Gazette van Yperen. De gemeenteraed van Scheldewindeke, die ook wat haer op de tanden heeft, wilt geene deliberation meer nemen tot dat het kollegie volledig zy en in staet om gereg- telyk te handelen. Een persoon, een sche pen kan immers geene vergadering van kollegie uitmaken. Dit geschiedt nochtans te Scheldewindeke; de eenige schepen die aldaer in bediening is, is alles, doet alles en nochtans hy kan alles niet. Hy kan geene budjetten stemmen, geene rekenin gen sluiten en de gemeenteraed wilt tus- schen niets komen met den schepen tot dat het kollegie door het staetbestuer voltallig gemaekt zy. M. de gouverneur De Jaegher komt van zynen kant eene beraedslaging te nemen die verre is van te beantwoorden aen den geest onzer gemeente-wet. Hy zendt naer Scheldewindeke eene buitengewonen kom- missaris, om met den schepenen op te maken de rollen van het abonnement en die der belasting op de honden. Deze kommissaris zal ontvangen acht franken daegs en eenen frank voor ieder uer weg dat hy zal moeten doorloopen om te gaen naer de gemeente. M. De Jaegher, het instrument en de oodmoedige dienaer van M. Rogier gaet opentlyk te builen het art. 88 der ge meente-wet en wy zullen zonder twyfel de zaek voor de gerechtsbanken zien pleiten. Dan zal het zeldzaem zyn te zien be twisten aen het liberael ministerie en aen zyne kliek een regt, dat door M. Verhaegen zelve, nu voorzitter der kamer der volks vertegenwoordigers, nu bestierder van het ministerie en van den liberalen aenhang, verdedigd en gewonnen wierd voor den regtbank van Brussel, ten voordeele der gemeenteraed van Coutiere-Sl-Germain. Andere geregtsbanken hebben moeten uitspraek doen in zaken geiyk aen deze en altyd zyn de betigte vry gesproken ge weest. Wat zal de gezondene kommissaris te Scheldewindeke doen? zonder twyfel zal het plaetselyk bestuer den man laten loo- pen. De bureelen van het bestuer zullen gesloten zyn voor eenen vreemdeling die niets te verrigten heeft spyts de gemeente wet. Het gemeente bestuer heeft genoeg M. Rogier gewaerschuwd over de noodza- kelykheid van het kollegie in staet te stellen om zyne zaken zelve te verrigten door het noemen van eenen burgemeester en schepenen. Dit is iets tot nu toe ongehoord. De ge meenten, volgens de grondwet zyn onaf- hangelyk en M. Rogier handelt ze als of zy van hem alleen afhingen; hy handelt ze als of hy alleen de magt had. Indien Artevelde nog ter wereld ware, wat zou hy eene les geven aen den liberalen Rogier. Dit diene voor les en voorbeeld van alle onze gemeente besturen. De ministers, de destrikt koramissarissen met de gouver neurs gaen maer al te dikwils de gemeente besturen tegen die niet knikken naer het liberael. Die heeren laten de zaken kwy- nen voor allen die van hunne kliek niet zyn. Waerom vindt men nog gemeenten waer het kollegie van burgemeester en schepenen niet volledig benoemd zyn? Waerom, by voorbeeld nog geen tweeden schepenen te Langemarck, groot en be volkt gemeente, dat eene goede adminis tratie noodig heeft? om dat de kiezingen aldaer niet uitgevallen zyn volgens de begeerte van den heer dislrikt kommis saris, die geen voordeelig verslag over dezelve kan zenden naer baes Rogier. Wy zullen onze lezers den uitslag van de moeijenissen, te Scheldewindeke ont- staen, doen kennen. Eenige aenteekeningen getrokken uit het Het cyfer van de bevolking der 15 steden onzer provincie was op 31° december 4857 van189,953 En dat der landelyke gemeen ten van 452,813 Binst het jaer 1857 zyn er in de provincie geboren 20,894 De sterfgevallen beliepen tot 15,293 Het getal onwettige geboorten is1,147 in geheel de provincie, ééne op elf in de steden, en ééne op 21 te lande. West-Vlaenderen telt 11,532 kiezers voor de Kamers. Onder deze zyn er 4,743 die tot de steden behooren en 6,789 behoo- ren de landelyke arrondissementen toe. De steden die het grootste getal kiezers hebben inevenredigheid hunner bevolking zyn de volgende Dixmude één kiezer op 24 inwoners. Veurne één op. 28 Yperen één op. 33 Kortryken Ostende één op 36 Het getal der armen in de steden die eenen bestendigen of tydelyken onderstand hebben gehad door de bureelen van wel dadigheid is als volgt Kortryk 6,592 x> 