Gazette Tan Yperen. dit onderwys nooit de som van vyf honderd duizend franken zou overtreffen. De wet wierd gestemd om dat men aen die belofte geloof gaf. Wat gebeurt er nu? In het budjet van 1859 vraegt de liberale minister eene som van acht honderd duizend franken, 't is te zeggen dry honderd duizend franken meer als naer gewoonte voor de heeren profes- fors van vier of vyf Atheneen en van eeni- ge middenbare scholen. WaerzynnuM. Rogier'sbeloften? Indien men zegt dat beloften en rotte appelen niemand kwetsen, men moet er by voegen dat rogiersche beloften de borzen der schatpligtigen groote kneuzingen toebren gen. Watgaetmen doen met die vermeerde ring van budjet voor de liberale kollegien? Men stelt voor, daer mêe de pensioenen der heeren professeurs te vermeerderen. Ieder professor der atheneen zal 700 fr. s' jaers meer ontvangen en 200 franken zullen meer betaeld worden aen de mees ters der middenbare scholen, zoo als deze van onze stad. De schoolmeesters, de gemeente sekre- tarissen zullen daerop staen kyken; de schapen worden geschoren door den aen- hang der ministers; en die het werk doen voor het algemeen welzyn des lands, kry- gen wat rogiersche beloften, die in rook vergaen. Dat onze lezers wel onthouden wal de ministers met ons geld doen er zal een tyd komen op welken de liberale kliek zal willen doen gelooven, dat de ministers ons hebben gered, dat zy het land hebben gelukkig gemaekt; dan zullen zy hunne verkwistingen aen andere toewyten; maer met dit al, 't is wy schatpligtigen die de boete betalen zullen. Men leest in de Union de Courtrai:Men heeft over eenige maenden gezeid dat M. Callens, kommissaris der beurtwegen, de kandidaet der liberale party zou zyn, by den provintialen raed, tot het bekomen der plaets van provintialen bouwmeester, openstaende door het overlyden van M. De Hulst. Wy vernemen uit echte bronnen dat de provintiale raed zich betrekkelyk den beurtweg kommissaris met andere zaken zal bezig houden als met zyne be noeming van provintialen bouwmeester. Wy mogen den konfrater van Korlryk verzekeren dat verschelde liberale leden van den provintialen raed te samen span nen om de kiezing van M. Callens te doen lukken. Men zal zelfs in de zitting van julius eene list gebruiken om deze benoe ming te verzekeren. Een liberale raedsheer zal aen den raed den voorstel doen om de benoeming van den provintialen bouwmeester over te laten aen de bestendige deputatie, op voor wendsel dat men de bekwaemheid der voorgestelde kandidaten niet en kent. Indien deze voorstel aenveerd wordt, dan, zonder twyffel, zal de liberale kandidaet zegepralen. Alzoo denkt men de raedsheeren by den neus te konnen leiden. Een koninglyk besluit, in dagteekening van 14" mei, behelst het volgende Eenig artikel. De dagelyksche onder- houdprys der opgesloten schooijersin het bedelaerswerkhuis van Brugge, gedu rende het dienstjaer 1858, is vastgesteld zoo als volgt Aen 69 centimen voor de gezonde opgeslotenen En aen 85 centimen voor de kranke op geslotenen (zeventigjarigeziekelyke of van ongeneesbare ziekten aengedaen). Er zal maer één daggeld voor den in- en uitgangdag gerekend worden. M. de graef Coghen, ondervoorzitter van het Senaet, oud minister van finan- tienoud bestuerder der Algemeene Maetschappy, is zaterdag laetst ten 6 uren en half 's avonds overleden. M. de graef Coghen had den ouderdom van 67 jaren bereikt. Mma de Hertogin van Orléans is gestorven te Richmond (Engeland)dinsdag 18" dezer ten 5 uren en half s'morgens in den ouderdom van 44 jaren. Helena-Ludovica-Elisabetha wierd ge boren den 24" january 1814; zy was dochter van Frederik-Lodwykgroot hertog van Mecklenbourg-Schwerin; den 30" mei 1837 trouwde zy met den Hertog vanOrléans; de Koning LodwykFilip, toen hy den 24" february 1848 den troon af stond, noemde haer voogdin harer twee zonen en regente van het koningryk; na te vergeefsch betragt te hebben, den Graef van Parys door de Kamer der Afgezanten te doen Koning der Franschen benoemen, verliet zy Frankryk met hare kinderen. Een proces-verbael. Twee veldwachters die eenen aenslag