HET ARRONDISSEMENT lste Jaergang. No 23. STAETRUNDIG OVERZ1GT. In hare zitting van 16" januarius heeft de Kamer van Piemont het verslag gehoord over het onderzoek der kiezingen harer leden. 174 kiezingen zyn goedgekeurd, 11 vernield en 18 onderworpen aen het on derzoek bevolen door de Kamer. De fransche Moniteur behelst een decreet waerby verboden worden te verschynen de Spectateur en de Revue de Paris. De prins van Varsovie is door den keizer van Rusland gezonden tot den franschen keizer, als drager van eenen brief van ge- lukwenschingen. Het kontrat van huwelyk tusschen Z. M. Don Pedro Y, koning van Portugael en de prinses Stefanie van Hohenzollern is door de portugeesche kamer goedgekeurd. Eenige der byzonderste engelschen te Parys verblyvende hebben van den keizer een gehoor verkregen om aen Z. M. hunne gelukwenschingen aen te bieden ter gele genheid van den aenslag van 14° dezer. De keizer van Oostenryk,de koningin van Engeland, de koningen van Holland en van Piemont en de groote hertog van Ba den hebben tot den keizer van Vrankryk byzondere zendelingen afgeveerdigd om Z. Al. hunne gelukwenschingen mondeling aen te bieden. Het is zeker dat het fransch staetsbesluer eene iNota gezonden heeft aen dit van En geland, om dit te berispen over het gemak dat het laet aen de samenzweerders van alle landen om hunne pligtige ontwerpen werkstellig te maken en dat men reeds in onderhandeling is, om uit Engeland te verwyderen de vreemde vluchtelingen en gebannenen, die gevaerlyk zouden gevon den worden voor het gemeene best. 10,000 mannen worden wederom ge zonden uit Engeland naer de Indien. Zy nemen den weg van Suez, om alzoo de reis zeer te verkorten. De laetste soldaten uit Sauthampton vertrokken hebben den door- togt gedaen tot de Indien in 38 dagen. De onderhandeling over het verslag der kommissie nopens de hertogdommen van Holstein en Lauenburg, is door duitsche Diète uitgesteld voor vier weken. Men is nog indachtig het oordeel gestre ken door hel gerechtshof van Napels be- trekkelyk het schip Cagliari, hetwelk ge nomen wierd by gevolge van den opstand van Sapri; de kommissie aengesteld door den minister der buitenlandsche zaken van Piemont komt te beslissen dat zy het ne men van den Cagliari niet goedkeurt. t Het is te vreezen dat deze beslissing nieuwe moeijenissen doet ontstaen tus schen die twee italiaensche mogendheden. De stoomboot Péra is aengekomen te Southampton met de briefwisseling van China en met eenige reizigers uit Hong- Kong. Men heeft langs daer vernomen dat Sir M. Seymour vertrokken was naer Can ton met alle zyne beschikkelyke magt, be- loopende lot 7,000 mannen; men voegt er by dat de russische admirael zou gekomen zyn uit het noorden om zynen dienst te bieden als middelaer tusschen Engeland en China en dat zynen voorstel zou zyn verworpen geweest daer in tegendeel ge- lyken voorstel gedaen door den ameri- kaenschen commodore zou zyn aenveerd geworden. De besluerders der engelschekompagny der Indien, hebben ofïiciëlyk voorkomen geweest dat de bill, welken het Staetsbe- stuer de kamers zal voordragen, zou ver gelden de belangen gewaerborgd in den akt van het parlement des jaers 1833. De besluerders hebben geantwoord dat zy zouden de poogingen van het Staetsbestuer beslryden door alle wettelyke middels. Volgens de Espana, zouden 1,400 man nen der spaensehe bezetting van de Phi- lippinscheeilandendeel nemenmel Vrank ryk in den aenval die bereid wordt tegen Coehinchina, met het vooruitzigt voor liet toekomende, dat men zou, door die asia- tische volkeren het leven der geloofszen delingen zou doen eerbiedigen. Schrikkelyke onweerswolken hangen over Europa, en dreigen de samenleving in een ysselyk tempeest te verwoesten. De gruwelyke aenslag op het leven van den Keizer van Vrankryk moet doen sid deren en bevenwanneer men