Gazette van Yperen. de kiezers hunne beurzen gereed maken; met den eersten komt men er naer toe om ze nog ligter te maken dan zy is, en dat wel in den naem van het francma^ons liberalismus! Zullen de kiezers nu zien waer dit libe ralismus naer toe leidt? Ja zeker! indien zy ziende niet blind en zynü Wanneer de liberalen aen 't hoofd zyn, 't is altyd geld en het en 't stopt nooit! Een. der grootste dagbladen welke te Brussel onder de bescherming der franc- magons verschynt, de Indépendance, is ge heel Frankryk door verboden en mag dit keizerryk niet meer binnen gaen. Zoodan twee Keizers, deze van Oostenryk en deze van Frankryk, verbannen dit schandblad uit hunne Staten! en het wordt te Brussel gedrukt onder de bescherming van hoog geplaelste mannen! en 't is heden voor de fonctionnarissen eene goede noot by de liberale bazen geworden, dit godloos dagblad te lezen en er aen ingeschreven te zyn. 'T is eene schande!! De meerderheid der Kamer is niet alleen liberael, maer zy is nog verslaefd aen het ministerie. M. Bogier leidt de Kamer by den neus en doet zyne manne kens dansen zoo als hy schuiffelt; hy zegt hun dat zy oude en jonge knorrepots zyn zy knorren wel eens tegen papa maer toch zy zyn welhaest gepaeid. Ons staelkundig stelsel is zoodanig leeg gezonken dat het volk durft de schouderen opsteken en lagchen toen het den armen praet leest van eenige representanten die te Brussel zetelen aen twee honderd neder- landsche guldens te maende. M. Rogier hieldt over eenige dagen de Kamer bezig met de onlusten die overjaer te Gent plaets hadden. Hy schilderde aen zyne aenhoorders den staet der stad Gent af, als of er niets geschied was; hy zeide dat al de maetregels, genomen door gene- rael Capiaumont, om te beletten dat men zou plunderen, de ruiten aen stukken slaen en zelfs misschien branden, gelyk men gedaen heeft te Jemmappes, onnuttig waren geweest; dat er te Gent geen het minste gevaer was van onlusten te zien uitbersten. Men moet stout zyn gelyk een wael om dal te durven uitbabbelen. Het clubs ras, 't is te zeggen de Jacobyns gezinde hadden de ruiten aen stukken gesmeten te Brus sel en Mons Rogier zeide dat de schade zoo klein was dat het de moeite niet weerd was er van te spreken. Men smeet niet alleen de ruiten aen stukken maer men wilde de deur van den minister van justi tie in stampen, en dat is volgens Rogier een prulleken. Als men te Jemmappes het huis der broeders van liefde brandde, dat men eenen broeder wilde levendig braden; was dat ook een niet met al? Voor de liberalen dat was niets, omdat zy de aen- stokers dezer misdaden waren. M. Rogier heeft aen de Kamer doen gelooven dat generael Capiaumont van Gent niet is weg gezonden door staetkundigen maetregel. Geiove dit wie het wil geloven! Eenige onnoozelaers der Kamer zullen in dien koek byten. Had M. Rogier en zyne mede makkers van het ministerie, niet tegen gehouden geweest, generael Capiaumont was sedert lang gaen dansen, maer Iemand anders wilde niet dat de loflyke daed van den generael miskend wierd en Capiau mont bleef te Gent. Eenige knorrepots knorden daer over, wanneer men hun sprak van zekere dotatie, zy schenen te zeggen Neen, wy zullen die nietstemmen tenzyCapiaumontde kassade kryge... Daer is het fyn woord, daer is het slot van het spel. Wel, waer gaen wy naer toe? Is dit de zedelyke kant van ons staetsbestuer? Het nakomelingschap zal een streng oordeel te stryken hebben over de mannen die ons tot den afgrond leiden! Heeft men reeds vergeten de namen der deftige mannen die het hollandsch bestuer tegenhielden? heeft men niet meer ont houden dat de mannen aen Van Maanen verslaefd, voor altyd geschandvlekt zyn in de geschiedenis? YZEREN WEG VAN YPEREN NAER DIXMUDE. Wy zyn de eerste geweest om het ont werp voor te stellen van eenen yzeren weg van Yperen op Dixmude; destyds hebben wy de voordeelen beschreven dewelke uit deze yzeren baen voor de beide arrondissementen en voor een groot deel der provintie zouden spruiten wy moeten voor den oogenblik daer over niet breeder handelen. Waerover