Gazette Tan Yperen. makkelykzich uit legeven als beschermer des volks, met het op te maken door het voorstaen zyner belangen. Hadden wy dit willen doen, wy hadden het land ook kunnen bewegen door soortgelyke kwes- tien en wy hadden gezeid dat het noodig was de patenten, de personele belas- tingen af te schaffen. Eh wel, Mynheeren, alhoewel zy zich uitgeven sedert eenige jaren als de ver- dedigers des legers, wat doen de verte- genwoordigers der regie kant der Kamer? Voor dat de oppositie over een gekomen zyop de stelsels dezer gewigteervorming, men doet petitien teekenen tegen de militie wet. Wanneer de discussie dezer wet zal plaets grypen, men zal het niet eens zyn over de te doene ervormingen. Alzoo spreekt de vermaerde Rogier. Hy keurt niet goed dat men verzoekschriften teekene tegen eene wet die niet alleen door de buiten gemeenten, inaer ook door de steden misacht en verwenscht wordt. De baes minister wil dat het de bewarende party zy die alleen petitien teekent. Wel neen, wy zyn het, in dit punt, eens met vele liberale gazelten, om te doen verdwy- nen de hatelykste der wetten die ooit op het menschdom heeft gedrukt, en die maer strekt om huisgezinnen in wee en ongeluk te dompelen, door jaerlyks levende men- schen vleesch te verloten. De militie wet is een vliegje die op den neus der ministers zit te bylen. Zy weten niet hoe het aengaen om eene andere wet de Kamer aen te bieden. Dagelyks worden er 2o tot 30 petitien op het bureel der Kamer nedergelegd, en het petitionnement is eene zaek die de liberalen hard op den rug weegt. Zy roepen dat het maer de buiten lieden zyn die klagen en roepen; als of de buiten lieden zoo veel regt niet hadden als andere. Nochtans heeft haes Rogier gezeid van de builen lieden in dezelve zitting van 10° dezer, dat zy nu eindeling burgers geworden zyn, daer zy, voor 1830, nauwelyks rnenschen waren (le campagnard élail a peine un homme.) Wy achten en eerbiedigen alle volks klas sen, de ryken gelyk de armen, de steèlingen gelyk de buiten lieden; en wy moeten de spreuk van den stouten minister misken nen, met te zeggen dat hy een stouten wael is, die uit Frankryk gekomen is om in ons land zyn bestaen te zoeken. Hy ware beter over Quiévrain gebleven. Beantwoordt allen, gy die belang hebt met de militie te zien verdwynen, aen Rogier's gebabbel, met nog eenige hon derden petitien te meer te zenden tot de Kamer. Aldus zal Rogierken er gestaen hebben. EEN ZWYNEN KONGIIÈS IN CIIINA. Onze lezers hebben reeds menigmael gehoord hoe, in sommige streken van China, de ouders zoo vreed en barbaersch zyn van hunne nieuwgeborene kinderkens op straet te werpen, waer zy door de ver- kens die by dage en nog meer by nachte rondzwerven, opgevreten worden. De katholyke zendelingen in dit land, het lot dezer onnoozele schaepkens in medelyden nemende, wenden alle zorg aen om ze te redden, hun door zich zeiven of andere het H. Doopsel aen te dienen, en diegene die blyven leven, in weeshuizen op te bren gen. Men verslael hoe dit al onkosten ver- oorzaekt. Daerom heeftdekalholyke liefde, die kundig is in hare uitvindingen, het genootschap der H. Kindscheid ingesteld om de jonge kinders van onze katholyke landen op te wekken, hunne arme broer tjes van China ter hulp te komen; ieder kind dal deel maekt van dit genootschap betaelt een centiemlje ter week. Die genootschappen overal door de Bis schoppen goedgekeurd, door Z. H. den Paus Pius IX hoog geprezen en aengemoe- digd, zyn in ons katholyk Belgenland in gesteld geweest. HH. KK. HH. de Hertog van Braband, de Graef van Vlaenderen en onze welbeminde Prinses Charlotte hebben het onder hunne hooge bescherming genomenvan hunne tederste jaren zyn zy er leden van geweest onder de goedkeuring van onze koningin zaliger Louise-Marie. Eh! wel, Lezers, zoudt gy geloven dat dit liefdadig werk overal ter vreugde en voldoening der jonge kinders ingesteld, het voorwerp is geworden van eene inqui sitie van wegens Baes Rogier minister van het inwendige? dat die man eene slechte oog er op heeft? dat die genootschappen hem in den neus zitten? Eigenhandige brieven van den minister aen het provin ciale besluer bewyzen dat. Eh! wel, wy hebben ten opzigte van meester Rogiers handel