HET ARRONDISSEMENT. lste Jaergang. No 49, STAETR.UN DIG OVEUZIGT. De fransche vloot der Middenlandsche zee is, den 20"" july, te Cherburg aenge- koraen, om er de feesten die op 7" oogst in het byzyn van den franschen Keizer aldaer zullen plaets hebben, by te wonen. Een hoogbediende van het minis terie der zeemagt, is naer Cherburg gaen bezigtigen de werkingen der nieuwe haven en is vertrokken naer Plombières om ver slag te geven aen den Keizer over zyne zending. Een opstand is uitgeborsten in den Liban. De lurksche overheden zyn in staet niet dezen te dempen. De opstandelingen hebben zich meester gemaekt van Latakié, zeehaven op de Middelandsehe zee gele gen en van Tripoli, andere stad, die eene bevolking heeft van vyftien duizend inwo ners. De bevelhebber der Turken, Ismail Bey is gekwetst. Deze daed bewyst eens te meer dat Turkyen magleloos wordt en welhaest in staet niet meer zal zyn om hoofd te bieden aen de beroerten en op standen die op verscheide punten van zyn grondgebied uitbersten. De laetste lydingen van China melden dat het beleg van Nanking, door de keizer- lyke raagt ondernomen, opgeschorst is den 7" april. De opschorsing van dit beleg is eenegroote nederlaeg voorden chineesche Keizer. De inwendige oorlog, die sedert vyftien jaren aldaer woedt, wordt aldus voortgezet. De vloot der geallieerden heeft, op 20" mei, den ingang der rivier Pei-cho overweldigd. Den 22" zyn de fransche kanonbooten de rivier opgevaren. Op deze mare heeft de Keizer van China, zyne hoofdstad Peking verlaten. Sir H. Rose heeft, op 20" juny, Gwa- lior in de Indien ingenomen, na een gevegt dat vier uren geduerd heeft. De lurksche Keizer heeft een pen sioen van twaelf duizend franken toege- staen aen de dochter van den ongelukkigen konsul Eveillard; hy heeft ook naer Parys gezonden 250 duizend franken voor de andere slagtoffers van Djeddad. Aldus zal door het geld vereffend worden de moei- jenis onlstaen uit de moordery welke wy in ons voorig nummer hebben medege deeld. Men zegt stelliglyk dat generael Du mas zyn ontslag heeft gegeven als bestier der der zaken van Algeriën. De laetste maren van Candien mel den dat alles in gerustheid gesteld is in de Canée. BE VERSTERKINGEN VAN ANTWERPEN. Het verslag der midden sektie van de Kamer der volksvertegenwoordigers is ver schenen. Het is niet voordeelig aen het ministerie, dat nogtans zynen kop zal uit werken omdat er kwestie is van geld met hamers te breken. De raidden sektie veroordeelt het wets ontwerp, haer door het ministerie voorge dragen, onder drie inzigten. Om dat het, inilitairlyk overwogen, onnuttig is; omdat het tegenstrydig is aen de belangen der bevolking, aen den koophandel van Ant werpen en aen de belangen des lands. Wy zien in de versterkingen van Ant werpen niet anders als een middel gebruikt door Engeland om den koophandel onzer eerste zeestad te vernielen. Toen de mid den sektie de geheime nota, door generael De Lannoy voorgelezen, in communicatie gevraegd heeft, heeft het ministerie gewei gerd die mede te deelen. Die nota gaf de ontleding van het staet- kundig spel dat tegenwoordig gespeeld wordt en men vreesde dat Frankryk zynen veto zou gelegd hebben op de nieuwe wet. God gave dat de wet nooit den dag zage; zy is verderffelyk voor ons, en in geval van oorlog, zy lokt den vyand aen in België, het welk gansch ontbloot van verster kingen, onder het beheer der vreemden valt, toen onze soldaten met onze vlug lende ministers te Antwerpen zullen zitten te kyken of de Ëngelschen, de Hollanders, en de Pruissische komen met hunne sche pen. Dit spel is te belagchelyk en indien eenige geheime traktaten, gesloten onder het ministerie Rogier in 1848, waeryan de nota van generael De Lannoy handelt, ons verbinden om ons handen en voeten gebon den te leveren aen onze geburen, het is te hopen dat onze vaderland minnende vertegenwoordigers, aen welke politieke gezindheid zy ook toebehooren, den moed zullen hebben om te stemmen tegen de nieuwe versterkingen van Antwerpen. Men zegt