Gazette Tan Yperen. Doch het is noodig dat de kommissie deze zaek doorgronde. Er moet niet anders gehandeld worden dan een nieuw stelsel voor te dragen in plaels der tegenwoordige militie wetten. Het Staetsbestur zal zich daer op ook moeten uitten. Hit is dan niet noodig dat de kommissie der verzoek schriften zich te zeer spoede met deze ge- wigtige zaek die rypelyk en aendagtiglyk moet worden overweegd. Nogtans ik voege my met deze die begeeren dat de kommissie zoo}haestjmogelyk de hand aen 't werk sla. M. DeRenesss. Ik vrage dat de kommissie doe hetgene zy gedaen heeft voor de ver zoekschriften betrekkelyk de kieswet; te weten dat men er eenen byzonderen bul letin van make en dat de Kamer naderhand den dag der discussie bepale. M. Coomans. MM. Ik denk dat wy het eens zyn op den grond der zaek. Er is geene kwestie van aenstonds te doen beslissen de kwestie die de Kamer wordt voorge- dregen. L)it is geenzins het gedacht van eenig lid dezer Kamer; wy moeten de ge legenheid bekomen om ons uit te drukken over deze zaek en om inlichtingen te be komen van het Staetsbestuer over zyne inzigten en over de vragen door de ver zoekschriften gedaen. Gelyk ik het zezeid heb in eene voorgaende zitting, in het wetsontwerp op de militie gevallen met de laetste Kamer. Toen de kommissie der verzoekschriften liaer verslag zal gedaen hebben en dat de dag der discussie zal worden bepaeld wy zullen eenen grooten stap gedaen hebben en wy zullen misschien eikanderen kun nen verstaen. Daer en hoven men moet in aendacht nemen het groot getal verzoek schriften. 'T is daerom dat ik een spoedig verslag eissche van wege de kommissie en dat dit verslag zoo volkomen mogelyk zy. M. Rodenbach. Wy zyn eens; ik stel my niet tegen een min of meer spoedig verslag, maer dit verslag, ik zeg het nog eens, moet doorgrondig zyningezien de gewigligheid der zaek die wierdt gehandeld. De Kamer geraedpleegd beslist dat de verzoekschriften betrekkelyk de wetten op de militie zullen gelegenheid geven lot een byzonder verslag, dat dit verslag zal spoediglyk gedaen worden en dat alsdan een byzondere dag tot de discussie zal wor den bepaeld. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. De zitting wordt geopend ten 3 1/2 uren. De minister van Justitie legt een wetsont werp voortot liet vermeerderen van het per sonneel desreglbanks van Antwerpen van twee leden. De minister van het inwendige stelt aen de Kamer voor het verslag op den staet der leer- tverkhuizen. M. Vanderdonckt, geeft het verslag over de aglergeslelde verzoekschriftenonder welke er verschelde zyn betrekkelyk het doen der kiezingen voor de kamers in de hoofdplaels van ieder kanton. MM. E. Yandenpeereboom en J. Lebeau stellen voor tot het dag order over te gaen, 't is te zeggen die pelilien in de vuilmande te werpen. MM. De Theux, Malou en Coomans vra gen dat gemelde verzoekschriften in een en hetzelfde verslag zouden begrepen worden, om naderhand, in eene andere zitting, te kunnen onderzocht worden. De Kamer beslist het dagorder [met 41 stemmen tegen 20. MM. J. Malou en Van Re- ninglie stemmen legen het dagorder. lVa deze stemming, geeft M. Vanderdonck het verslag van nog andere verzoekschriften betrekkelyk het zelfde vooriverp, en eene an dere discussie onlstaet tusschen MM. Coo mans, Rogier, Oris, De Theux en Malou, waeruit blylct dat de liberale afgeveerdigden zich stellen tegen de verzoekschriftendaer in tegendeel die der bewarende party voorslaen- ders zyn om de kiezingen te doen plaets hebben in de hoofdplaelsen der kantons. De liberalen houden zich zoo sterk in de Kamer dat zy tot de verzoekschriften toe ver- dooven en te begraven leggen in de grefjie der kamer. Door het ivegjagen der Kamers in mei waren er vele verzoekschriften gebleven zonder verslagnu zien wy die schriften voor den dag komen en onder andere verscheide betrekkelyk de ervorming van ons kiezingslelsel. Uil alle gemeenten des ryks waren er verzoekschriften de Kamer loegestuerd, vragende dat de kie zingen voor de kamersgelyk voor de provin- tiale raden zouden plaets hebben in de hoofdplaelsen der kantons. Dit zat in de neus der liberalen, zy wisten dat de buitenlieden gemalckelyker zouden kunnen kiezen, dat zy zoo verre niet meer zouden moeten optrekken om te voldoen aen een regt en aen eene pligt hun door de grondwet gewaerborgd en