HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. No 38. STAETRUNDIG OVERZ1GT. Brieven uit Callao (Peru) melden dat een bloedig gevecht plaets heeft gehad de T en de 8a maerte. Het leger der opstan delingen is verslegen. Castilla is meester gebleven van Arequipa en Vivanco is achter uit getrokken op Bolivia. Het ver lies van beide kanten beloopt tot twee duizend mannen. In de zitting der Kamer te Turin, den 2" mei, heeft men de pleiling ernomen van het wetsontwerp betrekkelyk eene leening aen de kas der geestelyken. De leening is bepaeld geworden op 675,000 ponden, door 78 stemmen tegen 29. In de zitting van het engelsch Parle ment heeft M. Fitzgerald aengekondigd hoe hy van M. den graef Cavour verzekering heeft ontfangen dat de voorstellen van den graef Malmesbury aenveerd waren. Ver volgens moet men niet meer twyffelen aen de overeenkomst. Handgeklap heeft deze Avoorden onthaeld. Nu komt men overeen om te zeggen dat de inneming van Lucknow door sir Colin Campbell den opstand der Indien niet heeft doen eindigen en dat de toe stand van het engelsch leger erger is als te voorendoor de uitbreiding welke de opperbevelhebber moet geven aen zyne troepen en door de hitte en de ziekten die het europeaensch leger kwellen. Fuad-Pacha is te Trieste aengekomen. Volgens men uit Weenen meldt, zal hy zich naer Parys begeven langs de hoofd stad van Oostenryk, langs Berlyn en Brussel. Kiezingen hebben, op 2° mei, plaets DE DORPS-DOCTOR. Ik ben omstreeks veertien jaren geleden, met myne ouders naer Amerika gegaen. Zy hoopten daer een beter bestaen te vinden dan in Wur- temburg, waer zy woonden, het geval was. In de streek waer zy zich vestigden, woonden nog weinig menschen. Van tyd tol tyd kwamen daer nog meer landverhuizers. Onder hun was ook een jong men9ch van vyf-en-twintig jarenmaer het zwaer werk ging hem niet goed af. Toen myn vader eens het ougeluk had zich zwaer te wonden, en wy allen, doodelyk verlegen niet wisten wat te doen, omdat er geen heelmeester in de beurt was, zeide Johan, dat hy wel kans zag om mynen vader te helpen, indien wy het wilden toestaen, want dat hy in zyne jeugd nog al in de gelegenheid geweest was, eenige geneeskundige kennis op te doen. Wy lieten Johan begaen, en het gelukte hem myn vader volkomen te herstellen. Van toen af werkte hy niet meer als knecht maer werd nu 'nier dan daer geroepen, waer geneeskundige hulp noodig gehad voor den grooten raed van het kanton Berne (Zwitzerland). Op 225 volks vertegenwoordigers die den grooten raed uitmaken zyn er omtrent 170 kiezingen die eenen stelligen uitslag hebben beko men waeronder er 115 toebehooren aen de liberale denkwyze. Dus zal de tweede stemming weinig verandering aen den toestand der zaken bybrengen. De Times verzekerd dat sir Colin Campbell zal worden verheven tot de weerdigheid van Pair van Engeland. In dien dit nieuws waer is, wy kunnen niet uitleggen hoe de engelsche generael hulp troepen vraegt. Want in eenen brief ge zonden aen het engelsch gouvernement schildert hy den toestand der Indien af in droevige woorden. Het ryk van Oude is nog in vollen opstand; het engelsch leger heeft veel volk verloren zoo door ziekten als door het zweerd des vyands. Wat zal Engeland doen, nu dat het de vrywillige dienstnemingen heeft opgeschorsd? De zitting van het wetgevende Korps is gesloten in Vrankryk op 8" dezen. Het schynt dat de koningin van Spanje dezen zomer een uitstapje zou doen naer Biarritz, gedurende het verblyf in deze plaets van den keizer en de keizerin van Vrankryk. De onderhandelingen op de zaken van Italien zyn beginnen te Weenen; zy zyn bygewoond door den keizer, door den aertshertog Maximiliaen, de graven De Buol en De Bach en door verscheide door luchtige krygsoversten. Men spreekt van eene verandering in het bestuer van de lombardische provintien. was. Hy bleef by ons iu huis woouen; ieder hield veel van