YPEREN-TPINDAfi. Gazette van Yperen. tarwe, die uitlermaten ryp is, heeft ten minsten eenen zak by gemet verloren; de hoppe perssen zyn omver geworpen en deze plant heeft veel deernis ondergaen. Op onderscheidene plaelsen zyn er groote verliezen en ongelukken veroorzaekt. Men meldt onder andere, uit Gend, dat de spil der draek van het Belfoort geplooid is. Te Doornyk, in de voorstad van S'-Martens, is een molen van zelfs aen het draeijen gegaen en de inolenaer Dochy is doodelyk gekwetst. Te Luik en omstreken is de wind nog heviger geweest; hy heeft de daken ont bloot van hunne schallien en dekpannen; de Groeneplaets, de Huidenvetters straet, de Sint Jans markt hebben zeer groote boomen zien omvallen. De oogst heeft te velde veel afgezien, veel graen is uitge vallen. Te Waesten zyn de koolzaed, koorn en vlas myten in het veld verspreid; te Co- men en Wervick heeft de tabak veel gele den. De ermen des molens van de weduwe Louf, te Westnieuwkerke zyn door den wind afgerukt.. Te Oostcamp is eenen steenen molen ter plaets tvvee pestels afgeslegen en de kap verzet. Te Beernem is een dochterken van 15 jaren aen het hoofd gekwetst dooreenen afgevallen tak. In Zeeland heeft het tempeest ook hevig- lyk gewoed. Langs de baen van Brugge naer Blankenberghe zyn er een vyftiental boomen uitgerukt. Wy vernemen ook dat acht boomen omgevallen zyn langs den vaert van onze stad naer de Boesinghe-brugge. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft maendag hare werkingen hernomen en de algemeene redetwisten begonnen van het wetsontwerp overde werken van open- baer nut. Vooreerst heeft zy beslist dat er twee algemeene redetwisten zouden plaets hebben, de eerste voor de werken van Antwerpen en de andere voor het overig deel van het wetsontwerp. M. de minister van oorlog heeft de redetwisten begonnen door eene redevoe ring waerin hy het verslag van M. Goblet bestreden heeft. MM. Loosen Thiéfry heb ben daerna legen het ontwerp van het gouvernement gesproken. M. de Renesse heeft over en ter zei ver lyd eene wyziging aengeboden. M. Thiéfry zal zyne redevoe ring in de zitting van heden voortzetten. Een koninglyk besluit van 21en july, verleent aen de besluerlyke kommissie der baen van Poperinghe naer Oostvleteren eene hulpsom van 9,750 fr.om die baen te kasseiden. Bv koninglyk besluit van 20" july wordt er een pensioen verleend van 787 fr. aen M. Nuytten, oud-pastor te Snelle- ghem. M. Bruneel, besluerder van het hospitael van S'-Joseph, te Kortryk, is pastor benoemd te Ooteghem. M. Bostyn, priester in 't seminarie, is onderpastor benoemd te Crombeke. M. Vandenbogaerde, onderpastor te Oo teghem, gaet in dezelve hoedanigheid over naer Sladen, en is vervangeu door M. Pattin, professor te Yperen. REGTBANKEN. Het vlasroten. De korrektionnele regtbank van Gent, onder voorzitterschap van M. Lelièvre, heeft vrydag uitspraek gedaen in de zaek door de stad Gent tegen eenige vlasrooters ingespannen. In een op uitgebreide beweegredens gegrond vonnis, wyst de regtbank dat de provintiale regle menten builen het gewesteiyk grongebied niet uitvoerbaer zyn; maer dat degedaeg- den de wet en de koninglyke besluiten van 1849 op de ongezonde en ongemak veroor zakende nyverheids gestichten overtreden, en de magtiging niet gevraegd of bekomen hebben van de bestendige deputatie van den provintialen raed, en tevens van het bestuer der bruggen en wegen om in de Lei te mogen rooien. De regtbank veroor deelt hen dus, tot eene dubbele boete van 21 fr., voor dubbele overtreding. De stad Gent is ontvangbaer verklaerd, maer enkel op grond dat zy ook als eigenares benadeeligd is geworden; maer aengezien het zeer moeijelyk viel, het aen- deel der gedaegden in de loegebragte schade en die schade zelve getrouw vast testellen, worden zy, voor eenige vergoeding, ver wezen tot de kosten. Eenigen tyd geleden wilde de genaem- de Bonaventura Pigolet, schoenmakers gast te Brussel, eene groote