Gazette van Yperen. jesmoeten immers,opdat zy zouden vliegen, op de pootjes worden gedouwen. De ultra liberalen der Kamer, met hunne bladjes, de Observateur, de Nationalde Echo van Gent en andere diergelyke van den sans culotschen zin, douwen de liberale ministers op de teên.... en deze vliegen uit. Zy heb ben, om aen den eisch der gentsche afge- veerdigden, aen Manilius en consorten, te voldoen, M. Desaegher afgesteld; de gene- rael Capiaumont wordt zyne plaets af genomen; aldus bereiden die mannen zich om de verjaerdag-feesten derkasseisteenen van mei 1857 te vieren. Allengskens zullen de liberale meulenaers al de wenschen hunner medemakkers al ronkende voldoen. Men heeft vele burgmeesters en schepe nen benoemd in den zin der liberale kliek; nu een trapje hooger is het te doen met de provintiale raden. De liberale mannen der Kamer hebben eene byeenkomst ge houden in welke zy hebben vastgesteld op welke wyze zy zullen werken om de leden der provintiale raden die de bewarende party toebehooren, buiten te steken en ze door liberalen pur sang te vervangen. De byeenkomst is bekroond geworden door een buikvullingsken by Mme Dubost, in de Putlerie-straet. Onnuttig is het te zeggen dathetsmulparlyken voorgezeten wasdoor M. Verhaghen, den voorzitter der Kamer en grootmeester der francmagonslogien in Belgie. De metsersbaes houdt geweldig aen de goeije brokken; (uwe distrikt kom- inissaris weet er van te spreken, hy heeft ook de voetjes onder baes Verhaghen's ta fel gesteken). Zes weken lang heeft Mma Verhaghen muziekfeestjes gegeven, om hare mans vrienden te verlustigen en om hun te leeren dansen gelyk men in de logie schuifïelt. Mynheer de baes van grooten Oosten geeft smulpartytjes om zich de lief de en de genegenheid van het diplomatisch korps en van eenige ganzen der Kamer te verschaffen. Men vertelthier langsdestraet, en de nieuwsbladen hebben het ook al be ginnen uit te babbelen, dat, op een van die noenmalen, de afgezant eener groote mo gendheid geen lust hebbende om tête de veau a la torlue te eten, het broksje wei gerde; Verhaegen's knecht zegt hem:wat Mynheer! men eet dit allen dagen niet. Die dwaze openhertigheid van den tafeldiener deed Verhaegen's oogen in zynen kop draeijen, en had de baes zich niet wederhouden, de knechts kop zou ooka la tortue gestoofd zyn geweest. Geheel Brussel lacht hier meê en is nieuwsgierig geworden om te weten wat men alle dage aen Verhaegen's tafel te eten heeft. De Kamer heeft wederom eenige speel dagen genomen. Van den 12e" tot den 26"" mei zullen de betaelde, ik wil zeggen de afgeveerdigde door het volk, naer huis gaen, en veertien dagen lang eten en drinken op den kost van het land. Ik sprak u van de vergadering gehouden om te beraedslagen over de middels tot het zuiveren der provintiale-raden in den liberalen zin; een der punten die men vastgesteld heeft is, dat de liberale repre sentanten in tydens naer huis zonden gaen om hunnen invloed te doen gelden in de aenstaende kiezingen. Zy durfden den voor- stel zelve niet doen, en wat hebben zy uitgevonden? Zy hebben eenen blinden, regtzinnigen man, die op de aengezichten der liberalen de valscheid niet kan lezen, daerloegebruikt. Vele liberalen zyn de hand van M. Rodenbach gaen drukken en hebben hem gezeid dat hy moest den voorstel doen om een vancantje te hebben. M. Rodenbach heeft de voorstel gedaen regtzinniglyk en de liberalen hebben achter de gordyn in de vuist gelachen. Ik heb uw nummer van zondag gelezen. Daer in spreekt gy van den aenstaenden gouverneur van Brugge; hetgene gy daer by had moeten voegen is dat M. De Vrière pretendeert dat M. Vrambout gouverneur van Westvlaenderen worde; de ministers en bezonderlyk M. Rogier durven nog niet. Zy kennen de nulliteit en zy durven uwen geknevelden ex- gouverneur, die zeer wel het uitwendige bezit van eenen oorlogs minister, niet misdoen. 'T is hard niet waer voor uwen heer Carton, te moeten versteken zyn voor een manneken zonder baerd, hy die de knevels hoog draegt en wiens ledenen prestantie aen de gebor- duerde kazak geven zouden. 'T is hard Vaert wel etc. Er is dezer dagen te Brussel door de li berale meerderheid der Kamer een banket gegeven geweest aen den moortelbaes Ver- haeghen. 