Gazette van Yperen. GEBREK AEN WATER. Het voortdurend schoon maer ook droog weder bedreigt ons met gebrek aen water. Reeds doet zich deze toestand pynlyk ge voelen. Brouwers, wasschers en alle ne ringdoeners die veel water gebruiken moeten, zyn verpligt hetzelve ten zware koste, uit de stadsvesten te gaen halen. In verscheide kwartieren der stad kan men geen water pompen, en de huishoudsters zyn genoodzaekt het zelve van verre tot hu nne woning te dragen. (1) De stadsregering gebruikt alle mogelyke middels die de voorzigtigheid haer aen- biedt, om hel verbruiken van het waterzoo spaerzaem te maken als het mogelyk is. Deze toestand doet ons met ernstige aendacht nabalen welke de uitslag zyn zal van de pogingen die men te Oostende aenwendt om eenen Arlesiaen put te boren; wy vernemen dat de werkingen begonnen zyn en dat reeds zes meiers huizen in den grond zyn geplaetst. Men was volgens de laetste lydingen gekomen aen eene laeg turfgrond. Indien de pogingen in die zeestad goeden uitslag bekomen, dan zullen wy kracht dadig er op aendringen dat men ook eenen dusdanigen put voor onze stad boren zou; die werking zou alhier nog meerdere waerschynelykheid van goeden uitval heb ben, daer wv in 't midden van eene her- 7 gagtige landstreek ons bevinden dewelke meer als de zeekust mag verondersteld worden op zekere diepte verholene water vlakken te bezitten. DE LIBERALE GAZETTEN. De trompet is gesleken in het liberale slag veld; het krygswoord is wederom gegeven, en al de vuilbladen van het land schreeuwen wederom tegen de bisschoppen. Wat is er dan geschied? De bisschoppen, de bewaerders van het geloof en van de goede zeden, hebben in hunne herderlyke onderwyzingen gezeid dat de gazet ten die schrijven tegen de Religie, tegen den Paus, ja legen God en zijne Heiligen zelve, slechte gazellen zyn; zy hebben voorgehouden dal de gelovigen dezelve niet mogen lezen, vermits dusdanige schriften verboden zyn door de natuerlylte en de goddelyke wellen, en dat zy als dusdanige door de II. Kerk gedoemd zyn. De bisschoppen hebben de regten der H. Kerk voorgestaen; en de liberale schreeuwers roepen luid op, dat zy gehandeld hebben tegen de Constitutie! liet is onder de liberale mannen de mode geworden van te zeggen, ivanneer men niet spreekt noch en denkt gelijk zy, dat men de Constitutie tegenslrydt, dat men deszelfs vyand is. Wat zegt de Constitutie ivegens de drukpers? Dat zy vry is. Dat is te zeggen, dat iedereen by middel der pers zyne gedachten mag uilen, zoo lang deze de wetten des lands niet tegenstrijden. Wy erkennen dat, volgens de Constitutie, iedereen in de zake van godsdienst denkt gelijk hy wilt, en dat hy, volgens dezelve Con stitutie, zyne denkwyze mag openbaren door de drukpers of anderzins, zonder dat de wet ten hem kunnen straffen. Daer uit volgt dat de bisschoppen in hun volle regl zyn, wanneer zy de Religie en de zedeleer verdedigen en aen de gelovigen met den vinger aenwyzen welke boeken 0/ schriften aen liun geloof en zeden gevaerlyk zyn. Wel hoe! men is vry hel kwaed te doen en men zou niet mogen vryelylc de middels gebruiken om het te beletten? Wy wisten niet dal de liberale schrijvers zoo vrees achtig geworden waren voor de slem onzer bisschoppen, daer zij deze nochtans uilschil deren als mannen die van geen gezag zyn. Wy wisten zeer ivel dat de inquisitie, dat schrikkelylc waendier door de liberalen be vochten, gelyk eerlyds de molens bevochten wierden door den dapperen Don Quicliotte, wederom in voegen gebragl ivas door de libe rale gasten; dat zy alle middels gebruikten om de klerikale gazetten te vernielen; dal zy door bedreigingen de ambtenaren oplegden de liberale vuilbladen te ondersteunen door inschrijvingen, door aenbevelingen en door geweld; dit alles wisten wy. Wat wy niet wisten, is dal het door de liberalen verboden was te zeggen dat de Observateur, en andere vuilbladeren van die soort, goddelooze, onze dige, schandelyke gazetten zyn, die maer die nen om de menschen eenen afkeer in te boe zemen legen den godsdienst en tegen alles dat eerbaer is. Liegen, bedriegen, God lasteren, de priesters hatelijk en belagchelyk maken, feuilletons drukken in dewelke onkuischeid, overspel, ontrouw, verachting der vaderlyke overheid aengepredikt en verdedigd worden en de deugd hatelijk gemaekl is, daer in beslael de leering der liberale gazellen; indien het dan volgens de liberalen legen de Constitutie is, dusdanige ware beschuldiging tegen hunne gazetten openllyk op te