No m. HET ARRONDISSEMENT. fstc Jaergang. Zaterdag 10en July 1858. Hetspaenseh ministerie heeftzyn ontslag gegeven. Marschalk O'Donnell is belast geweest metdesamenstelling van hetnieuw besluer, waervau by voorzitter is. M. Ne- grete is benoemd tot de justitie, Salaverria tot de finanlien, de marquis Corbera tot 's lands werken en Posada Herrera tot het inwendige. De leening van Piemont, beloopende tot 40 miljoenen, is aengegaen met het huis Rotschild. De Kamer der Lords heeft met eene meerderheid van 46stemmen aenveerd den bill, waerby de Joden kunnen deel maken van de twee Kamers. De grieksche nieuwsbladeren zeggen dat Vely Pacha afgesteld is van zyne plaets van Gouverneur van het eiland Candie om dat de admirael Hussein Pacha ontdekt heeft eene soort van samenzweering waerby de Gouverneur de Turken opmaekte tot wederstand. Het grieksch staetsbestuer heeft het eiland onder de bescherming van den franschen admirael gesteld. Men meldt uit Bombay (Indien) dat de opperbevelhebber van het engelsch leger eenen krygsraed kwam te houden, in welken men onderzocht had of het niet geraedzaem was Lucknow te verlaten. Het gerugt liep ook dat een korps soldaten op trok tegen Alumbagh en men was van ge dacht dat deze beweging geschiede om den aftogt te vergemakkelyken. Men heeft nieuws ontvanger uit New- York tot 17° juny. Het Senaet van Was hington was voor eenen onbepaelden tyd uit een gescheiden, na dat het aenveerd had de middels voorgesteld door het komiteit van uitheemsche zaken, betrek- kelyk het onderzoek gedaen op de engel- sche schepen. Lord Napier en de sekretaris Cass hadden, in eene onlangsche byeen- komst, het gevoelen geuit dat deze zaek zou gemiddeld worden ter voldoening van beide stadsbesturen. Men wist niet juist hoe de zaek der Mormons stond. Zy schynen hunne stad van het Zouter-meer verlaten te hebben, om zich te versterken te Orovo. Generael Johnston ging eene beweging doen om voor uit te gaen. De fransche Monileur behelst een keizerlyk besluit waerby de opening van de vergaderingen der aigemeene raden der departementen gesteld is op 25° oogst. Bureelen der fransche bank zyn in- gerigt te Brest, Bayonne, Agen en Bastia. Het getal der kiesgeregligden is 10,673. Getal aenwezige kiezers 1,690. M. Defré, advokaet, heeft bekomen 1,411 stemmen; M. Partoes, minister der open bare werken, 236. DE LIBERALE KLUR VAN RRUSSEL. De liberale hutsepot ''an Brussel heeft gekozen M. Defré, anders gezeid Boniface, een man die eertyds den moordenaer Mazzini durfde loven en hoog verheffen. M. Verhaegen en de ministers, waren tegen de kandidateur van Defré, omdat hy republiken is. M. Verhaegen dufde in den klub van Brussel opentlyk M. Defré ver- wyten dat hy van den aenhang was van dan National, 't is te zeggen van een blad weerdig van Robespierre en nu, dat men Defré gekozen heeft, zal hy een deftig liberael, een driftig volksvertegenwoor diger zyn. De gazetten van Brussel, wel te verstaen, deze die door het ministerie betaeld en onderhouden zyn, spouwden vuer en vlam voor Defré's kiezing; nu is hy een man volgens het hert van M. Verhaegen. die, volgens het gezegde van den National, Defré op zyn herte gedrukt en op beide wangen gekust heeft. Doe maer voort, heeren liberalen, nog eenige kiezingen a la Defré en gy zult uwen keer hebben om builen de kamer gesmeten te zyn. Gy hebt de bewarende party revolutionairlyk omverre geworpen met de kasseijen van mei, wanneer de aenhangers van Mazzini, van Felix Pyat zullen magtig genoeg geworden zyn, dan zal het uwen keer zyn. God beware u er van, want de reactie zal vreezelyker zyn als de kasseijen. De communisten, die gy nu aenziet als eene schaduwe in hel verschiel, zullen op uw, op uwe goederen vallen en dan zult gy het menschdom geleid hebben lot 93. Gedenkt wat gy bezig zyt te