HET ARRONDISSEMENT. 1ste Jaergang. No 33. De fransche keizer is van gedacht de opening by te wonen van den yzeren weg van Cherbourg, die zal plaets hebben om trent half julius. Ten zeiven tyde zal het standbeeld van Napoleon I, op de plaets voor de haven van Cherbourg, worden in- gehuld. Brieven uit Engeland toegekomen melden dat de opperbevelhebber van het engelsch leger in indië zyne toebereidsels voltrekt om Lucknow aen te vallen. Hy vergadert zyne beste troepen. Alles is ge rust in de valei van den Gange. Te Bombay en te Madras is de staet voldoende. De Pruissische Kamer is uit een ge gaen tot 8 april. In Spanien, de marschalk Espartero blyft senatenr ondanks zyn eigen zeiven. Het Senaet heeft beslist dat de plaets van senateur noodzakelyk moet bekleed wor den met die van kapitein generael van het spaensch leger. Een dekreet, door de ko ningin geteekend,stelt in, by bet ministerie der binnenlandsche zaken, eene directie van openbare veiligheid en van politie. De Kamer van Portugael is ontbon den. De kiezers zyn byeengeropen tegen 7° junius. Het franschStaetsbestuer heeft nieuwe poogingen aengewend by dit van Zwitser land, om twee nieuwe konsulaten in te rigten te Basel en te La Chaux-de-Fonds, om alzoo te vergemakkelyken de visa van de pasporten der reizigers die uit Zwitzer- land naer Frankryk trekken. Het zwitzers bestuer is aen dezen maetregel niet voor- deelig. Oostenryk komt vast te stellen dat een leger van naspeuring zal gezonden worden op de grenzen van de Herzegovine en van Montenegro. De troepen tot deze bestemming beschikt, zullen staen onder het bevel van den Veld-Marshalk Mamula, gouverneur van Dalmatien. Sedert den oorlog van den Krim zendt Rusland zonder ophouden nieuwe troepen in de Kaukasus tegen Tchetchénès en de inwooners van den Daghestan. Het russisch staetsbestuer wil, kost wat kost, die volkeren onderwerpen, om alzoo eenen gemakkelyken toegang tot Asië te hebben. Het Senaet der Vereenigde Staten heeftzich op 17" februariusbezig gehouden met de Constitutie Lecompton en met de zaek van den Kansas. De senateurs hebben wat scheldwoorden, onder andere dit van logenaer Liarj onder eikanderen verwis seld dat zyn amerikaenschezeden, dewelke door de schryvers der twee liberale gazet ten van Luik, in den gemeenteraed dezer stad, worden nagevolgd. De Mormons bereiden zich om weder stand te bieden aen de troepen der Veree nigde Staten; zy gieten kanonnen en maken revolvers en andere wapens. Marschalk Pelissier zal vertrekken naer Londen den 12 april. M. De Persigny wordt te Parys verwagt. Men meldt uit Berlyn dat het dekreet door welk de koninglyke magt aen den kroonprins wordt toevertrouwd, zal om trent half april geteekend worden. Men zegt dat die magt zal bepaeld worden op zes maenden. De zitting van het wetgevende korps van Frankryk zal duren lot 28" april. Eene wet op de drukpers is aen de wetgevende Kamer van Spanje voorgesteld. Volgens die wet zal de uilgever der nieuws bladen, alleen veranlwoordelyk zyn over helgene er gedrukt wordt. De borg te stellen door de gazetten van Madrid, is bepaeld op 8,000 piasters, op4,000 piasters voor de provintien van eerste klas en op 50,000 realen voor die van tweede klas. Een artikel der wet handelt over de bele digingen gedrukt tegen de vreemde mo gendheden. De straf voor de overtreders van dezen artikel is van 4,000 tot 20,000 realen. De fransche Moniteur behelst een dekreet waerby de kiezers der 5°, 5" en 6e arrondissementen van Parys byeengeropen worden, tegen 25° dezer ten einde dry volksvertegenwoordigers te kiezen. HERZIENING DER KIEZERSLYSTEN. Men zorge, hebben wy gezegd, dat de stuks die noodig zyn, vóór den 20" april, dus van eersten tot vyftienden dier maend, ingediend zyn aen het gemeente-bestuer. Want Op 20° moeten de lyslen in alle gemeen ten aengeplakt zyn. Dan ziet men of men zelf en of vrienden van onze opinie, die kiesregt hebben, er