Gazette van Yperen. zoekschriftenonder andere die gezonden door verscheide molenaers van West Vlaenderen, vragende dat het patent regt der molenaers zou verminderd worden. De Kamer zendt deze verzoekschriften tot den minister van finanlien, dezen ambtenaer verzoekende in het kort de wet der pa tenten te overzien. 25 verzoekschriften vragen de afschaf fing der loting. M. Frère, minister der finanlien vraegt wederom een crediet van fr. 150,000 voor het departement van oorlog. De Kamer hoort alsdan de verslagen over verscheide verzoekschriften, die meest alle personeel en zonder belang zyn voor het publiek. M. Tesch zegt dat hy een statistiek heeft doen opmaken en dat hy zal doen onder zoeken de noodzakelykheid van het per sonnel van eenige gerechtshoven te doen vermeerderen. Deze van Charleroy, Den- dermonde, Leuven, Luik en Brussel schy- nen de meest geregtigd te zyn om hun personneel te zien vermeerderen. Het wetsontwerp 't welk het koophan- verdrag bekrachtigt tusschen België en Sardinien geslotenwordt ten bureele gelegd. De Kamer keurt ook zonder aenmer- kingen een wetsontwerp goed, dat een byvoegend krediet van 30,000 franks aen het budget der openbare schuld opent, geschikt om in de onkosten te voorzien, spruitende uit de wet, ten voordeele ge stemd der oude officieren, die als vry- willigers in de gevechten der revolutie van 1830 deel genomen hebben. Aen het dagorde zyn de algemeene redetwisten over het wetsontwerp eene herziening behelzende der wetten betrek- kelyk den doorvoer. De middensektie keurt het wetsontwerp goed, maer doet aenmerkingen dat de ingeroepene beweegredens voor het af schaffen der doorvoerregten op het yzer, ook betrek op den doorvoer der houille- kolen hebben. De wyzigingen der middersektie (vryen doorvoer) worden by naemoproeping in stemmen gelegd en door 45 stemmen tegen 35 verworpen. De artikels van het ontwerp worden daer na goedgekeurd en men stemt over het geheel van het wets ontwerp 't welk door 71 stemmen tegen 8 aenveerd wordt. De Kamer heeft zich bezig gehouden met de verslagen over verscheide verzoek schriften. Zy heeft ook zonder aenmer kingen een wetsontwerp goedgekeurd 't welk een bygevoegd krediet van een miljoen, honderd duizend franken voor het departement van justitie opent, om de onkosten te betalen spruitende uit de fabrikatien in de gevangenhuizen. Het verslag der middensektie over het wetsontwerp aengaende eene vergunning van yzeren weg van Gent naer Eecloo, wordt ten bureele nedergelegd. REGTBANKEN. In het gehoor van zaterdag6° dezer van het hof van assisen, zitting houdende te Brugge, de genoemde Francis Timmer man, oud 36 jaren, geboren en woonende te Clemskerke, beschuldigd van den 38D October 1857, vrywilliglyk het vuer ge stoken te hebben in eene koolzaedstrooi en stoppel myt, toebehoorende aen zynen schoonbroeder, sieur Francis Coelens visscher, ook te Clemskerke woonende, is vrygesproken geweest. In het gehoor van maendag 8° van het zelfde hof is verschenen de genoemde Francois Le Comle, oud 23 jaren, werk man, geboren te Herrines, woonende te Roubaix (Frankryk), beschuldigd van zware diefle. De jury heeft Le Comte pligtig ver- klaerd, en het hof heeft hem veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid, de tentoon stelling en tot tien jaren waekzaemheid der politie. In het gehoor van dynsdag van het hof van assisen, zitting houdende te Brugge, de genoemde August Demarès, oud 31 jaren, daglooner, geboren en woonende te Comen, beschuldigd van dieften met bezwarende omstandigheden, is veroor deeld geworden tot levensdurenden dwang arbeid en de tentoonstelling. Een koninglyk besluit van 5° maert verleent de volgende hulpsommen 200 fr. aen het beschermings komiteit der losgelatene gevangenen van het kan ton Yper, en 150 fr. aen hel zelfde komiteit van het kanton Meulebeke, om hen in staet te stellen hunne zending te vervullen. Den 5° dezer is te Thourout overleden, Maria-Joanna Vervaeke, weduwe van Jo seph Saelens, in den ouderdom van 100 jaren, 9 maenden en 23 dagen. Zy heeft hare kinderen overleefd, en laet slechts kinds kinderen achter. YPEREN. De zon-eklips, die maendag aenstaende 15" dezer zal plaels hebben, zal beginnen ten 9 ure 41 min. s'morgens, en eindigen ten 2 ure 48 min. namiddag. 