Gazette Tan Yperen. ARRONDISSEMENT YPEREN. 14. Belle en Eecke j. Meirelbeke en Waerschoot j. enp.S. Pauwels p. en v. 15. Antwerpen p. Nederbrakei j. en Wormhout j. en p. Deynze v. 16. Ylissinghe j. 18. Loo in Veurne Ambacht v. Nieuwe maen den 7". Eerste kwartier den 15°. Volle maen den 23°. Laetste kwartier den 30°. telgen op de Barmlanden is toegestaenmen berekent de inkooins! op fr. i,5g3. De rekening van de burgerwacht is in uitgave erj ontfangst voor 1857 gesloten op fr. i,53o; de budget voor i85g is aenveerd op fr. i,4oo; het krediet voor de muziek is afgeschaft en de twee derden er van zullen gebruikt worden tot eene nieuwe tenue voor den helft der trommelaers vau het batailion. Brielen. Woensdag, 22en dezer, ter gele genheid der gemeente kermis zal er in de herberg de Zwaene alhier, omtrent zeven ueren 's avonds, een concert gegeven worden door de Fanfaren- Societeit. De ingang pry sis gesteldop 5o centiemen. IIollebeke. Op Donderdag, i6,n dezer, zal alhier, otn dry ueren na den middag, voor de herberg den Meiboom plaets grypen eene GROOTE RINGSTEKING op peerden, muilezels en ezels. Zes pryzen zullen worden gegeven te samen ter weerde van fr. 122, en daerenboven nog vyf onbekende pryzen x° voor de kluchtigste kleeding, 20 voor de schoonste burgerkleeding, 3° voor 't schoonste peerd, 4° voor den schoonsten muilezel en 5° voor den schoonsten ezel. Kemmel. Uitslag der Gaei-Bolling die al hier zondag den 5° dezer heeft plaets gehad. j«n p,ys aen de sociëteit van Meessen. fr. 25-oo 2cn aen de sociëteit van Meeoen i2-5o 3cn aen de sociëteit van Kemmel. i2-5o Eeue schoone medalje is gegeven aen de sociëteit van Meeoen voor de schoonste houding en de verstafgelegene en eene gelyke medalje aen de sociëteit van Dickebusch voor de talrykste. Poelcappelle. Zondag, 12°" dezer, is het kermis alhier; ter dier gelegenheid zal er, ten 2 ueren namiddag, eene groote schieting met den handboog beginnen; de prys der dry opper- vogels is bepaeld op 100 fr. en den inleg op zeven. Poperinghe. Men schryft uit Londen De nieuwe hop komt op de markt toe; maer zy is nog in te kleine hoeveelheid om zekere pryzen te konnen aenduiden. Men schryft uit Aelst, 5 september Voor de eerste mael hebben wy ter markt eenige zakken hoppe gehad van den nieuwen oogst; deze hoppe had nog de vereischte rypdora en droogte niet; na de gedingen die omtrent twee uren lang geduerd hebben, by gevolg der hooge eischen der landbou wers, heeft men geëindigd met te verkoopen aen fr. jo5,75 en 65 de 3o kilos. Eene diefte is begaen geweest woensdag in dezer, ten nadeele van sieur J. Van Doorn, dag- looner; gedurende dat hy omtrent den noen zyn hnis alleen gelaten had, zyn er dieven binnen gedrongen en hebben uit eenen koffer omtrent de som van 60 franks gestolen. De daders zyn nog niet gekend. Locre. Dinsdag laetst, hebben alhier om trent den middernacht dieven gepoogd in te breken in het huis van Barbara Trioen woonachtig by de plaets. Het gerucht veroorzaekt door het vringen aen de vensters heeft de vrouw ontwaekt die terstond om hulp heeft geroepen. De dieven zyn op de vlugt gejaegd geweest, en hunne voet stappen zyn achtervolgd geworden tot op den Rooden Berg; zy waren zoo het schyut ten getal Ie van vier; tot nn zyn er geene ontdekkingen gedaen Oostvleteren.Ter gelegenheid der