Gazette \an Yperen. de opening zondag toekomende, 9" mei, moet gebeuren. M. Noël, algemeenen bestuerder van bruggen en wegen, M. Gerardot de Ser- moise, hoofdingenieur van West-Vlaende- ren, MM. de ingenieurs Tielemans, Crepin en Stockman, M. De Breyne, voorzitter van den bestuerraed der bevoorregte Maet- schappy, volksvertegenwoordiger en bur gemeester van Dixmude, de bestuerder der Maelschappy, MM. Riche, broeders, algemeene ondernemers van den spoor weg, zyn uit Lichtervelde met een byzon- der konvooi vertrokken, samengesteld uit het kostelyk rollend materieel der Maet- schappy, en hebben geheel de linie lot Yeurne doorloopen, al de statiën en de belangryke werken naziende. De terugkomst is snellyk volbragt ge weest, al negen mylen per uer doende, en zonder de minste hindernis. De yzeren weg is erkend geweest als gansch voltrokken en bekwaem om on- middelyk gebruikt te worden. 'T ware nu te wenschen ten voordeele der belangen onzer stad van Yperen, dat de mannen die alhier aen 't hoofd zyn, ernstig de hand aen 't werk legden om eenen yzeren weg te bekomen die ons met de sleden van Dixmude en Veurne zoude vervoegen. Zoo wy het vernemen, de in woners dier genaemde steden wenschen niets zoo zeer als dit ontwerp te zien in uitvoering brengen. Mogen zy wakker worden diegene die slapen, en opstaen uit hunne onnoozele politieke droomen, om de stoffelyke belangen onzer stad te gade te slaenü Dit is immers de wensch, de wil van het volk!! Onze ministers komen de kamers de algemeene Rekening van 1848 aen te bie den. Wat zien wy daer in dit jaer, van zaliger memorie, toen de heeren ministers, die nu wederom aen hel staetsroer zitten, alsdan ook meesters geworden waren van het land? Wy zien daer pronken eenen deficit van zestig miljoenenvier honderd veertien duizend, vyf honderd en twee en tachtig franlten. Om dit gat te stoppen Mynheer Rogier en Cie deden ons eenen emprunt forcé betalen, op voorwaerde van het leger te onderhouden en aldus wederstand te bieden aen Frank- ryk dat in opstand en in Republiek geval len was. De gedwongene leening diende om schulden te betalenmen betaelde met het geld aen de schatpligligen met geweld ont trokken, vyf en twintig miljoenen zeven honderd vyf en vyftig duizend vyf honderd en acht franken; dus dat de gemaekte schuld op omtrent de helft gebragt wierd met den fynen trek der liberale ministers die als door geweld de miljoenen afpersten wanneer het land ongerust was over den staet der zuiderlyke geburen. Heden maekt het liberael ministerie nieuwe schulden; wy moeten ons dan wederom verwachten aen eenen anderen emprunt forcé zoohaest als het geradig zal gevonden zyn de schatpligtigen met deze roede te slagen. M. Rogier heeft immers altyd zyn zete len op den ministers stoel vermaerd ge- maekt door vele en groote schulden op een te stapelen. Deze minister roert in het geld gelyk de straetjongens in het zand. Om creaturen aen het liberael stelsel te win nen, geeft hy maer altyd links en regts; hy vermeerdert de pensioenen van al de hoog beambten en alzoo rieken deze byna allen naer het liberael look. In tegendeel een arme sukkelaer, die geen kiezer is en geen magt over kiezers kan hebben, alhoe wel hy dagen lang werkt en slaeft in het zweet zyns aenschyns om zyne nederige bediening met eer te bekleeden, leeft en sterft met een pensioentje van eenige hon derden franken! MM. Rogieren Frère zyn twee slaetsmarmen die de borzen der schatpligtigen welen plat te slagen en als het er op aenkomt rekening te moeten geven van de gebruikte specien, zy zyn onnoozele knapen; de katholyke hebben de schulden gemaekt! maer zy, die groote mannen, hebben het land gered!! Het deficit van 1848, alhoewel het geld der gedwongene leening dit heeft helpen bedekken, is een klaer bewys dat de libe rale ministers ons geld doen smelten en dat er zelfs geen schuim meer van over blyft. Het ministerie is eindelyk, na meer dan vyf maenden bestaens, volledigd geworden door de definitieve benoeming van eenen minister van 's lands werken, die men buiten de Kamers genomen heeft. In de Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft het ministerie nogtans eene groote groote meerderheid; menige ministerieele jaknik ker had de plaets beloerd, en er zyne boontjes op te weeke gelegd. Het docht hem dat hy de onmisbare man was en dat zonder hem het land om zeepe ging; en zie nogtans, 't is buiten de wetgevende ver gadering dat het ministerie eenen oversten voor