Gazette van Yperen. in Beigienen dat onze geburen, in plaets van IB millioenen, jaerlyks 20 millioenen uit te deelen hebben, gy zult zien dat de hulpmiddelen nauwlyks zullen toelatende aenvragen te aenveerden. Deze die zoo spreekt is een liberale hooge arabtenaer; hy is dus te gelooven, hoewel hy gansch spreekt in den zin der katholyken. Wat zal het ministerie daer van zeggen! De redevoering van M. Liedts is de onle- gensprekelyke veroordeeling van het minis terieel stelsel. Het ministerie van 't nieuw politiek even als datgene 't welk uit den oproer is gerezen, wil al de bezetten, al de gefondeerdealmoessennaerhet bureel van weldadigheid trekken en een gouverneur van het land bewyst thans met cyfers die niet kunnen geloochend worden, dat het stelsel van het gouvernement, dat het libe- rael stelsel voor noodzakelyk gevolg moet hebben het bureel te verzwaren, de armoe de te doen aengroeijen, de gemeenten ongelukkig te maken. 'T is goed teeken, het licht begint van den vyand zelve te komen. In Frankryk zyn er veel gemeenten waer geen bureelen van weldadigheid bestaen, waer de openbare onderstand der gemeen ten nietig of ontoereikend is, hoe onder houdt men daer den armen, vraegt M. Liedts nog? Zyne antwoorde is raerkweerdig, zy is goud weerd Wat de openbare onder- stand nietdoeten waer toe hyonbekwaem is, zegt M. Liedts, wordt door byzondere liefdadigheid volbragt,welkehetonmeet- baer voordeel heeft onder de arme lieden het zorgen voor morgen niet uit te doo- ven, steun makende op het bureel van liefdadigheid 't welke verpligt in het te kort te voorzien. Nooit heeft een liberael zoo stout gespro ken nooit heeft hy beter de waerheid gezeid nooit is de katholyke denkwyze krachtiger gewroken geweest. Deze zwaer- wigtige woorden zouden de ministers en hunne aenhangers onder hun oorkussen moeten leggen om ze by nachte zelfs te overwegen. Doch neen! dat zullen ze niet doenzy verkiezen hunne vrywillige blind heid om de katholyken den oorlog te kunnen aendoen. Slandaerd Maendag 11. 2n dezer, is alhier te Yperen in den Heer overleden, Mevrouw Mauia- Antonia-Walburga De Langiie, douairière van wylentM. Timotheus-Josephus Merghe lynck in den ouderdom van omtrent zeventig jaren. By hare begraving, dewelke na den lyk- dienst in S' Maerlens kerk, geschied is donderdag 11., was er eene menigte toebe- hoorende aen alle staten toegevloeid om een laetste teeken van eerbied te bewyzen aen deze dewelke haer leven lang het voor werp was geweest van de algemeene achting. Sedert eenige maenden was deze weer- dige vrouwaengedaendooreenesmertende ziekte die haer tot het graf heeft gesleept en dewelke zy met eene volkomene onder werping aen den wil des Heeren verduldig heeft verdragen. God beproefde en zuiverde haer, om haer terstond op haer afsterven te geven de belooning van een gansch leven overgebragt in de oelfening der kris- tene deugden en goede werken. Reeds voor hare dood, hoorde men niets anders zeggen dan deze treffende woorden De dood van Mevrouw Merghelynck is een verlies voor Yperen! Inderdaed, zy was eene kloekmoedige vrouw, wier hert nogtans goedertierend en vol medelyden waswier karakter uit hoofde harer ware en verlichtene gods vrucht, zoetheid en aengenaemheid met die verhevenheid en weerdigheid paerde, dewelke zy aen hare rang verpligt was; zoodanig dat iedereen haer eerbiedigde en niemand, de minste zelf, ooit vreesde tot haer te spreken. De algemeene en eerbiedvolle achting waervan zy het weerdig voorwerp was, duide Mevrouw Merghelynck altyd aen als deze dewelke aen het hoofd moest gesteld worden van al de godvruchtige en lief dadige werken die sedert etlelyke jaren in onze stad zyn ingerigt geworden. Geve God dat hare voorbeelden haer overleven,en aldushet verliesdat de armen en behoeftigen onderstaen, gelenigd en verzacht worde. REGTBANKEN. Zaterdag 31 july bevond zich voor het hof van assisen te Brugge, eene nog jonge vrouw, van een yselyk schelmstuk beschul digd dit van vrywilliglyk en met voordacht haer kind, oud dry maenden, vergiftigd te hebben. Amelia-Sophia Maeckelberg, oud 23 ja ren,spellewerkstergeborenleRousbrugghe