op staen. Van 20" april lot 5° mei heeft men tyd om zyne bezwaren tegen de opgemaekte lyst in te dienen. Men doe het van den beginne, en daerom Diene men zyn rekwest in met byvoegsel der vereischte stukken, dat is eenen geboor- teakt en de stukken die betuigen, dat men den kieslol betaelt. Deze zyn de kwytingen (quittances), de extrakten uit de rol der schatpligtigen of de waerschouwings-bil- GAZETTE VAR VPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag Tan iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°°' Voor de provinciën. Fr. 4"^°* De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegeiouden worden. STAETRIJNDIG OVEUZIGT. EENE ROOVERSBENDE OMSTREEKS YPEREN TEN JARE 1772-74. (Vervolg. Ziet ons nummer 3a.) ii. Voorts verklaeren dezelve Pieter Fiamez en Joannes-Baptista Homezdaer over behoorlyk overlnygd zynde, dat zy in den nacht tusschen 29" en 5on january 1775, met nog andere gegaen te zyn, met inzigt van stelen, ter hofstede bewoond door Francois en Frederic Le Saffre, op Comen- noord; alwaer zy gekomen zynde tusschen 11 en 12 uren, Pieter Fiamez vier geslagen en een keersje ontsteken heeft; dat Joannes Homez, benevens andere gegaen is naer den kant van de deure van het peerdenstalwaer uyt kwamen twee mans persoonen, die, bevreesd zynde, hun ingetrokken hebben en de deur hebben gesloten. Intusschen tyd Pieter Fiamez met andere hadden de deure van het waschkamerken des agterhuys ingedreven, met geweld hunner handen. Joannes Homez is hun aldaer, in hetzelve waschkamerken, gaen vinden, hun raedende te vluchten, mits zy, zoo by zeydehet niet kouden meester zyn. Waerop Pieier Fiamez geraedig gevonden heeft het huys te verlaten. Door opstoking van Joannes Homez zyn zy dan al te samen vertrokken naer het huys van Maria- Jacoba Le Maire jonge dochter wonende op Wervick, omtrent Kapelle ten Kriele, met intentie van haer te bestelen, mits zy meeuden aldaer veel geld te vinden. Daer toegekomen zynde, een vau hua, die schynt te wezen JoaDnes Homez, klopte op de deure van het huys, vragende deü weg naer Wervick. Maria-Jacoba antwoorde da: den weg regt uyt was. Zy verzogten haer te willen opstaen om den weg te toonen en niet laDger willende wagten, zy hebben te weten Pieter Fiamez met andere al zweereude en vloekende de voordeur van het huys opengedreven met de bayouette of strooydekkers hamertje, dat hy, Pieter Fiamez had medegebragt. Pieter Fiamez en andere, al zwart gemaekt in 't aengezigt, zyn binnen bet buys gegaen, terwylen zyn zoooje Philippus-Jacobus Fiamez en Joannes Homez, die gezeid had dat hy gemelde dohter kende buyten het huys bleeven en hy, Homez geduerig roodom zweefde, om te zien of er nie mand zou toegekomen hebben. Berigt van allergrootst belangen. Degene die binnen het huys waren, vroegen aen de dogter, die in baer bedde was, haer geld en de sleutels van baeren koffer; dit geschiede met menigvuldige bedreygingen, zelfs van het leven te benemen. Pieter Fiamez stelde op haere borst een pistolet dat gelaeden was met zaed. De dogter Le Maire, gaf, bevende van vreeze, deü sleutel van haeren koffer, waeruyt zy ontweerd hebben eene schorte, eenen jak en eenen franschen kalemanden rok, wit van gronde met oranje striepkens, met eene greyne faillie geteekend met de letters M. I. L. M., zynde dezelve rok en faillie hier geseques- treerd ter greffie van Vierschaere. Geen geld in den koffer gevonden hebbende, zyn zy in gramschap gegaen tot haer bedde, zeg gende dat zy voor zeker wisten dat zy geld gedeeld had, en haer bedreygende met het pistolet op de borst, in geval zy het niet zou hebben gegeven. Maria-Jacoba Le Maire, heeft daerop gezeyd dat zy in de weereld niet meer als agt stuyvers in geld had. De geaccuseerde hebben het niet willen hebben. Dan zyn zy rond het huys geloopeD en in een kamertje ter zyden hebben zy gevonden eenen

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1