Gazette van Yperen. bereid werdt; hy is het uitwerksel der re- volutionnaire wolken welke Europa over dekken. De eerlyke lieden van alle partyen moe ten nu de oogen openen, en te samen spannen tot het uitroeijen van de leeringen en van de stelsels welkers eenig oogwit de vernieling der samenleving is. Engeland is het middenpunt van veree- niging der bannelingen van alle Staten, die tegen vorsten en landen hebben sa menzweeringen gesmeed. Dit land, door zyne politiek, houdt niet op de andere vol keren in opstand te brengen; het zal de straffen onderslaen welke het verdiend heeft. De volkeren worden op de wereld gestraft als volkeren voor hunne euvelda den. Die de moordenaers van Mazzini voo- renstaen, zullen gestraft worden als derge- lyke; er is maer eene reglveerdigheid voor de volkeren, gelyk er maer eene is voor de menschen, voor iedereen in het byzonder. Had God den keizer der franschen niet gespaerdzonder twyffel wierd gansch Europa gekastyd. Dank aen God dat Ily ons heeft gered! KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Dynsdag 19aD dezer heeft de Kamer hare werkingen ernomen. Zy heeft op haer bureel gevonden zes honderd verzoek schriften door meer dan twaelf duizend handteekens bedekt, by dewelke de af schaffing der konscriptie gevraegd wordt. Wy hebben onder anderen bemerkt de petition dewelke uit Yperen, Dickebusch en Westroosebeke toegezonden zyn. MM. Rodenbach, De Renesse en Coomans hebben die petitien krachtdadig onder steund; de Kamer heeft beslist dat er een spoedig verslag zal over gegeven worden, en een dag byzonder tot de discussie zal worden vastgesteld. Door een ander verzoekschrift vragen inwoners van Dickebusch dat de Kamer zou willen aen het fransche gouden geld wettigen koers in ons land geven. M. Rodenbach heeft deze petitie ondersteund en verzocht dat men een spoedig verslag over deze vraeg geven zou. Nog ISO petitien tegen de bloedwet komen ten voorschyn, waeronder wy be merken deze vanKemmel en Alveringhem. PETITIEN TEGEN DE LOTING. Meer dan zes honderd petitien met om trent twaelf duizend handteekens, zyn tot de Kamers toegekomen. Vele andere zyn in omloop, en allen verzetten zich duidelijk tegen de onregtveerdige loting van menschenen vragen de afschaffing van die wet die heden zoo zwaer op de burger klas weegt. Gaen wy maer voort! By duizende petitien moeten lot de Kamers gezonden ivorden. 'T is noodig dat er in al de gemeenten in al de huisgezinnen geteekend worden. De moeders, de zusters moeten er zich mêe bemoeijen, en de slaperagligheid van hunne mans en broe ders ophitsen. De buitenlieden bezonderlyk moeten zondergena die bloedwet tegenstreven die hun zoo veel nadeel veroorzaelit't zyn de builen-gemeenten die meest manschappen voor de ongenadige loling opleveren. Wy zyn er van overtuigd de bloedwet zal worden afgeschaft, wanneer het de huisge zinnen krachldadiglyk zullen willenen daer toe geene moeite zullen sparenen dan zal men verwonderd zyn dat die onregt veerdige wet zoo lang heeft konnen blyven staen. Moed dan allen gy die eenig belang hebt van uwe zonen te zien optrekken Vader! wanneer uw zoon moet loten hoe zyt gy niet verlegen wanneer hy in 't lot valt, hoe zyt gy niet droevig?hoe hevig wensclit gy niet by honderde franken te hebben om eenen man voor hem te koopen?.... Eli! wel, 't moet u geen honderde franken kosten!! koopt een blad wit papier van twee centiemen, doet er op uitschrijven de petitie die hier volgt, teekent ze gy, uwe zonen, uwe gebeuren en hunne zonen; indien gy dit allen doetzal'er in korten tyd geene toling meer bestaen. Aen de HH. leden der Kamer der Volksvertegenwoordigers, De ondergeteekende bidden UI. eerbiediglyk, te willen op het dagorder van uwe werkingen brengen de ervorming der mililiewettenin den zin der vrywillige dienstnemingen of engagementen. Door de /conscriptie, met regt de bloedwet genoemd, worden er personele, smertelylce en dilcwyls schadevolle opofferingen opgelegd aen die huisgezinnen dewelke geene remplaganlen konnen koopen, terwijl de rylce huisgezinnen zich er aen onttrekken by middel van een klein deel hunner overschot. Als de hunne aenveerdende, de onwederleg- bare redens die reeds dilcwyls in de Kamers en door de drukpers, ten voordeele van die gevraegde ervormingzyn voorengehouden geweest, laten de ondergeteekende, Mijnheer en, aen uw wijs beleid over, de omstandigheden er van vast te stellen, en verzoeken UI. lien te willen aenzien als UI. ootmoedigste dienaren. Wanneer de bi'ief geschreven en geteekend is, plooit ze toe, sluit ze, schrijft er dit adres op: Smyt ze dan in de postbussezonder timber er op. De Kamers hebben dry weken vacantie genomen en worden betaeld zoo even als zy te Rrussel zouden zittyd houden. 