Gazette van Yperen. op de som van een millioen vyf honderd duizend franken; de provintie zal 'er in tusschenkomen voor fr. 216,666-67 c. In de som van 500,000 fr. die gestemd is de zitting van den 2° february, is begre pen een aendeel, hetwelk terstond zal kon- nen gebruikt worden tot de verbetering van den Yser. Ziet verder de zitting der Kamer van den 2on february. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. 62 verzoekschiften gezonden uit zoo veel gemeenten, vragen de afschaffing der bloed wet of der loting. Zy worden gezonden tot de kommissie der verzoekschriften. Dan gaet men over tot de discussie van het budjet der Justitie. De 26 eerste arti kels worden aenveerd. Ter gelegenheid van de 27° artikel, op- welken de midden sectie eene reductie voorstelt van 3,400 franken, wordt er wyd- loopig betwist of deze somuitmakende een deel der bureel en reiskosten van het aertsbisdom van Mechelen, zal behouden worden of niet. Volgens M. Vandenbranden de Reelk moet deze som worden behouden. Vermits het aertsbisdom van Mechelen zich uitstrekt over de provintien Braband en Antwerpen, moet men met regt iets meer loestaen voor reis en besluerkosten als aen de andere bisdommen die zich maer over eene pro vintie uitstrekken. M. Lelièvre, beweert dat de aertsbisschop reeds genoeg wordt betaeld. M. de Minister van Justitie, is van hetzelve gevoelen, als ook M. Lebeau, die houdt staen dat indien de liberalen het pensioen van de kardinael-aertsbisschop willen ver minderen het niet is uit geest van politiek. De 3,400 franken worden niet gestemd. Men stemt daerna 52,446 franken voor de protestantsche en engelsche Dominés, en 9,200 franken voor de Joden. Door 41 verzoekschriften wordt aen de Kamer de afschaffing der rekwisitie ge- vraegd. De Kamer heeft zich alsdan bezig ge houden met het verzoekschrift van het gemeente bestuer van Blankenberghe waerby gevraegd wordt eene vermindering van vervoerprys voor den viseh op den yzerenweg en het verveerdigen van eene schuilhave. M. Coppieters heeftop dit verzoekschrift aengedrongen en gevraegd dat hetzelve naer M. den Minister van 's landswerken zou gezonden worden. M. Desmet heeft dezelve voorregten gevraegd voor de vis- schers van Nieupoort. Het ander verzoek schrift was dit van de gemeente raed van Brugge, zich tegen de onwettigheid verzet tende der te veel betaling van grondlasten dezer provintie. M. de Minister van finantien heeft aen M. Rodenbach geantwoord dat het Gouvernement ging trachten spaer- zamer maetregels te nemen door het erzien van het kadaster. Sedert meer dan het vierde eener eeuw, betaelt onze provintie meer als 600,000 franken jaerlyks te veel voor hare grondbelastingen. Is dit niet schreeuwende? Inwoners der stad Namen en van an dere gemeenten ten getalle van 30, vragen de afschaffing der militie. De budjet der justitie beloopende tot 11,473,011 fr. wordt aenveerd door een parigheid van al de tegenwoordige leden ten getalle van 64. Met eenparigheid der 63 tegenwoordige leden, is de wet aenveerd geweest waerby er twee regters by het geregtshof van eer sten aenleg te Antwerpen en een te Namen gevoegd worden. Verscheide redenaers hebben den zei ven maetregel gevraegd voor de geregtshoven van hun arrondissement. M' A. Vandenpeereboom heeft zyn ver slag wegens den budjet van het inwendige, op het bureel nedergelegd. De Minister van het inwendige heeft voorgesteld de wet van voor 1856 op de jury universitaire toe te passen aen de zit ting van Paesschen aenstaende. Deze zitting is vol van aenbelangen ge weest voor het arrondissement van Yperen. Er is kwestie geweest van hetaenveerden van eene wet, 500,000 fr. toestaende, voor 'werkingen aen de Groote Neeth, aen de vaert van Plasschendale en aen den Yser. Mr A. Vandenpeereboom heeft gevraegd dat die werkingen zoodanig zouden wor den verrigt, op dat men niet alleen de overstroomiugen zou beletten, maer ook op dat het mogelyk zou worden de weiden en landen die het noodig hebbenmet de waters van de vaert te bevochtigen. Mr D'Hoffschmidt gezeid hebbende dat deze wet voor voorwerp heeft aen plaelse- lylte belangen te voldoen, heeft Mr Malou hetwoord genomen om dit te