4\ Berigt. Het bestuer der yzeren wegen van Westvlaenderen maektkenbaer, dat de koonvooijen die eiken maendag van Ingelmunster om 8 ure 10 m., en van Ivor- tryk om 9 ure 5 m. vertrekken, te rekenen van 15" dezer, alle dagen zullen ryden. Een besluit van M. den gouverneur van West Ylaenderen meldt dat, te reke nen van middernacht (nacht van den 10" tot den 11" dezer maend), de barrieren zullen gesloten zyn en het ryden van vrachtwagens verboden worden op de kassei en grintwegen in deze provintie. 4\ Een omzendbrief van M. den minister van oorlog, toegestuerd aen de kolonels van het meeste deel der voetvolks regi mentengebiedt de vermindering van elkeen dier korpsen op 1,273 mannen soldytrekkenden troep. Zyn uitgezonderd de regimenten grenadiers, jagers, karabi- niers en het 1° linie. Een ander omzend brief, toegezonden aen de generaels bevel hebbers der voetvolks afdeelingen, enz. gebiedtde uitschrabbing van de naemrollen en inschryvingen der militiens van 1848, die regt hebben om van dienst ontslagen en naer huis gezonden te worden, en die nog in het cyfer der korpsen begrepen zyn. ARRONDISSEMENT YPEREN. Poperinghe5" maert. Op de markt van hedenzyn de pryzen der hoppe ge weest van 51 tot 53 franks de 50 kilogr. sedert acht dagen is de hoppe in onze omstreken zeer gezocht en de hoeveelheid die nog te koop blyft is niet zeer groot meer. Naer eene berekening, gedaen in de hoppe gewesten rond de stad Aelst, en in die rond Asschè, geeft men als hoeveelheid op, dié nog van den oogst van 1857 voor handen is, 85,000 kilos. Naér de gesloten en nog open zynde markten, mag men vermoeden, dat dit overblyvendé binnen weinige dagen zal verkocht zyn. BIHNENLANDSCH. Merckem.In onsdorp van 3,471 zielen is de sterfte, gedurende de maenden janu- ary en february buiten alleevenredigheden gegaen; er hebben in deze gemeente 50 sterfgevallen plaetsgehad, waervan 30 vol wassene persoonen. Volgens de verkla ringen aen den burgerlyken stand gedaen, zyn de geboorten maer gedurende deze twee maenden tot 50 beloopen. Kortryk. Het meestedeel van het meel dat de bakkers nu alhier gebruiken, komt uit Frankryk. Verscheide maél per week komen èr volledige vrachten toe in onze statie. Niet tegenstaende de inkom- regten, vindt men daèrby nog veel profyt. Herseaux. Eenige kiekendieften zyn deze laetste dagen gepleegd geweest op de hofstede en ten nadeele van sieur A. Lecroat, landbouwer alhier. Het schynt dat de daders gekend zynen de politie zoekt ze op. Deerlyk. In den nacht van dynsdag 2" tot woensdag 3" dezer, is alhier eene diefte gepleegd geweest van 280 franken en van verscheide kleedingstukken, ten nadeele van F. Delbecque, winkelier in deze gemeente. De daders zyn nog niet gekend. OKAiBfiSOli Jii In den nacht van 5de" lot 6de" dezer, is er alhier eéne diefte van houille kolen gepleegd geweest, ten nadeele van M. Claeys, onderpastor in deze gemeente. De daders dezer diefte zyn nog onbekend. Mouscroen 7" maert. In den nacht van 5" dezer, de kontroleur der douanen Lansenbergh, de brigadier Gryters, en de douaniers Mierschaert, Vlamynck, Vallez en Ghequière, te Mouscroen verblyvende, hebben, vyf balen in beslag genomen voor 3,500 fr. katoenen kanten inhoudende, die men poogde uit Frankryk in België te smokkelen. Dixmude. Sedert eenigen tyd komt eene locomotief, yoortstootende een twaelf- tal wagons geladen met zand, alle dagen op onzen yzeren weg, van Cortemarck tot aen Eessen plaetse. Zondag waren vele nieuwsgierigen naer Eessen gaen kyken. Zitting van i™ Maerte. Zitting van den 9™. Zitting: van den IOen OFFICIEELE AKTEN. STERFGEVALLEN. -i-r

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3