Gazette van Yperen. By koninglyk besluit van den 21" april, zyn de Kiezers byeengeroepen op den maendag 24° mei aenstaende ten 9 ueren 's morgens, tot het kiezen van Provinciale raedsheeren In het arrondissement Yperen Het kanton van Meessen, twee raeds heeren. Het kanton van Wervick, twee raeds heeren. LAGERE ONDERYVYS. Op 25° mei aenstaende zullen er kamp- stryden plaels hebben tusschen de leer lingen der opperafdeeling van een getal lagere scholen onzer provincie. De bewerkingen der concurrenten wor den gewaerdeerd, volgens eene berekening van punten,wiensmaximum, een volmaekt werk verbeeldende, van honderd punten is verdeeld in de volgende evenredigheid Godsdienst en zedeleer 20 punien. In het vierde ressort .- 1° De gemeente-scholen van Yperen en Poperinghe. 2° Deze der gemeenten Becelaere, Beveren, Bixschote, Boesinghe, Brielen, Dickebusch, Ghyverinchove, Crombeke, Elverdinghe, Gheluvelt, Hoogstade, Lan- gemarck, (de twee gemeente scholen en de aengenomen school van d'heer Debeer), Loo, Noordschole, Oostvleteren, Proven, Stavele, Vlamertinghe, Voormezeele, West- outre, Westvleteren, Rousbrugghe-Harin- ghe, (de school bestierd door d'heer Desaegher), Isenberghe, Pollinchove, Re- ninghe, S'-Jan, VVatou, Woesten en Zuyd- schote. In het vyfde ressort 1° De gemeente-school van Wervick, en de aengenomene lagere school van Meenen. 2° De gemeente-scholen van Comen, Dadizeele, Gheluvelt, Gulleghem, Heule, Lauwe, Meessen, Moorseele, Moorslede, Nieuwkerke, Passchendaele, Dranoutre, Hollebeke, Houlthem, Kemmel, Locre, Oostnieuwkerke, Ploegsteert, Reckem Waesten, Westroosebeke, Wyrtkel S' Eloy, Wytschaete, Zandvoorde, Zonnebeke, Rol- leghem-CappelIe, (aengenomen school), Wulverghem. SENAET. Men stemt opvolgentlyk de navolgende wetten Toelagen aen het ministerie van het inwendige, opregting in gemeente van het gehuchteGrupont; toestemmingvanyzeren weg tusschen Gent en Eecloo; crediet van 30,000 franken op het budjet der openbare schuld van 1857; crediet van 76,000 fran ken op het budjet der verlorene weerden van 1857 en het budjet van ontvangsten en uitgaven voor het zelve diensljaer. Daerna heeft men begonnen de aige- meene discussie van het budjet der staets- werken voor 1858 en van het koophandel traklaet met Sardinien. Ondervraegd door M. De Rasse over den uitvoer van den yzeren weg tusschen Doornyk en Ryssel, M. de minister heeft geantwoord dat hy de toestemming van hel fransch staelsbesluer afwagt. In deze zitting heeft het Senaet goedge keurd 1° hel wetsontwerp dal het koop handelverdrag goedkeurt, tusschen Belgie en Sardinien gesloten; 2° het budget van het departement van 's lands werken voor het diensljaer 1858. In de bepleiting der artikels voor het budget, heeft Z. K. H. de hertog van Bra- band op nieuw deslem verheven ten voor- deele der voltrekking van de Noorderstalie, te Brussel. lk zou van M. den minister b van 's lands werken willen weten, heeft Z. K. H. gezegd, of het ons toegelaten is te verholpen dal de Nooderslatie te Brussel welhaestzal voltrokken zyn? De tegenwoordige staet van zaken deurt reeds sedert veertien jaren. Volgens my, zou het gouvernement zich moeten ver- haesten, hier aen een einde te stellen. Ik doe dan vurige wenschen om deze onge in lukkige stalieplaets zoo haest mogelyk, voltrokken te zien. De woorden van Z. K. H. zyn door MM. Van Schoor en Cogels ondersteund gewor den. M. de minister van 's lands werken heeft door eene byna verzekerde belofte aen de reklamatien der achtbare leden geant woord. Het Senaet heeft zich hierna bezig gehouden met hel onderzoek van het wet sontwerp belrekkelyk het herzien der doorgang reglen. De verschillige artikels van dit ontwerp zyn by dringendheid goedgekeurd geweest; de stemming over het geheele der wel zal in de zitting van morgen plaets hebben. De tweede stemming der overziening van de wet over den doorvoer keurt deze wet goed. Het dagorder uitgeput zynde, het Senaet gaet uit een voor eenen onbepaelden tyd. