Gazette van Yperen. Het ware eene zeldzame vraeg die men zou voorstellen om ie weten aen welke ministerieele soort de ministers zelve toe- behooren? Het ministerie heerscht en be stiert niet. Het laet zich beslieren volgens den wind der liberale gevoelens. Zit de wind naer de ultra's, dan groeten MM. Rogier en Cie de mannen der logie en zy zeggen hun in de oorStillekens, ga niet te zeer, gebruik moderatie, wy zullen er wel komen. Is er hier of daer een liberale volksvertegenwoordigerdiede mond opent in de Kamer om tefluitendat het ministerie niets doet; dan speelt het ministerie stom men-ambacht. Daerzyn de elementen waeruit het libe- rael leger samengesteld is. Er is een minis terie dat gehoorzaemt aen de kopstukken van het leger; het is verre van boven die hoofden te kunnen kraeijen; daer in tegen deel de hoofden het leger niet kunnen beheerseben; en alzoo bestaet er in de legerplaets tweedragt en verwarring. Waer gaen zydan naer toe die wonderlyke staets- maunen? Naer de regeringsloosheid. Onlangs drongen wy er op aen tot de lotverbetering der lagere onderwyzers, waer van het gouvernement veel beter de jaerwedden zou verhoogen dan dezen der distriktkommissarissen en andere hooge beambten, die aireede groote jaerwedden genieten. De Gazette van Thielt vindt met ons deze lotverbetering noodzakelyk, en drukt zich in dezer voegen hier over uit Geene ambtenaren hebben zoo noodig als de onderwyzers hun lot te zien verbe teren geene verdienen het zoo zeer als zy. Deze waerheid moet niet betoond wor den de Slaetsmannen van beide pariyen zyn er van overtuigd; alle menschen, met een weinig gezond oordeel begaefd, beken nen dit. Zeggen wy er nogtans by dat de maet- regel onvolledig zou zyn, indien hy de onderwyzers alleen kwame bevoordeeii- gen de huiponderwyzers ook moeten beter behandeld zyn. Men weet dat er aen de scholen der bezonderste gemeenten een ondermeester of huiponderwyzer is toegevoegd. Deze moet een diploma van bekwaemheid bekomen hebben na dry jaren in de Staels- bisschoppelyke normale scholen gestu deerd te hebben. Nu, wal gebeurt er meestal met deze jongelingen? Een groot getal dezer zyn de kinderen van eenen onder- wyzer of van eenen koster; anderen zyn de zonen van eenen geringen burger, soms van een armen werkman. De ouders dezer leerlingen moeten zich de grootste opoffe ringen getroosten om het kostgeld, gedu rende de studiejaren, te kunnen betalen. De jongeling ondergaeteindelyk zyn onder zoek, met min of meer goeden uitslag. Hy bekomt dan, voor eenige jaren, eene plaets van huiponderwyzer, in afwachting van eenen onderwyzerspost. Nu zal zyn dienst beloond worden, en hy zal zyne ouders kunnen helpen, of iets sparen om zich later op eene behoorlyke wyze, te kunnen plaet- sen. Ach! zoo moest hetzekerlykzyn. Maer neen; de Slaet geeft hem eene jaerwedde van 200 franks, waervan hy vooreerst 15 franks in de voorzienigheidskas storten moet. Er blyft hem nauwelyks genoeg over om zich op eene behoorlyke wyze te klee- den; en kan hy niet van 60 tot 100 franks van zyne ouders krygen zoo zal hy op eene manier moeten leven die hem by iedereen voor een eenzamen, droefgeestigen mensch voor eenen vrekkaerd misschien zal doen doorgaen. Wat gebeurt er dan wanneer hy hoofd onderwyzer wordt? Wy zullen ervan afzien eene schets te geven van de vernederingen die hy dan moet ondergaen, zelfs nog wanneer het hem gelukt is lot eene plaets benoemd te zyn. En waerorn die vernede ringen? zal men zeggen. Ach! waerom... De middels ontbreken hem om zich behoor- lyk te plaetsen, en nu zal hy ze by verre vrienden, by vreemdelingen misschien, moeten gaen afsmeeken. Zeggen wy meer een smids, timmermans, of kleêrmakers- gast wint meer dan een huiponderwyzer; wat zeg ik? Deze laelste heeft niet meer dan een schuer of peerdenknecht by onze landbouwers. Is dit niet ongerymd? Meer redenen zouden wy kunnen op geven; wy zullen eindigen met den wensch te uilen dat het gouvernement niet langer uitstelde het lot te verbeteren zoo van de onderwyzers als van de huiponderwyzers. Dit immers is een maetregel welks nuttig heid en noodzakelykheid van iedereen erkend is. M. de minister Devrière is een ware liherael bezonderlyk voorzich zeiven. Hy heeft, wy hebben het voortyds bewezen, gezorgd om zyne zonen te plaetsen, en