HET ARRONDISSEMENT. ïste Jaergang. No 31. STAETRUNDIG OVERZIGT. M. Piétri, prefekt der politie te Parys, heeft zyn ontslag gegeven en wordt ver vangen door M. Boitelle, prdfekt der Yon- ne. M. Pietri is senateur benoemd en heeft zyn ontslag gegeven voor redens van gezondheid. Zekere Hodge,zeer ryke engelschman is te Turin vastgehouden, op verzoek van het fransch staetsbestuer, als medepligtige van Orsini en van Bernard. Het piemon- teesch gouvernement heeft aen dit van Engeland gevraegd of het zyne toestem ming gaf dat Hodge zou aen Frankryk worden overgeleverd. M. Disraëli heeft dusdanige toestemming geweigerd, zeg gende dat Hodge gehandeld heeft meer met losheid dan met bedaerdheid. In eene meeting door 220 leden van het Lagerhuis gehouden, heeft men alge meen besloten de politiek van Lord Derby te ondersteunen. In het huis der gemeenten heeft lord John Russell gehandeld over de staetkun- dige ontvoogding der Joden. Hy heeft ook aengekondigd dat hy later zal eisschen dat in den eed, door de leden van het Parle ment af te leggen, eenige woorden zouden worden bygevoegd, waerdoor de leden der Kamer, die den eed afleggen, niet beves tigen dat de Paus van Roomen, volgens hun gevoelen, eenigen invloed oeffent op den geest der RoomschKatholyken. Deze maetregel is weerdig van een engelsch loshoofd. Eene briefwisseling uit Madrid zegt M. FRANCISCUS - JACOBUS VERMEESCH, De eerweerde heer Vermeesch wierd geboren te Ramscappel (Veurne Ambacht); zyn vader was Franciscus Vermeesch, landbouwer, en zyne moeder Barbara Remoortel. Hy voltrok zyne latynsche studiën te Veurne in liet kollegie van het Oratorie, met eene beurze die hem wierd toegestaen door bet Magistraet der stad. Na zyne humaniora voltrokkeD te hebben, giDg hy de wysbegeerte studeren te Leuven in de pedagogie der Lelie, alwaer hy in de generale promotie des jaers 177A, de eerste plaets bekwam. Op nn oogst van dit jaer kwam, 's morgens omtrent 6 uren, binnen Veurne gereden een bode van de Universiteit van Leuven, welke aen het Magistraet, aen den Abt van Sint-Nicolaes, en aen den President van het Oratorie, de blyde tyding bragt dat de jonge Vermeesch op 16" der- zelve inaend plegtiglyk zou Primus geproclameerd worden. Aenstonds werd deze tyding de Veure- Daers aengekondigd door het spelen van den beijaerd en het luiden der triomfklok, genaemd Bauwje. De plegtige intrede van den Primus wierd gesteld op den maendag, 22" oogst. Omtrent vier dat men in die stad republikaensche schrif ten uitdeelt. Het geregtshof van Salerne heeft be volen de in vryheid stelling van den engel- schen mekaniekmaker Watt. Brieven uit Canton melden dat de Chineesche Keizer niet geweerdigd heeft te antwoorden aen de notificatie hem toe gezonden door de engelsche en fransche bondgenooten, en dat deze van voornemen zyn de rivier Pe-ho op te varen met kano neerbooten en een bataljon fransche zee soldaten. Het garnizoen van Canton bestaet uit 1,000 engelschen en 400 franschen. De vestingen zyn door de geallieerde plat- geleid en het volk is weder in stad geko men. De ryke lieden in tegendeel hebben de stad verlaten en hunne rykdommen medegedregen. Degeelekorts heerscht te Rio-Janeiro. De vreemde schepen hebben hare haven verlaten om de ziekte te vlugten. De Sultan van Turkyen heeft eene Nota verworpen ingediend door M. de Boutenieff, waerby Rusland voorstelde de kwestie van Montenegro te effenen met den gehiedgrond van dit land te vermeer deren. Het is stellig dat het ontslag van graef de Persigny als franschen afgezant by het engelsch hof aenveerd wordt. De Her- log van Malakofï, marschalk Pelissier is in die plaets benoemd. De liberalen der piemonteesche Ka mer zyn eens om de wet op den jury en op de samenzweeringen te verwerpen. In het Consistorie van 15" dezer heeft uren des namiddags kwam de Primus toegereden, vergezelschapt door den Regeut en de professors zyner pedagogie, mitsgaders door een groot getal philosopheo te peerde, onder het geluid der klok ken van de stad. Eene kavalkade samengesteld uit jonge studenten