Gazette van Yperen. Pieler Tousseyn van Rousbrugghe, tot 5 fr. boel voor slagen gegeven te hebben aen Frans Debeir aldaer. Rosa en Jacobus Vernieuwe, en Sophia Dehouck, allen van Beveren, de eerste en derde elk lot 3 maenden gevang en de tweede lot 8 dagen, en elk tot 3 fr. boet voor rooverg van hout. In het gehoor van 13° dezer maend, der korrektionneele regtbank van Brugge, de genoemde Clement en Lodewyk Sin- naeve en Lodewyk Maes, van Aertrycke, zyn veroordeeld geworden de twee eerste ieder tot vier maenden en de derde tot dry maenden gevang, voor toegebragte slagen en wonden. Dagelyks groeit het getal der verzoek schriften aen die de Kamer toegezonden zyn legen het afschaffen der hatelykste onzer wetten. De wet op militie zoo als zy nu bestaet is veroordeeld, zy zal vallen en door eene andere vervangen worden. Reeds zyn er boven de 1,600 verzoekschriften op het bureel der kamer opgelegd, zy zyn onderteekend door meer als 45,000 per- soonen van allen staet,en zyn merkweerdig door hare eenparigheid, en door de hand* teekens van verscheide gemeente besturen of leden derzelve. De loting komt wederom plaets tehebben; hopen wy dat het de laetste mael zal zyn, dat men in het beschael'de België levende menschen verlot heeft. Vele familien zyn in wee gedompeld, omdat eenige harer kinderen, hier de onderstand van eene weduwe, daer den bystand van eenen ou derling, 's vaders huis moeten verlaten om te gaen de kazernen bewonen tegen zin en dank. De gouverneur, ad interim, van West- vlaenderen in dato van 19 January, laet weten aen de gemeente-besturen, dat er kostelooze leergangen zullen geopend worden te Gentbrugge, voor het snoeijen van fruitboomen. De lessen zullen plaets hebben voor de hoveniers, eiken zondag, te rekenen van den 14 february aenstaende tot den 28 maert navolgende, van 10 tot 11 uren 's morgens in het vlaemsch en van 11 tot 12 uren 's middags in het fransch. Voor de liefhebbers eiken donderdag, te rekenen van den 18 february aenstaende tot den 1 april opvolgende, van 4 tot 5 uren namiddag in het fransch. Om gemak- kelyk daer na toe te reizen zal voor de liefhebbers, eene vermindering van 50 p. e. op de vervoerpryzen der yzerwegen van den Staet, toegestaen worden. Men moet zich doen inschryven in het provin- ciael bestuer. RAMPZALIG GOUD! Sedert dat meester Frère en Rogier het goud afgeropen hebben, vindt men zoo veel gouden geld, dat er de menschen niet meer weten wat mede doen; niemand heeft schier geen andere munt meer om zyne schulden te betalen. De zaterdagen komen de werklieden naer huis met gouden geld en konnen elkander's dagloon niet beschei den. Van daer gaen zy naer den winkelier; wat wilt gy zeggen, gy schuldenaers legen degenen aen wy gy schuldig staet, wat wilt gy? «'T en is onze schuld niet; wy hebben niets anders dan gouden geld; wilt gy van ons zilver geld hebben, gy moet nog wat wachten en geduld hebben... De schuld- eisscher staet met hel mes op de keel... hy ontvangt 't gouden geld., weet er niet wat mêe doen.... en vde mannen die met het belgisch gouden geld af te schaffen, ons met 't fransch overladen, waerop wy moeten verliezenVVyze mannen zyn ze, die de munt beheerschen voor hunnen zak, maer niet voor den onzen. M. Van den Bogaerde, coadjutor te Zuyen- kerke, is onderpastor benoemd van S'-Pielers, te Yperen. M. Van Coillie, onderpastor te Leke, is onderpastor te Knoclce benoemd. M. Devos, onderpastor te Knocke, is onder pastor te Leke benoemd. M. Everaert, onderpastor te Ooslduinkerke, is onderpastor te Gheluvelt benoemd. M. Mahieu, onderpastor te Gheluvelt, is onderpastor te Ooslduinkerke benoemd. Yperen. Maendag 11. 