als opgeleid. fyoc pet Ijet nu te Romen? Geen land is er op de wereld waer tegen de liberalen-f'rancmagons meer laster uit- spouwen dan tegen de Pauselyke Staten, en dat alleenlyk omdat de Paus aldaer Souvarein,katholyk Monark en het Opper hoofd der kristene wereld is. Nu, in weerwil van al het kwaed dat ze van den Paus en van zyn bestier zeggen, zullen wy eens vragen, hoe gaet het thans te Romen, hoe gaet het in de Pauselyke Stalen? Op die vraeg antwoorden wy ten eer sten Terwyl in deze laetste tyden, veel landen den geldelyken krisis ondergaen hebben, zyn de Staten van den Paus daer van vry gebleven. Ten tweeden In 1857 is er in de zoo gelasterde Staten niet één bankroet te mel den geweest. Ten derden Niet een land in Europa is er waer het leven zoo goedkoop is. Ten vierden Tydens dat de fracmagons boel meester was te Romenwas 't al pa pieren geld welk men hoorde en zag; de Paus heeft het byna al ingetrokken, en een overvloed van geldspeciën is in omloop gebragt geweest Ten vierden In korten tyd zullen de yzere wegen de Pauselyke Staten door kruisen; de revolutionnairen hebben er geen duim yzeren weg doen leggen. Ten vuyfden: De haven van dezeesteden staen allen aenzienelyke vergrootingen te ondergaen enz. Nogtans hoort de liberale gazetten sprekengelooft de vuile Indépendance van Brussel, en zy zullen u wys maken dat de Pauselyke Staten het armste land is der wereld, dat alle beweging er uit is geban nen, dat het volk gedompeld is in de onwe tendheid, in de bygeloovigheid enz. Waerlyk het is te betreuren dat er nog treffelyke familiën gevonden worden waer de Indépendance en andere francmagons gazetten toegang vinden, en op hun gemak het vergift der verdervende princiepen mogen verspreiden terwyl zy die landen en koningryken die aen anderen ten voorbeeld konnen dienen, door hunne vuige laster- tael trachten te besmeuren. IIUWELYKS FEESTEN VAN PRINSES ALICE. Den 18" dezer heeft H. M. de koningin van Engeland de feesten, welke het huwe- lyk harer dochter moeten voorgaen, be ginnen door een gastmael en eene avond feest in het paleis van Buckingham. 'S an- derendags heeft eene groole jagt plaets gehad in het park van Windsor en 's avonds spectakel gala op het schouwburg van H. M. Men heeft er gespeeld den Macbeth van Shakespeare. 'S woendags wederom banket en avondfeest te Buckingham; 's donder dags,groote revue te Woolwich en 'savonds spectakel gala op H. M. theater; men speelde het opera van Balfe, De roos van Caslille. Vrydag noenmael van de koninglyke fa milie op het paleis van Buckingham. Za terdag, groot feest gegeven te Prussia house door den graef en de gravin Bernstorff, ter eer van den prins en de prinses van Pruis- sen, van prins Albert, zoon van 's konings broeder, van prins Frederik-Karel en van prins Adalbert van Pruissen. 'S avonds derde verbeelding op's Magisteits theater, alwaer men speelde de italiaensche opera La Somnambula. Deze week heeft men op maendag gevierd het huwelyk van den prins van Pruissen met prinses Alice. Woensdag bael gala te Buckingham en gisteren zaterdag, groot Drawing room, bygewoond door de koning lyke prins om te ontvangen de gelukwen- schingen van den engelschen edeldom. In de ceremonie des huwelyks waren drie stoelen die der koningin, die der- bruid en die des bruidegoms; onder de hooge persoonadjes die de ceremonie van het huwelyk hywoonden telde men Z. M. de koning van België met den hertog van Braband en den graef van Vlaenderen, de prinses van Pruissen, moeder des bruide goms; IIH. KK. HH. de prinsen Frederik- Karel, Frederik-Albert, Albert en Adalbert van Pruissen, den hertogen de hertogin van Saxen-Coburg, Z. II. de prins van IIo- henzollern. Lady Grosrenor heeft aen de koninglyke prinses ten geschenke gegeven een bras- selet, verbeeldende twee peerden yzers van goud verryktmet diamanten, lubiezen en emeraciden. De graef en de gravin Fife hebben de eer gehad haer ten geschenke aen te bie den een kasken van steen van Cairn Gorm, voortskomende uit de steengroeven van den graef File. Dit kasken gemaektteEdim- burg is van de fynste volmaektheidhet binnenste is bekleed met goud en de ver siersels zyn in goud gegraveerd. De eer juffers hebben ontvangen ten Zitting; van den 2 3'n. XIOE DE LIBERALEN DE BELANGEN DER BUITENLIEDEN VOORENSTAEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3