dat het ministerie zyn ontslag zal geven in geval de liberale knikkebollen niet zingen gelyk M. Rogier schuiiïelt. Zoo veel te beter; goede reis aen die knapen! Wy houden staen dat Rogier en zyne kliek zullen blyven zetelen in het ministe rie, indien de wel verworpen is; want zy steken reeds de schuld van hetgene ge schied op eene hooge personagie; zy wasschen hunne handen en gebaren dat zy er voor niet zyn in dat spel. De versterking van Antwerpen strydt tegen onze nationaliteit; wy zyn onafhan- gelyk en dusdanig door de traktaten er kend; zy strydt legen al onze belangen, van welken aerd die ook zyn; zy maekt van Antwerpen een slot ten voordeele van den vreemden. Doch in weerwil van al die nadeelen zal de wet aenveerd worden wy voorzien het. 'T is een groote stap gedaen tot de vernieling van onzen koophandel en van onze nationaliteit. HET PENSIOEN DER DISTRIKT-KOMMISSARISSEN. Onze liberale ministers, 't is te zeggen onze milde ministers, komen door eene jaerlyksche toelage van duizend franken het pensioen der distrikt-kommissarissen te vermeerderen. Het water loopt naer de zee, zegt het spreekwoord, en het geld der schatpligtigen loopt naer de borzeu van de hooge ambtenaren. De gemeente sekreta- rissen, welker bedieningen dagelyks aen- groeijen, krygen niet eenen duit meer als te vooren; men spreekt in de Kamers over de verbetering van hun lot en men wilt afschaffen die spaerkas welke zy onder hun hebben, sedert onderscheidene jaren, voorzien van hunne eigene penningen. De onderwyzers en andere leege ambtenaren zitten daer te wachten; zy slaven en wer ken van 's morgens tot 's avonds, en de geknevelde perruiken deelen het schotel ken voor twee of drie uren daegs te zetelen in hunne kamer, om liberalen praet te verkoopen en om, als het kiezing is, te werken om niet omverre geworpen te worden. Wy hebben bemerkt in de zitting van onzen provintialen raed een verzoekschrift door de gemeente sekretarissen ingediend en strekkende om de afschaffing der spaer kas te beletten. Het verzoekschrift is gezon den tol de bestendige deputatie, 't is te zeggen dat het in den vuilbak geworpen is. Binnen eenige maenden zult gy, gemeente sekretarissen hooren klinken aen uwe bellen. M. de distrikt kommissaris, M. de gouverneur of vice gouverneur, de een of de andere van de bestendige deputatie, en andere scholelmannen, zullen u komen groeten. Zy zullen u zeggen dat het Vader land, (dat is hun zak) in gevaer is; dat het klerikael werkt om de overhand te hebben in de kiezingen; dat de republi- kanen hunne landen loonen, dat.... dat... dat men het zuiver liberael moet verdedi gen door alle middels om Staet en horze te redden. Men zal by het liedeken voegen het eeu wige nagezang Indien wy de overhand hebben, dan zal uw pensioen vermeer deren, dan zult gy die of die plaets verkry- gen. Beloften in overvloed, die, gelyk de vorte appels, niemand kwetsen. Kleine ambtenaren, gy dient tot ladder om distrikt-kommissarissen en andere gas ten te doen hoog klimmen; zwicht u van dat volk! het zyn geld mannen die het vleesch afknouwen en u het been toewer pen. STORMWIND VAN ZONDAG 25" JULyT De groote regen die byna zonder op- houden gevallen is zaterdag 24" july, wierd des anderendaegs gevolgd door eenen hevigen wind, die omtrent den mid dag veranderde in eenen waren orkaen. De takken der boomen wierden met ge weld afgerukt, vele boomen omgeworpen, de daken der huizen beschadigd, de frui ten op stam afgeschud en hetgene nog het jammerlyksle is, de vruchten te velde hebben groote schade onderstaen. De GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stadFr. \-oo. EN VAN Voor d e provinciën Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den icn September. GODiDlEKST EN 1ADEHL4ND. BEKENDMA zeventien centiemt Brieven Bekendm moeten aen den u toegezonden wordt L)e bekendmakii: Donderdag, loegext .KINGEN: en dm drukregel takiiigei) en Geld itgever Vrachtvry t'U. igen moeien den ouden worden.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1