15°° dezer is alhier overleden de wel Edele Heer Karei-Alexander de Moucheron de Wytschaete, in den ouder dom van 72 jaren. Brugge. Üijnsdag, 16° is alhier overle den, M.F. De Coninck, oud pastor van Vichle, in den ouderdom van 69 jaren. YPEREN. ZITTINGEN DER M 1 ITT Hi RADEN. By koninglyk besluit van 12° february zyn benoemd lot leden der militieraed voorde ligting van 1858 Voorzitter, M. Merghelynck, lid van den provintieraed, te Yper; plaetsvervanger, M. Boedt, idem. Lid, M. Beke, lid van het gemeente bestuer te Yper; plaetsvervanger, M. De Made, idem te Comen. De verscheidene zittingen der militie raden voor de ligting van 1858 zullen, voor het ressort van Yper beginnen en eindigen op de volgende tydstippen De eerste en tweede zitting te samen den 25 february tot den 5 maert. De derde zitting den 15 maert tot den 17. De vierde zitting den 31 maert tot den 1 april. Ter dezer gelegendheid uitten wy de hoop dat de voorzigtige en zorgvuldige politie der stad van Yperen, strenge en kloeke middelen zal in 't werke leggen om verergenissen te beletten die op andere jaren hebben plaets gehad, toen de jonge lotelingen der omliggende gemeenten naer den militieraed komen. Men heeft immers in dusdanige omstan digheden bemerkt, dat er omtrent de poor ten der stad, omtrent het Stadhuis zelf, eerlooze mannen zweefden, die deze oner- varenejongelingentrachlten mede leslepen naer huizen die de eerbaerheid ons belet hier te noemen. 'T zal genoeg zyn dusdanige misdaed aen te duiden om ze te zien gansch en geheel verdwynen. De zittingen van den militie raed voor het ressort van Poperinghe, zullen plaets hebben l!le en 2da February, Dyssendag, 25'°. 3de Maerte, Maendag, 15'°. 4ds Maerte, Woensdag, 5Ie°. ARRONDISSEMENT YPEREN. Poperinghe. Verscheidene dieften van haver zyn onlangs alhier gepleegd geweestten nadeele van sieur J. Théry, hostellier aldaer. De dief op heeter daed betraptis aen de politie overgegeven geweest. Comen. Een slechte kerel, de genaemde Seraphinus Droulez, werkman ter gehuchte de Kruis-Eecke, heeft den 11° dezer, na eenige krakeelen,zyne moeder,dieweduwe isgevathaer ten gronde geworpen en haer zoo geweldige slagen toegebragt, dat haer het bloed uit neus en mond sprong, zoodanig dat zy sprakeloos en als dood ter plaets is blyven liggen. Op de moord- geschreeuwen, die zy by den aenval laten hooren had, zyn de gebueren toegeloopen, hebben deze ongelukkige vrouw opgeraept en haer de noodige hulp toegediend; de dader dezer pooging tot moedermoord heeft de vlugt genomen. NIEUWS OVER HET AFSCHAFFEN DER BLOEDWET. ADVIES AEN DE HOVENIERS EN SNOEIJERS VAN FRUITBOOM EN. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. STERFGEVALLEN. De Peerdemarkt op Asschenwoensdag al hier gehouden was nog al wel voorzien. Er waren verscheidene Jransche en engelsche kooplieden. Deze laetste hebben eenige koopen gedaen; de pry zen waren in daling. PEERDEN-PRÏSKAMPIIIG van den IJtD February 1858. Merrien van kloek ras, voor den landbouw. Dry mededingers. ist° prys Zilveren medalje en premie van fr.Samyn Pieter, te Langhemarck. 2a° prys Zilveren medalje en premie van 4o fr. Planckeel, Francis, te Langhemarck. 2° Ruin peerden, van kloek ras, voor den landbouw. 20 mededingers. i5t0 prys Zilveren medalje en premie van yb fr. Soenen, Lodewyk, te Langhemarck. 2a° prys Zilveren medalje en premie van 4o fr.De Corte, Pieter, te Poperinghe. Accessit Van Haverbeke, Karei, te Wervick; Briait, Houoré, te Ploegsteert. 5° Veulens, kloek ras, voor den landbouw. Eerste klasveulens van een jaer en er onder. 7 mededingers. Prys: Zilveren medalje en premie van 35 fr. Catteeu Karei, te El verdinghe en Liebaert Amandus, te Langhemarck. Accessit: Marent, Hendryk, te Boesioghe; Van Damme, Desiré, te Zillebeke; Ghesquière, Pieter, te Yperen. Tweede klas veulens boven een jaer. 26 mededingers. Prys Zilveren medalje en premie van 35 fr. Muyssen, Angelus, te Langhemarck. Accessit Liefooghe, weduwe, te Langhemarck; Van Elslande, Lodewyk, te Wervick; Vandela- noitte, Philip, te Comen.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3