wys,kurieus nieuws aen onze lezers mede te deelen. Men heeft immers laetsl te Brussel tydin- gen ontvangen uit China; men meldt dat er aldaer eene zeer groote en plegtige ver gadering van verkens heeft plaets gehad, in welke een der oudste krulsteerten ge sproken heeft in dezer voegen: Lieve Broeders, Ik kom u een nieuws aenkondigen dat u allen ten uitersten moet verblyden. Sedert jaren en jaren werkt liet zwart gespuis uit Europa, om den ons toeko- menden buit 't ontnemen, dien men ons hier altyd zoo mildelykgeschonken heeft! (er onlslaet een algemeen gegrol van gram- schap en ver ontweer diging.) Broeders, bedaert uwantin dat zelfde Europa vinden wy warme verdedigers die onze zaek ter herle nemen. Een deftige man uit Belgenland, met naem Karei Rogier, man die de vtyheid voor- staet van al wat leeft, en regt aen allen doet, van welke natie of geslacht zy ook wezen mogen; deze man, zeg ik, gaet aen de dwinglandy der zwynenvyanden een einde stellen, met die snoode maetschap- pijen, waer men ons verderf beraemt, eens deftig op de leenen te terlen, en op jd de vingers te kloppen; en het verdrukte verkensgeslacht in zyne oude regten te herstellen. Ja, eerwaerde Broeders, juicht!{Al de zwijnen grunnen van vreugd.) Juicht den groolen, edelmoedigen, held- haftigen, verlichten zwynen verdediger toe, uil den grond der herten! En, om onze schuldige eerbewyzing en erkenle- nis aen den warmen zwynenvriend te betuigen, stel ik voor, van aen den grooten b Karei Rogier van Belgenland, een koppel braedzwyntjes af te zenden 'tis immers regtveerdig dat wy voor duizenden kin- dersdie wy opvreten, wel twee jongskens van ons ras slachtofferen! Niet waer broeders? Sa broeders! een drymael herhaeld gegrun aen den grooten man!! Hierop is er een ysselyk grollen van algemeen goedkeuren gevolgd en aen- stonds heeft de vergadering een adres aen Karei.Rogier opgesteld. De seki etaris der krulsteerten heeft het netjes uitgeschreven op het vel van eenen voorvaderlyken beer; daerna is het door al de verkens onderteekend geweest, en deugdelyk gezegeld zynde, naer Brussel afgezonden, met het opschrift als luidt De dankbare zwvnen republiek van china AEN HAREN DOORLUCHTIGEN VRIEND KAREL ROGIER te BRUSSEL. De braedzwyntjes zullen toekomen on trent S' Jans dag in den zomer; 't is op dienen dag, groote feest en kermis in de francma^ons logiendie braedzwyntjes zullen er opgedischt worden, en men zal drinken op het welvaren der Chineesche zwynenrepubliek. Elk zeg' het voorts. REGTBANKEN. De korrektionnele regtbank van Veurne heeft Sebastiaen Devos, werkman te Crom- beke veroordeeld tot 6 fr. boet en de kosten; en by gebrek aen betaling, tot 7 dagen gevang voor de boet en tot 8 dagen voor de kosten; voor wegrukking van vyf eiken plantsoenen in een bosch te Proven. De korrektionnele regtbank van Kor- tryk in appel veroordeelende heeft in haer gehoor van zaterdag, twee veroordeelingen bekrachtigd, den 15° january lestleden door de regtbank van enkele politie uit gesproken en beslissende dat het afrukken van plakschriften in het bereik van ons strafwetboek niet valt. Maendag morgend is schielyk te Luik overleden, M. A. Delfosse, lid van de Kamer der volksvertegenwoordigers, in den ouderdom van 57 jaren. De Précurseur van Antwerpen zegt dat M. Delfosse van het eerste verdiep op de steenen der straet gevallen is en dat de dood er oogenblikkelyk op gevolgd is. SENAET. M. de Rasse gekozen door het distrikt van Doornyk, wordt als lid aenveerd. Mededeeling wordt gegeven van de ge lukkige bevalling harer K. K. H. de Her togin van Braband. Iwee commissien worden benoemd om aen Z. M. den Ko ning en aen Z. K. H. den hertog geluk te wenschen over dit gelukkig voorval. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERsT 61 verzoekschriften vragen de afschaf fing der militie en het vervangen derzelve door vrywillige dienstnemingen. Door andere verzoekschriften wordt er gevraegd dat de fransche gouden munt wettigen koers zou hebben in België. MM. Luesemans, B. Dumortier en Boden- bach spreken in den zin der verzoek schriften. irxSHSüüt- STERFGEVALLEN. Kitting van den 83c" Febriinrlus. Zitting van den a8™ Fehruarin*.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2