Gazette Tan Yperen. eenparigheid der tegenwoordige leden gestemd geweest KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Onze Kamer is wederom byeengekomen sedert zaterdag. Men zegt dat de zittyd zal duren lot in het begin van junius, en dat het ministerie verscheide wetsontwerpen zal voorstellen die van dringende noodza- kelykheid zyn. De vergrooting van Ant werpen zal worden voorgesteld. Men spreekt veel van openbare werken, maer men zegt niet van welken aerd deze zullen zyn, om dat de schikkingen te maken tus- schen het ministerie en de concessiona rissen nog niet bepaeld zyn. Aen het dagorde is de algemeene betwisting over het budjet der openbare schuld voor 1859; geen een lid vraegl het woord. Het eenige artikel van het wetsontwerp 'twelk dit budjet op 38,632,555-84 c. stelt, wordt goedgekeurd. De Kamer stelt aen haer dagorde der zitting van maendag toekomende, de bepleiting van het wetsontwerp over het afstaen des ijzeren wegs van Bergen naer Manage, en deze van het wetsontwerp over de raden der werkreg- ters. Men gael over tot de stemming van een by- blad van gewoone naluralisalien, de tien vra gen die het behelst, worden in aendacht genomen. Sedert een jaer is de zendeling M. Ber nard, in Island aengekomen. De inwoners van dit eiland zyn de katholyke priesters zeer genegen. Het letterkundig genootschap van dit eiland waer van de koning van Denemerken deel maekt en voorzitter is, heeft, met eenparigheid van stemmen, op 19° december, M. Bernard, apostelyken zendeling, onder zyne leden aenveerd. De eilanden Feroë hebben twee zendelingen sedert de maend October, en onlangs zyn er twee andere vertrokken naerGroenland. Laponien bezit reeds eene wel opge schikte en ingerigte parochie. De zende lingen hebben in dit land gevonden eene kerk getimmerd in de twaelfde eeuw en versierd met meer dan dertig beelden van heiligen, met biechtstoelen en andere or nementen, zeer wel bewaerd. Toen zy deze kerk aenschouwen, wat konnen de protes tanten zeggen Zullen zy niet eens te meer moeten erkennen dat de roomseh katho lyke Godsdienst sedert tien eeuwen in Laponien gepredikt, alsdan dezelfde was als nu. Alsdan wierd er gebiecht, men eerde het kruis, de beelden der heiligen enz. De brieven welke het bovengeschrevene melden, zeggen dal dit jaer de winter aen den noord pool zeer zagt is. Niettegen- staende de zuiderlyke maen, die daer tien weken lang schynt, was het min koud in Laponien dan in Duitschland. De barometer was 5 graden boven 0, in midden maet. Dé protestantsche en ongeloovige dag bladen hebben dikwyls de wezentlykheid betwist der onmenschelyke gewoonte die de Chinezen hebben van zich te ontmaken van hunne kinderen. De getuigenis der katholyke missionnarissen is meer dan genoegzaem om die bewyslooze logenstraf fingen te regt te wyzen. Echter, om die genen te overtuigen die, door hunne voor ingenomenheden verblind, dit feit nog niet willen gelooven, gaen wy hier een uittreksel aenhalen van eenen brief, ge schreven door eenen jongen officier van het leger van China aen zyne moeder. Het Werk der Heilige Kindsheid, geslicht door Mgr. de Forbin Janson ten voordeele der Chineesche kindertjes, vindt dikwyls ongeloovigen. Ik zelf te Macao en te Hong Kong, had nooit hooren spreken van soortgelyke feiten. Maer nu, zie hier een voorval dieop eeneonwedersprekelyke wyze de wezentlykheid dier zaek komt bewyzen. Den eersten dag der aenranding van Canton, heeft men tegen een muer twee groote manden vinden staen vol kleine kindertjes van nauwelyks eene maend oud, byna allen van het vrouwelyk geslacht. Ieder mande kon er wel veertig inhouden. Men heeft den lyd niet gehad om die onnoo- zeleschepseltjes eenige hulp toe ledragen.» DE TWEE KOEIJEN. REGTBANKEN. Den 10° dezer,na tweegehooren totde be pleitingen en verdediging gebezigd, is voor het hof van assisen van Brugge, de zaek van Hollewaert afgeloopen. De jury heeft den beschuldigden pligtig verklaerd van de vyf hem ten laste gestelde schelmstuk ken, en het hof heeft hem tot de doodstraf veroordeeld. Hollewaert, al zyne straf hoorende uitspreken, heeft dezelfde dom me onlydelykheid behouden welke hy in de bepleitingen geloond had, die eene groote menigte tot het einde toe met groo- ten kommer gevolgd heeft. Men zegt dat Hollewaert in gratie gegaen is. Zie hier nu de byzonderste omstandig heden aengaende de misdaed