HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. No 26. STAETRUNDIG OVERZIGT. Het fransch Senaet heeft met eenparig heid van 129 stemmen het ontwerp aen- veerd vansenatus-consulte, waerby de eed zal vereischt worden van alle leden die zich zullen op rang stellen voor de wet gevende kamer. M. De generael Espinasse heeft, met den eersten dag zyner bezitneming van het ministerie des inwendige, aen de prefecten kenbaer gemaekt de ware beteekenis zyner benoeming van krygsoversten tot eene burgerlyke bediening. Hy zegt in zynen omzendbrief. De pliglige hoop, die nog niet verdoofd is, vereischt een vlytig, een onophoudend, een vuerig toezigt om het kwaed te voorkomen en te beletten, en ten zelve tyde eene bedaerdheid die eigen is aen de magt en aen het regt. In 1815 wierd de generael Carnot ook minister van het inwendige benaemd. Lord Palmerston heeft aen de kamer der afgeveerdigden, eenen bill voorgedra gen geschikt om te voldoen aen de eisschen van het fransche Staelsbestuer. Dit wet sontwerp straft met vyf jaren gevang of met dry jaren yzers, allen die zullen deel nemen in eene samenzweering die voor oogwit zou hebben eene moord te begaen binnen of buiten het ryk. M. Kinglake, lid van het parlement, heeft voorgesteld de discussie van de ontworpene wet te ver schuiven, tot dat men den schyn niet meer zal hebben dat die wet door Vrankryk is geeischt geweest. Al de liberalen, en atn hun hoofd M. Roebuck, hebben zich tegen den bill verklaerd. In tegendeel de bewarende party houdt voor den bill; 299 stemmen tegen 99 hebben de discussie van den bill toegestaen. De ministerieele raed, door den russis- schen Keizer ingerigt, heeft in zyne eerste zitting gehandeld over deinvryheid stelling der boeren. De ryke familien van Rusland verklaren zich tegen dezen maetregel. Eene ontscheping der engelsche en fran sche troepen heeft plaels gehad onder de muren van Canton, den 28" december; na eenige uren bombardering, moest de be storming 's anderendags plaets hebben. 4,600 engelschen en 900 fransehen hebben zich meester gemaekt van de hoogten binnen de stad gelegen; maer de Chineezen gedurig schietende van achter hunne hui zen, heeft mengeradig gevonden de troepen niet verder te laten optrekken. Het nieuws uit Indien toegekomen zegt datde onderhandelingen tusschenCalcutta en Delhi ersteld zyn. De opperbevelhebber sir Colin Campbell heeft zich meester gemaekt van Ferruckabad. Generael Ou- tram is altyd te Allumbagh. 520 militairen hebben van den franschen keizer bekomen het ontslag der straffen tot welkezy veroordeeld waren en 253anderen den tyd zien hunner straf verminderen. M. Murray, gezant van Engeland hy den keizer van Persien is ersteld van de ziekte die zyn leven had in gevaer gesteld. Eene nieuwe omwenteling is te Mexico uitgeborsten. De opstandelingen hebben Santa-Anna terug geropen. Het Daily news verzekert dat het engelsch ministerie aen het parlement eene wet zal voorstellen, waerby de tegenwoordige be stierders der Indiesche kompagny, zouden vervangen worden door acht leden, die reeds eenige bediening bekleed hebben in de Indienof die er ten minsten eenigen tyd gewoond hebben. De politie van Londen heeft door eene proclamatie beloofd eene belooning van 5,000 franken aen degenen die zullen vast- grypen Thomas Allsop betigt als mede- pligtigen in den aenslag gepleegd op 14° januarius tegen het leven van den franschen keizer. YZEREN WEG TUSSCnEN YPEREN EN D1XMIDE. Over eene eeuw wierden er in ons land oneindige poogingen gedaen om onze byzonderste steden by middel van kassei wegen aen een te vervoegen. Deze poogin gen wierden later gevolgd door de steden van minderen rang en heden worden er steenwegen gevraegd door byna alle de gemeenten, als middels tot verbetering voor den