Gazette van Yperen. uit te voeren werken aen den Yser en aen de vaert van Plasschendaele langs Nieu- port en Veurne in de rigting der l'ransche grenzen. Diesvolgens zal het toegestane krediet van 216,666 fr. 67 c. betaeld wor den door de provintie voor twee zesde deelen, door de gemeenten voor een zesde deel en door de belanghebbende eigenaers voor drie zesde deelen. De gemeenten die te samen een zesde deel zullen betalen zyn deze die geheel of gedeeltelyk toebehooren aen de wateringen van 1° Vladsloo-Ambaeht; 2° Woumen; 5° Bethooslersche broeken; 4° Merckem; 5° Noordschote eigentlyk; 6* De wateringe van Veurne zuid; 7° de wateringhe van Veurne noord. De 4e kommissie heeft de besluitselen der bestendige deputatie goedgekeurd yan eenen bouwmeester te noemen, maer ter zeiver tyd heeft de kommissie besloten deze benoeming aen de bestendige depu tatie over te laten; niet aenveerd. De wyziging van M. Merghelinck, strek kende om de kantons van Kortryk en Yper tot op de helft te verminderen, en aen ieder kanton een bouwmeester te feven, wordt in stemmen gelegd en door 8 stemmen tegen 21 verworpen. De raed keurt goed onder andere Het verslag over de motie van M. Beke, strekkende om aen het gouvernement de daerstelling eener vaert te vragen die de Leije aen den Yser zou verbinden. Aen het dagorde is de benoeming van eenen provintiaien bouwmeester, voor de kantons van Kortryk en Yper. M. Croqui- son wordt benoemd. De raed keurt dan goed Het verslag van het ontwerp van kas- seijing op een gedeelte van den linken oever van den Yser, en waer in de kom missie het gewoonlyk deel in de onkosten voorstelt te betalen. Het verslag over het aengenomen ont werp van verlenging des steenwegs van Passchendaele langs Ooslnieuwkerke, tot den steenweg van Dixmude uaer Rous- selaere. Dit der door de bevoegde kommissie aengenomen verslag over den ontworpen steenweg van Crombeke naer Poperinghe. Het laetste ontwerp betrekkelyk de vraeg der gemeente-sekretarissenaen- gaende het behouden hunner provintiale voorzieningskaswordt naer het onder zoek der bestendige deputatie verzonden. In naem des Konings, verklaert M. den provisoiren gouverneur den zittyd van 1858 gesloten. By koninglyk besluit van 10" july, is de dekoratie van eerste klas loegestaen aen de landbouwers werklieden waervan de namen volgen Aen L. Van Beveren, te Bovekerke; J. Theys, te Kolleghein; J. Alexandre, te Rousbrugghe-Haringhe; L. Yerschaere, te Yperen. De dekoratie van tweede klas is ook toe- gestaen aen P. Godderis, van Bovekerke; J. De Bergh, d'Adinkerke; L. Goens, van Bulscamp; J. Dervaux, van Hollebeke; J. Yserbyt, van Rolleghem; J. Van den Bus- sche, van Bavichove; A. Courtens, van Waereghem; P. Dooms, van Denterghem; P. De Gryse, van Hooglede; J. Beelaert, van Ruysselede, en A. Leterne van Waes- ten. Koninglyke besluiten van 12" july, staen de volgende hulpsommen toe aen de hier na gemelde besturen van ons arron dissement voor het verbeteren van beurt wegen 3000 fr. aen de besturende kommissie van den beurlweg van Yperen naer Comen; 6750 id. van Meessen langst Ploegsleert naer Armentiers; 2250 id. van VVaesten naer Ploegsleert; 2150 id. en 8800 id. leidende van Reninghe van den eenen kant naer Oostvleteren en van den anderen kant naer den weg van Yperen naer Dix mude; 1200 id. van Ploegsleert. Een koninglyk besluit van 13" july luidt aldus Art. 1. De vierde klas van distrikt kom- missaris, ingerigt by besluit van 26" april 1849, is afgeschaft, en de kommissariaten die dezelve uitmaekten zyn by de derde klas gebragt. Art. 2. Te beginnen van 1" january 1858, de jaerwedde der distrikt kommis- sarissen die van de vierde klas tot de derde overgaen, en tot 4200 fr. beliep, wordt vastgesteld op 4650; de bezoldigingen die hun verleend worden voor bureelonkosten worden gebragt van 1800 op 2350 franks. ONWEDER VAN DEN 16" JULY. Een schrikkelyk onweder heeft vry- dag boven de gemeenten Cortemarck, Hooglede en Gils gewoed; de stalling en schuer van het Hillegoed, bewoond door Louis De Decker, zyn de prooi der vlam men geworden. Gedurende het onweder dat vrydag namiddag losgeborsten is, de genoemde Karei De Cot, landbouwer, oud 27 jaren, te Pervyse op het veld werkende, is door den bliksem getroffen en ter plaels ge dood geweest. Te Lampernisse, is de bliksem gevallen op den windmolen der weduwe