Gazette xan Yperen. 8hü inwooners patiëntie hebben en betalen gelyk te vooren, de ministers zyn er gerust in. Welk is het programma van hel minis terie? het heeft geen programma. Indien het zoo voortgaet, zal ongetwyffeld het ministerie, gesproten uil de kasseijen van mei 1857, den naem dragen van ministerie nul, of 0 in 't cyffer. De goede pers, 't is te zeggen de gazelten ondersteund door de francmagons en door de secrete fonds van M. Rogier, welen niet wat vertellen ter eere van de heeren minis ters. Het ministerie-nul geeft geene stof tot discussie aen de vuilbladen door het liberalismus betaeld. By gebrek aen nieuws sleept men door den modder nu de priesters, dan eenige treffelyke burgers; men heeft geen eerbied voor de rechters zelf. Uit vrees van voor de tribunalen gedag- vaerd te worden, durft men de eigene namen der aengerande persoonen niet uitdrukkenmen spreekt by zinspeling, en men braekt dikwils de vuilste, de onze- digste dingen uit. Die handelwyze is lafhertig en bewyst de laegste en onedelste gevoelens. Buiten die lastertael, meest altyd tegen den godsdienst ingerigl, gebruiken de liberale bladen, om hunne kolommen te vullen, nog eenen anderen middel; zy spreken met lof over de opstandelingen, over de moordenaers van den keizer van Frankryk; zy verdedigen die mannen, die gebannen zyn uit hun vaderland, omdat zy het wilden in omwenteling brengen en deszelfs regeerings wyze veranderen. Zy tuiten den lof van hunne bazen, van wat kiekenhoofden, die zy tot de kamer gezonden hebben; en dat noemt men in hunne tael, liberael zyn, of hel liberalismus voorenstaen. Wy ontleenen eenige bemerkingen aen de brusselsche briefwisseling van den Slandaerd Het ministerie is verlost van de Kamers, en het is er zeer te vreden over; want de ontevredenheid begon zoo hoog te klim men, dat het welhaest hoog water zou geworden zyn. In tusschentyd zullen de vakantien, zoo verhopen de ministers, de gemoederen bedaren, en de minislerieele jaknikkers zullen terugkeeren meer aen- gemoedigd als ooit om den wagen van het straet-politiek voort te slepen. Mogten MM. Frère, Tesch, Rogier, enz., in hunne hoop bedrogen zyn, zy hebben eenen anderen middel aen de hand zy zullen den ziltyd sluiten endekamerheerennaerhuiszenden. By het ontbyt dat te Brussel in het paleis heeft plaets gehad ter gelegen heid van het doopsel der koninglyke prin ses, heeft men bemerkt dat de Koning met niemand, ten zy met Zyne Ein. den kar- dinael-aertsbisschop van Mechelen, een byzonder gesprek heeftgehad. De ministers hebben leelyk staen zien, maer aen den eerbiedweerdigen prelaet hebben zy het woord niet toegestuerd. Niet tegenstaende al het lawyt dat de liberatersgazetten in den tyd geinaekt hebben, heeft Mgr. de kardinael den voorrang gehad op M. Ver- haegen. Het schynt zeker dat M. Conscience de plaets van distrikt kommissaris te Kortryk behouden zalmen verzekert dat de hertog van Braband en de graef van Vlaenderen er tusschen gekomen zyn, en aengedrongen hebben op dat de beroemde schryver niet geslagtoiïerd werde aen de driften der overdrevene liberalen. Indien zulks echt is, strekt dien slap de jonge prinsen tot eere. Zy beloonen aldus dat zy de ver diensten van eenen geleerden schryver weten te waerderen, en dat zy aen alles wat buitenspoorig is, vyandig zyn. DE FAESC 13-EÏ.JRS Onlangs lazen wy in een letterkundig tydschrift het volgende Dat men op Paeschen eijers eet, Is wel een feil dat ieder weet; Maer of nu de oorsprong is bewezen Van dit aloud geregt, En of er iets van staet te lezen Of over wordt gezegd, Dat licht verspreidt op dit gebied, Geloof ik in derwaerheid niet. Een enkel woordje tot bescheid Geeft aenspraek op erkentelykheid. Wy zullen er een enkel woordeke van zeggen Het is een treffend en mystiek gebruik, dat paesch-eijers maken en uildeelen! In den tyd van Pharao werden de eerstgebo renen met een yselyk vonnis getroffen; het zweerd moest ze allen op éénen nacht dooden; alleen de kinderen der Hebreeu wen, in