vette hesp van 27 pond de stad binnen smokkelen. Hy had dezelve ten dien einde in een zakje op den rug, onder zynen kiel gehangen. De ongelukkige moest aen de poort zyne hesp in de handen der kommiezen geven, en is daerenhoven dezer dagen door den kor- rektionnelen regtbank tot212 fr. verwezen en zyne schoone hesp is daerenboven in beslag genomen geweest. Woensdag28" dézerverscheen voor het hof van assisen te Brugge Karei-Lodewyk Vertieoud 25 jarenbedelaer, geboren en woonende te Bixschote. In den nacht van 30" mei 1858, werd het vuer gesleken in het strooijen dalt van een gebouw genaemd de Kaserns dienende tot zes- woonste te Boesinghe, gehuchte Pilkem, en loebehoorende aen den heer Karei Hinderyck, te Yper. Men wendde vruchtelooze poogingen aen om den brand te blusschen geheel het gebouw met het meeste deel der daer in beslaende mobilaire voorwerpenwerd de prooi der vlammen. De inlichtingen welke genomen werden tot het ontdekken van den pligtigen, deden de vermoedens vallen op den beschuldigde. Hy had den ganschen nacht voormeld builen zyne wooning doorgebragt, en hel was gekend dat hy eene vyandschap droeg tegen de vrouw van zynen broeder, in het gemelde gebouw inwoo- nende, ter oorzaeli dal die vrouw hem meer- maels verwytingen had gedaen nopens zyne luiheid. Overigens vernam men dat hy, in den avond van 30" mei, rond zes ure, was ont moet geweest op de kalsyde van Pilkem, dra ger zynde van eene pers die 's anderendaegs 's morgends op korten afstand van de plaets der misdaed ontdekt werd in eenen gracht. Den 31° mei, rond 4 ure en half 's morgends, werd hy te Boesinghe ontmoet, door eenen persoon aen welken hy den goeden dag wenschle, en die bemerkte dat hy ontroerd was. Een politie-beamble begaf zich ten huize van Verlie, om hem te ondervragen hy loo chende zyne pligtigheid, zeggende nogtans dat hy rond de ure der brandstichting zich te Pil kem bevond. Hy werd aengehouden en op de verdere aen hem gedane vragen, eindigde hy met te bekennen dat hy den dader was van het schelmstuk, en hy gaf nadere uitleggingen overeenkomende met de vastgestelde en hier boven aengehaelde omstandigheden. Voor den regler van inslrulitie volherdde hy in zyne bekentenis, zeggende dat hy sedert twee dagen voor de misdaed het voornemen had het vuer te steken in de wooning van zynen broeder, uit haet legen dezes vrouw, en hy wees aen waer hy daer toe op 30 mei een dooske phosphorieke solferkens had aenge- kocht. Verlie is reeds twee mael verwezen geweest voor diefte. De jury heeft eene verklaring van pligtig heid verleend, en Verlie is tot de straffe des doods verwezen. DIE ZULLEN PLAETS HEBBEN Zaturdag SI™july. 7 1/2 uren concert in 't Park. Zondag len augusty. Schiefschieting voor Burgerwacht en Pompiers korpsen. Dansfeest voor dezen die aen de schuif- schieting deel genomen hebben. Maendag 2e°. 's Middags, concert in 't Park. Schieting aen de pers blaes- buis.) Vlaemsch tooneel, gratis. Scharenspel. Dansfeest inS'-Sebastiaen. Dinsdag 3en. 's Middags, concert in 't Park. Lochtvaert van M. Godard. Dansfeest in 't huilenlokael der Concorde. Woensdag 4en. Prysdeeling aen de bekroonde leerlingen der lagere scholen. Kaertenspel. Ringsleking. Zondag 8e°. 's Middags, concert in 't Park. Schieting (Handboog.) - Schie ting (Kruisboog.) Pryskamp van Tael,- Dicht- en Letterkunde in het lokael der maetschappy De Kunst is ons Vermaek. ZONDAG l"e° OOGST 1858. Inhuldingvan 18SlandbeeIden van Graven en Gravinnen van Vlaenderen. GROOTE KRYGS FEEST DINSDAG 3" OOGST. Lochtvaert van M. Godard, s'namiddags om dry uren. De Kompany van den Westvlaenderschen yzeren weg, zal een buitengewoon konvoy inrig- teu van Brugge naer Yperen Zondag icn Oogst; eu van Kortryk naer Yperen Dinsdag 3dcn Oogst. OFFICIEELS AKTEN. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. DEN l"eD AUGUSTY 1838 EN VOLGENDE DAGEN. SCHUIFSCIIIETING.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2