van F. Govaert, en heeft voor omtrent 500 franks schade veroorzaekt. Te Vlamertinghe heeft de bliksem den zelfden namiddag eene koei, in eene weide grazende, gedood. Te Boesinghe zyn er op drie verschillige plaetsen boomen aen stukken geslagen en langs den vaert zyn er twee aen de stad Yperen toebehoorende gansch vernield. Te Noordschote is de bliksem gevallen op den kerktoren en heeft er dusdanige schade toegebragt dat men niet meer luiden mag. Te Reninghe, is het vuer des hemels gevallen op de hofstede gebruikt door den landbouwer Geldhof. Dank aen spoedige hulp, heeft men het vuer kunnen uitdoven die zich verklaerd had. De schade is onbe duidend. De hofstede behoort toe aen den heer Ridder De Sluers. Te Maria-Laethem is een kind door den donder gedood. Te Sint Denys-Bouclezyn er eenegroote hoeveelheid boomen vernield. Te Sulsique heeft de bliksem eeneschade van ongeveer 1800 franken toegebragt aen den molen van den genaemden De Backer. Te Viane is een kind van 10 jaren dood geslegen. YPEREN. Ziet hier den uitslag van den pryskamp welke in 1858 heeft plaets gehad, tusschen de leerlingen van de meestgevorde afdee- ling van zeker getal lagere scholen der provintie West-Vlaenderen Kampstryd tusschen de sledelyke scholen. Prys, Arthur Van Elslande, der gemeen teschool van Yperen; accessit, Aug. Van Dromme, van deze van Poperinghe; eer volle melding, Julius Rubberecht, van deze van Yperen; prys, C. Van Nesle, van deze van Wervick; accessit, H. Van Damme, der aengenomene school bestuerd door J. Debo, van Meenen; eervolle meldingen, C. Vanhalst, en L. Revière, van de zelfde school, te Meenen. Kampstryd tusschen de landelyke scholen. Wy geven deze van ons arrondissement. Prys. G. Waffelaert, van deze van Vla mertinghe; accessit, Ph. Soetaert, van deze van S'-Jan; accessit, G. Mullié, van deze van Langhemarck; eervolle melding, C. Van de Putte, van deze van Oostvleteren, eervolle melding, H. Gykière, van deze van Reninghe; eervolle melding, H. Van den Araeele, van deze van Dickebusch; prys, 1. Deschildre, van deze van Nieuwkerke; prys, D. Heughebaert, van deze van Nieuw kerke; prys, J. Woens, van deze van Nieuwkerke; prys, G. Vollant, van deze van Meessen; accessit, D. Vermeulen, der gemeenteschool van Nieuwkerke; accessit, G. Marhem, der gemeenteschool van Waes- ten; eervolle melding, K. Van der Mar- liere, van deze van Houthem; eervolle melding, M. Lambin, van deze van Waes- ten; eervolle melding, G. Marhem, id.; eervolle melding, L. Gallens, van deze van Meessen; eervolle melding, J. Ollivier, van deze van Nieuwkerke. De uitreiking dezer belooningen zal publiekelyk plaets hebben te Yperen den woensdag 4" augusty toekomende, ten 11 uren 's morgens. ARRONDISSEMENT YPEREN. Kemmel. Men schryft ons den 2iea july Gisteren omtrent drie uren namiddag is Josephus Sohier jongman, 16 jaren oud alhier van eenen boom gevallen, en na vyf uren onbeschryvelyk lyden overleden, de HH. Sakramenten onlfangen hebbende. Op een volgende ongelukken treffen dit braef huisgezin. Over eenige jaren ont kwam een der zonen versmoord in Frank- ryk; onlangs een ander 20 jaren oud en die reeds goed timmerman was, stierf aen eene keelziekte; vier andere kinderen zyn thans nog ziekelyk. Ook moeten wy zeggen dat geheel onze gemeente een groot mede- lyden ten opzigte van dit deugdzaem en hard beproefd huisgezin gevoelt. Watou. Woensdag, 14" dezer, is het meisje oud 2 jaren van den landbouwer Jengember, by ongeluk in eenen gracht nabyharewooninggevallenenverdronken. BIA AEALAADSCII. Heule. Vrydag voormiddag is er alhier een hektare en half graen op stam, door spranken vuer, uit het stoomtuig van het konvooi van den yzeren weg van West-Vlaenderen in brand gestoken ge weest toebehoorende aen de weduwe Vercommeren landbouwster in deze ge meente. De schade wordt gerekend op 260 franks. Merckem. In den namiddag van den 14" dezerheeft een brand dry hutten alsook den huisraed die er zich in bevond en bewoond door werklieden, in asschen gelegd. Eessen. Het hooigras, door de lang durige droogte, is dit jaer tot fabelachtige pryzen gestegen. Er zyn meerschen alhier en te Wercken, die 360 franks het gemet (44 aren) verkocht zyn. Antwerpen. De gemeente raed heeft Avondzlttlng van tOcn July. Zitting van IJeu July. OFFICIEELE AKTEN.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3