het departement van 's lands werken is moeten gaen zoeken. De revolutionnaire drukpers gaet voort in hare aenrandingen tegen de magistra ten van het regterlyke orde, die, zich be palende met arresten te verleenen, geene diensten willen bewyzen aen dezeeplibera- le party. Na de onbeschoftheden die de Observaieur tegen de hoven van appel van Brussel en Luik als ook tegen het Hof van Cassatie begaen heeft, komt nu de Précur- seur van Antwerpen ten berde, om de regtbank dezer stad te beschuldigen van partydiglyk in het verleenen der vonnissen te werke te gaen. de vonnissen verleend door de regtbank van Antwerpen, zegt dit blad, boezemen geen vast vertrouwen meer in; de gevonniste zaek in materie oefent Waer gaen wy naer toe met de schulden GEMAEKT DOOR HET LIBERAEL MINISTERIE? Leipzig mei spoed, en, zich uiet uaer zynen vader durvende begeven, sloeg hy den weg naer Ham burg in. YVat den oüden Gotthelf gevoelde, toen hy by het voorgevallene vernam, lerwyl nu tevens alles wat zyn zoon ligizinnig bedreven bad, hem niet altyd opde zachste wyze werd medegedeeld,zullen wy niet behoeven te schetsen. De kroon was hem van het hoofd gevallen den zoon, op wien hy zyne hoop had gebouwd, had byna een doodslag gepleegd en was vlugtende, zwervende, zonder dat den ongelukkigen vader wist waerheen. YVeken werden tot maenden en maenden werden tot jaren, en er kwam geene tyding van den verloreuen. Van toen af was bet met de opgeruimdheid zyns gemoeds gedaeo; stille ernst verving de vrolyke stemming, die hem anders eigen was geweest. Ureu lang kon hy in somber nadenken neder zitten, peizende over zyn ongeluk, denkende aen zyneD zoon, die misschien gebrek leed, ja mogelyk tot misdaed vervallen was in het vreemde land. Ach waerom had valsche schaemte den beklaegensweerdigen jongeling wederhouden, om zich voor zvnen vader op de knien te werpen, en hem vergiffenis te smeeken? Dan had hy hem immers vergeving geschonken, van het noodige vootzien om elders zyn geluk te beproeven, en zyn vaderlyken raed gegeven, om het gebeurde weder goed te maken. Helaes, Gotthelf vernam niets van zynen zoon, en io zynen ouderdom vond hy zich alleen en verlaten. Zestien jaren waren verloopeD, sedert dat die treffende gebuertenis het leven des nu byna zeven tigjarigen grysaerds had verbitterd. Wy vonden hem steeds in dezelfde gepeinzen verzonken. Hy had zyne bezoeken afgelegd, en na eenen geruimen tyd stil gezeten te hebben, een traen uit zyn oog gewischt en een boek in de hand genomen. Toen by hiermede eene poos had doorgebragt, werd aen zyne deur geklopt, en op zyn antwoord binnen, trad eene ruim dertigjarige vrouw in het huis, die een knaepje van omstreeks zeven jaren op den arm droeg, en door een meisje van een jaer of drie ouder gevolgd werd. Op zyne vraeg wat zy ver langde, gaf de vrouw te kennen, dat zy vreemd was in het dorp, zich op reis bevond, maer dat haer zoontje onderweg eene zware koorts had opgedaen, en men in de kleine dorpsherberg haer naer hem gewezen bad. Hy deed haer nederzitten, onderzocht den toe stand van het knaepje, dat vry ernstig de koorts had, en deed haer eenige vragen. Zy verhaelde hem dat zy uit Amerika terugkeerende met haren man en hare beide kinderen, den eersten aen boord door de dood verloren had, dat zy geeuebloedverwanten meer in Duitschland had, maer dat zy naer Saksen gekomen was, om den vader haers echtgenools op te zoekeo, indien hy nog in leven raogl zyD; dat zulks ook het voornemen van haren man was ge weest; doch dat zy den naem van het dorp niet wetende, waer by woonde, reeds éenigen tyd nu hier dan daer had rond gezworven, maer nergens kende men den naem haers mans of vau zyn vader. Hoe is het, Gotthelf, vervolgde zy, het knaepje, dat kreunde, aensprekende. Hoe noemt gy uw zoontje? vroeg den ouden man deftig. Gotthelf, antwoordde de vrouw, hy heet naer zynen grootvader! Myn God! riep den grysaerd; zou het mogelyk zyn Hoe heette uw man? Johan Johan! ook dat treft! maer zyn geslachts- naern, dien zyns vaders. Stir bein. Stirbein! Weet gy het wel? Dus toch niet. Helaes, ydele dwaze hoop. Ook is hy dood, uw man is dood. Ja hy is op reis aen boord gestorven. En hy heete Johan Siirbein; schoon ik reden heb te twyfelen of dat wel zyn waren naem was. Wat zegt gy, vrouw? gy hebt daeraen getwyfeld? Waerom? spoedig zegt alles wat gy weet. Wie, wat, was uw man Ik zal u alles verhalen. Wordt voortgezet.)

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2