HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag 17en April 1858. No 34. Op 6a april zyn er aen het wetgevende korps van Frankryk verscheide beiangryke wetsontwerpen aengeboden, namelyk een betrekkelyk de versieringen van Parys; een ander door welk pensioenen worden verleend aen de slagloffers van den aen- slag van 14° januarius en een derde by welk men de jaerwedden der lagere onder- wyzers voorstelt te vermeerderen. Het wetsontwerp betrekkelyk de scha deloosstellingen toe te staen aen de gekwetsten van 14° januarius, komt uit gedeeld te worden aen het wetgevende korps. Uit dit stuk wordt bewezen dat 160 persoonen gedood ofgekwetst zyn geweest. Negen zyn gestorven, dertien zyn ongenees- baer, andere zullen lang de kwetsuren gevoelen die zy hebben bekomen. De we duwen zullen een pensioen genieten van 1,000 francs 's jaers. De ouders der over ledene kinders zullen 600 francs jaerlyks ontvangen. De gekwetsten zullen gelyke somrae verkrygen en 30,000 francs zullen betaeld worden aen de min gekwetsten in evenredigheid des noods van hunnen staet. Men spreekt veel van de kandidaten voor de aenstaende kiezingen te Parys. In het 5e arrondissement is voor kandidaet voorgesteld de generael Perrot, gewezen kommandant der nationale wacht; in het 6° spreekt men van M. Eek; in het 89 van M. Perret. Deze dry heeren zyn de kandi daten van het Staetsbestuer. Van den kant des tegenstands is er nog niets beslist, vooral wat M. Jules Favre en M. Bethmont betreft. Het schynt dat de Sultan, om aen de reklamatien der kristene bevolkingen van ui. Bosnië en llerzegovine le voldoen, alles zal verriglen 't geen er met zyne koning- lyke weerdigheid overeenkomt. Hy heeft voor Bosnië eenen nieuwen gouverneur genoemd, KiamilPacha, die drager was van de vredevolste onderrigtingen. Salima-Pacha is minister van finantien genoemd in vervanging van Massil-Pacha, die tot het bestuer der godsdienstige stichtingen overgaet. Ali Pacha, zoon van Reschid Pacha, gaet van dit bestuer naer dit van den koophandel over. De woelingen blyven in Engeland voortduren ter gelegenheid van het procés ingespannen aen sommige politieke vlug telingen, die beschuldigd zyn van in het koinplot van 14° januarius deel genomen of hetzelve goedgekeurd te hebben. Te New Castle is er eene vergadering gehou den geworden om de lykrede van Orsini uit te spreken; daer heeft men aengekon- digd dat een welbekende uitgever van Londen, van meening is verscheide boek werkjes uit le geven in den zin dergene die nu vervolgd worden. De zegeprael der engelsche voor Luck- now gelegerd was niet meer twyfelachlig. Meer dan 60,000 mannen waeronder 20,000 Europeanen, waren voor de stad gelegerd. Zy hebben ze ingenomen den 15° maerte, doch met verlies van veel volk. M. de professor Bosscha, volksverte genwoordiger van Amsterdam is genoemd tot minister der protestansche zaken in Holland. Het russisch ministerie komt merk- weerdigeveranderingen teondergaen. MM. Debrock, minister van finantien; Noroff, minister van het onderwys en Viasemski, bygevoegde minister aen het departement van het opzigterschap, geven hun ontslag. M. Noroff wordt vervangen door M. Kova- levski, rector der universiteit van Moskou; de twee andere zyn nog niet vervangen. De Kamer van Wurtemberg zyn by een geropen tegen 1° mei. De Kamer van Piemonl heeft dinsdag laetst de discussie der wet op de pers en op den jury begonnen. otüishï iDiaia MiBsiaüina ipüir'sï'iï» Wanneer men eenen oogslag laet vallen op het groote leger der liberalen, men ziet in hetzelve nieis anders dan regerings loosheid. Al de mannen, die dit leger uilmaken, zyn minislerieelen, maer zy zyn het op dezelve wyze niet. De eene willen gedurig voor uit gaen zy stooten de ministers aen om vooruit; het getal dezer soort is het meeste. Zy begeeren niets dan gerucht, geweld en buitensporigheden. Weg met de overeenkomst van Antwerpen, weg met de wet op het lager onderwys, weg met de jaerwedden der priesters, of ten minsten vermindering derzelve. Zy prediken de verpligting van het onderwys gegeven door den Staet; zy vragen dat de Belgen verdeeld worden in twee klassen de liberalen en de onderdrukten, en dit noemen zy vryheid! Andere liberalen zyn van gevoelen dat men den minislerieelen