hy zorgt nog voor zich zeiven tegen het toe komende. Wy lezen dieswegens in de bladen van Brugge dingen die wenig stichtende zyn voor onze gewezene en toekomende Gou verneur van West-Vlaenderen. Onze lezers zullen oordeelen uil het volgende, ontleend aen eene briefwisseling geschreven uit Brussel, hoe baelzuchlig M. De Vrière is om plaetsen te verkrygen. Een besluit van 9" november 1857 meldde De baron de Vrière, gouverneur van West-Vlaenderen, is onzen minister van builenlandschezaken benoemd. Een ander besluit van den 26" der zelfde maend gelastte M. Vrambout, lid der be stendige deputatie, met provisoirlyk de bedieningen van gouverneur van West- vlaenderen te vervullen. Maer tot nu toe is er nog geen besluit verschenen 't welk het ontslag aenveerd van M. de Vrière als gouverneur van West- vlaenderen, en daer uit volgt dat wanneer hy het zal goeddunken zyne plaets van gouverneur te hernemen, hy naer Brugge zal kunnen terug gaen, zonder dat er eene nieuwe benoeming noodig zy. Maer is dat wel wettelyk? Bestaet dit in nakoming der wet? Ja, indien M. de Vrière geen lid van de Earner ware, indien de welvan27" mei 1848opdeonbevoegdheden niet bestond, er zou op den toestand van M. de Vrière niets te zeggen zyn; maer de kaert verandert om dat hy tevens minister en gedeputeerde is. De wet van 27" mei 1848 zegt De ambtenaren en door den Staet betaelde bedienden, die tot leden van de eene of van de andere Kamer benoemd worden, zyn verpligt, voor aleer den eed af te leggen, van te kiezen tusschen het man- daet van lid der wetgeving en hunne bediening of plaets. De tegenwoordige artikel is niet toe- passelyk aen de opperhoofden der minis- terieele departementen. Hoe komt het dan dat M. de Vrière, voor aleer zynen eed als gedeputeerden af te leggen, niet verklaerd heeft dat hy zyne bediening van gouverneur liet varen? Zonder den minister gram te maken, zou ik daerover eene uitleggingmogen vragen? Is M. de Vrière, ja of neen, nu nog titu laris van de plaets van gouverneur van Brugge? Zoo ja, waer toe dient de wet van 1848 op de onbevoegdheden? Zoo neen, waerom behelst de Moniteur het koninglyk besluit niet 't welk zyn ontslag aenveerdt? Ik peis toch niet dat men de toepasse- Iykheid van het art. 1 der wet van 27° mei 1848 zal komen betwisten, en beweeren dat hy slechts betrek heeft op de door den Staet betaelde ambtenaren, en dat M. de Vrière, de jaerwedde van minister trek kende, niet meer hetaeld wordt als gouver neur. Dat wareeen al te ellendig uitvlugsel. Inderdaed, wat heeft de wet gewild? Tevens de onafhankelykheid van den gede puteerden en van den kiezer. Nu, een mi nister, die gouverneur in afwachting blyft, is niet onafhankelyk noch wegens de andere ministers wiens onderhoorigen hy worden kan, noch wegens de provintie welker intresten hem byzonderlyk zyn toevertrouwd. Van eenen anderen kant, zyn de kiezers veel meer onderhevig aen den invloed van den gouverneur-minister, dan van wege eenen minister die op geene provintiale beweegredenen steunen kan. Overigens, de wet bedoelt de bediening zelve; zy vereischt dat deze bediening be- laeld worde; 't is te zeggen, dat er een traktement aen de jaerwedde vast zy, zon der zich er aen gelegen te laten dat de ambtenaer, om de eene of de andere oor- zaek, dit traktement niet geniete. Dat is een algemeen princiep, en wan neer eene uilzondering in de wet dat prin ciep heeft willen daerstellen, heeft zy zorg gehad van het te zeggen, gelyk by voor beeld, in het artikel 103 der Constitutie. SENAET. Het Senaet is dinsdag byeen gegaen om zyne werkingen te hernemen, onder het voorzitterschap van M. d'Omaliusd'Halloy. Het heeft de lezing aenhoord van eenen brief van prins de Ligne, een verlof vra gende, en heeft daerna mededeel ing ontvan gen van de verzoekschriften en brieven aen de vergadering toegezonden. Het Senaet heeft woensdag zyn dagorde aengevangen. Het Senaet heeft in de zitting van 14 april de algemeene bepleiling begonnen en gesloten der elf wetsontwerpen die aen het dagorde waren. Op de vraeg van M. de Renesse, heeft de Vergadering ook dringend over het wetsont werp beraedslaegd, 'twelk een krediet van honderd vijftig duizend franks aen het depar tement van oorlog opent. Dit ontwerp is met

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2