69 leden hadden er voor ingetee- kend. Op het nageregt heeft M. Rogier, minis ter van binnenlandsche zaken, eene aen- spraek gedaen, in de welke hy in nog al bitsige woorden zich beklaegd heeft over de jonge en oude grolpotten der meerderheid, en de ministeriele leden uitdaegde van te zeggen wat zy willen. Die aenspraek heeft eenen allerslecht- sten indruk gemaekt, en er is een onweder ontstaen 't welk M. Bogier groote moeite heeft gehad om te stillen. Harde verwytin- gen en grove toenamen zyn hem naer den kop geworpen. YRYHEID EN BEDWANG. Wy leven in het land der vryheid, onder de vryste grondwet der wereld. Alles dat er van regtswege wordt gedaen, alles dat van bestueringwege wordt gepleegd, ge schiedt in den naem der vryheid; maer wat is er in der daed?... 'T is eene andere kwestie dat! De liberalen die zoo zy het zelve zeg gen de bewaerders zyn van onze vry- heden, de liberalen spreken nu van niets anders meer als van bedwang en geweld. Is er iets ter wereld dat meer moet vry zyn als het gevoelen? De liberale mannen en hunne gazette spreken nochtans van niets anders als van gedwongen gevoelen; zy houden staen dat iedereen moet peizen en handelen gelyk zy, op straf van alle hoedanigheid van goede belg te verliezen. Rogier heeft het zeissen genomen en in eenen trek burgemeesters en schepenen afgemaeid die het gedwongene gevoelen niet aenveerdden, of anders gesproken, die den knie niet buigden voor Mynheer den liberalen gouverneur, voor Mynheer den liberalen distrikt kommissaris, en voor hun geenen wierook van vleijeryen en brandden. Het gedwongene gevoelen gaet zoo verre dat de liberalen het muiters ministerie zelf beschuldigen van niet te handelen volgens het liberale gevoelen. Waerorn heeft M. Wanderpepen zyn ontslag van Representant gegeven? Hy zegt het in zynen brief aen M. Rogier om dat het ministerie niet handelt volgens het ge dwongene gevoelen; om dat het geen af stellingen al met eenen keer genoeg en doet; omdat het liberalismus niet verge noegd is met de omwenteling van mei 1857, maer dat het nog, en dit zeer spoedig, de bewarende party revolulionnairlyk om verre werpen wilt; omdat er in België maer twee partyen meer zyn moeten deze der verdrukte en deze der verdruk kers, deze der meesters en deze der slaven. Men zegt niet meer gy moet handelen volgens de grondwet, maer gy moet doen volgens den wil der liberalen, der franc- magons! Men spreekt niet meer van de vryheid van onderwys, gelyk men er van sprak voor 1830, toen het onderwys door Willem gemuilband was; men spreekt nu van het gedwongene onderwys. Gy vader, gy moe der, gy hebt een kind, dat gy wilt opvoe den volgens uwen godsdienst, volgens uw goeddunken. Niets te doen! Gy hebt het regt daer toe niet; de liberalen hebben het anders verstaen en vastgesteld gy zult uw kind aen hunne handen toevertrouwen, gy zult hun het laten geleiden, gelyk zy het willen, of wel, zy zullen u tegenkanten in uwen stil en handel, in uwe tydelyke zaken; en zyt gy arm zy zullen u het stuk brood onttrekken dat u, 't is waer, door goedhertige zielen gejond was, maer waer- vanzy door hunne aenhangers de ui tdeeling volgens hunnen wil en drift konnen doen en geven aen wie het hun behaegt. Er zal een tyd komen dat de liberale staetsmannen den dwang zoo zullen uit breiden dat men niet meer zal mogen adem halen zonder hunne toelating en op de wys die zy zullen aenduiden. Gelukkig België! waer zyt gy gekomen onder het beheer van de liberale kliek O vryheid zoo duer ver kregen in 1830, hoe zyt gy verdwenen voor het geweld der vrydenkers, der vry- geesten, der vryonderzoekers en der vrye metselaers! Nu zien wy hettydstipopstygen van het gedwongen gevoelen, of van de onderdrukking. By ons duert het geweld nooit lang; de Belgen hebben iets in het bloed dat de verdrukking verstoot. De kie zingen van het aenstaende jaer, zullen betoonen of de belgische vryheid verbas terd is; reeds in de kiezingen voor de provintie raden, die dezer dagen plaets zullen hebben, zal het klaer zyn hoe het stelsel van bedwang maer en dient om slaven te maken, hoe het gevoelen der ware Belgen altyd de vryheid bemint en de slaverny verstoot. ROGIERSCHE GESPAERZAEMHEID. Toen men onder een der voorgaende ministerien van M. Rogier de wet van het midden onderwys bepleitte, beloofde deze minister aen de Kamer dat het budjet voor rrxa r-ïü

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2