hutsepot moet laten koken, tot dat men door ligte middels het klerikael vernield hebbe. Laet schry- ven, zeggen zy, laet werken tegen het liberael; wy zyn in bezitting: stellen wy van onze mannen overal waer wy kunnen; aen ons de plaetskens, aen ons het schotel ken, en voor het overige wy trekken ons het niet aen. GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyot den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4"°°* Voor de provinciën. Fr. 4"^o. De Jaergang begint met den iea September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en óeld moeten aen den uitgever Frachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. STAETKJÜNDIG OVERZIGT. EENE ROOVERSBENDE OMSTREEKS YPEREN TEN JARE 1 772-74. (Vervolg. Ziet ons nummer 33.) Pieter Flaniez en Joannes Homez, overtuygd en overwonnen van, op in febrnary 1775, benevens andere 's avonds Insschen 7 en 8 uren, vertrokken te zyn van Roesbrugge, alwaer zy woonden, en gegaen te zyn naer de hofstede bewoond door Phi I i p pus - Ludovicus Leuidon, landsman, te Zil lebeke, met inzigt van te steleu. Daer gekomen zynde hebben zy zich iu het gars zwart geraaekt met gestampte kolenzy hebben geklopt aen de deur van het huys en die geforceerd met den kouter van eeoen ploeg. Zy zyn al te samen ge sprongen in het huys, voorzien van stokken. Pieter Flaniez en andere zyn gegaen op een vautje, toen Joannes Homez omleeg is gebleven in de keukeu, gewapend met eene bayonette en aldaer door menigvuldige dreygemeoten wederhouden heeft gezeyden Leuridon en zyne huysvrouw, die in de keuken waeren. Zy hebben geopend eenen koffer staeudé op hetzelve vautje, met eeuen sleutel die zy aldaer hebben gevouden en hebben uvt den zelveti geuomen al het geld, te weten omtrent twintig pouden grooten, bestaende in verscheide specien, waer onder twee guintën, of Louisen, dry fransche kroonstukken, geheele en halve koning- sche kroonstukken en ander kleen geld; twee vesten, eene asebgrauwe, eene brnynagtige, een kapotje, eene slegte katoene schorte, eene slegte greyne faillie en eenige mans hemden. Pieter Flamez heeft daer uyt verkregen, veertien kroonstukken zoo fransche als nieuwe, de slegte katoene schorte en faillie, de bruyne veste en de mans hemden, welke veste en hemden hy nader hand heeft gegeven aen den geaccuseerden Joannes Homez. Gezeyden Pieter Flamez verklaert insgelyks dat hy, in de maend oogst 1772, omtrent O.-L.-V. dag, gegaen is met inzigt van stelen naer het buys van Joannes Van Hille op Renioghelsl, toen Van Hille afwezig was. Dat hy aldaer eerst gegaen is in het stalleken,op het eynde des huys, welkers deure gemakkelyk konde geopend worden. Dat hy aldaer gevonden heeft eenen slegten passer, waerrnede hy het slot der voordeare van het huys heeft geopend dat hy met zyn mes in den weeg omtrent den deurestiel, een gat heef' gemaekt, waer door hy,met de hand het schof der deure heeft geopend. Hy heeft outweerd eene zwarte veste van velours de colon en eenen zwarten trypen broek, hier ter Vierschaere gesecjuestreerd; een schabbeken zwart velours de colon, omtrent twee ellen mousseline, een slaep laeken dry paer koussen een paer zilveren broek gespen, eene slegte buffelen rieme zonder gesp een deylen stoksken met een wit beenen appelken daer op en vier mans hemden. Hy verkiaerd ook dat hy gaende bedryven deze diefte, als ook die ten hayze van Franciscus en Frederic Lesaffrehier boven vermeld, hy met zich genomeu heeft zyn zoontje Philippus Jacobus, aldus hetzelve raisleydende tot het kwaed. Tot reparatie van al die daden, myn voornoemde Heeren hebben de gezeyde Pieter-Joannes Flamez en Joannes Homez geconderaneerd zoo zy hun mits deze eondemneren, te worden opgehangen en verworgd tot dat de dood volge, door den officier van de hooge justitie, aen de galge, welke ten dien eynde opgeregt zal worden ter plaetse ordinaire, op de groote markt, voor het landhuys dezer kasselry; hunne doode ligchaemen zullen vervoerd worden naer Je plaetse patibulaire om aldaer gehegt te worden en te verblyven aen de galge aldaer opge regt, tot exempel van andere, en eondemneren hart solidairlyk in de onkosten van den processe en rnyzen van de justitie. Wordt voortgezet.)

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1