HET ARRONDISSEMENT. lstc Jaei'gang. No 27. STAETK.UNDIG OVERZ1GT. De wet op de openbare veiligheid is vrydag aenveerd geweest door het wetge vende korps van Vrankryk, met 227 stem men tegen 19 wederhoudingen. De zaek van 14en januarius heeft men beginnen pleiten voor het geregtshof van Parys, donderdag II. 25 dezer. Het schynt dat het proces ingespan nen legen Orsini, Rudio en Pierri zal uit gesteld worden door den regtbank, tot dat men de overlevering van Simon Bernard bekomen heeft, die nu aengehouden is in Engeland en aldaer reeds voor den regt bank is verschenen. Het wetgevende korps van Vrankryk heeft eene som van fr. 1,200,000 gestemd voor heimelyke fondsen gevraegd door het ministerie van het inwendige. De tweede Kamer van Holland heeft met 38 stemmen tegen 23 het wetsontwerp verworpen betrekkelyk de vermeerdering der personeele belastingen. De fransche bank heeft den intrest of discomple op de wisselbrieven bepaeld op 4 o/o. Londen. Het engelsch kabinet komt eene allergeweldigste neerlage te ondergaen in de Gemeenten Kamer nopens de kwestie der vlugtelingenby eene meerderheid van 234 stemmen tegen 21^, heeft deze vergadering, in hare zitting van vrydag avond, de wyziging aengenomen door M. Milner Gilson voorge steld, strekkende om alle hoegenaemde veran deringen aen de tegenwoordige bestaende wet ten in hetgeen de moordpoogingen en de komplotten betreft gerigt tegen den persoon of het gezag der vreemde vorsten, uit te stellen, tot als wanneer het engelsch gouvernement zal geantwoord hebben op het berigt van M. den graef Walewski, in dato van 20° january. MM. Walpole, Peel, Henley, Gladstone en Disraeli hebben het wetsontwerp bestreden en aldus den zegeprael der wyziging Gibson verzekerd. Na die stemming, heeft het ministerie be- raedslaegd over hetgene er hem te doen bleef, en zaterdag heeft het besloten van zyn ontslag te geven. Lord Palmerslon heeft zich onmiddelyk by de Koningin begeven, om aen II. M. het ontslag der leden van het gouvernement te behandigen. Het engelsch ministerie heeft zyn ontslag gegeven. Lord Derby is belast met het samenstellen van hetnieuw ministerie. Men verzekert dat de portefeuillen zullen verdeeld worden in dezen zin M. Disraëli voor het uitwendige; M. Walpole voor het inwendige; Sir Fr. Thesinger lord kanse lier; M. Pakington voor de koloniën; M. Ellenborough voor den oorlog en sir Ed. Bulwer Lylton, kanselier van het hertog dom Lancaster. Men voegt er by dat lord Malmesbury moet lord Cowley vervangen byhetfransch hof en dat lord Stratford ook zal deel maken van het nieuw ministerie. Deze gezegden trekken wy uit den Times. Wy hebben reeds gezeid dat een wetsont werp voor doelwit hebbende het uitvoeren van eenen yzeren weg van Gent op Eecloo, voorge steld was in de zitting van 2en februarius. De ontworpene weg, twintig kilometers lang, zal aen de groote yzere wegen van den Staet ver voegen het laetste arrondissement der twee Vlaenderen, hetwelk nog geenen yzeren weg bezat. M. Isidoor Neelemans, van Eecloo, vraegt en verpligt zich by het Staetsbesluer, dezen weg te maken en te doen beryden voor eigene rekening. Eene waerborg van honderd duizend franken, die hy in de schatkist gestort heeft op 10eD October 11. dientom zynen aenslag te dekken by het gouvernement. Indien de Kamer het wetsontwerp aenveerdt, er zal aen M. Neelemans eene tydelyke toestemming gegeven worden, welke voor stellig zal erkend worden, indien de heer Neelemans binnen de zes maenden zal kunnen bewyzen dat zyn kapitael beloopt lol een miljoen franken. Schoon voorbeeld te volgen door eenige kapi talisten of nyverheidskundigen van onze stad en van ons