hem, schoon hy ernstig was van aerd. Eindelyk nu twaelf jaren geleden trad ik met hem in het huwelyk. Ik kreeg de beide kinderen, die gy hier ziet. Dikwyls had ik hem naer zyne familie gevraegd, maer hy kwam daer nooit regt voor uit; slechts zeide hy, dat hy nog een ouden vader had, naer wien ons zoontje op zyn verlangen Gotlhelf gedoopt is.Van dien vader sprak hy dikwyls, maer schreef Diet aen hem en kreeg ook geen brief van hem. Toen ik hem myne verwondering daerover te kennen gaf, zeide hy my, dat hy tweemael ge schreven, maer nooit geen antwoord bekomen had. Op eenmael gaf hy voor eenige maenden zyn voornemen te kennen met my en de kinderen naer Duitschland te gaen, om met zekerheid te weten of zyn vader werkelyk overleden was. Wy ver- huerden ons land en gingen op reis; maer aen boord van het schip omstond eene kwaedaerdige koorts, en myn arme man werd er het slagtoffer van. Maer gy zegt, gy hadt reden om te twyfelen of Stirbein wel zyn ware naem was. Waerom? geef antwoord om Gods wil; gy weet niet, hoe gy my foltert. De Télégraphe, brusselsch dagblad, kon- digtaen datereen opvolger als gouverneur van Westvlaenderen aen M. De Vrière, welhaest zal gegeven Avorden. MM. Teicbman, gouverneur van Ant werpen, en Macar, van Luik zyn aenge- duid om op retraite gesteld te Avorden. M. Dubois, gouverneur van Luxembourg, zal van plaets veranderen. Aen die maren voegen Avy eenige gezeg den die in onze stad rondloopen Men zegt dat M. Vrambout voor zeker gouverneur van Westvlaenderen is. Men zegt dat er aen M. Carton, arron dissement kommissaris van Yperen, eene gouverneurs plaets isaengeboden geAveest, maer dat het die van Westvlaenderen niet en is; en daerom, voegt men er by, zou M. Cartondie altyd wilt profeet in zyn eigen vaderland blyven, voor nu die keur laten vliegen hebben. LIBERALE ONVERDRAEGZAEMHEID. Nog eenige dagen en de vrymetselaers met de liberalen van alle kleur zullen den verjaerdag vieren der vermaerde kassei- steenen van Mei. In lusschentyd bereidt het ministerie Frère-Rogier-Tesch de gemoederen door daden dewelke ons aen de ongelukkige tyden van den hollandsehen minister Yan Maanen doen herinneren. De klubische gazetten razen zonden op houden dat het noodzakelyk is die magis traten af te stellen dewelke zich niet genoeg partydig hebben getoond ten voor- deele der liberalen, of die in de kiezingen Toen hy de dood voelde naderen zeide hy Marie, reis zoo spoedig gy kunt naer Saksen, onderzoek daer of myn vader nog leeft, kv heette... maer eer hy den naem kon uitspreken en zonder my de woonplaets zyns vaders te noe men, gaf hy den geest. De vrouw bedekte weeneode haer gelaet met hare handen. Maer had hy dan geen papieren, waeruit gy den naem kondet opmaken. Niets, dan twee papieren in eene vreemde tael geschreven. Er was niemand aenboord die ze lezen kon. Het was latyn zeide men; en later heb ik ook niemand gesproken, die ze lezen kon. Waer zyn ze, geef hier, dat ik ze zie, riep Gotlhelf met stygende aendoening. De vrouw haelde ze uit den zak, en gaf aen deD ouden man, die schoon weinig met het latyn be kend, die papieren erkende als bewyzen van afge legde examina door Johan Meister, student in de geneeskunde te Leipzig. Door aendoening van allerlei aerd overstelpt, brak de oude man in snikkeu uit. Verbaesd vroeg de vrouw wat hem scheelde; maer in plaets van te antwoorden, trok hy haer en de kinderen naer zich toe, drukte allen aen zyne borst en riep GAZETTE VAN YPER Dit biad verschynt den Zaterdag Van iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr- 4-°°« Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den iett September. EN VAN GODSDIENST EX V.IDERLXXD. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvrij toegezonden wordeu. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. (Vervolg en einde. Ziel ons nummer 37.) II.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1