Gazette van Yperen. volstrekt geen gezag meer uit. Niemand zal dit feit betwisten, want 't is van eenie der gekend. Dat wilt zeggen, indien wy lezen kunnen dat de regtbank van Antwerpen slechts uit trouwlooze regters beslaet. Nooit, zegt een katholyk dagblad, is de stoutmoe digheid der lastering zoo verre gegaen, en indien men welhaest geene maetregelen neemt om ze te beteugelen, er zal niet een oud-veroordeelde meer zyn die niet zal vermeenen hel regt te hebben van de jus titie te beleedigen, onder het voorwendsel dat zy parlydiglyk gehandeld heeft al hem veroordeelende. In die bemerking zit er wat snuif; de opsteller van den Précurseur is immers eenen oud-veroordeelden die reden heeft om de justitie te haten. Standaerd Woensdag 3n dezer, om elf uren s'mor- gens, heeft alhier met de gewoonelyke plegtigheid plaets gehad de instelling van den Eerw. Heer P. Goethals pastoor van S'-Nikolaes parochie benoemd. Benevens de bloedverwanten en de vrienden van den nieuwen herder, zyn aen het noentnael daeropvolgende tegenwoor dig geweest de burger en krygsoverheden als ook de leden der geestelykheid dezer stad. Omtrent negen uren s'avonds op het blyde luiden der kerkklokken, zyn al de huizen der parochie eensklaps verlicht geworden. De eerbiedweerdige pastoor vergezeld door eenige geestelyken en bur gers heeft de straten zyner parochie doorwandeld, en op zynen doortogt uiter- lyke wenschen van welkom ontvangen. Weuvick 6n mei. De instelling van den Eerw. Heer H. Samyn als pastoor onzer stad is allerluisterlykst geweest. Geheel Wervick was reeds van dezen mor- gend vroeg op de been. Eene talryke kavalkade dewelke de over heden vergezelde, is den nieuwen herder te gemoet gegaen tot Comen toe. Welhaest trad de stoet Wervick binnen, endton nauwelyks traeg, door de menigte van volk, haren togt voortzetten. Gansch Wervick is versierd, en op het luisterrykste de straten waerdoor de stoet zich begeven heeft. Op het oogenblik dat ik u schryf, is er geen een gering huisje hetwelk zich aen de algemeene verlichting niet vervoege. Verdere byzonderheden tot per naesten het luiden en gebommel der klokken, het vrolyk gedruis en geratel des volks dat wandelt, noodigt my aen ook een uitstapje te doen en my aen de algemeene vreugd te vervoegen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. MM. Lelièvre en Savart geven verslag over eenige verzoekschriften waerby de naturalisatie gevraegd wordt. M. de President zegt dat het bureel be noemd heeft om de kommissie uit te ma ken lot onderzoek van het wetsontwerp betrekkelyk de uillegging van art. 403 van het strafwetboek, de heeren Dolez, Lelièvre, De Muelenaere, Moreau en Savart. Men gaet alsdan voort met de discussie der wet op de werkregters. Na eenige aenmerkingen worden de ar tikels 14 tot 18 aenveerd, als ook de vol gende artikels tot 33 er in begrepen. Men heeft het art. 36 beginnen onderzoeken en de zitting wordt om 3 uren geheven. Het dagorde roept vooreerst de stem ming op een wetsontwerp van groote na turalisatie, die wordt goedgekeurd door de 68 aenwezige leden. M. De Moor zegt dat men leest in de Patrie van Brugge dat het staetsbestuer nitdrukkelyke berigten aen de openbare bedienden gegeven heeft om de lezing der Patrie, van hel Journal de Bruxelles en van den Bien Public te verbieden. Hy vraegt dieswege uitleggingen aen den minister. M. Rogier. Niemand heeft zeker in de Kamer geen oogenblik aen die belachelyke bewering geloof gehecht. Ook schynt het my dat het beste is van er niet op te ant woorden, raaer er mede te lachen. M. De Moor zegt dat hy dit wel wiste.... en daermêe punctumonder de twee komperen. Men erneemt de beraedslaging over de werkregters. M. H. deBrouckere dringt aen op de noodzakelykheid van in de wet te bepalen dat de werklieden en de patroo- nen in gelyk getal in den raed zullen plaets nemen. M. Rogier legt eene wyziging ten bureele die hy van aerd gelooft de denkwyzen van MM. Karei en Hendryk De Brouckere te vereenigen. M. Van der Slichelen bestrydt de