arrondissement. Met honderd dui zend franken waerborg zal men eene sociëteit kunnen samenstellen by middel van aklien uitmakende een kapitael van een miljoen. Wy hebben hel immers gezeid, onze spoorbaen op Dixmude moet niet meer dan een miljoen kosten. Twee duizend aklien ieder van 500 franken, en onze stad wordt het middenpunt van twee yzere wegen, waervan de eene reeds bestaende, ons vervoegt met het oosten en liet westen der provintie, en de andere ons met hel noorden in gemeens stellen zou. NIEUWE YZEREN WEGEN. Sedert dat de Kamer der volksvertegen woordigers aen M. Isidoor Neeleman heeft toegestaen de uitvoering van eenen yzeren weg tusschen Gent en Eecloo (stedeken van min dan 9,000 inwooners), heeft men de hand aen het werk gelegd om de noo- dige metingen te doen en de uitwyzende grondteekeningen die door het Siae'ts- besteur moeten worden goedgekeurd, op te maken. De nieuwe railway zal de ge meenten Waerschot, Sleidinghe, Ever- ghem en Wondelghem doorloopen; vol gens de gedane studiën zal men zoo veel mogelyk de baen door de wel bebouwde landen doen kruissen. De weg zal hestaen uit eene enkele lyn. Op 20 februarius is geleekend geweest de overeenkomst tusschen het Gouverne ment en de fransche sociëteit van het Noorden, betrekkelyk den yzeren weg die Namen, langs Dinant, zal vervoegen met de fransche grenzen. Namen heeft eene be volking van ongeveer 21,000 inwooners. Aldus tracht men daer de nyverheid en den koophandel voor le slaen. Waerom dan zouden wy, Yperlingen, slapen wan neer de steden die niet meerder zyn dan de onze, voor uit gaen en ons het voor beeld toonen Nauwelyks heeft de Kamer eene toelaeg gestemd, om eenen vlaemschen leeraers- zelel by de gentsche universiteit op te rig- ten, of ziet de heeren ministers zyn in beweging om eenen hunner aenhangers een postje te verschaffen Het is niet dat men denke eenen libera- len-vlaming het vlaemsch te doen onder- wyzen aen de gentsche studenten; men heeft een ander plan. De heer Heindrik Conscience, üistrikt- kommissaris van Kortryk, is geen hevige voorslaender van het nieuw politiek; hy houdt zich stil, en in de kiezingen van 10 december heeft hy niet geroerd. Baes Rogier zegt dan, die voor ons niet is, is tegen ons; en om het arrondissement Kor tryk, hetwelk zich zoo katholyk getoond heeft in de laetste kiezingen, te liberalise ren, zullen wy M. Conscience vlaemsch doen klappen aen de Gentenaers, en zyn kommissaris plaetsken geven aen eenen ieverigen liberael van zuiver bloed, die te gen de kiezingen van junius 1858, het ar rondissement aen zyne liberale zorg toe vertrouwd,zal bereiden opdat het stemme in den liberalen zin. Korteryksanen! vervvagt u om welhaest in den Moniteur te lezen dat Raey ofRuize- maker II, distrikt kommissaris benoemd is!! DE BLOEDWET. M. Rogier, onze liberale minister van het inwendige, heeft een woordje gerept over de verzoekschriften die van alle gemeenten des lands de Kamer toevloeijen, ora de afschaffing der militiewet te vragen en die te vervangen door eene andere, voor doel wit hebbende de vry willige dienst nemingen. De petitien zitten in baes Rogier's neus. Hoor wat hy er van zeide in de zitting van 10c° februariusMen ontsteekt eene beweging ten platten lande om van de inwoners verzoekschriften te hekomen tegen de militie wet. Mynheeren, het is gemakkelyk de ge- meene belangen in beweging te stellen nopens diergelyke kwestien; het is ge- GAZETTE VAN TPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°°* Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GORSDIEKST EU! TADEBLASD. BEKENDMAKINGEN: zevenlit-n centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1