doen; gy vernielt de belangen der samenleving en uwe eigene daerby. Daer zyn de gevolgen der goddeioozc, der zedelooze, der regeringslooze stelsels die gy alom door uwe woorden en door uwe gazetten verspreidt. Wy hebben reeds verscheidene malen bewezen dat onze liberale ministers de grondwet, door het Nalionael Congrès, in 1831, gestemd, overtreden hebben wy hebben eene nieuwe overtreding ten hun nen laste te leggen. Dit is eene overtreding die de aendacht onzer gemeente besturen moet opwekken. Minister Rogier heeft, sedert de gemeen te kiezingen van october 1857, het gemeente Scheldewindeke zonder Burgemeester en zonder tweeden Schepenen gelaten, omdat hy in den gemeenteraed dezer gemeente geene mannen vindt die knikken volgens het liberael. GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschyut den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-°°* Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergaug begint met den iet* September. EN VAN GODSDIENST K\ VADERLAÜ'D. BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvrfi toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. STAETRUraniG OYERZ1GT# BYLAGEN Tot het vcrveerrtigen eener volledige geschiedenis der Itederykkamers van Yperei». Ouze geleerde archief-bewaerder, de beer J. J. Lambin had, toen hy stierf, ter pers gelegd eene geschiedenis onzer Rederykkaraers, waervan er niet anders dan den omslag, op geel papier gedrukt, is overgebleven. Wat er van dit werk geworden is hebben wy nooit kunnen agterhaien en deszelfs verlies is zoo veel te tneer te betreuren, dat M. Lambin, die zeive rederyker en goede vlaemsche schryver was, in betrek geweest was met de over- blyvende leden onzer Rederyke Gilden. Ons inzigt is geenszins eene volledige geschie denis te geven onzer oude Rederykers; MM. Wil- leros, Blornmaert en andere hebben eenige proefjes daer over geschreven. Uitslag der kiezing voor eenen representant te Brussel. By den intrede van den eersten bisschop te Yperen, ten jare i56i, verbeeldden vyf gilden eenige spelen, die meo Wagenspelen noeinde. De Mooren speelden op Sint Pieterskerkhof, de Ro- zieren op de Oude Kleérenmarkt, de getrouwe van herten op den Vyf hoek, de Vreugdenaren by het Vleeschhuis en de Ligtgeladene voor Sint Martens kerk. Den i5 september 1765, is binnen onze stad gekomen de Rederyk gilde van Nieuwkerke, met standaerd, nieuw vaendel,trommels, violen, blazoen en twee overdekte wagens, met omtrent veertig gilde broeders. De gilde van Siute Anna ging te gemoet tot buiten de Meessen poort met hare gilde wapens, standaerd, blasoen, trommels en twee trompetten en de kokaerde op den hoed. 'T was de eerste mael dat zy met de kokaerde optrokken. De twee gilden zvn in de stad getrokken tot voor de deur van M, De Gheus, alsdan voogd van de NIEUWE OVERTREDING DER GRONDWET. stad, wonende in de Zuidstrate, alwaer de vaen- drik van Nieuwkerke luisterlyk met zyn vaendel speelde en de gilden door den voogd beschonken wierden met wyn. De gilden zyn alsdan getrokken naer het gilde hof van Sinte Anna, alwaer, in den hof, een theater was opgeregt, om overhands gedichten af te lezen en uitgalmingen, tot verzet der aenhoorders, op te zeggen. 'S avonds, hing uit de venster van het gilden bof eene schoone bran dende pyramide. De gilde van Nieuwkerke vertrok 's anderendaegs. Den 11 september 1769 is onze gilde van Sinte Anna vertrokken naer Belle,met blasoen, standaerd, trommels en twee of drie overdekte wagens. In hare intrede wierd zy begroet door de gilde van Belle, gezeid Jong van Sinne. Daer wierd onder dertien gilden, elk op zyne beurt,om prys gespeeld en vertoond bet treurspel MiTHRlDATES, Koning van Pontus. De gilden die aldaer volgens loting het theater optrokken, gedurende

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1