werpen, dan zullen wy doen bemerken dat de Constitutie sedert de mei dagen van 1857, twee aengezigten gekregen heeftHet eene is haer waer aengezigt gely- kende aen het Nationale Kongres van 1851 hetwelk wy Itatliolyken eerbiedigenhet ander is een, haer door de francmagons logien en de liberale gazetten aengedaen. Wy willen dit masker onze grondwet afrukken, en 't is daerom dat wy ons verheffen tegen de leerin gen door de francmagons gazelten verspreid, en dat wy luidkeels roepen en betoonen dat deze laetste niet en deugen. LIBERALE SCIÏl «HEILIGHEID. Wy komen te spreken over het gerucht door de liberale gazellen gemaekt omdat de bisschoppen zich uilten tegen de druk pers die god- en zedelooze schriften gedu rig en zonder ophouden onder het volk rondleurt; maer nu komt er nog wat anders op het tapyl der liberale schryve- laers. Het is Paesschen geweest, en die kwas ten zeggen luid en hoog aen al die het hooren wil dat zy, met andere mannen van hunne kliek, zich aen de biechtstoelen hebben aengeboden en dat men hun de absolutie heeft geweigerd. 'T zyn die heer- kens zelve die den staet van hunne con sciëntie aen de wereld veropenbaren en die wederom de gelegenheid waernemen om te tieren tegen de priesters en tegen de religie. Hetspyt ons te moeten handelen in ons blad nopens diergelyke zaken wy zouden liever ieder een aen zyne eigene consciën tie overlaten; maer vermits men die gele genheid gebruikt om kwaed te stoken, wy moeten ons tegen dit kwaed verklaren en verheffen. Die schoone schryvers en lezers van de goddelooze bladeren, die den lof spreken van den geus Marnix, die dagelyks de religie, hare dienaers en God zelve aenran- den,diehet vergif derondengd verspreiden door hunne zedelooze verhalen, zeggen dat zy hunnen paesschen willen houden. Dat wil zeggen dat zy regters en pligtige zyn in hunne zaekvermits zy, volgens hun gezegde, de absolutie moeten en willen ontvangen naer hun eigen goeddenken. Het is aen ons niet te onderzoeken wie weerdig en wie niet weerdig is de heilige sacramenten te ontvangen; wy laten dit over aen de godsgeleerdenaen de pries ters, die zekerlyk beter hun ambt kennen dan de gazette knoeijers. Om de liberale heeren met hunne eigene wapens te bestryden zenden wy hun tot den Nalionael, een bloed - rood - republi- kaenschblad dat te Brussel wordt gedrukt; daerin zullen zy lezen dat de biechtvaders in hun regt zyn als zy hunne consciëntie kwyten en dat de liberalen, die te biecht gaen, kwalyk handelen, vermits zy, om liberael pur sang te zyn, de kerk niet mogen erkennen, maer die moeten bestryden en haer moeten trachten te vernielen. A la bonne lieure! dat is regt uit klappen! M. De Potter, die zeker meer liberael is dan een der liberalen van de nieuwe mode, geeft hun het volgende leskenDe opregle vyanden der kalholyken zyn de ongelovigen die handelen als of zy ge- loofden; die in het openbaer te hiechte gaen, eens 'sjaers,gelyk het hun geboden wordt door de kerk, welke zy bespotten en welke zy trachten te vernielen; die regelmatig naer de mis gaen, op dat de pastor, welken zy misachten zoo veel als zy kunnen, hun geene berispingen in het publiek zou kunnen geven; die trou- wen voor de kerk opdat zy zouden schy- nen getrouwd te zyn voor de oogen der kalholyke persoonenaen welke zy be- twisten het regt van te handelen in den zin der religie gelyk het hun goed dunkt Het is genoeg deze woorden aen te halen om te bewyzen dat de liberale schreeuwers ontmaskerd zyn door hun eigen volk. De Religie is voor die heeren een soort van winkel waervan de priesters de hazen zyn, een winkel waer de liberale gasten gebruik van maken naer hun welbehagen om alzoo poeijer te werpen in de oogen der menschen, die nog niet genoeg weten en kennen wat liberael zyn, is, die zich laten geleiden door de liberalen onder 't voorwendsel dat deze zoo slegt niet zyn omdat zy 's zondags naer de mis gaen, omdat zy te paesschen met een masker voor het aengezigt aen den biechtstoel gaen zitten. Ah! de schynheiligen! Af de maskers! Een liberael van de goede snede is volgens den Nalionael, volgens M. De Polter, een knaep die de courage moet hebben om geen godsdienst meer te hebben en die moet leven zonder God en zonder gebod. (1) Zoo men zegt, zou er zelfs kwestie zyn een groot deel van ons garnizoen, en wei bezondtulyk het peerdevolk van hier te doen verhuizen om reden dat er geen genoegzaem goed water voor den dienst gevonden wordt.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2