Gazette van Yperen. dere over een van M. den doktor Willems, waerby deze vraegt dat er eene nieuwe kommissie zou benoemd worden om zich te uiten over de uitvinding der koepokin enting van het vee. De kommissie verzoekt dat het verzoekschrift tot den minister van binnenlandsche zaken gezonden worde. MM. De Renesse en Faignart zyn het ver zoekschrift gunstig. MM. Vander Donclit en De Theux geloo- ven in tegendeeL dat het oogenblik niet voordeelig is om nieuwe beproevingen te doen, en dat men de inrigting eener nieuwe kommissie nog wat moet uitstellen. Men eindigt met den voorstel der kom missie te aeriveerden. M. Vermeire vraegt eenige uitleggingen betrekkelyk de maetregels genomen door het staetsbestuer ten opzigte van den ge- nerael Capiaumont. M. Rogier heeft in den naem van den minister van oorlog breedloopig geant woord en gezeid dat de maetregel geene staetkunde doelwit heeft. De minister heeft ook de gezegden der ultra liberale gazetten miskend die aeu deze zaek een politiek aenzigtwilden geven. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft zich heden in geen genoegzaem getal bevonden om te beraedslagen, en de zit ting is tot morgen om 2 ure verzonden geworden. Na de naemoproeping, heeft M. de voor zitter de Kamer doen kennen, dat M. De Decker, onpasselyk zynde, een verlof vraegt alsook M. Tesch, die voor familie zaken, zich moet verwyderen. Het dagorde roept de stemming op het wetsontwerp dat aenkoopen en verwisselen van goederen toelaet om by de domeinen van Tervueren te voegen. Het wetsont werp wordt eenpariglyk goedgekeurd. De Kamer gaet alsdan over tot de bepleiting van het verslag over de ver zoekschriften van sieur De Penaranda en gebiedt den depot ten bureele van inlich tingen. Aen het dagorde is de bepleiting van het wetsontwerp betrekkelyk de nieuwe officieele leerwys der toebereiding van de artsenymiddels. M. Rogier, minister van binnenlandsche gaken, vraegt dat de bepleiting van dit wetsontwerp zou uitgesteld worden, de kommissie gelast met deszelfs onderzoek, haer werk niet geëindigd hebbende. De verdaging der bepleiting wordt in stemmen gelegd en uitgesproken. ARRONDISSEMENT YPEREN. Lyst der juréen van liet arrondissement Yperen voor het Hof van assisen van West- Vlaenderen, in de tweede serie van liet tiveede kwartael 1858, welke te Brugge zal beginnen donderdag 24e" juny. MM. L. Van Doorne, fabriekant te Yperen. L. Baeckeroot, grondeigenaer te Pope- ringhe. E. Mulle, grondeigenaer te Yperen. P. Van de Weghe, heelmeester te Oostvleteren. - B. Lagrange, olieslager te Brielen. C. Van Benynghe, heelmeester te Poperinghe. Boesingiie. In den nacht van 50en op 510ü mei zyn alhier, op het gehucht Pilkem, verbrand zes huizen, genaemd de kazernen, toebehoorende aen M. Charles Hynderick, grondeigenaer te Yperen. De gebauwen waren verzekerd de inwooners hebben een deel hunner meubelen kunnen redden. Dit ongeluk is aen de kwaedwilligheid toe te wyten. De dader, inboorling van Bixschote, en die reeds, twee mael door de rechtbank, is veroordeeld geweest, is onder de handen der politie. Boesinghe-Sas. Een besluit van den gouverneur van West-Vlaenderen luidt als volgt By wyziging van het besluit van 27" no vember, zal er aen de schepen passagie verleend worden langs de sluis van Boe- singhe, zoo lang het water van 't bovenvak van 't kanael van Yperen naer den Yser, zich beneden het peil van lm 10c niet zal bevinden. Nogtans, het besteur van bruggen en wegen, zal de bewerkingen der sluis en varen der schepen, 't zy af komende of opvarende, op zoodanige wyze regelen dat het water, zoo veel mogelyk, bespaerd worde. Poperinghe, Vjuny. De leden van het parket der regtbank van Yperen, vergezeld van wettige geneesheeren, hebben zich in onze stad begeven, om er eene kindermoord te beslatigen, by middel van vergiftiging bedreven. Gisteren had de politie aenge- houden, de genoemde Amelia Maelcel- berghe, dagloonster, oud 25 jaren, geboren te