Gazette van Yperen. terien dan het tegenwoordige onmogelyk, vermits het land zal staen op het punt van bankeroet te maken. Indien de vredegeschonken wierd, indien tydsomstandigheden, hongersnood of alle andere onverwagte rampen overkomen, wat dan gedaen? De schatkist zal in niets voorzien zyn, en waer alsdan naer toe? Naer de spaerkas der schatpligtigen die breed en vreed door het liberael ministe rie wordt aengetast. M. Dumortier die in de Kamer zetelt se- dertden tyd van het Kongrès en een man is van groote ondervinding, heeft in de der de sektie gezeid dat de leening van 37 mil joenen, jaerlyks aen het land kosten zal twee miljoenen franken, en dat indien men er byvoegt, gedurende zes jaren, eene som van zes miljoenen dat het ministerie wilt nemen op het budjet der uitgaven, men gedurende dien tyd zal moeten voor zien voor zes miljoenen die men het volk zal moeten opleggen als nieuwe tol. Het patentregt geeft jaerlyks maer 3 miljoenen, waer dan het overige gehaeld? Deze aenmerkingen zyn gegronde waer- heden, die wy aen het ernstig gedacht on zer lezers overlaten. Wy zyn gevallen on der het staetsbestuer der liberale verkwis- sters. Degenen die hunne aenhangers zyn, die voor hun stemmen, moeten weten wat zy hebben gedaen. Wy, die hunnen handel nooit hebben goedgekeurd, die hunne stelsels bestryden, die in hunnen handel- wys den zedelyken en stoffelyken onder gang van het landaenschouwen, wy klagen zonder knagen over de verkwistingen van het geld dat wy aen de schatkist van het land betalen. Gy, kiezers, gy die niet verblind zyt door partygeest, overweegt wel waer het ministerie Rogier ons land geleidt zoo voor de geestelyke, de zedelyke als voor de geldkundige zaken. Doet de oogen open en besluit wat er u, onafhangelyke Belgen te doen staet voor het toekomende. Weest niet verslaefd aen eenige geldzuchtige gas ten, die hun eigen belangen en niet het uwe, noch dit van het vaderland ter her ten trekken. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. M. H. Debrouckere legt het verslag der middensektie ten bureele, die het wetsont werp onderzocht heeft aengaende de hu- welyks gift van H. K. H. de prinses Char lotte. De bepleiting van dit ontwerp wordt ten gevolge van het dagorde geplaetst. M. De Luesemans, verslaggever der kom missie die gelast is geweest de regten te onderzoeken van M. Van Leempoel, te Thuin gekozen, in vervanging van M. Wan- derpepen, besluit tot de goedkeuring der kiezing; by gevolge wordt M.Yan Leempoel aenveerd als lid der Kamer en legt hy den eed af. M. Lelièvre biedt het verslag aen der kommissie gelast met het onderzoek van de ofïicieele leerwys der toebereiding van de artsenymiddels, op de artikels in de laetste zitting behouden. De indrukgeving wordt bevolen en de Kamer stelt op dins dag toekomende de tweede stemming van het wetsontwerp vast. Aen het dagorde is de beraedslaging over het wetsontwerp betrekkelyk de uit gaven van het jubelfeest van 1856. Na eenige betwistingen zyn de vermin deringen door de kommissie voorgesteld, bekrachtigd en het wetsontwerp aenveerd geworden. De Kamer der Volksvertegenwoordigers is nauwelyks eene uer vergaderd geweest, en na dat zy, zonder beraedslaging, het wetsontwerp aenveerd had 't welk de ont eigening toelaet voor gezondheidsmaking van ongezonde kwartieren, bevond zy zich in het getal niet meer om te beraedslagen. Er was dan kwestie van den dag der volgende zitting te bepalen: de zelve op maendag stellen, was nog eens het kome diespel der twee voorgaende maendagen vernieuwen: M. Verhaegen heeft beslist dat er maendag 11. in de sektien ging ge werkt worden, er zal geen mensch tegen woordig geweest zyn en dat men slechts dinsdag openbare zitting houden zou. REGTBANKEN. In het verloop der jaren 1856 en 1857 tot maert lestleden, bemerkte Lodewyk Huyghebaert, zwynen slagier tot Yperen, dat er dieften van geld en gerookt vleesch in zyn huis gebuerden; hy berekende het geld gestolen uit eene geslotene kas op 2,000 fr. en de weerde van 't vleesch op 50 kilogr. Sedert merkelyken tyd had hy kwade oog op zyne nicht Dorothea Burg- graeve oud 64 jaer, weduwe van F. Slaef, geboren te Vlamertinghe en tot Yperen gehuisvest; in february 11. nam hy haer