Gazette Tan Yperen. zy laten die niet voorby gaen om hunne ongodsdienstige gal uit te spouwen. De achterkruipers hebben eenen wel voorzienen winkel, vol van verergernissen. Dagelyks verkoopen zy ten minsten in iedere gazelle, die hunne ware aenpryst, twee of dry dier verergernissen tegen bisschoppen, pastoors of ten minsten tegen eenen enkelen priester. De oude liberalen geven tot belooning eene gouden pen aen de schryvers van vuilpotteryen dienende om de menschen te bederven. Dejonge in tegendeel spreken van den katholyken godsdienst in het slyk te versmachten en tegen hem de maglder omwenteling te gebruiken. Deoude liberalen zoeken de magt kost dat kost en dragen haet tegen alles dat hun den weg der eer en der plaetsen belemmert; zy slagtofferten hunne tegenstrevers en hunne leeringen. De jonge liberalen staen op tegen hunne papas die zy parruiken noemen. Zy willen wat rasser aen het werk gaen en zyn doordrongen van de leeringen van Marat en van Robespierre. Deze laetste zyn vyanden van den godsdienst met hert en met ziel; alle middels zyn hun goed om den gemeenen vyand te vernielen, daer de oude onverschillig zyn aen godsdienst en nogsomwylen ter kerk gaen, hunnen paes- schen zelfs houden, om te doen gelyk de anderen en om den schyn van Godsdienst te hebben voor het volk. Besluiten wy uit het voorgaende dat de jonge liberalen opregt goddeloos zyn, en dat de oude schynheiliglyk den godsdienst aen- veerden. De eerste zyn gevaerlyk, de laet ste zyn gevaerlyker, het zyn Judassen! M. Lebeau heeft de stoutheid gehad te zeg gen dat men de buiten kiezers niet moest aenhooren. Aenstonds hebben die mannen welke altyd de belangen des lands waernemen, te welen MM. De Theux, Malou en Coomans, bewezen dat men alzoo niet te handelen heeft met bel- gisclie kiezers, die liun regt voor de Kamer doen gelden, dat men ten minsten over de zaek spreken moet en door eene discussie kenbaer maken of men ging of niet regt doen aen de gedane vragen. Niels te doen het oordeel was voor af ge streken, de heeren liberalen schrikken als men hun spreekt van de kiezers wal gemak te geven om hunne kiespligt uil te oefenenhet oordeel ivas gestreken en de verzoekschriften zyn ge zonden naer Porlugael. M. Oris heeft de beste gesproken van al de liberalen. Hy heeft gezeid dat hel gevaerlyk zou wezen de kiezingen te laten plaels hebben in de kantons. Gevaerlykvoor ivie voor de liberalen, die aldus niet zouden konnen de kiezers pramen. Had liy nog gezeid in zyne eenvoudige erkentenisdat die wijze van kiezen zou vergemakkelylit hebben de oefening van het grootste der conslilutioneele pliglen. DE BLOEDWET. In de zitting van 19" januarius heeft onze wetgevende Kamer gehandeld over de verzoekschriften haer van alle kanten des ryks toegezonden ten getalle van meer danzeshonderd en bedekt met ten minsten 12,000 handteekeningen. Dit doet eenen goeden uitval verhopen voorden zegeprael die wy willen bekomen tegen de bloedwet. Vaders, moeders, voogden, persoonen van allen staet, gy hebt allen belangen, allergrootste belangen oin die schandelyke wet te zien afschaffen. Het is tyd dal gy allen te samenspant om de verzoekschrif ten te teekenen; zendt dan nog eenige honderde van die schriften lot de Kamer, teekent Ouders op dat uwe kinderen gered worden van de schandelyke slaverny der konscriplie; teekenl jongelingen, op dat gy uwe ouders moget byslaen, voor hen winnen het stuk brood dal zy in den ouden dag van u te verwagien hebben en dat gy hun niet kont geven, wanneer gy, door het geweld uit het vaderlyke huis ontrukt, in de kazernen moet gaen wonen. Dank zy aen de heeren Rodenbach, De Renesse en Coomans, die alreeds legen de bloedwel hunne stemmen geheven hebben. Wy hopen dat er niet eenen onzer volks vertegenwoordigers zal zyn die den moed niet zal hebben hel regt der belgische huis gezinnen te verdedigen tegen die ongeluk kige bloedwet, ware er een dergelyke, hy zou niet meer verdienen eene stem der kiezers te bekomen om naer de Kamer ge zonden te worden. Ook zullen wy dusda nige vertegenwoordigers onze lezers en vooral de kiezers kenbaer maken als on- weerdig van hun mandaet. Reeds heeft hel groot getal handteekens tegen de bloedwet, op de banken der Ka mer eenen goeden indruk te wege gebragt. Onze afgezanten gevoelen dat zy te doen hebben met vele achtbare kiezers en dat verscheide verzoekschriften onderteekend zyn door meer dan dry honderd hand teekens. In de pers is de beweging niet minder. Alle gazetten, die het welzyn des lands voorenstaen, staen op tegen de bloedwet, als legen hetgene