'T is gemakkelyk voor die heeren, maer niet gespaerzaem voor de beurs der schatpiig- tigen. De liberalen verstaen zich als honden en kattende eene bassen, de andere miau wen, en men is niet verre van aen het by ten en klauwen te vallen. De Observateur, schandblad van M. Verhaegen, valt uit tegen den National, ander blad hetwelk den slandaerd draegt van Robespierre. De een verwyt den anderen dat hy niet genoeg Jacobins gezind is. De eerste stelde zich tegen de kiezing van M. de Perceval, die door de bewarende party te Mechelen den 10 December wierd uit de Kamer gestemd; de andere erkent in dienen heer eenen weerden voorstaender der Republiek en hy verdedigt zynen kandidaet tegen den aen- hang van MM. Rogier en Frère, die in evenredigheid des aenhangs van den Nati onal, gematigde liberalen zyn in de oogen der klubsmannen. In weerwil van M. Ver- haegens party, is M. de Perceval te Brussel gekozen door 2,335 stemmen, op eene lyst van 10,393 kiesgeregtigden. Die kiezing bewyst dat de steert van Robespierre te Brussel levendig, is en staet om M. Rogier te overmannen. De aengehaelde daden bewyzen dat, de tyd zal komen en niet verre is, op welken de liberalen die hunne proprieteiten zullen willen redden, hunnen toevlugt zullen nemen tot de bewarende gedenkwyze om het land te redden tegen het socialismus en tegen de gevorderde Republiek, welke de National, met zyne broertjes gedurig aenprediken. Alles dat overdreven is kan niet blyven staen betgene gegrond is op God en het goed regt blyft alleen zegevieren. Daerom zullen wy nooit den moed laten vallen, overtuigd dat wy zyn van de goedheid en van de heiligheid der zaek die wy verde digen met Godsdienst en Vaderland tegen de aenvallen hunner vyanden te bescher men. Wy zeiden voor de kiezingen dat indien de liberalen zegepraelden, wy voor Gods dienst en Grondwet veel te vreezen hadden. Wy houden ons gezegde staen, alhoewel eenige babbelaers, zoo wel in hunne gazet ten als in hunne herbergen, hoog luid zeg gen De katholyken hebben zoo hunne bevreesdheid beloond voor de kiezingen, dat zy ten laste der liberale gezindheid legden al het kwaed dat zy voorspelden. Nu, dat de liberalen aen het roer des Staets zyn, wat kwaed hebben zy gedaen? Wy antwoorden daer op Gesproten uit eene kleine meerderheid, weten de hoofden der liberale denkwyze zoo wel als wy, dat zy moeten zeer gematigd zyn, dat eenige buitenspoorigheden door hun bedreven, genoeg zouden zyn om de schael der kie zingen te doen hellen naer den kant die den hunnen niet is. Zy weten dat by acht tien maenden, zy voor den helft des lands in de kiezing zullen moeten verschynen, en dat het minste dat hun zou worden legen- overgelegd, zou dienen om hun te doen veroordeelen. Zy weten dat wy op onze hoede zyn om hunne daden na te speuren en die op eene onpartydige wyze het gan- sche land kenbaer te maken. Zy weten dat er onder hun twist en tweedragt bestaet, en sedert de kiezingen meer dan ooit, en dat er noch vrede noch vriendschap moge- lyk is met de liberalen die de Republiek aengekleefd zyn. Dit alles weten zy, en daerom wederhouden zy den uitvoer hun ner opgevatte inzigten tegen de bewa rende party. De heerscbzugt, die MM. Verhaegen, Rogier, Frère en Cia bekoorde, hebben zy bekomen zy zitten aen het schotelken, zy worden gevoed en gekoesterd ten laste des lands; zy zyn in eere en hoveerdy verheven boven hunne tegenstrevers, en dien staet gaet hun zoo wel dat zy op hunne hoede zullen zyn om niet te veel te doen dat hun zou de portefeuille doen verliezen, welke zy, dank aen de eendragt der verschillige liberale gezindheden, hebben verkregen. Het is immers zoo zoet minister te zyn! Die redens te samen genomen doen het ministerie in den weg der gematigdheid voortgaen. Maer de tyd zal komen op welkenaengedreven door de overdre- venen, zy zullen moeten, willen of niet, handelen in den zin dien wy voor de kiezingen voorzeiden. De vervolging zal met den tyd zoo veel erger zynals zv Zitting; wan den Zitting; van den £Oen. Jauuary iS58. Volyen de handteekeniiigen.) AEN DE HEEREN LEDEN DER KAMER VAN DE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS, BRUSSEL. WAT IS ER BY ONS GESCHIED SEDERT IIET BEGIN DES JAERS

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3