Gazette van Yperen. andere steden, de vervoeging met de zee kust, de vaert naer de Leije, de yzeren weg naer Dixmude, om ons te leiden naer de streken met welke wy groote saraenhan- delingen kunnen hebben. In onze kamer der volksvertegenwoor digers wordt er geduriglyk gesproken ten voordeele van eenen yzeren weg van Brus sel op Leuven, om aldus geenen omweg meer te moeten doen langs Mechelen. Dit zal zeer schoon zyn voor de hoofdstad; doch Brussel is geheel België niet; en in plaets van dubbele en dry dubbele spoor banen te maken van de eene stad naer de andere, zou men veel beter wat de belangen der steden van tweeden rang voorenstaen. Toen wy bewezen hebben dat wy langs Dixmude naer Brugge, naer Oostende, naer Nieupoort, Veurne, Duinkerke, Enge land moesten trekken in eenige uren, de Dixmudenaers hebben onze gevoelens verstaen, en onze stadhuismannen slapen al rustende op hunne pensioentjes. Wan neer dan zullen zy ontwaken en over denken welke de middels zyn om onze stad te doen erleven? Wanneer zullen zy bevatten dat onze yzeren weg tot nu eene misdragt is, waervan wy gebruik maken by gebrek aen beter? Onze nakomelingenzullen later rekening vragen over hetgene er in onzen tyd is gedaen geweest om de moederstad te doen opstaen uil haren afval. Zy zullen een streng, een zeer streng oordeel stryken over zekere persoonen, die denken dat alles gewonnen is, als het liberael den kop geheven heeft boven het klerikael, als men duizende en duizende franken jaerlyks verkwist om leeggangers te kweeken, die door eene onvolmaekle opvoeding goed zyn om de kasseyen te slypen. Waer het niet beter onze franken te besteden om nyverheid en koophandel te doen erle ven?... Alsdan ware het bestaen onzer stadsgenoolen verbeterd en de toekomst verzekerd. Wy hebben van deze week verschillige plaetsen van ons arrondissement doorloo- pen, en wy mogen bestatigen dat de toestand der vruchten te velde zeer vol doende is. De wintervruchten hebben een allerschoonst uitzicht tarwe, rogge en klaver vertoonen zich zeer wel. Het kool- zaed alleen heeft wat geleden van de laetste vorst. Eenige warme dagen is al wat die vrucht noodig heeft om wel te gelukken. Hel droog en mager weder is zeer voor- deelig geweest voor het zaeijen en planten der zomervruchten. Men is bezig met aerdappelen te plantende vlasvelden wor den ook neerslig bereid en zyn reeds ten deele bezaeid; in korte woorden, al de zomerwerken gaen spoedig en gunstig voort. Verleent God ons, na drooge dagen, eenen voorspoedigen regen, dan zal de eerste wensch van onze landbouwers vol- daen zyn; want zy kennen 't oude spreek woord Drooge maert en natten april Dat is den boer zyn gril. Op 10° maert waren'er aen de Kamer der Volksvertegenwoordigers reeds toege zonden een duizend zeven honderd een en twfngtig verzoekschriften tegen de kon scriptie wet, met vier en zestig duizend, 162 handteekens; waeronder uit West- vlaenderen 108 verzoekschriften met vier duizend 917 handteekens. NIEUWE LIBERALE VALSCIIHEID EN BEDROG. Alle volkeren hebben de uitspraken gedaen door de geregtshoven, altyd geëer biedigd. De regters zyn in Gods plaets gesteld om de menschen te oordeelen in deze wereld, en zy verdienen allen eerbied en alle trouw. Maer het gaet er al geheel anders in de liberale gazetten. Wy hebben aengekondigd dat het hof van cassatie voorgezeten door M. de Ger- lache, een arrest heeft uitgesproken ten voordeele der vryheid van de liefdadigheid. Dit arrest strydt tegen het stelsel der libe ralen, en aenstonds roepen deze uit dat M. de Gerlache een vyand is van Koning en van Vaderland, die niet anders tracht als onze vrye instellingen te vernielen. M. de Wandre, regter by het hof van cassatie, die deel genomen heeft in het opstellen van gemeld arrest, wordt ook aengerand door de liberale schryvelaers; zy hebben hem zoodanig vervolgd, dat zy hem uit den gemeente raed van Sint-Josse- ten-Noode hebben doen stemmen. Het hof van appel van Luik komt ook zyne uitspraek te doen in materie van lief dadigheid; hel heeft, gelyk het hof van cassatie, de liberalen geschandvlekt en eens te meer bewezen dat de muitmakers van mei 1857 en hunnen aenhang der Kamer, ongelyk hadden. Haro! Haro! tegen den voorzitter en de regters van het gereglshof van Luik!! De liberale gasten roepen dat men te Luik heeft partydig geweest, dat men heeft gehoorzaemd aen het klerikael!! en dat nog te Luik de ver schansing van het liberalismusü Indien