Gazette \an Yperen. Verwenschte boel! riep Verhaegen in gramschap, en hy verliet de zael. De magnetiseur liet de ministers wakker worden.Zystondenop vroegen aen hunnen confrater wat zy zoo al uit een gedaen hadden? En Rogier antwoordde zwygt wy hebben er leelyk gestaen! De zittingen van 30e° en 31eD december der kamer van Piemont zyn van aller grootste gewigtigheid voor allekatholyken, en hewyzen eens te meer dat al wat zoo gezeid liberael is, ook bezield is met den geest van onverdraegzaemheid, om niet te zeggen van onregtveerdigheid. Iedereen weet dat de liberalen het be- stuer van den Piemont hebben overmees terd, en dat zy, met M. De Cavour aen hun hoofd, de bisschoppen en zelfs de katho- lyken vervolgingen hebben aengedaen. Over eenige weken, toen aldaer kiezingen plaets hadden voor de kamers, geboden de bisschoppen dat in alle kerken openbare gebeden zouden worden gepleegd tot den goeden uitval der kiezingen. Dit mishaegde aen Mynheeren de liberalen, en zyzagen in dien handel der bisschoppen eene pooging van drukking over de kiezers. Deze daed heeft in de kamer van Pie mont gelegenheid gegeven tot eene lange betwisting, welke wy onze lezers moeten inededeelen, om hun te doen zien hoe onze staetkundige gesteltenis gelyk wordt aen die van Piemont. Op voorstel van de representant Cadorna, waerby hy vraegt dat een onderzoek door het ministerie zou worden gedaen, om te kennen hoe verre de geestelyken hunnen invloed gebruikt hebben op de kiezers, heeft de kamer vastgesteld dat dit onder zoek zou geschiedens wegen de kiezing van den Markies de Birague a Strambino. Uit de discussie der kamer blykt dat, vermits de geestelyken lasten betalen gelyk de andere burgers, zy ook het regt hebben om te kiezen en als burgers hunnen zede- Syken invloed te gebruiken tot zegeprael der party welke zy verdedigen. De graef della Marguerita, bezonderste lid der katholyke party, heeftopentlyk be wezen aen alle die overdrevene geesten der omwenteling, dal de kalholyken verre zyn van achteruitkruipers te moeten ge- ïiaemd worden; dat zy zoo zeer en meer dan de liberalen de grondwet van Carolus- Albertus zyn toegenegen. De bewarende party van Piemont is ge lyk die van België vyand der omwenteling, zy is de party van het order, de party die kan aen de wetten gehoorzamen en die noch geweld, noch muitery gebruikt om hare leeringen te doen zegevieren. Deonnoozele M. De Cavour, die minister is in Piemont, durft zeggen in de kamer, dat de priesters van België de tienden en de dooderhand willen erstellen. Hoe is het inogelyk zoo weinig verstand te gebruiken M. De Cavour heeft M. Yerhaegen'sboeksjes gelezen en dit is voor hem evangelie. De sukkelaer! In alle landen zegt de italiaensche mi nister heeft de geestelykheid deel genomen in de staetkudige twisten. Hy had er moe ien byvoegeu Wanneer de slaelsmannen den godsdienst aenranden gelyk het nu de mode geworden is het te doen. De minister zegt dat wanneer de geeste lykheid oude voorrechten wil weder be komen, wanneer zy zich stelt tegen de be- schaefdheid, hy haer zal tegen gaen. De regten, waervan M. De Cavour spreekt, zitten in zynen kop, in dien van M. Yer- haegen en van alle francma^ons, die de geestelykheid willen hatelyk maken. De geestelyken hebben geen ander regt noo- dig als de volle vryheid van godsdienst. Wat aengaet de beschaefdheid, zy weten dat zy gelegen is in de oefening van den waren godsdienst en dat de godsdienst alleen de beschaefdheid geeft. Een onderzoek over den handel der geestelykheid in onze kiezingen is noodza- kelyk zegt M. De Cavour, om de geestelyk heid te verschoonen indien zy niet pligtig is en om eene wet voor te stellen van die poogingen te beletten indien helgene haer ten laste geleid is, waer is. In anderewoorden wil de Cavour zeggen wy zullen op onze liberale wyze weten te bestatigen dat eenige geestelyken in de kiezingen hebben gevrogt, wy zullen dan niet meer onderzoeken of zy even als de liberalen het regt hadden of niet; maer wy zullen besluiten dat eene wet noodig is om de bisschoppen, de priesters en de ware geloovigen meer en meer te muilbanden als zy den mond willen openen om de waerheid te zeggen. Dat is vryheid in Pie mont! En reeds