kermis zullen alhier, volgens besluiten van den gemeente Raed, op zoodag 12®* dezer en volgende dagen, publieke feesten en vermakelykheden gegeven worden, namentlyk den zondag, om 4 ueren namiddag, een Ryspel met ezels en s'avonds ten 8 ueren een vuerwerk; den maendag, om 4 ueren namiddag, Masthlemmingden dinsdag, om 3 ueren s'namiddags, allerhande speleu op het water, ter gehuchte Elzendamme; woensdag by de Barrier, langs den steenweg naer Woesten, eene groote Boiling, en den donderdag in de dorpplaets een schoon Tournvoi spel. Woesten. Woensdag in dezer, is er eene diefte gepleegd geweest, in de wooning en ten nadeele van L. Vlaminck, kleine landbouwer, aen den weikeu kwaeddoeners de som vau omtrent 9 franks ontnomen hebben. B1TTETLATDSC1I. Brugge. Op de veemarkt van 7" dezer telde men 279 hoornbeesten. De geringe hoedanigheid overtrof de goede; de verhandelingen gebeurden traegzaem. Oostende. Eene droevige tyding is in deze stad aengekomen de schoone drymaster Leopold, van 753 tonnen, kapitein A.. Goussement, (zoon van den generael dezes naems( met een manschap van 20 persoonen, die met ballast den 18" december laetstleden onze haven verlaten had, en Cardiff den 2n february volgende, met 1000 tonnen kolen voor Callao, is den t2n april laetst, op den groolen Jason, een der eilanden van Falkland, niet ver van de kaep Horn, met man en muis vergaen. Een man alleen is gered geweest, 't is de ge noemde Pieter De Clerck, van Oostende. Deze matroos al deze beweenensweerdige tyding aen zyne vrouw aetikondigende, zegt dat hy door een amerikaensch schip is opgenomen geweest, 't welk hem naer Montevideo geleid heeft. Men weel geen woord van de wyze op de welke de Leopold vergaen is en hoe De Clerck alleen is kunnen gered zyn. Al de mannen die zich aen boord bevonden, behalve den luitenant, M. Nysens van Antwerpen, zyn van Oostende en laten vrouwen en kinders achter. Dit schip behoort toe aen MM. A. en J. Van Iseghem en Ed. Van Cuyl, dezer stad, en M. L. Delebaye, van Antwerpen. Men herinnert zich dat dit schip in november i856 naby Douvers gestand is, en onder arneri- kaeosche vlag Celia heette,en door de twee huizen van Oostende was aengekocht geworden. Moen. Den 3° dezer maeod, de genoemde D. De Vos, oud 55 jaren, daglooner alhier, is dood gevallen al in eenen put dalende om aen het onderaerscb gewelf van de vaert van Kortryk naer Bossul te werken. Handzaeme. Alhier eene diefte met braek is gepleegd geweest, ten nadeele van de echtge- nooten Van Geldhof, juweliers in deze gemeente, en bestaende in 1° 7 ringen met diamanten ver sierd, 2" 6 paer gouden oorslingers, en 3° 5o a 35 paer gouden ringen, al te samen ter weerde van omtrent 470 franks geschat. De dader dezer diefte is nog niet gekendmaer men vermoedt een persoon die aen het huis niet vreemd is. Thielt. Het zoontje van den olieslager Van Zieleghem speelde by den molen van zynen vader, toen het eensklaps door een der zeilen getroffen en op eenen grooten afstand van daer geslagen werd. Men heeft het in eenen hopeloozen staet opgenomen. Beerst. Op de plaets alhier heeft een ge vecht plaets gehad, waer, zoo het schynt, men de messen heeft gebruikt; want tot heden ligt een persoon te bed, die, zoo men zegt, een messteek in het aengezigt zou gekregen hebben. Het ware te wenschen dat de