ballingschap in Egypte zynde, mogten van die wraek verschoond bly ven; en om het verdelgende zweerd van hen af te keeren, moesten zy de deur hunner wooningen met het bloed van een lam verwen. Toen later de nieuwe leer ontstond, waren de Kristenen niet altyd vry van hun geloofopenllyk tedoenkennenzymoeslen zich dikwyls des nachts verbergen in on- deraerdsche gewelven, den nacht afwach ten om de H. Mysteriën te vieren en de martelaers te begraven die in den loop van den dag omgekomen waren. Uit dien ge dwongen toestand kwam voort dat men overeengekomen leekens moest zenden teekens die heel een gedacht, heel eene mysterie van den godsdienst in zich begre pen, welke door zyne legenparty niet verslaen werden. Zoo verbeeldde een visch hetwoord Kristus,omdat men in 'l grieksch Ichtas daertegen zegt, en dat in deze lette ren de geloovigen de eerste letters zagen van de grieksche woorden Iesous CHristos Teon Uios Soter, die beteekenen Jesus Christus Gods Zoon Zaligmaker. Als nu de Paschen aenkwam, zonden de Kristenen elkaêr een rood ei, en die kleur herinnerde het bloed waermeê voorheen het bevoorregtigd volk in Egypte de deu ren had geverwd; die kleur herinnerde meer nog het groote werk der verlossing en het bloed dat op den Kalvarie-berg gevloeid heeft. Het gebruik der roode eijers werd in de geestelyke gemeen schappen voortgezet, en van daer breidde hetzelfde gebruik zich door de wereld uit. De wereld vergat het eerste en heilig doei, en men maekte er een werk van fan- tazy van. Men fabrikeerde eijers van hout of karton, men verwde ze met allerlei kleuren, en volgestoken met lekkerny, briefjes, juweelen, versjes en wat men wist dat den persoon tot wie zy gerigt waren, konde behagen ging het eerste doel, zoo als wy zegden, voor velen verloren. In den tyd van Lodewyk XV, werd er veel gebruik van het aenbieden van paesch- eijers gemaekt, en deze vorst zelf deelde er uit aen zyne hovelingen. In Rusland bestaet het gebruik nog de vrienden omhelzen elkaêr en geven een geschenk van paescheijers. By de omhelzing zegt de eene deze woorden Chr'istos voskress (Kris tus is verrezen), terwyl de andere herhaelt Vo islina voskress (Hy is verrezen). Hier te lande is het gebruik veel ver loren gegaen; maer dat is zeker, dat men in vele huisgezinnen nog het paeschei eet en dat de kleine knapen dien dag niets anders dan geverwde eijers willen eten. Een koninglyk besluit van 26" maert, heeft de beslissing bekrachtigd door de welke de bestendige deputatie van den pro- vintialen raed van Westvlaenderen onder dagteekening van 13 february laetstleden. sieur E. Vermote, landbouwer te Reninghe, bemagtigd heeft van op den Yzer een byzonder overzet daer te stellen. YPEREN. Iedereen weet dat de beesten in afslag zyn en dat de pryzen van het vleesch by ons hoog zyn en hoog bly ven. Wy laten hier volgen eene vergelykenis der pryzen onzer stad en der stad Parys, in de voor- ledene week. Te Parys zyn er groote stadsregten en nog duerdere huispagten te betalen. Dat men dan oordeele volgens de cyffers hoe wy het vleesch buitenmatig betalen in evenredigheid van elders Yperen. Ossen vleesch per kilo fr. 1-50. Kalf vleesch 1-60. Parys. Ossen vleesch per kilo fr. 100. Kalf vleesch 1-50. Vrydag 9° heeft Z. K. M. de hertog van Braband zyn 23° jaer bereikt, geboren zynde op 9en april 1835. Ter dezer gele genheid, is er eene algemeene oogenschou w der troepen van ons garnizoen geweest, en heeft het carillon gespeeld. ARRONDISSEMENT YPEREN. Wervick. Dynsdag50" maert, omtrent dry uren namiddag, zyn alhier vier huizen de prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd en de schade wordt op 2,500 fr. berekend. bimvehlaïidscii. Brussel. Voorledene week wierden de reizigers van Brussel vertrekkende met het konvoy naer Leuven, den reuk van eene allerbeste keuken gewaer, toen zy gekomen waren omstreeks Ottignies. Men WAT DOEN DE LIBERALE GAZETTEN. OFFICIEELE AKTEN. PRYZEN VAN HET VLEESCII.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3