eenige onzer liberale ga zetten beginnen ook te fluiten op dien toon. Allengskens gaen wy tot de dwinglandy Al wie niet zal doen gelyk de liberalen zal verworpen en vervolgd worden. Is dit geeneopenbarevervolgingin den Piemont? Dat is liberael zyn!! En die handelwys is deze welke moet in ons België ook inge voerd worden volgens den wensch van die mannen dewelke voor 1830 de werktuigen waren van de hollandsche dwinglandy en sedertdien in den schyn liberael geworden zyn, maer in der daed gebleven zyn wat zy waren Tegenstrevers van den Kalholyken Godsdienst. Hel toegeven door M. Cavour minister in den Piemont, aen de omwentelaers ge daen door zyne toestemming aen het on derzoek der handelwys van de geestelyk heid wordt hevig berispt. Men zal dan zegt een schryver de Kerk onderwerpen aen het onderzoek der her- bergpraters; men zal aen deze die niet te biechte gaen vragen wat er in den biecht stoel gezeid wordt. Men zal de katholyke kiezers doen beschuldigen door deze die niet min dan katholyk zyn. Hetgene men wilt zal men hebben te weten leugens en lasteringen. Het piemonteesche ministerie gelyk ook het belgsche heeft zich onder het bewind der onwentelaers gesteld. Al dus vroeger wierdt het peerd door den mensch overweldigd na dat het zyne hulpe tegen den hert had geëischt. Het ministerie Frère-Rogier,gelyk het ministerie Cavour- Ratazzi is door de revolutie getoomd en geleid; zy zal hun leden waer zy niet wil len gaen maer waer zy het begeert. Te Turin dwingt de revolutie het minis terie een onderzoek tegen de geestelykheid vooren te stellen; te Brussel de kiezing van M' Perceval te aenveerden, de steert be- leidt denkop,en gelyk het de ondervinding leert men verkrygt nooit de medewerking van de revolutie ten zy op conditie van aen dezelve te gehoorzameu en ze te volgen waer zy henen wilt. Een werkman heeft gerekend hoe veel een pond yzer zou kunnen opbrengen. Dusdanig pond kost 25 centiemen. Met het te veranderen in zuiver stael, moetende dienen tot het maken van uerwerkslingers, die ieder maer het tiende deel van een grein kosten, zal hy voor ieder slinger bekomen 18 franken. Dusdanig pond yzer, na afval van hetgene slegt is, kan 80,000 slingers voortbrengen en aldus de eerste stof, kostende 25 centiemen, zal omtrent onder half miljoen opbrengen. De bevolking van onze provintie was in 1846 van 643,004 zielen, en in 1856 van 624,912 zielen. De steden van Westvlaenderen behielden in 1856, 183,082 zielen en de landsge- meenten 441,830. YPEREN. Het water ontbreekt in onze stadsgrach ten; vele burgers moeten hun water betalen, of verre gaen halen; de brouwers en sto kers zoeken alle middels uit om water te krygenen men verzekert dat onlangs een werkman eenen frank verdiend heeft om honderd eemers water te storten in een huisje zouden de brabanders zeggen, waer octroy beambten hunnen br... gaen afsteken. Advies aen de landbouwers die ons ko men ontmaken van hetgene wy wel wen- schen in de stad niet te behouden, en die nochtans voor iederen wagen een tolregt moeten betalen, daer wy hun zouden moe ten betalen voor den dienst dien zy ons bewyzen. Yerkoopers van vervalschte waren zyn strafbaer! en men vervalscht die ware met het water die tegenwoordig zoo schaersch en zoo kostelyk is!! Over eenige dagen, een jager van de jagtterug,komt de estaminet Café cTAnvers binnen, ontmaekt zich van zyn geweer en vermaent al de tegenwoordigen dat het geladen is; niellegenstaende dit berigt, heeft iemand hetzelve in de hand genomen en de snaphanen aen den stoel haperende hebben de twee scheuten doen afgaen waervan de lading in 't plafond gevlogen is, zonder gelukkiglyk iemand gekwetst te hebben. Een berigt van den Interimairen Gou verneur, stelt vast dat van te beginnen den nacht tusschen den 10" en 12° dezer, de barrieren gesloten zyn op al de steenwegen dezer provintie. M. Aug. Chantrell is directeur gerant genoemd van den Weslvlaenderschen Yze- renweg in vervanging van zynen overle denen vader. ARRONDISSEMENT YPEREN. Zillebeke. Woensdag 6" dezer is alhier in de vyver de genaemde C.-L. Leerens, werkman, oud 18 jaren, alhier wonende DE LIBERALEN ZYN ONVERDRAEGZAEM.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3