Gazette yan Yperen. in eenen toast dien hy deed ter eer van koningin Victoria, dat zyn meester een goed gedacht had van het engelsch staets- bestuer en dat zyn handel regtzinnig en standvastig zou zyn. Daer is de ware tael van een soldaet, de regtzinnigheid vooral, geene politieksche geveinsdheid; als men kaert op tafel speelt, dan is men niet gedwongen den degen te trekken om het regt, gekrenkt door de leugentael en door het bedrog, te erstellen. De zaken tusschen de twee volkeren zullen op goeden voet komen; de engel- schen zullen aen het parlement een wets ontwerp aenbieden om de fransche demo- kratendie op engelschen grond eene schuilplaets zoeken te dempen en te doen zwygen en daerna zal alles gerust zyn gelyk te vooren. STOFFELYKE TOESTAND ONZER STAD. Zyn vaderland, zyne geboortestad lief hebben, is voor iedereen een ingeboren gevoelen. Geen wonder dan indien de geest der geboorte torens zich geern bezig houdt met het verdedigen der stofïelyke zoo wel als der zedige plaetselyke belan gen. Toen wy Yperlingen eenen oogwenk slaen op het voorledene en bemerken dat het tegenwoordige niet alleen is verduis terd, maer dat het allengskens zelfs gansch ten niete gaet, wat droevige, wat bittere gevoelens nypen ons herte toe? Zonder achteruit te deinzen tot het tyd- stip op welk de koophandel en de nyver- heid by ons bloeiden en Yperen deden by alle volkeren kennen, moeten wy maer eenen oogslag geven over hetgene onze stad was over iets meer dan eene halve eeuw. Dan bloeide onze stad nog door hare pracht, door hare oude stamhuizen; dan zag men nog een tachentigtal ekwipagien de stad doorkruissen; dan kwamen de vreemden nog toegevloeid om alhier koop handel te dryven; nu in tegendeel, meer dan twee derden onzer bevolking bestaen uit noodhebbenden, uit kleine burgery, welkers welzyn en onderhoud meermaels afhangt van den kanten handel die zoo veranderlyk en zoo onzeker is. Byna al onze groote stamhuizen zyn vertrokken naer meerdere steden; wy zien er nog andere van tyd tot tyd onze stad verlaten. Yan nyverheid mag men, om zoo te zeggen, by ons niet spreken. De koop handel vermindert, en ware het niet van onze wekelyksche markt die nog wat vreemdelingen aenlokt, wat zou er nog gekocht en verkocht worden? De hosteliers klagen putten in d'aerde, en met reden; byna nooit meer, sedert de inrigting van den yzeren weg, vernachten de reizigers alhier; voor eenige uren som- wylen komen zy wal zaken verrigten, om met het eerst vertrekkende konvooi de stad te verlaten. Aen eenigen zal misschien ons gezegde overdreven schynendoch wy houden staen dat de staet van zaken by ons dus danig is, en die regtzinnig is, zal het met ons getuigen. Welke middel dan om al dienen tegen spoed te verhelpen? Wal meer iever, wat meer zorg vanwege diegenen die aen het hoofd zyn, zou kunnen veel goeds te weeg brengen. Maer 't is niet genoeg te vreden te zyn met de liberale meerderheid te hebben en dan Bourgonje te laten waeijen'T is niet genoeg dat het bestuer eene bureaucratie zy; alles is niet wel, wanneer het alleen op het papier wel staetwanneer men jaerlyks een rapport doet drukken, waer by burge meester, schepenen, raedsheeren en de sekretaris op den hoop, zelve zeggen, dat over twee jaren hun bestuer volmaekt was. Maer met al dat, wat is er gedaen geweest om leven in de stad te brengen, om koop handel en nyverheid te bevoordeeligen, om de kapitalen te doen rollen en niet alleen voor de eigenaers, maer ook voor het werkvolk dezelve door de nyverheid te doen intresten opbrengen? 'T is waer men herstelt het Stadhuis, men maekt van den zolder van het vleesch- huis schoone salons om oudheden en op gevulde dieren ten toon te stellen men verandert de afgebrokene vestingen in wandelingen en lusthovenwaerlyk dit al dient voor degenen die dagelyks hun buiksje vol, voor hunne gezondheid of om hunnen tyd te verslyten wandelen moeten... maer de ernstige groote belangen van algemeen welvaren, ah! zouden deze het vernuft van onze groote verstanden dan wel te boven gaen? Om maer van eene zaek te spreken, die nu gevoelig is omdat zy de openbare ge zondheid bedreigt, waerom nu geene krachtige middels ingespannen om eens en voor altyd, goed en gezond water aen de stad te verschaffen? Men zal zeggen dat de tegenwoordige toestand buitengewoon is, wy bekennen het, maer wy houden staen dat een wys, voorzigtig en kloek moedig bestuer buitengewone omstandig heden te bate neemt, om zaken te verrigten die anderzins nooit konnen wel ten uitvoer gebragt worden. 