HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. Zaterdag 24en July 1858. No 48. STAETRUNDIG OVEIIZIGT. De sultan heeft eenen zyner hooge be ambten gezonden naer Djeddad om de inoordenaers van de engelsche en fransche consuls te straffen. Zie voorder het ver- hael dezer moord. De gesteltenis van Indië is altyd dezelfde. De engelsche winnen somwylen en onderslaen al andere kanten veel ver liezen. Zy worden schrikkelyk beproefd door de hitte en zien alle dagen hunne manschappen bezwyken. Men schryft uit Madrid dat de benoe ming van M. Mon, tot afgezant by het hof van Vrankryk, byna verzekerd is. Noch tans die heer zou naer Parys vertrekken na de reis der koningin in de Asturien. Het engelsch staelsbestuer heeft de regterlyke vervolgingen ingespannen tegen Thomas Allsop ingetrokken', hy was hetigt van deel genomen te hebben in den aen- slag tegen het leven van den franschen keizer op 14e" january. De zitting van het engelsch Parlement zal gesloten worden op 31en july. De opstand der Herzegovine is ge dempt. De hoofden des opslands hebben zich begeven naer Dracha, alwaer kemal- Effendi hun is te gemoet gegaen om hunne onderwerping te aenveerden. De Kamer der gemeenten in Enge land heeft toegestaen dat haer eenen bill of wet voorgesteld worde betrekkelyk de zuivering der Teems. De werken moeten 75 miljoenen kosten, zy zouden voltrokken worden in vyf jaren en half. Engeland zendt twee regimenten voetvolk, een regiment ruilery en een regi ment artillery naer de Indien. De Gazette van Madrid kondigt af de afstelling van drie aides-de-camps van den Koning, de benoeming van veertig nieuwe senateurs en eenige veranderingen in de gezantschappen van Spanje by de hoven van Weenen, Lisabon en Turin. De Gazette van Coblence meldt dat prinses Frederica-Wilhelmina, in eenen gezegenden staet is en zich langs de oevers van den Rhyn niet zal begeven om hare moeder, de koningin van Engeland te ont vangen, Deze zal zich begeven naer het kasteel van Babelsberg, alwaer zy op 12en oogst zal aenkomen, om er veertien dagen teverblyven. In hare zitting van 10en dezer heeft de Kamer van Portugael de antwoord aen de troonrede aenveerd. Al de wyzigingen voorgesteld door de tegenparty zyn ver worpen geweest; en het gouvernement heelt eene groole meerderheid verkregen. IETS OVER DE LIBERALE LEERINGEN. Heden zyn de liberalen verschrikt voor twee zaken zy vreezen den invloed der priesters en zy duchten voor hel bedwang des vreemden, anders gezeid, zy zyn be- pauwd van Vrankryk. Bukt niet voor de heerschappy der priesters! bukt niet voor den vreemden roepen zy uit met M. Defré; en in tusschen tyd bukken onze ministers ootmoedig het hoofd voor M. Defré en voorzynen aenhang. Men schrikt den priester omdat hy eenen godsdienst verbeeldt die tegenstrydig is aen de levenswyze van de heeren liberalen (liberael zyn is voor het meestendeel alzoo wat god- en zedeloos zyn.) Men schuwt den priester omdat hy knagingen veroorzaekt, omdat hy 't levende beeld is der warme deugd, die door de liberalen veranderd is in de yskoude Philantropie, of beter in zelfsliefde, die den naesten vernedert om zich zeiven te verheffen. Men vreest den invloed van den priester omdat men zelve wilt heerschen over staet en conscientien; men spreekt van scheiding van Staet en Kerk dit is in den mond der liberalen een bedriegelyk gezegde Staet en Kerk zyn genoeg afgescheiden, omdat de Kerk op haer eigen beslaet; maer de liberale staelsmannen onderdrukken de Kerk, zy hoonen en vervolgen haer, zy beginnen zelfs zich te bemoeijen met kerkelyke dingen die hun niet aengaen. Konden de liberalen zoo gemakkelyk van de vrees die de vreemden nun inboezemen, zich ontmaken als zy het doen met de Kerk, dan zouden zy een ander spel spelen. De zuiderlyke gebuer die zeer wel weet dat omwenteling, liberalismus, democratie en andere schoonheden van den zeiven stiel, het eene en hetzelve zyn, die gebuer die weet de