politie wat meer en tydelyker de herbergen dede ruimen. Moorslede. De genoemde Ernest Keuze, oud 12 jaren, bezig zynde met aerdappels uit te doen, heeft onvrywilliglyk een slag met de greep op het hoofd van zynen broeder Desiderius, oud 3 jaren, toegebragt; een uer daerna had het kind opgehouden te leven. Dixmude. De heeren ondernemers van den I yzereo weg van Lichtervelde op Veurne, hebben de persoonen die groodeo hebben moeten afstaen, voor het daerstellen van dezen yzeren weg en weigerden dezelve, door eene voldoende afsluiting, van gezegde weg af te zetten, eene rekening toe gezonden der kosten van eene afsluiting welke die heeren zelve hebben doen plaetsen ten laste dier persoonen. Deze laetsten, van de stad Dixmude en van Eessen, weigeren, zegt men, eenpariglyk voor iets in die kosten te komen. Turnhout. In deze laetste dagen hebben zich verscheide hollandsche kommissiën in Den Haeg vereenigd, om met bet gouvernement de ontwerpen van yzeren wegen in het zuidelyk gedeelte van het koningryk te betwisten. Het ruim plan van MM. Surroondt, waer in byzon- derlyk Turnhout belang heeft, zal waerschynelyk goedgekeurd worden. De kommissiën hebben Den Haeg verlaten, en het kabinet is io beraedslaging. Hoei. Onlangs een haes, een ware haesdoor jagers agtervolgd had het hazenpad verkozen en kwam met vlugheid onze stad binnengevlogen waerschynlyk als een verstandige vierpooter dacht hy dat het zitting was in ons tribunael en dat hy daer kon in veiligheid wezen, aengezien de wetten vaststellen dat niemand in het geregthuis, terwyl de regters zitten, ten zy op hun gebod, mag vastgehouden worden. Heer haes dan, nam de weg regt naer den tribunael; in een, twee, drie was hy negen en twintig trappen hoog om in de gehoorzael te vlugten. Maer, eilaes! hy weet niet dat het vacaocie is voor de regters, hy vindt de deur gesloten Hy wilt op zyn pad wederkeeren, maer 't is te laet! een ongenadige greffier neemt zelfs de moeite niet den haes zyn doodvonnis af te lezen, maer geeft hein den klop; de haes rekt zyne spartelende pootjes uit en isdood. Jemmapes. Over eenige dagen een jongen twaelf jaren oud, gaf een peerd te drinken; het dier, men weet niet uit welken gril, nam met zyne tanden den knaep by den regten erm dien het verbryzelde. Op het geschreeuw van den lydenden kwam veel volk toegeloopen; met had de grootste moeite om het peerd te dwingen deu erm los te laten; het scheen met gretigheid het bloed in te zuipen. De jongen is zynen erm moeten afgezet worden. JAER-j PEERDE ET VEEMARKTEN. SEPTEMBER. J. beteekent jaer, P. peerde, eo V. veemarkt. MAENLOOP VOOR SEPTEMBER. BEITENLATDSCH. Frankryk. De Keizer en de Keizerin der Franschen zyn te Biarritz aengekomen. De keizer- lyke prins is eenige dagen later vertrokken uaer dezelve keizerlyke verblyfplaets. De nieuwe overeenkomst betrekkelyk de tele- graphische onderhandelingen tusschen Frankryk België, Nederlanden, Piemoot en Zwitserland is geteekend te Parys. Het traktaet gesloten tusschen Frankryk en Engeland van den eenen kant en de Chineezen van den anderen kant, gelykt niet aen dit gesloten tusschen Rusland en China. Algerie. De Monileur kondigt een keizer- lyk besluit af, waerby de bedieningen van gouverneur-generael van Algerien worden afge-

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3