logenstraffen en te beweeren dat die werkingen niet alleen aen plaetselijke maer aen algemeene belangen zullen voldoen; zelfs, heeft hy gezeid, men zou uit voorige beslissingen konnen besluiten, datdie werken moeten geheel en gansch op de kosten van den Staet gedaen worden, om ten opzigte van waterwerken, Westvlaenderen op den zelfden voet met andere provintien te stellen. Mr Vandenpeereboom heeft die bemerkingen door M' Malou gedaen, ondersteund. De wet is eindelyk aenveerd door de 73 tegenwoordige leden. De gemeente raed van Celles vraegt de afschaffing der konscriptie wet en vraegt dal men iedereen die twinglig jaer oud is en in staet de wapens te dragen, verpligte 25 fr. in de Slaelskist te storten. 31 verzoekschriften vragen dat de loting afgeschaft worde. De verlenging der wet op de vreemde lingen wordt aenveerd door 76 leden tegen een. De republikaensche en revolutionnaire gazetten als de National en zyns gelyke, laten de ministers niet gerust slapen. 'T is aen ons zeggen zy, dat gy uwe plaets aen het schotelken verschuldigd zyt! Wy ver- eisschen dan van u, dat gy onzen wil uit- werke, 't is te zeggen, dat gy de katholyken vervolge en hun handele als slaven, hun alle vryheid ontneme en ons den weg bane tot de verdelging der Kerk en de onwente- ling van den Staet. De ministers zitten aldus op den hekel. Het schoonste datzy te doen hebben, ware van alle verantwoording, alle medemak- kery met die gasten te verloochenen, afte- breken! Maer zy durven niet!! Wat doen zy dan? Zy zoeken kronkelende wegen, en wer pen iets ter voldoening aen hunne onver- zadelyke afeisschers! Terwyl het land met reden wegens groote zaken onrustig is, de ministers houden zich bezig 3,400 franken aen den Kardinael-Aertsbisschop af te nemen en M. Nothomb met spellen te besteken? Moest men daervoor het land in onrust brengen, de Constitutie aenranden, de Ka mers met kasseijen wegjagen, kiezingen doen, omzendbrieven aenplakken en alles in rep en roer stellen? Deinkomsten opde indirecte belastingen gedurende het jaer 1857 hebben 3 millioen 667 duizend 244 franks 63 cenlimen meer opgebragt dan in 1856. De Brievenpost heeft omtrent 200,000 franks meer voorgebragt dan in 1856, en op den yzerenweg is er eene vermeerdering vam 277,764 franks. Dit is al zeer wel en goed, maer 't slecht ste van al is, dat men van langst om meer geld vraegt, dat de contributien gedurig verhoogen. Onze liberale ministers hebben hemel en aerde bewogen om aen 't scho telken te geraken; zy hebben links en regts spaerzaeraheden beloofd, en nu, zien wy alreeds de averegtsche zyde der medalie. M. Devrière minister van buitenlandsche zaken komt zyn budjet met eenigeduizende franks te verzwaren. Wy verzoeken onze ministers het volgende spreekwoord te willig indachtig zyn Veel belooven en weinig geven, Doet den zot alleen in vrede leven. DE BLOEDWET. Onder al de dagbladen van het land, is de Gazette van Yperen van de eerste in het strydperk getreden om de regten te verde digen der huisgezinnen, der ouders en der kinders, legen eene onregtveerdige wet, die nooit had moeten in ons land gekend zyn, tegen de bloedwet of de wet'op de konscriptie en loting. Wy zullen de belan gen onzer medeburgers blyven verdedigen, in weerwil van eenige ontaerde Belgen die het ambt uitoefenen van menschen verkoo- pers. Wy willen spreken van die menschen zonder ziel, welke men gemeenelyk zielver- hoopers noemt. Eenige van die knapen stel len zich voor, ook aen de Kamers petitien toe te zenden en te doen toezenden door hunnen aenhang, opdat de verloting van jongelingen in ons land voortdeure. De zielver hoopers en eenige sociëteiten die speculeeren op het ongeluk van treffe- lyke familien, zien dat de prooi hun staet te ontsnappen; dat er beweging is in ons land legen de schandelyke bloedwel; zy zien dat hun stieleken van menschen te koopen en te verkoopen, van eenige arme jongelingen, somwylen door dronkenschap Zitting Tan den »8"' jununriUH. Kitting van den $Sïen Jaiuiarius. Zitting vuil den :tO Jannarius. Zitting: van den ll'n Februarius. Zitting; van den 8e" February. Zïttiug- van den 3en February.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2