van het Oratorie, gekleed in Romeinen, Persianen, Geniën, enz., de vier gilden der stad op het pragtigste uitgedoschd, ging den Primus Ie gemoet onder het geklang der trom mels, trompetten en het stadsmuziek. De stoet trok in de stad langs de groote Oost- straet, die behangen was met festonuen, stringen, wimpels, vlaggen en schilderyen. Men trok naer Sint-Walburga kerk, alwaer de Te Deum wierd gezongen in het muziek. Van de kerk ging men naer de kollegie-kamer, waer het Magistraet der stad, den Primus gelukwenschte en hem begif tigde met eene zilveren koffykan, en hem eene borze geld ter hand stelde. Van het landhuis trok men naer de Abdy van Sint-Nicolaes. Na eenigen tyd daer gerust te heb ben, keerde men weder lot het landhuis, om er met het Magistraet het avondmael te nemen. 'S avonds tot twaelf uren losten de busseuiers en de gildebroeders van den handboog, hunne mus ketten eu hunne kanonnen op de markt, en geheel de stad wierd plotselings verlicht. Den volgende dag wierd de Primus met zyne moeder en zyn gevolg wederom onthaeld door het Magistraet op het noenraael, en den woensdag was Z. H. de Paus tot het kardinaelschap be noemd de aertsbisschoppen van Toledo en van Seville, alsook MMgts Milesi, de Silves- tris, Mertel, Antonucci en Orfei. YZEREN WEG VAN YPEREN OP DIXMUDE. Met genoegen hebben wy vernomen dat het ontwerp van yzeren weg tusschen onze stad en Dixmude, waer over wy ver schelde mael reeds hebben gehandeld, aenveerd is geworden door de belangheb benden, als eene zaek die noodzakelyk moet worden uitgevoerd, tot voordeel van onze stad, van die van Dixmude en van gansch het west en noorderlyk gedeelte onzer provintie. Wy vernemen dat het fransch gouver nement aen den bankier Malo, van Duin- kerke, de koncessie verleend heeft voor het leggen van eenen yzeren weg van deze stad tot aen de belgische grenzen. Men verzekert dat de maetschappy der sektie van Lichtervelde op Veurne reeds eene vraeg aen het beigisch gouvernement ingediend heeft, ten einde hare spoor- baen te mogen verlengen, van Veurne tot aen gemelde grenspael. Onze stad, eertyds de derde in aengele- genheid van geheel Vlaenderen, vermaerd door haren koophandel, magtig door hare kasselery, verliest dagelyks meer en meer, door de uitwyking harer ryke farai- lien; weinig of geene poogingen worden er gedaen om de nyverheid en den koop handel te doen bloeijen. Wy zyn afgevallen van onze grootheid! wie zal ons het leven wedergeven? De betrekkingen met de er groote gala in de Abdy van Sint-Nicolaes, alwaer de Primus zyn verblyf hield gedurende geheel den tyd dat hy in stad bleef. Op donderdag,25° oogst, vertrok M. Vermeesch naer het huis van zyne moeder, te Ramscappel, vergezeld van al de studenten van het Oratorie. De Primus Vermeesch wierd opvolgentlyk kanonik der kathedrale van Yperen, sekretaris van den Bisschop dezer stad administrateur van het deel van het oud bisdom van Yperen voor Z. H. den Bisschop van Gent, en deken van Yperen. Hy stierf ten jare 1822, den 19" mei. Lysl der Westvlamingen die de eerste plaets bekomen hebben in de philosophie te Leuven. Martinus Snel, van Gravelingen, ten jare i5o4. Livinus Kiel, van Duinkerke, in i653. Adrianus Herremans, van Y'peren, ia 1661. Joannes Bertrand, van Kassei, ten jare 1673, Petrus De Koninck, van Oeren in Veurne Ambacht, 1687. Petrus-Ludovicus Danes, van Kassei, in 1701. Josephus de Meezemaeker, van Yperen, in 1752. Hy wierd kanonik van Yperen, aertsdiaken en officiael. Petrus-Josephus Vrammoutvan Yperen in i755. Hy wierd kanonik en penitencier 'van Doornyk. Franciscus-Jacobus Vermeesch, van Ramscap pel, in 1774. GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyat den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°°. Voor de provinciën. Fr. 4-5°. De Jaergang begint met den September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND* BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. GEWEZEN DEKEN VAN YPEREN Primus der Universiteit van Leuven*

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1