opwer pingen die voorgaendelyk door M. Devaux zyn voorgedragen geweest. Na eene woordenwisseling tusschen MM. David, K. De Brouckere, Devaux, Orts en Dolez wordt de wyziging van M. K. De Brouckere met die van M. Rogier aenveerd, alsook de artikels 37 en 38. M. Muller vraegt de intrekking van art. 39. Aen het dagorde is het vervolg van de beraedslaging der artikels over de werk- regters-raden. Verschillige artikelsworden in stemmen gelegd en aenveerd tot het artikel 83. De Kamer stelt de redetwisting over de tweede stemming van het wetsontwerp vast op vrydag aenstaende. M. de minister van finanlien legt een wetsontwerp neer strekkende om het departement van justitie een krediet te openen van 1 miljoen, ten tytel van ver schot op het loopende dienstjaer. Na het ten bureele leggen van verschil lige verslagen, is de beraedslaging aen het dagorde van het wetsontwerp 't welk het zeevaertverdrag goedkeurt, den 8° febru- ary 1838 tusschen Belgie en de Republiek van Venezuela gesloten. Het eenig artikel van 't wetsontwerp wordt hierna eenpariglyk door de 79 tegenwoordige leden goedgekeurd. Eenige verzoekschriften van eigenaers van koornmolens, molenaers van het kan ton van Bouillon, en mulders woonende aen de fransche grenzen, die de herstelling van het oud regt van 3 franks per 100 kilogr. vreemd meel vragen, worden naer M. den minister van finantien verzonden. De Moniteur behelst een koninglyk besluit, gedagteekend van 30" april, by 't welk vernie tigd ivordl de beraedslaging van den gemeente- raed van Nevele, van 24° february laelslleden. Men weet dat die beraedslaging betrek heeft op den bedankingsbrief loegestuerd aen M. den notaris Dierick, om dat zyn mandaet van schepene niet vernieuwd was geworden. Een koninglyk besluit van 29" april behelst het volgende Er zal op de kosten van den Staet een zytak van steenweg gelegd worden vertrekkende van den steenweg van Vper naer Rousbrugghe in het uitgaen der gezegde stad, en uitkomende aen den zelfden weg op 331 meters van deze zyde der slraet gezegd hel Brielenstraelje. By koninglyk besluit van 3en mei, zyn benoemd Te Rousbrugghe-HaringheBurgemeester, A. Van den Bussche; schepene, V. Van Latum. ARRONDISSEMENT YPEREN. Dickebusch. Wy vernemen uit goede bron dat het reeds vastgesteld is, in korten tyd, de verbreeding te doen van den steen wegvan Yperen naer Dickebusch, te begin nen van de kruistraet tot de nieuwe kal- syde van Belle. Er is ookspraek van dezen laetstgenoem- den steenweg te vervoegen met dien van Waesten by middel van eenen gravier, te be ginnen aen de herberg het Hollebas tot aen de Kemmelsche vuerstraet. Comen. De veeziekte is dezer dagen in eene hofstede alhier ontstaen. Er zyn maet- regels genomen geworden om deze kwael te doen ophouden. Poperingiie. Wy vernemen dat M. de minister van oorlog, sedert eenige dagen in volle beternis is. De gezondheid van den generael Berten is reeds zoo ver ge vorderd dat hy zich tegenwoordiglyk met vlyt aen al de zaken van zyn bestuer kan toeleggen; hy heeft zelfs zyne gewonelyke wandelingen reeds hernomen. Beveren RousbruggheIn den avond van dynsdag laetst, is er alhier eene diefte, by middel van braek, gepleegd geweest van kleedingstukken en juweelen, geschat op omtrent 70 fr. weerde, ten nadeele van P. Elias, daglooner alhier, door den ge noemden Louis Vormezeele, van Clercken, oud 23 jaren, zonder beroep, die men op heeter daed betraept heeft. Vormezeele is ter beschikking van M. den prokureur des konings te Veurne gesteld geweest. BINNEALANDSC1I. Rousselaere. M. Pieter-Josephus Salembier is raaendag avond alhier over leden, in den ouderdom van 103 jaren en één dag. Kortryk. Eene zeer treffende plegtig heid heeft den 2" mei in de parochiale kerk van S'-Maerten plaets gehad. Eene jonge Hanoversche, Mejuffr. Ladmer, oud 23 jaren, heeft den protestantschen eere- Kitting; van Ï9tn April. Zitting; van 30cn April. Zitting; van 4en Mei. Zitting; van 5en Mei. OFFICIEELE AKTEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3