeiden dat Robes pierre's volk zich met de kiezingen bemoei de, zeiden wy iets dat valsch was? De uilslag bewyst wat er onder de duis tere kiezingswolk zat. Alle slag van volk werkte tegen den Godsdienst; zy waren te samen gespannen; en den Godsdienst in het slyk verdooven, was door de overdre- vene party een voorstel te samengesmeed om de overhand te verkrygen. Wy laten de liberale Gazelten over aen hunne twisten onder eikanderen. 'T is de fabel van den yzeren en van den aerden pot die men haer rnoet toepassen; zy zyn beide zwart en zullen vuil blyven; die ze zullen aenraken zullen zich vervuilen; het zyn bedriegers. IIOE GROOT ONS LEGER ZYN MOET. De Kamer heeft door eene wet bepaeld dat het belgischleger zou uit tachentigdui- zend mannen bestaen, en dat in 1858, tien duizend miliciens door het lot onder de wapens zullen geroepen worden. De gevoelens zyn verdeeld in ons land nopens de noodzakelykheid en het getal mannen van ons leger. Vele overdrevene liberalen, die geern muilen, zyn tegen- strydig aen het bestaen van ons leger; an dere willen een groot leger dat, in geval van oorlog, onze grenzen konne bewaren. Wy in tegendeel willen noch het eene, noch het andere van die twee stelsels. Wy willen een leger in evenredigheid der grootte van ons land, in evenredigheid van hetgene er aen ons leger te doen staet. De Vereenigde Staten van America, die zoo uitgestrekt zyn, vergenoegen zich met een leger van dertig duizend mannen; en Engeland, met alle zyne koloniën, heeft nergens meer dan zestig duizend mannen onder de wapens. Waerom dan zouden wy tachentigofhonderd duizend mannen kwee ken? Om ons te verdedigen, zal men ant woorden. Tegen wie? Weet men niet meer dat wy een onzydig land zyn, dat ons bestaen door de overeenkomsten der Mo gendheden is gewaerborgd? Indien men spreekt van onze grenzen te verdedigen, men vergeet wederom dat wy onze sterkten van het zuiden hebben afgebroken, en dat, in geval van aenranding langs dienen kant, hel leger zich te Antwerpen moet verster ken,om er de bulpaf te wagten van andere Mogendheden tegen die welke onze on- zydige nationaliteit zouden miskennen. Indien wy vyf en twintig of dertig dui zend mannen onder de wapens hadden, dit ware meer als genoeg om ons land te doen eerbiedigen, om het inwendig order te bewaren en om een begin van weder stand te bieden, indien men ons tegen het regt der traktaten aenviele. Toen wy met de noorderlyke provintien vereenigd wierden, na 18l4,was'er kwestie van ons land te doen dienen als oorlogs punt dal moest door de Mogendheden versterkt worden om Vrankryk in toom te houden. De sterkten van onze zuiderlyke steden wierden gewapend en met sterke garni zoenen voorzien. De belgische leeuw van Waterloo grynsde naer onze zuiderlyke gebueren nu is de staelkunde dieswegens veranderd de fransche zyn onze vrienden, die ons alreeds verlost hebben by de aen- vallen der Hollanders; en zoo lang wy den inwendigen vrede behouden, hebben wy niets te vreezen. Dat onze Kamers dan het getal der man schappen van ons leger verminderen en zy zullen bekomen de vriendschapen de goed keuring der schatpligligen en der ouders, die hunne kinders zien legen dank vertrek ken, toen zy in het lot der bloedwet ge vallen zyn. De fransche republikanen der jaren ne gentig hebben de zoo gezeide conscriptie uitgevonden. Wy zyn nog indachtig wat die ongelukkige wet bybragt onder het eerste fransche keizerryk, wanneer de jon gelingenals naer den slagtbank optrokken. Nu dat het vrede is, dat ons land vry is, dat de beschaefdheid overal verheven wordt, ten minsten met woorden, is onze samenleving bevlekt door eene plaeg, die by duizenden familien ten onderen brengt of in den weedom dom pel t, door eene plaeg, die kan worden uitgeroeid, vermits zy niet anders is als eene onregtveerdige wet die de kleine burgers ten laste valt, daer zy de welstellende alleenelyk eenige honderden franken afperst. In den naem der ouders, der burgery, der regtveerdigheid en der zedelykheid, vragen wy dat men de wet op de nationale militie afschaffe,en dievervange door eene andere meer in overeenkomst met onze zeden en met de