en te Poperinghe gehuisvest, had haer kind te voesteren geplaetst by Winocus Leroy, in deze laetste stad. Den 50" mei 1838 begaf zy zich naer de wooning van Leroy, nam het kind dat welvarend was, op hare knien en hield het aldus gedurende de eenige minuten die eene afwezigheid der vrouw Leroy duerde. By hare terugkomst bemerkte deze met verbaesdheid dat het kind onpasselyk scheen, dat het zelve den mond verbrand had, dat er zwarte plekken op zynen kin, zyne keel en zyne kleedingen bestonden. Vrouw Leroy de kleine ongelukkige ter stond opnemende, en eene misdaed ver moedende, veranderde de kleedingstukken en bewees de teederste zorgen aen haren voesterling. De ontaerde moeder trad uit de wooning en keerde eenigen tyd terug, zeggende dat deze onpasselykheid geene gevolgen zou hebben. Zy vertrok omtrent 8 ure 's avonds. Winocus Leroy ging twee geneesheeren hier van kennis geven die de kwael zonder hulpmiddel vonden inderdaed het arme kind gaf omtrent middernacht den geest. De lykschouwing bestatigde dat de dood moest toegeschreven worden aen de ver giftiging door vitriool die in den mond van het slagtoffer was gegoten geweest. De politie, van deze feiten onderrigt, nam by debeschuldigdeeen kleed in beslag, waer men plekken vitriool op bemerkte en bestatigde dat den 28° mei voorgaende, Amelie Maeckelberg een jong meisje belast had, van vitriool te koopen. Voor den instruktieregter bekende deze ontaerde moeder haer schelmstuk met al de omstandigheden die wy komen aen te halen. Op het bevestigend verdikt van den jury, heeft het hof Amelia Maeckelberg tot de straf des doods veroordeeld. Moet een herbergier iedereen bedie nen die in zyne herberg komt, en drank wil betalen? De regtbank van Gers, in Frankryk, heeft hierop neen geantwoord. Een hotelhouder, geweigerd hebbende een middagmael te bereiden, voor eenen reiziger, die zulks tegen betaling vroeg, werd voor de politie gebragt, krachlens eene wet van 1363. Hy werd voor den vrederegter vrygesproken. De politie-kommissaris ging in beroep; maer het hooger hof besliste, dat de handel vry was, krachtens de wet van 15" maert 1791 en gaf den hotelhouder gelyk. BRAND DER BEURZE TE ANTWERPEN. Een brand is uitgeborsten in het gebouw der Beurze te Antwerpen. Maendag nacht, ten 11 uren is het vuer begonnen in de daken van het gebouw. In eenige uren was alles zoodanig verslonden datvan dit schoon en prachtig gebouw, opgemaekt in 1331, er niet steen op steen zal blyven. Het archief der koophandel kamer van het koophandel tribunael en van de kamer der makelaers is vernield. YPEREN. De processie van O.-L.-V. van Thuyne is gedaen geweest, zoo als de voorledene jaren, met luister en pracht. De groepen Van het HH. Sakrament, van de H. Barbara en van O.-L.-V. van Thuyne, alhoewel door de ingezetenen van Yperen sedert vier jaren gekend, doen by bunne ver- schyning nog altyd denzelfden indruk van aengenaemheid en voldoening, terwyl de vreemdelingen dezelve om hunne uitge kozene en edele houding bewonderen. Het publiek heeft deesmael zoo wel als in de processie van het HH. Sakrament niet zonder spyt bemerkt dat het magis- traet fh zyne afwezigheid zoo tegenstrydig aen het voorbeeld zyner voorvaderen, blyft voortduren. In de laetste processie van het IIH. Sakrament, was het de Heer lieutenant dei- gendarmen die het zich eene pligt gerekend had het Hoogweerdige onmiddelyk op te volgen; deesmael waren het eenige deftige mannen toebehoorende aen de afdeeling der oudgedienden van het korps der Sa- peurs-Pompiers, die de plaels eerlyds door de Heeren van het Magislraet gehouden, vervold hebben; zy hebben door hunne eerbiedvolle houding betoond dat zoo als dapperheid ten ouden dage nog hun hert verwarmd, het geloof ook hunnen geest verlicht en hunne ziel versterkt. Het programma der Thuyndag feesten is stiptelyk gevolgd en vermakelyk uitge voerd geweest. By de schuifschieting die zondag en maendag 11. plaets heeft gegrepen waren er meer dan vyftien honderd man schappen tegenwoordig, toehehoorende aen de burgerwacht of aen Pompiers korpsen. STERFGEVAL. i

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3