er nu te spreken valt, is over een ander ontwerp dat voorkomt van M. Adam van Poelcappelle. M. Adam heeft immers aengekondigd dat hy landmeter zynde te Langhemarcks-Poelcappelle, ee nen yzeren weg bestudeert tusschen Yperen en Thourout; dat hy hem reeds gemeten heeft, en dat hy nog zal meten van Thourout naer Oostende en van Ype ren naer Belle of Ryssel, en dat hy van dit alles plans en profils zal uitgeven. Wy zullen daerover wydloopiger konnen handelen, wanneer de plans, afteekenin- gen en oprekeningen er van zullen voor den grooten dag zyn gebragt, zoo als heer Adam het beloofd heeft te doen. Niettemin, bemerken wy van nu af dat het gedacht van een yzeren baen tot ver voeging van onze railways met dezen van Frankryk al Ryssel of Belle, niet nieuw is; dat het ryden van Yperen regt naer Thou rout om aldaer, indien men wil naer Brugge gaen, te moeten uren lang het konvooi komende van Ivortryk afwachten, er mooi zou uit zien; dat ryden van Yperen naer Oostende langs Thourout voor 't naeste, zou zyn de weg op vyven doen; en met al dat, wy aldus noch met Dixmude noch met Veurne in vervoeging zouden komen. Alwie de oogen op de kaert onzer pro vintie slaet, moet overtuigd zyn dat een yzeren weg van Yperen regt op Dixmude en van daer regt op Oostende of Brugge, toch voordeeliger zyn zou dan het ontwerp door heer Adam voorgesteld. GEMEENTERAED VAN YPEBEN. In zyne zitting van den 29eD mei 11. heeft de gemeente raed dezer stad onder andere over de volgende zaken beslist. De verpachting van Heet. 107 ar. 57 een- tiar. 16, goederen toebehoorende aen de burgerlyke godshuizen, gedaen ten pryze van fr. 8,201,50 cent., is goedgekeurd; de voorledene pacht bragt maer op fr. 6,981, 50 cent. Men zal zich niet verzetten tegen de er- stelling van eene markt van eetwaren die de gemeente Reninghe vraegt wekelyks den dinsdag op nieuws in te rigten. Wegens het bouwen van een slagthuis, wordt er een plan aenveerd als beginsel voor de studie van dit ontwerp, en eenige leden worden bemagtig zich tot verschil- lige steden te begeven (op wiens koste weten wy niet) om aldaer de slagthuizen te be- zigtigen. Men handelt daerna over de Tuindag feesten aenstaende. Daerover zullen wy later spreken; 't is genoeg nu te zeggen dat de voorgestelde speeltjes al te samen zullen moeten aen de schatpligtigen vier DUIZEND HONDERD EN DRY EN DERTIG FRANKEN KOSTEN. Wat de waters aengaet, dat was van grootere aengelegendheid! Eh! wel, een verslag is voorgelezen geweest waer uit blykt dat een inwoner der stad aen de Regentie aengeduid heeft dat men zou konnen duizend hectoliters water uit den berg van den Verbranden Molendagelyks naer steê trekken. Men aenveerdt de be sluiten van het verslag door de welke wordt voorgesteld dat men de waters der doorsnede van den gezeiden berg zal naer de stadsvesten geleiden, om in tusschen tyd te onderzoeken of het de moeite weerd zal zyn, dezelve op eene bezondere wyze in de stad te brengen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Aen het dagorder is de discussie over het budjet des oorlogs. Art. 29. M. David beknibbelt het krediet van 12,500 fr. tot het aenkoopen van 25 peerden van dry jaren oud, ten einde in het kamp van Beverloo eene peerden fokkery voor de ruitery in te rigten. Hy zegt dat deze inrigting jaerlys een miljoen franken zou vereisschen, terwyl men nu maer 470,250 fr. tot het inkoopen van peerden besteedt. M. Tliiéfry houdt staen dat men het art. 29 moet behouden en dat eene peerden fokkery onbetwistbaer is. M. Rogier, zegt dat hy het art. 29 in naem van den minister van oorlog onder steunt. 59 leden verwerpen het artikel en 57 aenveerden het. Dan ontstaet er eene woordenwisseling tusschen MM. E. Vanden Peereboom, Ma- nilius, Partoes, Dehaerne en B. Dumortier betrekkelyk het aflossen der waters van de Hooge Schelde en van den Vaert van Schipdonck. M. Vander Donckt geeft verslag over verschillige verzoekschriften, onder an- HET MINISTERIE EN DE KAMER. Zitting; tan Mei. Zitting; Tan S8» Mei.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2