7s Gazette Tan Yperen. 1 .J door geld of beloften te verleiden en hun te doen teekenen als plaetsvervangers, ten onderen gaet, en zy haesten zich te roepen dat indien het loten wordt afgeschaft, het leger zal ten onderen gaen. Zy zeggen dat het teekenen der verzoekschriften tegen de bloedwet, geen ander oogwit heeft als de party der liberalen tegen gaen. Waer- lykwy wisten nog niet dat de zielverkoopers hunnen handel ten laste der liberalen wil den leggen! 'T is alsof zy zeiden, dat de liberalen zoo ontaerd zyn, dat zy de huis gezinnen willen by voortduer in het onge luk gedompeld laten door het behouden der konscriptie. Hola! zielverkoopers, noch katholyken, noch liberalen moeten weten wat er in uwe winkels te koop staet, of wat er uitkomt. De gelykheid voor burgers of voor ryken, het behouden der jongelingen in hunne huisgezinnen, een leger van vrywilligen betaeld door den budjet en niet samengesteld uit mannen die tegen hunnen dank dienen, dit willen alle ware Belgen, het zy men hun katholyken of liberalen noemt; dat willen alle eerlyke lieden, die hun vaderland beminnen zoo het behoort, dat willen alle ware Belgen, de zielverkoopers uitgenomen, die hunne belangen stellen in hunne zakken te vollen met het verkoopen van levende menschen vleesch. Antwoordt gy, vaders en moeders, die kinderen hebt, welke gy nu of welhaest zult moeten zien opgaen, antwoordt aen de eisschen der zielverkoopers met wat honder den petitien, bekleed met duizenden hand- teekeningen, tegen de konscriptie naer de Kamer te zenden! doet dit zoohaest moge- lyk, en uwe zaek zal zegevieren omdat zy regt en menschelyk is. NOG DE KONSCRIPTIE. In een land alwaer de Grondwet de ge lykheid der burgers waerborgt, moet men aen de werkende klas niet meer last dan aen de ryke opleggen. De militaire dienst moet gelyk in Pruis- sen en in Zwitserland door alle burgers, als een gemeen last gedragen worden, en worden geoefend door al de klassen der samenleving of ten minsten moet die dienst vrywiilig zyn, gelyk by is in de Vereenigde Staten, gelyk hy in Engeland en elders is. In de steden is de konscriptie nadeelig aen de werklieden die hunnen stiel moeten verlaten, en dezen niet kunnen op eene volmaekte wyze aenleeren; in de gemeen ten is hy nadeelig aen den landbouw. Hoe vele huisgezinnen zyn ten onderen gegaen wanneer de zoon, de broodwinner der jonge kinders, is moeten optrekken om soldaet te zyn! De lasten of de contributien moeten verdeeld worden in evenredigheid van de middels der burgers. Vermits de middels der renteniers meerder zyn dan die der werklieden, zouden die ook meer moeten betalen in de aenslagen van allen aerd gedaen op de proprieteit en op de person nel diensten, zoo de konscriptie het is. De burger die 1,000 franken belastingen betaelt moet gelyk deze die maer eenen frank betaelt, niet meer dan eenen man leveren voor het leger; degene die maer eenen frank contributie betaelt, wilt hy eenen remplagant aenstellen, moet ook 1,000 of 1,500 fr. betalen, niet min dan de rentenier die groote lasten naer den ont vanger draegt om dat hy veel bezit. Het is tyd dat die onregtveerdigheid ver- dwyne! Dat men eene wet make waerby de militaire staet, een staet zy gelyk alle an deren, zoo wel voor soldaten als voor offi cieren; dat men er in leve, dat men er in sterve, of dat men zyn eerlyk ontslag be komen, met regt lol het pensioen voor gedane diensten. Wanneer de militaire staet zal vrywiilig en duerzaem worden, inwelken men den soldaet zal betalen vol gens verdiensten, dan zal de soldaet geern dienen, dan zal hy zynen staet uitoefenen met moed en hert. Dat men eenige der miljoenen, jaerlyks in den staetsbudget gestemd, bestede tot het betalen van een leger van vrywilligers en dan zal onze budjet van oorlog verminderen en ons le ger van 25 tot 30,000 mannen zal een manhaftig, een geoefienden gevreesd leger zyn. Onlangs een molenaer was in eene her berg met den baes bezig eene party te kaerlen en won geheel zyn gelag. 