Hariughe, en te Poperinghe gehuisvest. Deze ontaerde moeder had zondag in den namiddag, vitriool in den mond van haer kind gegoten, oud dry maenden, en het arm klein schepselke is den volgenden nacht, na schrikkelyke pynen overleden. De in hechtenis stelling der dochter Maekelberghe is behouden geworden en deze na eene onderhooring ondergaen te hebben is naer Yperen overgebragt ge weest. Deze misdaed heeft in onze vreedzame stad de grootste ontroering te weeg ge- bragt. De groote droogte heeft het schieten der hoppe planten merkelyk vertraegd; indien er geene regens komen, is het te vreezen dat er dees jaer geene hop zyn zal. *f De eeken schorsse wordt dit jaer veel gevraegd; de prys is geklommen van II tot 12 franken. Westoutre. Onze kermis is met een allerbest weder begunstigd geweest. Dins dag 11. was het alhier ringsteking tot de welke veel liefhebbers en veel wandelaers gekomen waren. BINNENLANDSCII. Brugge. Eerlang zal er overgegaen worden tot eene nieuwe openbare aenbe- steding van de onderneming der onder houd- herstelling- en verbeteringswerken, tot 51° mei 1859 uit te voeren aen het gedeelte van den Yser, begrepen tusschen de fransche grenzen en Nieuport. M. de gouverneur dezer provintie voor- wien deze nieuwe aenbesteding moetplaets hebben, zal er later dag en uer van be palen. Bergen {Henegouw). Ongeluk op den yzeren weg van Manage naer Bergen. Maendag avond 51en meiis eene schrik kelyke ramp op de linie van Manage voorgevallen; ziet hier de inlichtingen die wy ten dezen opzigte hebben konnen ver zamelen Het konvooi was ten zeven ure en half uit Bergen vertrokken te Bracquenies was het in volle snelheid geraekt, toen het twee waggons ontmoette met coake geladen, die in de statie van Louvière of van Bracque nies losgeraekt waren, en die de linie doorliepen, waervan de helling op deze plaets zeer steile is. De lokomotief bonsde over de twee waggons, de twee rytuigen die ze opvolgden werden verbryzeld en eene derde beschadigd. Dat men zich de yselykheid der ramp inbeelde! Wanneer men er aen dacht om de slagtoffers hulp te bieden, raepte men elf dooden en twee en veertig gekwetsten op. BIJITEMLANDSCII. Mentz. In den avond van den 24e° mei, heeft men alhier eene nog al gewel dige aerdbeving gevoeld. Rond 6 en half hebben twee geweldige schokkingen, in de rigting van het zuiden naer het noorden, de huizen en gebouwen zoodanig bewogen dat de verschrikte inwooners de straten op liepen. Schier aenstonds hebben de dikke wolken die over de stad hingen zich ontlast in eenen geweldigen stortregen. Een groot getal persoonen beweeren dat het natuervvonder vergezeld was van een gedrommel gelyk aen hetgeen van den donder. De Gazette van Mentz spreekt van dry achtereenvolgende schokken. Men heeft geene onheilen te betreuren. De klokken van den toren van S'-Quen- tin zyn de eenen tegen de anderen gewor pen en overal heeft men eene daverende beweging gevoeld. Op het oogenblik der aerdbeving, vele persoonen die nog de ontploffing van november in 't geheugen hadden, zyn met eenen schielyken schrik bevangen geworden. Te Oppenheim was de aerdbeving, die zich aldaer ten zelfden tyde als te Mentz deed gevoelen, vergezeld van een dof gerucht. Daer zyn ook schokken gevoeld in de omliggende streek, te Wiesbaden, Biebricb, Eppstein, enz. BURGERSTAND DER STAD YPEREN n Mannelvk geslacht 2 Geboorten) J. ,5 t samen 6. Vrouwelyk J Huwelyk. LemajeurLeopoldus. en Ghys, Florentina, knntewerksler Sterfgevallen 7. Brismal, Gerirucla, Si jaren, kantewerksterongehuwd. Ravestraet. Gos.Jan-Josephus, 72 jaren, schoenmaker, echtgenoot van Barbara VienneWeduwen- straet. Vansteene, Isabella-Rosalia, 5i jarennaeislerechtgenoote van Martinus Doolaeghe, Ravestraet. Castryck, Joanna- Theresia, 82 jaren, renteniersier, weduwe van Zittiug van Mei. Kitting van 3*en «lei. Kitting van l1» Juny. Kitting van #ei1 Juny. Van SOen Hei tot le™ Juny-

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3