revolutien te muilebanden, verstaet de zaken heel anders als de libe rale knapen. Hy zegt dat zyne zending is het goed orde te houden bestaen en den vrede te verdedjgen overal. Hoe pynelyk moet het niet vallen aen de kasseimannen niet te mogen roeren naer beliefte, niet te mogen ons land in rep en roer brengen. l)e groole mannen, onze ministers, voelen maer al te wel den staet waerin zy zich bevinden. Zy zyn overmand door hunne kweekelingen, die hun toeroepen Gy durft niet voorwaerls gaen! Gy zyt oude mans zonder vuer en zonder ziel! De kiezing van M. Defré heeft onze mi nisters ontmaskerd, zy zouden willen toe gevende zyn, maer den Hola! klinkt hun in het oor langs den zuidkant. De jonge knotterpotten, wiens vaendel de National is, aenschouwen Mynheer den aertsvader Verhaegen, als eenen versleten meester; zy zien in de ministers benouw- derikken die geen magt meer hebben en die kruipen voor de jongelingen. Hel rvk der oude liberalen is geëindigd; de tyd is niet verre afgelegen dat zy zullen, om hunne persoonen en hunne goederen te redden, de hand reiken lot degenen die zy hebben misacht en gehoond. Alzoo ein digen alle buitensporigheden die den gods dienst en het goed order hebben miskend. HET MIDDENBAER ONDERWYS IN WESTYLAENDEREN. Menigmael hebben wy de stem verheven om aen onze lezers den waren staet van het onderwys in ons land en voornamelyk in onze provintie te doen kennen. De liberale gazetten die het officieel onderwys hoog verheffen, om dit hetwejk in byzondere gestichten gegeven wordt, te verminderen, hebben schoon onze gezegde overdreven te verklaren; wy zullen hun eens te meer overtuigen met stukken afge leverd door hel hoogbestuer zelve, hoe hunne gestichten verlaten zyn door de meerderheid der belanghebbende en hoe zy jaerlyks oneindige sommen gelds ver kwisten, die zouden kunnen nuttiger be steed worden. Het verslag van den gouverneur van Westvlaenderen uitgedeeld lergelegenheid der jaerlyksche zitting der provintiale staten, leert ons vele dingen die wy niet kenden en die nochtans van allergrootste nut zyn. Volgens dit verslag zyn de gestichten van het middenbaer onderwys aen den Staet in onze provintie loebehoorende,door 641 leerlingen bygewoond. Het verslag zegt niet wat ieder dier gestichten jaerlyks kost. Het handelt maer over de budjetlen der officiële gestichten van Yperen en Yeurne.Onssladskollegie tel199leerlingen en ontvangt van den staet een hulpsom van 4,000 franken en van de stad 3,140 franken. Het verslag spreekt aldus. Het zwygt de overige onkosten jaerlyks genood- zaekt voor den onderhoud der gebouwen, voor beurzen toegestaen aen de leerlingen enz. enz. en in plaets van eenen onkost van 7,140 franken waervan het verslag van M. den vice gouverneur Vrambout spreekt, kost ons stadskollegie jaerlyks het prulieken van drie en dertig duizend fran ken! dat is omtrent 300 franken voor iederen jongeling die de lessen van ons municipael kollegie bywoont. Veurne, die maer eene bevolking heeft van 5,000 inwooners, ziet zyn stadskol legie bevolkt door 96 leerlingen, drie min als te Yperen. Zoodan degroolesacrificien, de bedreigingen en geweldenaryen door de yperschtj besturen gepleegd, om jon gens te zenden naer de school der Paters- straet, hebben voor uitslag van drie leer lingen meer te hebben dan te Veurne. Er bestaen in de provintie vier vrye ge- slichten te Poperinghe, Thielt, Oostende en Kortryk, die gepatroneerd zyn door den Staet, 't is te zeggen die eenige bulpe ver- GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Frys van iuschryving by jaer Voor de stadFr. 4~°°* Voor de provinciën. Fr. 4"5o. De Jaergang begint met den ien September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN: zeventien centiemen den drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden wordeu. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezouden worden. u

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1