de liberale samenhang, de gees- telyken, de bisschoppen, den Paus, ja God en zyne Heiligen zelfs hoont en bespot, is het te verwonderen, dat zy de menschelyke magt lasteren en verfoeijen? Wy kunnen niet verstaen hoe het minis terie niet reglswege doe vervolgen de lasteraers van onze tribunalen. Indien het toegelaten is ongestraft de regters aen te randen, hun uit te geven voor onregtveer- digaers, indien men dusdanige lastertael laet drukken, onder het volk verspreiden, naer vreemde landen zenden, wat moet er geworden van het regt? Waer gaen wy henen, ten zy tot de omwenteling van 't goed order en tot de verbryzeling van al de banden der samenleving? Immers gaet het zoo voorts, men zal eindigen met de tribunalen te miskennen, en de zedeleer zal zoodanig verkeerd wor den dat men het onregt zal regt noemen, en de valschheid voor waerheid aennemen. Aen wie dit kwaed toewyten? Aen de liberalen, aen hunne schryvelaers; en indien zy er niet tusschen komen, aen de ministers zelve, die belast zyn met hetregt te doen gelden, gelyk hel in de Constitutie en in onze wetboeken is gewaerborgd. De ministers Rogier en Frère zyn walen; zy hebben atlyd de waelsche provintien vooren- gestaen ten nadeele der vlaemsclie. Waerom heeft M. Frère den vaert der Macs doen delven, die zoo vele miljoenen aen ons land heeft gekost? Om de waelsche kolen naer Holland te vervoeren. Wy hadden, onder het voorgaende ministerie, het regt bekomen om engelsclie kolen, vry van reglen, in België te brengen; sedert eenige weken hebben onze liberale ministers de reglen op de engelsclie kolen ersleld; waerom? Omdat de waels hunne kolen duerder zouden verkoopen, en om ons Vla mingen, die gemakkelijker onze kolen uit Engeland deden komenhel geld uit den zak te jagen. Een besluit van 15" maerte, staet toe aen zekere waelsche gemeenten der provinlie Na men, dat zy, aen 15 en aen 26 per honderd afslag, het kalk voor den landbouw mogen gaen koopen,en dal hel gouvernement het overige zal instaen voor de boeren van die gemeenten. Wederom een voordeel voor de walen; en vjy Vlamingen, die dusdanig voordeel niet genieten, wy helpen de kalkvette der walen betalen. Deze handel is zoo veel te hatelijker, dat liet vlaemsclie kalk inkomende reglen, zoo ivel als brug en sluis reglen moet betalen en dat deze reglen alle vallen op den vlaemschen landbouw. Hel is niet genoeg dat de waelsche ministers de walen voorenstaen, zy geven nog plaetskens aen hunne vrienden en aen hunne dienstboden! Wil gy daer van een stichtend voorbeeld? Over eenige dagen moesten twee plaetsen van deurwaerders in de Kamer loegeslaen worden. Meer als honderd aenvragen waren gedaen voor die postjes, en onder de verzoekers waren er eenige oude gediende onder-officieren des legers. Wie heeft dan die postjes bekomen? Wie?.... De knegt van minister Frère. En wie nog?... Nog een andere waelDe knegt van M. Debaillet-Latourkwesteur der Kamer. Dat men nog zegge dat de ministers onpar- lydig zyn. Zy beloonen hunne schoenkuisscliers, en hel is genoeg dat men wael zij, om een voordeelje of een plaetslten te verkrijgen. Vlamingen, weest indachtig hoe men uwe belangen miskent; hoe de waelsche liberale ministers met u handelen; en indien gy, door de liberalen, aen het hoofd des lands waelsche knapen ziet stellen, onthoudt ivat er u later te doen staet. Weg met wael en met liberael. De belangen des lands voor al, en geen onderscheid meer voor de eene zoo wel als voor de andere; onze Constitutie zegt dat de Belgen gelyk zyn vervolgens moet niemand bevoordeeligd zyn, maer enkel regt aen een ieder, vlaming of wael, gedaen ivorden. Uit Brussel schryft men onder anderen aen den Standaerd Zoudt gygelooven,schoon het ministerie witte voetjes heeft, schoon het in de Kamers niet tegengesproken wordt, schoon men het dagelyks in menigvuldige gazetten be wierookt, dat M. Rogier gestadiglyk in eenen onbeschryvelyken staet van gram schap verkeert? dat hy den helft van den tyd niet aensprekelyk is, en dat zyne zenu wen zoodanig geschokt worden dat hy zyn zeiven niet bezit? 'T is nogtans alzoo; in het ministerie van binnenlandsche zaken verwekt de minister eenen schrik welke tot de hooge bedienden zelfs bevangt, en waerom goede God? Omdat de katho- lyke drukpers, bezonderlyk degene der Ylaenderen, blyft voortgaen in hare boos- TOESTAND DER VRUCHTEN. DE WAELSCHE MINISTERS ZYN NADEELIG AEN VLAENDEREN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2