w y vermeenen de houders van gehypo thekeerde schuldvorderingen te moeten verwittigen dat hunne inschryvingen moe ten vernieuwd worden vóór het einde van het vyftiende jaer,zoodat de inschryvingen genomen in november 1842, zyn moeten vernieuwd worden voor 1" december 1857 om niet vervallen te zyn, en degene geno men in 1845, zullen moeten vernieuwd worden in den loop van het jaer 1858, en wel vóór den datum van de maend in we[ke de inschryving genomen is. -Gazette Tan Yperen. NOG HET GOUDEN GELD. Wy vernemen dat de bankiers'en zelve de koophandelaers altyd voort hunne winsten trekken uit het fransche gouden geld; dit gaet reeds zoo verre, dat men i durft eisschen. Hoe lang zullen onze ministers die zaek, die eene ware onregt- veerdigheid is, laten voortgaen ten nadeele van de burgers. Al dat in de bank speelt is vergenoegd over dezen staet van zaken, om dat er geld te winnen is; maer de kleine handel is er door bedrogen. Waerom zouden wy dan niet luid op spreken en niet eenen uitleg voor de Kamers vragen? Wy hebben weinig belgische munt; dat men er meer sla, en alzoo ons in staet stelle om onzen handel te dryven naer hehooren. In Vrankryk wil men byna niet meer betalen in goude munt; velen van onze koophandelaers ontvangen fransch papier en weten niet wat er meê doen; zy moeten 2 en somwylen 3 °/0 verliezen om het uit te wisselen; en wat geeft men hun alsdan? Goude stukken, waerop zy weder om 1 7o moeten gaen verliezen in den handel. Dit is onverdragelyk! En dit zyn de gevolgen van het buiten koers stellen van ons belgisch gouden geld. Dat men hel staetsbesluer lastig valle op dat het regt doe aen dusdanige regtveerdige reklamen; dat men de liberale ministers die het goud hebben afgeschaft, verpligte het wederom in koers te stellen! 't ware wel besteed! De schuldeischers die deze inschryving zouden verwaerloozen op tyd te vernieuwen, zouden al de regten kunnen verliezen wel ke de wet op de hypotheek hun geeft. Wy hebben 't reeds gezeid de truweel- gasten of francmagons gaen al doen wat ze kunnen, maer zoo veel mogelyk met omwegen en in 't duikerke, om België te liberaliseren, om de landslieden byzon- derlyk, aen hunne koorde te binden. Want de truweelkens weten maer al te wel dat de buitenlieden en landbouwers een sterke muer zyn tegen hunne godelooze en ver- derfelyke ontwerpen. Eh wel! ziet'ne keer wat dat Karei Rogier nu uitgevonden heeft! Die looze kerel heeft naer de gemeenten eenen omzendbrief loegestuerd, om te zeggen dat de schoolmeesters van tyd tot tyd naer de boerescholen zouden gaen, om daer lesse te nemen van land bouwkunde, (wat gaet men nogal hooren!) en dat deze schoolmeesters alsdan hun paksken landbouwwetenschap aen de boe ren zouden mededeelen, éénen keer te inaende! Ja maer, Karei Rogier, gy zyt 'ne slim- meryk! gy zoudt geern alzoo aen de boeren een liberale pille ingeven! gy zoudt hun geern met watlandbouwsklap,watliberael sap ingieten! Gy weet waerachtig niet meer wat uitvinden, om de landbouwers te foppen! Wat in de wereld! de school meesters aen de boeren landbouw leeren! meent gy dat de boeren maer versch op de wereld komen! Eh wel God! gy zyt zoosimpelenzoo onnoozel! uw listverraedt u, Karelke! uw list verraedt u! 't en gaet niet lukken! Landbouwers! Rogierke zou u geern vangen, gelyk men de vogels met eene slagnette vangt. Men tracht de vogels met lokaes en leuren aen te trekken, en flik! de nette vliegt om, en zy zyn er onder! Ziet gy Karelke Rogier daer gedoken zitten in de francmagons logië, en door de spleten kyken om te zien of het u zal kon- nen krygen? Och Heere! laet het man neke zitten! het boos ventje peist dat de boeren kiekekoppen zyn! maer 't zal hem gedenken! EENE MAGNETISERING IN DE LOGIE TE BRUSSEL. Over eenige dagen was er een magne tiseur te Brussel aengekomen en zoohaest Baes Verhaegen zyne aenkomst vernomen had, zei hy by zich zeiven; Parbleu ziedaer eene schoone gelegenheid; ik