overdenkt wat onheilen op gansch Europa hadden kunnen nederstorten, ware het laffe ont werp der moordhuerlingen gelukt! met de dood van Napoleon III, was de sterkste vereenigingsband van welliglyk gezag en publieke orde verbryzeld, en wy vielen misschien in de schroomelykste staetsver- warring en regeringloosheid ten prooi. Nog een lichtslag dien de goddelyke voor zienigheid aen het menschdom wilt geven, om hem den gapenden afgrond te doen zien, waerin de verachting van goddelyke en menschelyke wetten hem dreigt neêr te storten! Ziet daer wat er in de geheime en ver- dokene sociëteiten, ware rooverskuilen gesmeed wordt! Ziet daer wat de onop houdende aenranding van wettiglyk gezag, het uitbraken van de vuigste lastertael te gen den Godsdienst te wege brengt! Ziet daer het uitbreidsel der zede en godde loosheid onzer Eeuw! En de mannen die de losbandigste en verdelgendste leeringen met eenen helschen list onvermoeibaer durven aen preken, die de omwoeling der maetschappy beramen, deze mannen vin den toejuichers en voorstaenders in ons land! Terwyl de afgruwelykste ontwerpen in Europa gesmeed worden tegen wetliglyke Staetsoverheid en openbare Orde, over weldigen onze Staetsmannenin het mid den van den oproer, de oppermagt, na de wettiglyk samengestelde Kamer onder eene hagelbui van sleenen verdreven te hebben! Daer zitten zy dezen die gezag en Orde moeten staven en bevestigen, en niets an ders voor oog hebben dan België onder de dwinglangdy der Francma^ons logiën neer te drukken! De ongebondenste driften verheffen, onder het gewoel des oproers en der geweldenary, onze tegenwoordige mi nisters op den regeringszetel, terwyl, van eenen anderen kant, in de donkere moor- denaershollen, de dolken geslepen worden, om het hert van dezen, die ten krachtda digste het openbaer gezag, Orde en Gods dienst beschut, te doorbooren! Op dezen plegtigenoogenblik dat gansch Europa nog onder den indruk van den ysselyken aenslag verslagen staet, en mael- regelen beraemt om het oppergezag en de publieke Orde in d'ontroerde samenleving te handhaven en te versterken, moeten deze die by ons het openbaer gezag verle- genwordigen, niet schaemrood worden, en als op gloeijende kolen zitten, wanneer zy denken dat zy aen de wanorde, aen de muitery hunnen zetel verschuldigd zyn! O België! zyt gy dan geschikt om de prooi der goddeloosheid en laegste heerschzucht te worden? LIBERALE SCHEURING. De vyanden des Godsdienst zyn, gelyk wy het voorzeid hebben, in scheuring onder eikanderen. Die scheuring bestond meer of min voor de kiezingen van 10e° December en ter gelegenheid van deze, hebben de liberale partyen eikanderen de hand gegeven. Nu erbegint de oorlog onder die heeren. Republikanen, socialisten, demokraten, radikalisten, demagoguen en andere die degoddeloosheid in hethertdragen,spand- den te samen om hunnen vyand, den katholyken godsdienst aen te vallen. Maer nauwelyks was de zegeprael bekomen, en men sprak van den buit te deelen. De liberalen worden verdeeld in jonge en oude liberalen; in ander woorden er zyn voorloopers en achter kruipers in het liberale legerveld. De voorloopers treden in het openbaer zonder bewimpeling, het hoofd regt; daer de achterkruipers zich het aengezicht ver mommen en roepen tot de andere.: Af de maskers De achterkruipers zeggen dat zy gekleefd zyn aen den godsdienst hunner voorva deren en toen er eene kleine gelegenheid om dien godsdienst tehoonenzichaenbiedt GAZETTE VAN TPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4~00* Voor de provinciën. Fr. 4*5°* De Jaergang begint met den ien September. EN VAN BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvrij toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den GO»Sl»IE!VST E!¥ VADEIILAIID. Donderdag, toegeaouden worden. -Si

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1