belangen van ons land. Moe pynelyk, hoe vreed valt het niet aen 't hert van eenen ouden vader, van eene goede moeder te zien hunnen zoon door be dwang het huis verlaten, just op het tydstip dat hy henging kunnenondersland bieden. De bloedwet roept hem voor verscheidene jaren verre van huis, in het midden van allerhande gevaren; en toen de loteling zynen dienst verrigt heeft, houdt men hem nog andere jaren lang in bedwang, onder hetgene men noemt de reserve. My wordt belet het huwelyk aen te gaen en aldus den eenen of den anderen staet te aen veerden. Wat al onreglveerdigheden de burgery en den werkman opgelegd! Het is lyd dat men regt doe aen wie het toekomt; dat men soldaten trachtte te krygen als vry- willigen maer niet door het geweld. Dat men de garde civique het order der steden toevertrouwe, dan zal zy niet alleenlyk dienen om soldaetje te spelen. Dat men soldael late die het wil zyn; maer dat men onze brave jongens die het niet willen zyn, door de bloedwet niet ver- pligtle vader en moeder, huis en ambacht te verlaten om, tegen hunnen dank, de schoonste jaren van hun leven in de ka- serns over te brengen! AFSCHAFFING DER CONSCRIPTIE. Wy vernemen dat het petitionnement tot afschaffing der conscriptie in vele ge meenten gepleegd wordt. Indiendeouders, die jongelingen hebben welke welhaest moeten het lot der militie ondergaen, wil len dat hunne kinderen geen soldaet wor den, zy moeten zonder uitstel petitien of verzoekschriften zenden naer de Kamer. Nu gaet het er op aen, of de belgsche jongheid nog zal gedwongen worden tot den Krygsdienst, ofwel ofzyzal van deze vry be houden zyn. Indien de petitien in overvloed naer de Kamer worden gezonden, zonder UvyfTel zal het Staetsbestuer genoodzaekt zyn eenen anderen middel in te spannen om soldaten te bekomen. Die de petitien niet teekenen zullen aenzien worden als nog willende de onregtveerdige lotingmet hare schreeuwende gevolgen behouden. Terwyl wy spreken van loting, moeten wy aenrnerken dat er eene wel bestaet waerby in België alle lotingen worden ver boden. Waerom dan verbiedt men niet de ergste, de onderdrukkenste, de onregtveer- digste aller lolingen, de loting van men- schen bloed? Waerlyk dien handel is zoo erg als de handel der zwarten in Africa en America. Men rukt by bedwang jongelingen uit hunne familien, men zendt ze de wa pens in de hand van stad tot stad, men be let hun het houwelyk aen te gaen tol dat zy omtrent dertig jaren oud zyn. Men ont bloot de vaders en moeders van den steun- stok van bunnen ouderdom, en men zou dit menschlievendheid nog durven noe men! Het is eene vreedheid, eene onregt- veerdigheid die door onze Kamers, welke die ook mogen zyn, moet ersteld worden. Goeden moed dan, ouders die kinders hebt, petionneert op dat de bloedwet der conscriptieafgeschaft worde. Teekent allen te samen en u zal regt gedaen worden. Om die leekening der verzoekschriften te vergemakkelyken, voegen wy hier by een model dat genoegzaem is Aen de IIH. leden der Kamer van de Volksvertegenwoordigers. De ondergeteekende bidden UI. eerbie- d'g'yk) te willen op het dagorder van uwe werkingen brengen de ervorming der militiewettenin den zin der vrywillige dienstnemingen of engagementen. Door de konscriplie, met regt de bloedwel genoemd, worden er personele, smertelyke en dik- wyls schadevolle opofferingen opgelegd aen die huisgezinnen dewelke geene rem- plaganten konnen koopen, terwyl de ryke huisgezinnen zich er aen onttrekken by middel van een klein deel hunner overschot. Als de hunne aenveerdende, de onwe- derlegbare redens die reeds dikwyls in de Kamers en door de drukpers, ten voordeeie van die gevraegde ervorming, zyn vooren gehouden geweest, laten de ondergetee kende, Mynheeren, aen uw wys beleid over, de omstandigheden er van vast te stellen, en verzoeken UI. hen te willen aenzien als UI. ootmoedigste dienaren (Volgen de liandteekeningen.) N. B. Die verzoekschriften moeten maer alleen lyk op simpel wit papier geschreven worden, met het adres aen de hh. leden dek kamer van WAT DIE BLOEDWET IS, EN VAN WA ER ZY KOMT. January

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3