22,838 Dixmude 743 4,238 Veurne 1,725 4,856 Iseghem 1,438 7,729 Meen en 2,296 9,242 Oostende 2,105 10,600 Poperinghe 1,968 11,060 Rousselaere 1,356 11,487 Thielt 1,409 11,258 Thourout 1,969 8,141 Wervick 4,119 6,987 Yperen 3,150 17,714 Deze onderstand komt jaerlyks voor iederen behoeftige, de eene door den anderen gerekend, op fr. 8-85 cent. in de steden, en op fr. 11-70 cent. te lande. Er bestaen in de provincie25hospita!en, onder welke er 44 zyn die aen de bureelen der godshuizen toebehooren, 5 behooren toe aen de bureelen van weldadigheid en 6 aen godsdienstige vereenigingen. De prys van dagelyks onderhoud is van 25 cent. 1-30 c. De gestichten voor ouderlingen, weezen en ongeneesbare persoonen zyn veel groo- ler in getal. In de steden zyn er 34. De prys van dagelyksch onderhoud is van 10 cent. tot 1-20 c. In de buitengemeenten zyn er 77. Dus te samen in de sleden en dor pen 111. Onder die 111 gestichten zyn er 30 onder de bestiering der godshuizen, en 31 onder de bestiering der bureelen van weldadigheid. De overige 50 behooren toe aen geestelyke gemeenten of aen partiku- lieren. Het dagelyksch onderhoud in de gestichten te lande kost, dooreen genomen, merkelyk min dan in de gestichten der steden. VERLOF AEN DE SOLDATEN T0EGESTAEN. De reklamatien van M. Rodenbach in de Kamer, van verscheidene leden van het Senaet en van de dagbladen der bewa rende party, op dat er kongés zouden ver leend worden aen de soldaten die in den oogst kunnen werken, hebben eindelyk M. de navolgende dagen, tol liet winnen van zesonder- scheidene pryzen, waren die van Yperen, Steen- voorde, Alveringhera, Pollinchove, Loo, Vleteren, Bergen S'- Winocx, Rousselaere, Hondschote,Dix- mude, Nieuwkerke, Strasseele en Poperinghe. De eerste prys wierd behaeld door de gilde van Bergen, de tweede door Loo, de derde door Popè- ringhe, de vierde door Steen voorde, de vyfde door Dixtnude,de zesde door Alveringhem. De pryzen bestonden in geld volgens inleg gedaen door iedere gilde. Op 2° april 1771, is binnen Yrperen overleden Joannes Dewachter, die de laetste zot was der gilde van Alsemberge; het jaer te vooren, op 22° juny, was overleden Jan Cal main, de laetste zot van de gilde der Rozieren. Sedert de dood dezer twee zotten hebben de twee prinselyke gilden van onze stad geenen zot meer gehad. De zotrokken, die tusschen twintig en dertig pooden grooteu hadden gekost wierden verkogt PROVINCIAEL VERSLAG VAN WeST- VlAENDEREN, 1858. voor een kroonstuk. Men veikogt ook de zilveren bellen. Meester Ramatit zegt dat het gebruik altyd bestaen had in alle prinselyke gilden van zotten te hebben, dat dit gebruik aeugenaem en vermakelyk was; vermits, op den avond der gilde feesten, de zotten met hunnen rok uitgedoscht, de kop met zilveren bellen op het hoofd en eeu houtteo zotje en eene speutebns in de hand houdende, gingen met de knapen der gilden en de trommels, dansen voor de deuren der gilde broeders, hetgeen niet alleen aerdig en vermakelyk was voordeledeu der gilde maer ook voor alle de gebueren. Den 5n september j 773wierd in S' Nicolaes kerk gevierd de houderdjarige jubilé van het broe derschap van O.-L.-V. van Alsemberge. De processie was zeer luisterlyk, zy wierd gegaen langs de Boterstraet, Kalverstraet, Elverdinghe- straet, BoesinghestraetOude Houtmerkt, Dixmu- destraet, de Markt, de Boterstraet, Tempelstraet, Brugge 21,242 op eene bevolking van 51,018 X> 1) J> 7> J) Vleeschhouwerstraet, den Deurgang tot aen Sint Nicolaes kerk. Al de straten en huizen waren versierd met sieraden en jaerschriften. Op de markt stond een autaer tegen het huis genaemd de Goude kopalwaer de benedictie gegeven wierd omdat het beeld van O.-L.-V. vau Alsemberge, ten jare 1678, daegs voor dat Yperen aen de ketters was overgegaen, aldaer gevlugt wierd door Godfried en Marcus Lauweriere en aldaer verborgen bleef tot dat, ten jare 1584, de stad aen de Spanjaerden wedergegeven wierd. Om de processie te versieren gingen in dezelve geestelykheid van Sint Nicolaes, de vier biddende ordens met de Capucynen, de gilde broeders vaü Alsemberge met die der Rosieren, dragende flam beeuwen. {Wordt voortgezet.)

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2