wil eensdeoudenieuwe ministers laten magne tiseren, om te weten wat zy denken en wat zy zoo in hunnen slaep zullen vertellen. Zoo gezegd, zoo gedaen, en de beroemde magnetiseur werd in de logie ontboden. De man kwam en Verhaegen deed de ministers roepen. Kom eens hier, jongen, zei hy tegen Rogier, en zet u daer op dien stoel. Ge moet niet bang zyn, mannetje, daer zal u geen kwaed geschieden. Rogier zette zich op den stoel. De magnetiseur plaetste zich voor den minister, bezag hem vlak in 't gezigt en begon met zyne ermen en handen te werken; in een twee tellens, was de minister verkocht, dat is, hy lag in slaep. Als de magnetiseur oordeelde dat de minister geheel onder de magnelissche stof was, zei hy tegen Verhaegen Groot Meester, het mannetje is bereid; wilt gy dat ik hem wat ondervrage, of belieft het aen uwe Grootheid van zelf eenige vragen te doen, hy zal U antwoorden; zoodan zal ik eenige vragen doen zei Verhaegen, en hy begon als volgt Zeg, jongen, hoe heet gy? Karei Rogier. Wat stiel doet gy? Ik ben minister van binnenlandsche zaken. Wie heeft u aendatbaentje geholpen? Ik en myne vrienden. Wie zyn dan uwe vrienden? De mannen van de kliek, alias, de francmagons, de clubisten. Zeg my, jongen, wat denkt gy zoo al voor het land te doen? (aerzeling van wege den gemagnetiseerden) zeg, zeg, wat denkt gy voor het land te doen? (nieuwe aerzeling). Gy hebt dus niets te antwoorden Neen. Waerom moesten dan de andere ministers den zak krygen en gy hunne plaetse? Wel omdat het volk nooit content is. Wat heeft het dan gewonnen met u minister te maken? Wel God, niets, hoegenaemd niets. En waerom niets? Omdat het laetste van het liedje toch altyd betalen is. Zyt gy dan geen goede minister en boven al geen goede liberale? Ja zeker; maer dat belet niet dat men onder de liberalen moet betalen gelyk onder de katholyken; wel integendeel, want Boerescholen onderhouden, rapen en knollen ten toon stellen en andere liberale leuten, kosten toch oordjens. Ik versla dat; maer wat zal er dan van u geworden? Op mynen tyd zal ik weder mynen zak krygen gelyk de Theux, Vandeweyer, Nothomb en Pierke de Decker. Kom kom, er is geen spit meê te wenden, zei Verhaegen, hygaf Rogier met zyn francmagons truweel een slag op de kaek dat hy er van wakker wierd; en zei sla op jongen gy hebt gedaen. Rogier wendde zich al geeuwende en zyne oogen vryvende tot zyne confraters, en vroeg hun bevreesd wat heb ik zoo al verteld? Beestigheden, groote beestigheden! zegden zy, en zy lieten hunne onderste lip hangen en maekten muilen. Kom zei Verhaegen tot de andere minis ters, wy gaen geheel den boel te gelyk magnetiseren, want het zyn toch koeken van den zelfden deeg. De ministers, Frère aen het hoofd zet- teden zich neder; de magnetiseur erbegon zyne werkingen, en in een twee dry,"zaten zy te slapen gelyk roozen. Attention! zei Verhaegen, en hy begon zyne vragen. Jongens, wat stiel doet gy? Wy zyn ministers. Sedert wanneer? Sedert eenige weken. En wat hebt gy zoo binnen die weken al verrigt? Geeeten, gedronken, geslapen, gebla- gueerd, de kiezers gedwongen,ons appoin- tement getrokken en Verhaegen den pa triark der liberale leugenaers aen hel hoofd der Kamer geplaetst. Wat meent gy zoo in het toekomende te doen? Voor te gaen gelyk wy begonnen hebben. Maer meent gy niet dat het volk u zal wegjagen als gy niet beter voor zyne belangen zorgt? Neen, wel neen, want het volk is ver blind in ons. Ja maer, als het eens zyne oogen zal open doen? He wel, dan zullen wy reeds wat frankskes gewonnen hebben, onze vrien den vette postjes gegeven hebben, kruis- kens gedeeld, de klerikalen wat gek... en deze die in bedieningzyn, afgesteld hebben. Het is dus maer daervoor dat gy ministers geworden zyt? Zeker; hebben is hebben en krygen isdekunsle. GEHYPOTHEKEERDE SCHULDVORDERINREN. ROGIERKE, ROGIERKEÏ GY SPEELT DEN SLIMMERYKÜ

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2