'S ande- rendags komt hy weder, bindt zyne twee muils voor de deure vast, en beroept den baes op eene nieuwe party. Het wyf ge bruikt alle hare welsprekendheid om haren man daervan af te keeren; maer te ver- geefsch; de twee speelders blyven koppiger dan de twee muils die aen de duer daer staen. De vrouw niets te verwagten hebbende van de reden dezer twee menschen, gaet tot de dieren, ontbindt ze en Iaet ze loopen regt naer huis. Hoe stond de mulder daer te kyken, toen hy zyn twee beestjes zag vliegen; de kaert valt uit zyne handen en hy stelt zich op het loopenen het wyf had haer proces gewonnen. YPEREN. Mr De Block, onderpastoor te S'-Pieters, gaet in dezelfde hoedanigheid over naer Ardoye. ARRONDISSEMENT YPEREN. Door koninglyke besluiten van den 30c° januarius zyn benoemd Becelare. J. Delfortrie, schepen. Bixschote. J.-B. Peene, Boesinglie. P. Verbrigghe, Brielen. P. Calliau, Comen. P. Plamont, Crombelte. F. De Block. Dickebiisch. C. Depuydt en J.-B. D'hondt, schepenen. Dranoutre. C. Demol en A. Bril, schepen0. Elverdinglie. A. De Cat, schepen. Glieluvelt. L. Wellecan, Glieluwe. J. De Myttenare, Hollebeke. B. Vandermeersch, Houthem. P. Clarebout en L. Joye, sche penen, Kemmel. B. Thevelin, schepen. Locre. C. Delbeke, burgmeester en D. Drienssens, schepen. Meessen. N. Vertibule, schepen. Neder-Waesten. C. Lepoutre, schepen. Nieuw kerke. J. Therry, Oostvleteren. C. Depuydt en C. Decroos, schepenen. Passchendale. P. Wyseur, schepen. Ploegsteert. L. Desbleu, Pi 'oven. C. Bancourt, Reninghelst. F. Yandromme, Sint-Jan. E. Dochy, burgmeester; A. De- bandt en M. Markey, schepenen. Vlamertinghe. J.-B. Malou, schepen. Voormezeele. L. De Gheus, Walou. J. Capelle en F. Decreus, sche penen. Westoutre. Rouséré-Yandromrae, schep". Westvleteren. L. Pillaert, Woeslen. J. Pinceel, Widverghem. P. Yerbrugge en Heughe- baert, schepenen. Wylschate. Coppyn.-De Coninck, schep". Zantvoorde. P. De Vos, Zillebeke. P. Vanacker, Zonnebeke. P. Yandenbulcke, Zuydschote. E. De Yos, Brielen. Vrydag 29° january 11. de vrouw van Julianus Verstraete alhier, had de onvoorzigtigheid haer kind te naby het vuer te plaetsen, terwyl zy uitgegaen was om hare zieke schoonzuster te bezoeken; wanneer zy wederkwam vond zy het doo- delyk verbrand; het kind is welhaest aen zyne schrikkelyke pynen overleden. Poperinghe. De dooi van zaterdag en zondag 11., veroorzaekt door regen en wind, heeft een zeer groot voordeel ver oorzaekt aen de vruchten te lande. Het koolzaed, reeds gekastyd door den vorst, zal nu verkloeken en de plant zal struik maken. De granen, die door de groote droogte leeden, erleven. De rogge, die te fel stond, is nu in goeden staet; de tarwe heeft hare wortelen zien sluiten door den regen en eene nieuwe vogtigheid doet haer vergroenen. Nog wat regen zou geen kwaed doen. Men schryft uit Londen 29en january De vraeg in de hoppe is nog altyd goed en de pryzen hoogen merkelyk. Men voor- ziel niet dat die bewegingvermindere, aen- gezien het geld niet schaersch is en dat de planting niet zoo uitgestrekt is als voor dezen. Vrydag 29" january 11. na den middag is P. Papegaey voerman alhier op den weg van den Abeele onder de wielen van zynen wagen gevallen. Men heeft hem terstond naer zyn huis gebragt, waer hy den zeiven avond nog aen zyne wonden is overleden. BlNUENLANDSCIfi. Kortryk. Wy moeten aenkondigen aen alle landbouwers en peerden lief hebbers, dat gedurende den peerden paer- tyd, twee hengsten der peerden kweekery van den Staet in onze stad zullen verblyven ten huize van M. Iloornaert het zyn Due de Normandie, van half engelsch-noord- mansch bloed en Young Fire Amay, van half engelsch bloed. Te Waereghem heeft standplaets geno men by M. Guillemain, de hengst Cham pion, van half engelsch ras. Brugge. De eerste zitting van het bof van Assisen zal geopend worden alhier den SCHRANDERHEID VAN EENE HERBERGIERSTER. t

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3