'T is dan immers dat ware bestuerders hunnen ouden rymram daerlaten om te toonen dat zy weerdiglyk hunne zetels bekleeden. Wy ontvangen over de pensioenen der onderwyzers den volgenden brief, dien wy zonder eenige aenmerkingen aen onze lezers mededeelen. M. DE Opstelleu. Uwe deftige en daerom geachte Gazette heeft op herhaelde keeren de belangen der onderwyzers verdedigd; wy bedanken er u grondhertig over en verwachten dat gy die taekmetkloekenmoedzult voortzetten. Gelief uwe lezers de volgende aenmer kingen mede te deelen welke ik schryf met volle overtuiging dat zy in der waerheid gegrond en onweerlegbaer zyn. Over omtrent een jaer wierd er door de Kamer een krediet gestemd van een mil- joen-honderd-acht-en-vyftig-duizend-twee- honderd-tachtig franken en reeds gebragt in het budjet van 1857, om de pensioenen te vermeerderen dier staetsbedienden wel kers jaerwedde de som van 1,600 franken niet bereikte; eene som van honderd-dui zend franken wierd ook gestemd in het budjet van het inwendige, om het bestaen der lagere onderwyzers te verbeteren. Tot nu toe weten wy niet wat er gewor den is van dit geld. Nochtans de laek van al de onderwyzers is verre van gemakkelyk te zynhun bestaen trekt naer de armoede te wege. Onze jaerwedde is klein in evenredig heid van het last dat men ons oplegt door het onderwyzen der arme kinderen, wel kers getal in al de scholen verre het meeste is. De schoolonderwyzer en de priester zyn de persoonen die op ieder gemeente het grootste last dragen, en het zyn juist deze die minst worden beloond. Ik onderwyzer trek, alles er in begrepen, omtrent duizend franken, en daer mede moet ik, buiten myn eigen bestaen, vrouw en kinderen onderhouden. Toen M. Rogier aen het roer der staets- zaken kwam, dachten wy dat, volgens de woorden die hy had uitgesproken onder het ministerie De Decker, hy ons allen zou betalen volgens verdiensten. Hy had ge- zeid, in maert 1857 Nevens de vermeer- dering van jaerwedde der lagere klergie, stel ik de vermeerdering van jaerwedde der schoolonderwyzers; deze twee kwes- tien zyn voor my onscheidbaer. Nooit zal ik toestemmen in de vermeerdering der eene zonder dat de andere vermeerderd worden. M. Rogier is logiek in zynen handel hy heeft het niet goed gezien op de pries ters; diesvolgens zal hy hunne jaerwedde niet vermeerderenen vermits de vermeer dering van de jaerwedden der geestelyken en der onderwyzers, volgens M. den mi nister onscheidbaer is, zullen wy, ongeluk kige slagtoffers, moeten brood honger lyden. 'T is waerachtig Iiberael... al den ave- reglschen kant. Aenveerd, Mynheer, etc. gediplomeerde Ondertvyzer. Wy hebben onlangs bewezen hoe nood- zakelyk het was van te zorgen voor de ge- meentelyke onderwyzers, wiers toestand waerlyk degrootste belangstelling verdient; het docht ons dat het redelyk en regtveer- dig was van eerst en vooral te zorgen voor de kleine bedienden die nauwelyks met hun gering traktement kunnen bestaen. Zoo hebben het ministerie en zyne meer derheid der Kamer er niet over gedacht de eerste vermeerdering van traktement is toegestaen geworden aen de leden van het Rekeningshof, die reeds zes a zeven duizend franks jaerlyks trokken. Wy weten het zeer wel, de diensten welke gemelde leden aen het land bewyzen, de noodzakelykheid in welke zy zich bevin den van te Brussel te woonen en groote onkosten te doen, enz., verdienen eene grootere jaerwedde; maer zy hadden kun nen wachten, en wy zyn er van overtuigd, niet één van hen zou er één woord tegen willen zeggen hebben, indien men eerst en vooral gezorgd had voor de gemeente- lyke onderwyzers en sekrelarissen. Het ministerie en de meerderheid der Kamer hebben er anders over gedacht, en zy hebben begonnen langst waer zy moes ten eindigen. 'T is eenen akt van slecht bestuer, niet tegenstaende de belofte die

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2