dat in ons land het on- regtveerdigsle en vreedste is ingezien de huisgezinnen en derzelver belangen. Men besluite hier uit dat de belangen van alle volksklassen algemeen zyn voor het vragen van de afschaffing eener wet, die drukkend is over gansch het land, en dat men meer als ooit moet samenspannen om meer en meer verzoekschriften naer de Kamer te zenden. Aen de HH. leden der Kamer der Volksvertegenwoordigers, De ondergeteekende bidden UI. eerbiediglyk, te willen op het dagorder van uwe werkingen brengen de ervorming der mililieweltenin den zin der vrijwillige dienstnemingen of engagementen. Door de konscriplie, met regt de bloedwet genoemd, worden er personele, smerlelyke en dikwyls schadevolte opofferingen opgelegd aen die huisgezinnen dewelke geene remplaganten konnen Icoopenterwijl de rxyke huisgezinnen zich er aen onttrekken by middel van een klein deel hunner overschot. Als de hunne aenveerdendede onweder- legbare redens die reeds dikwyls in de Kamers en door de drukpers, ten voordeele van die gevraegde ervorming, zyn voorengehouden ge weest, laten de ondergeleelcendeMynheeren, aen uw wys beleid over, de omstandigheden er van vast te stellen, en verzoeken UI. hen te willen aenzien als UI. ootmoedigste dienaren. Wanneer de brief geschreven en geteekend is, plooit ze toe, sluit ze, schrijft er dit adres op Smijt ze dan in de postbusse, zonder timber er op. De ervorming der militie-wetten, in den zin van den vrywilligen dienst, wordt alreeds gevraegd door meer dan dertig dagbladen van alle gezindheden, waeron- der de Gazette van Yperen een der eerste is geweest. Het petitionnement blyft voort duren in de negen provintien; seder I5cn january ontvangt de Kamer omtrent tus- schen 100 en 150 verzoekschriften daegs. Moed dan allen gy die overtuigd zyt van de schreewende onregtveerdigheid der Rekwisitie-wetten, waervan de borgers en de werkende klassen vooral het slagtoffer zyn! Moed dan! en dat in alle gemeenten, twee, dry en meer petitiën geteekend worden!! Wy vernemen dat men in verscheide kantons vereenigingen, die geen betrek hebben met de staetkunde, opregt tot af schaffing der militie wetten. De ervorming reeds in Vrankryk ingebragt in het stelsel der vrywillige recrulementen moet ons belgisch Staetsbestuer aenmoedigen om den zeiven weg in te gaen. Het tegenwoor dig stelsel van onze militie is immers ver oordeeld en moet afgeschaft worden. Wy meenen aen onze lezers iets aenge- naera te doen met hun medetedeelen de REDENVOERINGEN der HH. De Renesse, Coomans en Rodenbach nopens de bloedwet, uitgesproken in de zit ting van den 19°° dezer. De verslaggever legt voor aen de Kamer dat zes honderd verzoekschriften gezonden door de inwooners van zoo veel gemeenten des lands de afschaffing vragen der Bloed wet, anders genaemd de konscriptie of loting voor de militie en verzoeken dat die wet ver vangen worde door eene andere wet wel kers grondstelsel de vrye werving is. M. De Renesse. Mynheeren, de Kamer komt te hooren het kortbonding verhael van een groot getal verzoekschriften vra gende de verandering der wetten betrek- kelykdemilitie.Zy zyn ten getalle van meer dan drie honderd enkomen van alle kanten des lands. Ik stel voor deze verzoekschriften te zen den tot de kommissie met verzoek van er eenen byzonderen bulletin van te maken, gelyk het heeft gedaen geweest met de ver zoekschriften betrekkelyk de hervorming der kiezingskollegien. De Kamer zal nader hand den dag deszelfs discussie bepalen. M. Coomans. Mynheeren ik ondersteune het gezegde van M. De Renesse. Men komt ons zes honderd verzoekschriften aen te bie den, geteekend door duizende handteeke ningen ten voordeele van de verandering der militie wet. II roepe de aendacht der Kamer op deze nationale begeerte. Ik vraeg een spoedig verslag in den zin door M. De Renesse voorgeseld, aen my behoudende het regt van naderhand M. den minister van oorlog eenige vragen toe te sturen. M. Rodenbach. Ik vraeg ook dat de kom missie der verzoekschriften zich zonder uitstel bezig boude met die vraegstukken. Wy moeten indachtig zyn dat er 600 ver zoekschriften bestaen bedekt met meer dan tien duizend handteekens en dat men moet in aendacht nemen die uitgedrukte klag- ten, vermits men er in handelt over de Bloedwet. De zaek is zwaer, Mynheeren, zy is van de grootste aengelegenheid. My dunkt dat het verslag zal moeten zoo haest mogelyk gedaen worden. January 1858. Volgen de handteekeningen. AEN DE HEEREN LEDEN DER KAMER VAN DE VOLKSVERTEGENWOORDIGERSBRUSSEL.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2