HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag 5en Juny 1858. No 41. STAETIUJNDIG OVERZIGT. De pruissische dagbladeren melden dat men eindelyk maetregels gaet nemen nopens de uitoefening van het oppergezag dezes lands. Twee geneesheeren zyn ge voegd by de gewone geneesheeren des ko- nings, om middels in te schaffen gedurende den zomer om de genezing van Z. M. te hekomen. De Kamer van Piemont heeft in hare zitting van 22eD mei de discussie voortge zet betrekkelyk het wetsontwerp der lee ning van 40 miljoenen. Z. H. de Paus is den 25en mei te Roo- men wedergekeerd. De gansche bevolking was den H. Vader te gemoet gegaen tot buiten de stad. Het fransche staetsbestuer heeft eenen omzendbrief aen de plaetselyke be sturen gezonden, om deze aen te wakkeren tot het verkoopen der goederen van de armgestichten en de sommen gelds daer van voortkomende te gebruiken tot het aenkoopen van renten op den Staet. De fransche gazetten zyn veel bezig met dezen maetregel. Verscheide plaetselyke besturen verzetten zich daer tegen. Volgens den Times heeft het staetsbe stuer van Napels verklaerd dat het alle schadeloosstelling weigert te betalen voor de twee mekaniekwerkers gevangen geno men op den Cagliari. De engelschen in het algemeen zouden willen den oorlog aen Napels verklaren. Achmed-Pacha, zoon van den onder koning van Egypten is, met zyn gevolg HEILÏGSCIIENDENDE D1EFTE GEPLEEGD IN DE KERK TE HARINGHE, TEN JARE 1773. II. Wy hebben de diefte en deszelfs omstandig heden in haer geheel verbaeld, om alzoo den lezer de booswichten te doen kennen. Nu keeren wy weder tot de kerk »an Haringhe. Niemand der inwooners had gedurende den nacht van i8n tot 19" maerte iets gewaer geweest betrekkelyk het bedrevene schelmstuk. Men hoorde naderhand zeggen dat een man van Houtkerke, over het kerkhof gedurende dezen nacht voorby gegaen was, met eenen hond die begon te bassen en dat by opziende, bemerkte dat er licht in de kerk was. Denkende dat het geesten waren vluchtte hy spoediglyk van daer. Toen de putmakerJan De Byserging dag luiden ontdekt hy eerst de scbrikkelyke heilig- schendeiy en gaet aeristonds den heer pastor vermanen. Aen de poort der pastory vindt men eenen dikkeu stok. Zonder uitstel doet meD de diefte kennen aen M. Nonclebailju van het zuiderlyk deel van Veurne Ambacht die te Rousbrugghe woonde. Deze ambtenaer zond aen- stonds Daer het magistraet der kasselry, hetwelk bestaende uit twingtigpersoonen, verdron ken in den Nil. Dit ongeluk is geschied door het uit de sporen loopen van hel konvooi van den yzeren weg. DE MILJOENEN. Over acht dagen zeiden wy dat wy nog niet juist wisten waertoe de miljoenen die zullen geleend worden, moesten dienen. Nu weten wy het; twee dagen na de Provintiale kiezingen is M. Frère het komen verklaren in de Kamer op de vol gende wyze Twinlïg miljoen 200 duizend franks om Antwerpen te versterken; Elf miljoen honderd vgflien duizend franks voor het voleindigen van den yzeren weg; Drij miljoen en half voor eenen yzeren weg te maken die er noodig is gelyk een vyfde wiel aen eenen wagen, te weten, van Brussel naer Leuven, dewyl er een bestaet langs Mechelen; Een miljoen om het paleis van den Ko ning te Brussel te vergrooten; Een miljoen 250 duizend franks om een nieuw hotel te bouwen voor M. Tesch, minister van justitie, en voor M. Par toes, minister van 's lands werken. Een miljoen 225 duizend franks voor de vaert van Schipdonck; Een miljoen voor de vaert van Gent naer Brugge; Een miljoen voor de werken te doen aen de rivier de Samber; Zes honderd duizend franks voor de zee haven van Oostende; nog deuzelven dag kommissarissen zond om keuuis te nemen vao de euveldaed. Gelyk het gemeenelyk gaet toen eene diefte bedreven wordt, bestonden er veie gissingen over de daders. Welhaest ontstond er een doof gerucht dat de daders niet verre van de kerk woonden. Zie hier waerom dit gerucht