moesten doen, ivierden met onaengename woorden en harde vuisten ont- fangen. Zy maken daervan op staenden voet een proces-verbael in dezer voegen: welke schurken ons mishandelden en versmaedden, zeggende dat ivy deugenieten, booswichten en dronlcaerds; waren; dit verklaren wy de op- regte waerheid. De ondergeteekende veldwachters, JV.IV. Ons bier is vermaerd sedert meer als achttien eeuwen. De Romeinen ten tyde dat Julius-Cesar in ons land den oorlog voerde, spraken er van met grooten lof en de keizers dronken het zeer geern. Gedu rende de midden eeuwen wierd ons bier overal gezogt. Sedert eene halve eeuw is het belgisch en vooral het vlaerasche bier gemeen geworden in de zuiderlyke ge westen. Frankryk drinkt heden zoo veel bier als wyn. In Provence en in den Languedoc zelve vindt men bier in al de koffy huizen. Italien, die voor Napoleon 1" niet wist wat bier was, gebruikt er tegen woordig veel. Belgische brouwers hebben brouweryen opgeregt te Turin, te Milanen, te Napels en verzamelen er groote for tuinen. Niet een schip vertrekt uit de haven van Antwerpen zonder eenige hon derden, zelfs somwylen eenige duizenden llesschen of kruiken bier mede te nemen. Men verkoopt ons bier te Singaporete Manille en in Australië, alwaer het ge dronken wordt voor engelsch bier. Het brouwen is heden eene der bezon- derste onzer nyverheden, die nochtans ten platte lande nog niet genoeg wordt geoe fend zoo het behoort om dat men daer allyd aen hetzelve stelsel houdt. YPEREN. De yzeren wegen van West-Vlaenderen hebben, van len january tot 31" maert laetstledende som van fr. 211,768-46 c. opgebragt, dus fr. 7,590-46 min dan in het zelfde tydstip van verleden jaer, die als dan beliep tot fr. 219,158 92 c.; de ont vangsten dezer laetste maend van maert, beloopende tot fr. 77,295 83 e., hebben deze der maend van 1857 van fr. 1,584-15 c. te boven gegaen, de ontvangsten dezer laetste maend maer van 75,709 fr. 70 c. geweest zynde. V Men is bezig met de studiën te doen tot het maken der plans voor het delven eener vaert die de Leye aen onze vaert moet vervoegen, en waervan de werkingen zouden gedaen worden door de magtige Maetschappy der HH. Schaken en Parent die het maken van de vaert van Bossuyt reeds begonnen hebben. Toen er maendag II. uit den Dicke- buschvyver water is gesteken geweest wa ren er gendarmen en andere politiebeambte belast den waterloop te bewaken, om te beletten dat men geen water op de aenlig- gende weiden trekken zou. Er is kwestie van waterbuizen te leggen tot Yperen toe van aen den Verbranden Molen waer zoo men zegt water uit den berg spruit by duizend hectoliters daegs. Die vond ware waerachtig goud weerd! Maer!! Gisteren vrydag 21" heeft alhier M. Baudry, kolonel kommandant van het korps der gendarmery, het luitenantschap van ons arrondissement in oogenschouw genomen. Lyst derjuréen van het arrondissement Yperen voor het Hof van assisen van West- Vlaen deren, in de serie welke te Brugge zal beginnen maendag 7" juny 1858. ARRONDISSEMENT YPEREN. S'-Jan (Hoogezieken). M. E. Dochy, burgmeester is alhier overleden den 16en dezer. Westouter. De afmeting van den nieu wen steenweg die onze gemeente zal verbinden met Locre, Reninghelst en Poperinglie is ge ëindigd. De vervoeging met den steenweg van Locre zal bestaen aen de nieuwe herberg de Belle Vue op eenen kilom. afstand van Locre. Rousbrüggiie-IIaringiie. By ministerieel besluitzal een briefuitdeelings bureel alhier ingesteld worden; men kan verstaen welke eene verbetering het voor ons is als men weet, dat ons gemeente en de aengelegene bediend wierden door het bureel van Oostvleteren het welk van vyftien tot twintig kilometers van de gemeenten van ons kanton afgelegen is. OFFICIEELE AKTEN. STERFGEVALLEN. BELGISCH BIER. MM. C. Vaa Elslande, doktor in regten, te Gheluwe. M. De Neckere, grondeigenaer, te Yperen. C. Verhelst, grondeigenaer en landbouwer, te Zil- lebeke. J. Van Grave, inspekteur, te Yperen. J.-B. Yermeersch, grondeigenaer en landbouwer, te Kemmel. Van Roode, grondeigenaer, te Yperen.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3