Gazette van Yperen. regtbaInken. mude en Veurne reikt ons de hand uit, overdenkt onze gemeene belangen; ver broederen wy, oin eene spoedige vervoe ging te bekomen, en ons YVestvlaenderen zal bloeijen en erleven. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Door 25 petilien wordt er gevraegd dat de Kamer de militiewet zou veranderen en die vervangen door eene wet voor grond hebbende de vrywillige dienstnemingen M. Julliot stelt voor geene by lage toe te staen aen de arrondissemenls kommissarissen. Zijn voorstel ivordt verworpen Alsdan stemt de kamer den voorstel van M. Moreau, strekkende om de pensioenen der arrondissemenls kommissarissen te begroolen met 15,000 franken. Dus de budjet dieswege bedraegt 174,150 franken voor de pensioenen van die heeren88,850 franken voor bureel kosten en 26,000 franken voor reiskosten. Dat men nog zegge dat de arrondissement Icommis- sarissenvoor niet liet land dienen. Scliatpligtigen iveesl niet verwonderd dat die vogels hemel en aerde roeren als er kiezing is om hun deel van het schotelken te behouden! Men vaert dan over tot het stemmen der onkosten der militie, der garde civiek, der nationale feesten, van het eer legioen en het ijzeren kruis, van den landbouw en der beurt- wegen. M. Van Renynghe vraegt dat de Minister 100,000 franken meer toestae voor de beurt wegen, doch, vermits welhaest het gouverne ment een jaerlyksch miljoen zal voorstellen om de beurlwegen te verbeteren, onze vertegen woordiger vergenoegd zich met eenige aenmer- kingen te doen. Vermits, zegt hy, de gemeenten groote geld sommen toestaen, en somwijlen meer doen dan zij kunnen, het slaelsbestuer mag wel voorzien voor het overige. Wanneer er kwestie is der belangen van onzen landbouw, niets moet ons wederhouden om nieuwe onkosten te doen. Negentien verzoekschriften vragen de afschaffing der militiewet. M. Vermeire spreekt legen den toestand van 70,000 franken jaerlyks toegestaen aen de leer werkhuizen. MM. Rodenbach, De Haerne, Vander Donckt en andere spreken tegen het ge zegde van M. Vermeire, en de som wordt toegestaen. Men stemt alsdan 897,520 fr. voor de twee universiteiten en 774,518 fr. voor de alheneen en kollegien van den Staet. Als men deze hooge cyfTers aenmerkt, men ziet dat ons geld gebruikt wordt met ge- heele handvollen, om eenige jongens te doen leeren, die weinig of niet uitrigten. M. de minister Rogier stelt voor eenige pensioenen toe te staen aen weduwen van vlaemsclie poëten. M. Coomans laekt de wyze van pensioenen toe te staen aen alle slach van menschen. Hy zou willen dat men aen niemand pen sioenen toestaet, want zegt hy, een eerlyk werkman, een treffelyke landbouwer, die gedurig 50 jaren gevrocht heeft voor zyn vaderland en om ons brood te verschaffen, verdient zoo wel een pensioen als eenen beeldhouwer, eenen schryvelaer en zelfs een minister, en aldus zoude men aen iedereen moeten pensioentjes toestaen. 'T ware wel aerdigdatü Zestien verzoekschriften vragen de af schaffing der loling. De Kamer beslist dat zy den vasten avond zal vieren totdonderdag 18en dezer. Men verwerpt eene toelage van 5,000 franken gevraegd voor de Akademie van Belgie. De overige artikels van het budjet van het inwendige worden aenveerd en men gaet aenstonds over tot de tweede stem ming. liet budjet wordt aenveerd door 64 stemmen tegen eene (M. Coomans.) MM. De Naeyer en De Portemont hebben hunne stemmen wederhouden. De wet over den jury der universiteiten wordt verlengd voor de zitting van Paes- schen. WAT EEN DISTRIKT-KOMMISSARIS WEERD IS. Wy hebben het zoo dikwyls gezeid en wy bewijzen het wederom de liberale mannen hebben getracht aen het schotelken te zitten om de contributien te vermeerderen en om de pensioentjes van hunne aenhangers, ten laste der schatkist te doen aengroeijen. Het budjet van het inwendige was nog niet zwaer genoeg; M. Rogier heeft er eenige dui- zende frankjes by gezet, en de boer zal het al betalen. De heeren distrikt-kommissarissen zyn schoon en wel betaeld voor niet veel uil te rigten; volgens M. Rogier, kunnen die heeren nog niet breed genoeg teven; men heeft dan een byvoegseltje van 11,000 frankjes geplakt aen het budjet, omdat ze boter in plaets van appel moes zouden kunnen eten!! Mynheer Coomans, afgeveerdigdenvan Turn hout, heeft durven spreken tegen de milda- digheid