in omloop gebragt wierd. Er waren geherbergd ten huize van den koster van Haringhe, genaemd Joannes Van Trecht, twee gebroeders met naem Blaeke van Bergen Sint-Winocx, die uit deze stad gevlucht waren als beticht over eeuige dieflen. De koster had ze in zyn huis aenveerd uit kennis van hunnen vader, orga nist te Bergen. Vreezende dat de diefte hun zou ten laste gelegd wordeD, deed hy hun 's mor gens vroeg weg leiden door Jacobus De Crock, baeskuiper, gebortig van Alveringheui die sedert laDg te Rousbrugghe woonde; zy waren al te zamen goede drinkebroeders. Deze omstandig heid was meer als genoeg om een gegrond achter denken te doen hebben. Men beleide onderzoe kingen en men deed zelfs huiszoeking by den koster en by De Crockzonder iets te kunnen ontdekken. Angeline Van Egroo halve zuster vaD deu be- zondersten dief en huisvrouw van Nicolaus Danscour, bygenaemd Paling, ging den dag der Acht honderd duizend franks om een pa leis voor de tentoonstelling te Brussel te bouwen Dry honderd duizend franks om eene schuilhave te Blankenberghe te maken; Een miljoen 300 duizend franks voor de werken te verrigten aen de tweede sektie van de vaert der Kempen; Negen honderd duizend franks om aen den Dender te werken Vijfhonderd duizend franks om de Schelde af te leiden Twee honderd tien duizend franks om in de Maes te werpen Dry honderd duizend franks om werkin gen te doen aen het paleis te Luik Vyf honderd duizend franks voor verbete ring der groote Nethe, van den Yser en der vaert van Plasschendaele; Vyf honderd duizend franks voor gezond- heidswerken Een miljoen franks voor de buertwegen Een miljoen voor bouwen en meubeleren van scholen; Vyf-en-zevenlig duizend franks voor het aengaen eener leening van 37 miljoen. Zoo dat het totael der gevraegde sommen beloopt tot ACHT-EN-VEERTIG MILJOEN TWEE honderd duizend franks. Dus elf miljoen 200 duizend franks boven de voormelde leening, waervan de jaerlyksche intresten boven mate de belgische schuld zullen bezwaren. Nu d ie schuld beloopt reeds lot zes hon derd zes-en-dertig miljoen franks! Waer leiden die liberale ministers ons arm landeken toch naer toe! In afwachting dat wy het weten, mogen diefte naer Haringhe en zeide aen de dienstmeid- van den pastor dat haer broeder de dief was. Korts daerna getuigde een persoon dat hy, des nachts tusscben i8nen jgn maerte, iets had hooren werpen in den put van Pieter De Legher. Men goot bet water af en men ontdekte het minste niet. De booswigten hadden nochtans langs den put gepasseerd, vermits zy vertrokken waren langs Crombeke, West- en OostvleterenReninghe, Boesinghe en Langemarck naer Poelcapelle. Gelykerwys het voordezen heiligdag was in het bisdom van Yperen op S'-Joseph'sdag, g" maerte, was de kerk van Haringhe ten tyde der hoogmis te kleen, om al het vreemd volk, dat uit nieuwsgie righeid was toegevloeid, te bevatten. Een dienst bode wierd ziekelyk gedurende de mis; men droeg hem naer buiten; vele niet wetende wat er omgiDg vroegen wat er geschiede; iemand zeide dat het de dieven waren die men inbragt en op eenen oogenblik was meer als de helft des volks op het kerkhof, (l) [JVordt voortgezet.) GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verscbynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°°- Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GODSDIENST EN VADEBLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Trachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. (Vervolg. Ziet ous n" 4°-) (i) Korts na de diefte en terwylen het gemeente nog geheel in droefheid en druk gedompeld was, deed men eene' omhaling van geld tot het aenkoopen van andere heilige vaten; men vergaderde eene groote som, die gebruikt wierd tot het maken van den yzeren communiebank, vermits de tienden heffe rs verpligt waren nieuwe heilige vaten te be zorgen.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1