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. M. de Vrière, minister van buitenland- sche zaken, legt een wetsontwerp ten bureele, 'twelk het koophandelverdrag bekrachtigt, tusschen Belgie en de repu bliek van Venezuela gesloten. M. Lesoinne vraegt hoe het gelegen is met het onderzoek die is bevolen areworden over de feiten te Doornyk in 1858 voorge vallen, tydens de vergadering van de leden der vereeniging voor de hervorming van het douanen stelsel aldaer gehouden. Deze vereeniging moet er zich nog eens naer toe begeven, en het is regtveerdig dat zy wete 't geen het onderzoek voortgebragt heeft. M. Rogierminister van binnenlandsche zaken Het onderzoek is geëindigd en de stukken zyn gereed en ter beschikking van de Kamer. M. Tescli. minister van justitie. Het reg- terlyk onderzoek is insgelyks geëindigd; de stukken zyn in zeer groot getal, en in geval de Kamer deze laetster wil hebben, zyn wy aen hare bevelen. M. Mascart. legt het verslag nêer der middensektie over het voorstel van wet, strekkende om de jaerwedden der raeds heeren van het rekeningshof op haren ouden laks te brengen. M. Vander Doncktverslaggever. De bestendige deputatie van den provintialen raed van Oostvlaenderen vraegt de af schaffing der bedelaerswerkhuizen of ten minste eenegansche hervorming met afslag van de onderhoudskosten ten laste der gemeenten. De kommissie besluit tot het verzenden naer M. den mi nister van justitie. M. Rodenbacli ondersteunt krachldadig- lyk dit verzoekschrift, en vindt dat men volkomentlyk gelyk heeft deafschaffingder bedelaerswerkhuizen te vragen, zoo veel te meer dat men ze in Frankryk tracht te doen verdwynen en dat, in de gemeenten, men werk kan geven aen alle bedelaers en landloopers. De besluiten der kommissie worden aenveerd. De discussie over het budjet der finantien voor 1859 wordt geopend en de artikels worden de eene na de andere aenveerd. Daerna wordt gehandeld over een ver zoekschrift van eenige kalkbranders van het kanton Florenville die vragen de inkomst zonder regten der steen kool asschen genaemd Fraïsil. Dit stuk wordt gezonden tot den minister der openbare werken. De discussie over de vermeerdering van de pensioenen der leden van het rekenings hof geeft gelegenheid tot eenige aenmer- kingen; onder andere van M. Grosfils die begeert dat men de pensioenen der lagere bedienden vermeerdere, voor dat men het doe voor die welke hoogeambten bekleeden. Het wetsontwerp wordt aenveerd door 49 legen 8 stemmen. De Kamer der volksvertegenwoordigers is maendag in genoegzaem getal niet ge weest om te beraedslagen en de zitting is tot dyssendag uitgesteld geworden. Deze zittingen hebben wenig belangen opgeleverd. Alleenlyk in deze van woens dag is de algemeene bepleiting begonnen van het wetsontwerp over de raden der werkregters [conseils des prud'hommes) men handelt byzonderlyk over de kwestie, door wie die werkregters moeten gekozen wor den. YPEREN. Zondag avond 18° dezer, tot twee mael toe, verspreidde zich het gerucht alhier dat het brandde. De eerste mael, omtrent 5 uren wierd er gezeid dat er brand ontstaen was in het werkhuis in de O.-L.-V. straet. Inderdaed, zoo het schynt, kinders die met phosphoriekjes speelden, hadden in een achterhuisje koolzaed pallien aen brand gestoken; in korte stonden was alle gevaer verdwenen. Maer dry uren later, omtrent ten achten, 't scheen ernstiger te zyn; de brandklok klopte eenige slagen; de lanteern was al PROVINCIALE KIEZINGEN. Geschrift10 Spelling, taelkunde35 Cyfeikunde, vvettelyk stelsel der raa ien en gewigteo20 Geschiedkunde en landbeschryvingi5 100 punten. WORDEN GEROEPEN OM TE KAMPEN ZittiRg van 3 5rn April. Zitting: van fOen April. Zitting van April. ZittSsig vat# den 15en April. cJ Zitting: van 16ea April. Zitting van 19cn April. Siitingeii van den 2®a en 2Sn aps'ii.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3