landbouw. Hetgene over eene eeuw gedaen wierd tot hel bekomen van kasseiwegen, zien wy heden plegen tot het verkrygen van yzere spoorbanen. Nauwelyks waren onze groote yzere wegen in werking gebragt, of zoodra haestten zich de mindere sleden om by middel van mindere spoorbanen in vervoe ging gesteld te worden met de groote bevolkte middenpunten, en reeds wordt ons land links en regts door dusdauige banen doorkruist. De nieuwsbladen kondigen byna maen- delyks de eene of de andere vraeg aen, van eenen nieuwen yzeren weg. Sinds acht dagen hebben wy gelezen dat MM. De Perre en De Rechter, de koncessie gevraegd hebben voor eenen railway van Lokeren naer Terneazen. Deze lyn zal 29 kilometers lang wezen, en 5 miljoenen 596 duizend franken kosten; zy zal uitgaen te Lokeren en langs Daknam, Exaerde, Moerbeke, Hulst, Sas en Axel naer Terneuzen loopen. M. Isidoor Neelemans, van Eecloo, heeft de Kamer der volksvertegenwoordigers een ontwerp aengeboden van yzeren weg van Eecloo op Gent, langs Waerschoot, en er de koncessie van gevraegd zonder twyffel zal die worden toegestaen. Yoorledene week kondigden wy onze lezers aen, de vreugd der inwoners van Dinant, omdat zy vernomen hadden dat een yzeren weg van Namen op Givet door hunne stad gingen trekken. Waerom dan zouden wy ook geene poo gingen doen om verbonden te worden met onze gebuersteden van het noorden en het westen onzer provintie? Waerom zouden wyniet trachten regtslreeks in betrekking te komen met Engeland langs Duinkerke en Kales? Konnen wy, gelyk wy het voor- gaendelyk hebben bewezen, in gemeen schap komen met Dixmude, wy zouden veel nader zyn van Brugge, van Oostende, van INieupoort en Yeurne, en ons arron dissement, het volkrykste onzer provintie na dit van Kortryk, zou nyverheid en koophandel zien erbloeijen. Dixmude en de reeds genoemde steden, zullen ook baer aendeel in de voordeelen bekomen. Wie zal zich aen het hoofd stellen dezer aenneming? Wie zal de fondsen bezorgen? De kapitalen ontbreken niet toen eene ernstige sociëteit zich aenbiedt om nuttige en voordeelige werken uit te voeren. De reeds ontworpene ondernemingen, waervan wy te vooren spraken, hebben kapitalen gevondende Dixmudenaers heb- benaktiengenomen inden Lichterveldschen yzeren weg; bestaen er in onze stad, in ons arrondissement, in onze provintie en elders geen vaderlands minnaers, die, gelyk onze geburen, hunne kisten kunnen openen en eenen milden intrest genieten over hunne welgeplaetste kapitalen! Twintig kilometers spoorbaen is toch geene groote zaek. De aerde werken zullen weinig kosten, met omtrent een miljoen franken zou de nieuwe baen in exploitatie gesteld worden. Audenaerde, stad van maer 6,000 inwo ners, heeft haren yzeren weg op Gent, waer zy van afgelegen is omtrent gelyk wy het zyn van Dixmude; Eh wel! van den 1°" junius tot 51eo december des voorledenen jaers, inzesmaenden tyds, heeft die nieuwe baen 87,576 reizigers vervoerd. De ont vangsten derzelve beloopen tot fr. 84,041- 18 c. De koopwaren, gedurende hetzelve tydslip hebben opgebragt fr. 12,441-20; dus dat deze lyn in zes maenden heeft opgebragt fr. 90,495-38, en zy is nauwelyks ingerigt! De westvlaendersche yzeren weg heeft gedurende het voorledene jaer om trent een miljoen opgebragt en heeft om trent fr. 80,000 meer gegeven als in het jaer 1856. Die cyffers bewyzen wat er te verwagten staet van de lyn van Yperen op Dixmude. Inwoners der arrondissementen Dix- GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°°* "Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN EOIISUIEAST EK VADERLAN». BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvrij toegezonden worden. De bekendmakingen moeten dea Donderdag, toegezonden worden.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1