van den Minister; hy heeft gezeid dat er geene mannen ontbreken om de posten van distrikt-/commissaris en andere te bedienen, en dat zy zeer geern die zouden bekomen zonder vermeerdering van jaerwedde8,000 franken voor eenen distrikt-/commissaris schynt meer als genoeg aen M. Coomans, en wy, van onzen kant, vinden dat die vogels zeer duer kosten, dat het waerachtig niet te verwonderen is hoe zy alles aenwenden en naer alle winden draei- jen, om hun postje te behouden. Advies dan aen alle scliatpligtigen en aen alle kiezers Een vogel genaemd distrikt-/commissaris, kost aen onze beurze alzoo iets dat men noemt 8,000 franksjes. DE KIESWET BEHANDELD IN DE KAMER. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft dry dagen lang bezig geweest met te spreken over de misbruiken onzer kieswet. De leden der bewarende party hebben houden staen dat de kieswet moest ver anderd worden in den zin der menigvul dige verzoekschriften die 't voorledene jaer aen de Kamer wierden toegezonden. Die zelve leden hebben gezeid dat de kiezers tegenwoordig een zwaer last op zich hebben, met zich te moeten verplaetsen tot de hoofdplaets van het arrondissement, en alzoo groote onkosten moeten onder- gaen. M. De Decker heeft voorengehouden dat men de kiezers moestschadeloosstellen. M. Maloude vertegenwoordiger van Yperen en deszelfs arrondissement, heeft gezeid dat men moest de kiezingen plegen in de kantonale hoofdplaetsen, om alzoo de kiezers meergemak te geven. Dit stelsel, het eenvoudigste van allen, strekt geheel en ganseh ten voordeele der kiezersdie aen M. Malou dank zouden wyten indien zy dit regt bekwamen. M. Rogier heeft op het einde der discussie gezeid dat hy de kiezingen in de arrondissements hoofd plaetsen zou behouden en alzoo zyn onze begeerten verdwenen, ten minsten voor eenen tyd. M. A. Vanden Peereboom, de liberale vertegenwoordiger van ons arrondisse ment, heeft wederom gezongen volgens het fluitje van M. Rogier en de maet zyner medemakkers. M. Alphonse beklaegt bit- terlyk dat men in de Kamer heeft durven spreken van veranderingen te brengen aen de kieswet. Hy werpt op de bewarende denkwyze al de misbruiken die tydens de kiezingen hebben plaets gehad. De liberale mannen zyn toch al tyd in alles onnoozel, onbekwaem om eenig leed aen iemand te doen. Onze liberale representant zegt dat, indien men de kieswet wil veranderen, hy zal voorstellen dat men stemme volgens alphabetische lysten en niet volgens order der gemeenten. YVaeraglig! M. Vanden Peereboom! gyzult aldus de buiten lieden nog meer kwellendan zy het nu zyn, wanneer zy zullen moeten gaen kiezen naer uwestad. Deafgelegendstegemeenten worden nu eerst geroepen om hunne stembriefjes in de bus te steken en dan zullen de ongelukkigenwelkers naem begint met eene der laetste letters van den A, B, C, de laetste moeten kiezen en aldus verpligt worden langst in stad te verbly ven. Kiezers! onthoudt wat M. Vanden Peere boom u belooft; hy wilt u doen dansengelyk hy met zyn liberale aenhang schuiffelt. M. de minister Tesch en baes Rogier zelve, hebben in deze discussie eenige woorden laten van hunne lippen rollen die bewyzen dal zy het land bedreigen met eene wet voor te stellenmisschien meer of min gelyk aen die van Piemont, die de tribunalen doet tusschen de kiezers en de geestelykheid komen, wanneer er raed gevraegd of gegeven wordt nopens de kandidaten die zich op rang stellen om gekozen te worden. De tyd zal alles leeren! In tusschen tyd de Belgen waken; zy zyn een verduldig volk, maer slapen niet wanneer er kwestie is van onderdrukking, of van zyne regten te zien benadeeligen. Dat de liberalen indaglig zyn dat het wiel der kiezingen gelyk is aen dit der fortuin Nu onder en dan boven; en dat hoe meer zy werken tegen het regt en de belangen des lands, hoe eerder hun ryk zal geëindigd zyn. De korrektionnele reglbank van Veurne heeft in hare gehooren van 5 en 6 february de volgende veroordeelingen uilgesproken Karei Jacques woonende te Clerckent tot 6 maenden gevang voor diefte van eenen bondel oeillette, in een afliangscl der wooning van Frans Vanaeker. Zitting van den 1 t,n Februarius. Zitting van den 12ea Februarius. Zitting van den iS™ Februarius. Redevoeringen van llll. .9lUalou en A. Vandcnpcercboom.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2