van Holle waert, zoo als zy uit den beschuldigingsakt spruiten. Den 5 january 1856, de genoemde Le- ander Hollewaert, werkman, oud 22 jaren, woonende te Avelghem, werd aengehouden voor diefle, en uit dien hoofde veroordeeld door de korrektionnele regtbank van Kor- tryk, tot 6 maenden gevang. Hy schreef deze vervolging toe aen eene klagt ten zynen opzigte gedaen door de genoemden Karei en Julie Van Leynsele, daglooners, I ook te Avelghem woonende. Op het tydstip dat hy zyne straf in het gevang van Kor- tryk onderging, zegde hy aen een zyner medegevangene dat by ten onregte was aengehouden geweest, en dat hy vroeg of laet dezen wel zou vinden die hem achter de grendels hadden doen zetten. Den 5n january laetsleden, na in zyn huis bovenmate genever gedronken en de stralen van Avelghem doorloopen te heb ben, al zingende, al godslasterende, en al uitroepende De levenden binnen huis en de dooden buiten! Hollewaert kwam rond 9 ure 's avonds voor de wooning der ouders van den bovengenaemden Karei en Julie Van Leynsele, zyne geburen. Op het gerucht dat hy maekle, trad Albert, broeder van Karei Van Leynsele, builen. Holle waert vraegde hem, of zyn broeder Karei en zyne zuster Julie niet te huis warenop eene ontkennende antwoord, wierp zich Hollewaert op Albert Van Leynsele, al uit roepende 'T is gelyk wie ik onder han den heb! Een gevecht had onder hen plaets, en Van Leynsele ontving verschei dene messteken. Deze laetste riep om hulp; zyne moeder, na er haren man van onder- rigt te hebben, die reeds te bed was, sprong plotselings uit haer huis, en haren zoon willende hulp toebrengen, ontving zy van Hollewaert eene messteek in de linker borst, waervan zy zielloos ten gronde viel; de vader Van Leynsele, die opgestaen was, ging op zyne beurt buiten met eene spade gewapend, en poogde zyn zoon in huis te doen treden, maer Hollewaert de spade uit zyne handen gerukt hebbende, bragt hem gelykelyk met behulp van zyn moorddadig tuig eene doodsteek in de linker zyde toe. Op het gerucht dooral dezegruwelykheden veroorzaekt, waren de moeder en de zuster van Hollewaert op het moordtooneel ge komen, ên ontvingen ook eenige wonden van dezen woedenden,om dat zy hem wilden doen in huis treden. De vader Van Leyn sele stierf twee dagen daerna, ten gevolge zyner wonden; Albert Van Leynsele had zes wonden op verscheidene deelen des lichaems ontvangen, waervan hy eene maend na het voorval nog niet gansch hersteld was. YPEREN. Maendag is de genaemde Nikolaes De Weerdt, dienstbode by den heer Giller alhier, gevallen van den wagen dien hy geleidde op den weg van Waeslen naer de Rodebrugge. Hy is zoo zwaer gekwetst, dat zyn linker been reeds afgezet is. By koninglyk besluit van den 9 april, M. J. Valcke is onder luitenant van het korps sapeurs-pompiers onzer stad be noemd, in vervanging van F, Mieroo, die niet te min zynen graed als eertytel zal behouden. Moeijelyk zou men zich een denkbeeld kunnen vormen van de belanglyke uitge breidheid welke de konynenkweek in onze Vlaenderen bekomen heeft sedert vyf of zes jaren. Elke week worden er vyftig duizend dier langoorige vierpooters, ruim 2 en half miljoen per jaer naer Engeland verzonden uit Gent, Eecloo, Thielt en Ruysselede. De bereiding der konynevel- len houdt te Gent alleen meer dan duisend werklieden bezig. Deze veilen worden uit Zitting; van den 13cn April. ZENDINGEN VAN HET NOORDEN. Voor Catitou, 23*"" january i858. Daer, waer een breede gracht, die ioopt door groene beemden, Het Waelsch kwartier van Bra band .scheidt, Eu buren maekt tot vreemden, Dwaelde ik, by 's ochtends lieflykheid» De dauwdrop blouk op knop eu bloem, op gras en loover, Twee koeijeu graesden tegen over Elkaër de een bulkte., de ander bood Het Buervroow, goeden dag! haer weer by 't morgenrood. Min goed verstonden bei koewachteikeiis elkander De een dreigde met de vuist en rnet de zweep den audr', En deze dreigde mee vol spyt, Ten groet by deochtend ziuinevStraleu. Maudit Flauhut! riep de een; en de andre «Waer de [Walen En groeit geen gras. De koeitjes bleven dwalen Door 't groen, en loeiden blyde om 't stnakelyk ontbyt. Toen dacht ik Deze dieren spreken Gelyk beschaefde liên, op zusterlyken trant. Al blate elk in haer beemd,in vlaemsche of waelsche streken Ach, hadde menigeen by ons zoo veel verstand P. V. D.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3