op heeter daed van eene diefte van omtrent vier franken. De betichte voor het Hof van Assisen gebragt bekende hare misdaed, en daer zy reeds in 1817 voor diefte tot vyf jaren opsluiting was veroordeeld geweest, heeft het Hof haer tot acht jaren dwangarbeid en tot de tentoonstelling veroordeeld. By gevolg der dood van M. Anspach, is M. Rodenbach den deken van ouderdom der Kamer geworden. De achtbare gede puteerde van Rousselaere is 71 jaren oud. Hy heeft deel gemaekt van de Kamer sedert hare instelling (8° september 1831.) M. Rodenbach zetelde ook in het Nationael Congres. De belgische Kamer zal deeenigste der wereld zyn voorgezeten door eenen blinden die nogtans zeer klaerziende is. Zoo men zegt gaet er eerlang eene belangryke verandering toegebragt worden aen de wapening van twee regimenten peerdevolk van ons leger; het 1° en 2° jagers te peerde gaen gewapend worden met de lans, gelyk het le en 2e kuirassiers het aireede zyn. Niet genoeg kan men de ouders aen- manen, hunne kinderen te verbieden in hoven, velden of weiden, bloemen of plan ten in den mond te nemen of op te eten, daer vele, zoo als men weet, vergiftig zyn, en waeruit derhalve de bedenkelykste ge volgen, ja de dood kunnen voortspruiten. Ten bewyze van dit gezegde, diene het volgende deernisweerdig voorvaldat onlangs te Westerloo plaets had. Vier kinderen dier gemeente, met name L. Ilelseri, P. L. Helsen, P. M. Delen en Rosalie Delen, allen van 7 tot 8 jaren oud, speelden in eene weide en troffen wilde peterselie aen. Met het vergift dier plant onbewust, aten zy van dezelve, met dit ongelukkig gevolg dat de negenjarige L. Helsen een uer daerna, onder de schrik- kelykste pynen, den geest gaf: de dry an dere kinderen heeft men door spoedig toegediende middels in het leven kunnen behouden. Manier om zekerlijk de versche eijers uit deze welke het niet en zyn te onderschei den. Een hervaren scheidkundige uit Dijon, M. Delarue, heeft de volgende on- derrigling afgekondigd: Men doet 120 grammen een vieren deel en eene schaersche once wit keuken zout in een liter water smelten, en wan neer de scheiding ten vollen is, dopt men er het ei in waervan men den ouderdom wilt kennen. Indien het ei van den zelfden dag is, gaet het ten gronde der kruik; Indien het van daegs te voren is, be reikt hel den grond niet; Indien het dry dagen oud is, vlot het in 't water Indien het meer dan vyf dagen oud is komt het boven, en de schael toont zich des te meer dat het ei langer geleid is. Onlangs werd te Londen onder eene groote toeloop van volk het lyk begraven van zekere vrouw Broadrick, van Baillin- Taylor by Durgarvon. Die dame was 112 jaren oud geworden. Tot op haer laetste uer behield zy hare geestvermogens, en tot korts, voor haer overlyden was het onmogelyk geweest haer 's morgens na vyf ure in 't bed te houden. Dat wyf moest zeker van hanenvleesch gemaekt zyn? In het zelfde dorp woonen nog twee jonkheden, namelykMichiel Gee en M. Hou- rington. Gee is reeds 120 jaer en heeft eene vrouw getrouwd die maer honderd jaren jonger is dan hy! Horresco referensl zy hebben dry dikke schoone kinderen. Zyn buerman Hourrington is in zyn 115 jaer, en loopt nog dagelyks 5 mylen te voet... Wel, wel! riep Mispeleer uit toen hy dit las, dat ik zeker was van jonger te sterven 'k zou in dat dorp willen gaen woonen!!... YPEREN. Het onweder vrydag 11. llen boven onze stad losgeborsten heeft in de stad geene schade veroorzaekt, maer heeft ons wat water gebragt. Te Wytschate is de bliksem op twee molens gevallen; aen een der beide, heeft hethemelsch vuereeneschade van omtrent 700 franks veroorzaekt. Te Hollebeke, heeft de bliksem eenen boom vernield waer op hy gevallen is. Te Watou gedurende de achtmis is de bliksem op de kerk gevallen; de eenigste schade bepaelt zich aen een duizend scha liën die van den toren afgeworpen zyn. Den llen dezer is alhier na eene lang durige ziekte in den ouderdom van om trent 79 jaren overleden, Jouffrouw M. T. Dujardin weduwe Aeben. Mroe Aeben was de schoonmoeder van M. de lieutenant-kolonel Missotten, en de moei van M. Berlen minister van oorlog. Kitting van tlM Junius. Zitting; van tZen Junius.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3