HET ARRONDISSEMENT. 2de Jaergang. N o 58. Sedert dat het liberael ministerie aen het roer der staetszaken zit, is het be stierd door de klubsen, die het opleggen, hier eenen deftigen atnbtenaer af te stellen, daer zich te wederhouden van eenige gemeente benoemingen te doen, by gebrek aen liberale koppen. Het stelsel van het tegenwoordig politiek, dat men zou het versleten politiek mogen noemen, bestaet in middels te gebruiken om al de plaetsen te geven aen knapen, die met ziel en hert aen het liberalismus verslaefd zyn. Men aen- schouwt in ons land de politieke partyen, niet meer als eene noodzakelykheid sprui tende uit hetkonstitutioneel gouvernement, maer de eene de liberale roept de andere toe: Wee aen de overwonnenen Ondervraegt, nu dat de gemeente kie zingen reeds sedert omtrent een jaer geschied zyn, of er voorzien is in al de plaetsen van burgemeesters en schepenen, en gy zult vernemen dat er, het land door, nog vele benoemingen te doen zyn. Het is genoeg dat men zyne kristelyke pligten kwyt, opdat men den naem van kleriliael moete dragen en vervolgens bedacht zy van niet liberael gezind te zyn, om als onweerdig gerekend te worden eene plaets te bekomen. Om iets te krygen moet men in het voorgaende bewezen hebben dat men kruipt op handen en voeten voor eenen gouver neur, of voor eenen dislriktkommissaris; men moet proeven gegeven hebben van liberale geweldigheid, men moet een abon nement genomen hebben aen eene godde- looze gazette, die ondersteund is door het ministerie, men moet kunnen klappen in de herbergen tegen de priesters. Al die Q-BDICST PRYS DER GRANEN EN EETWAREN IN DE JAREN 1587 EN 1588. De »olgeode regeleo bewyzen de ongesladigheid der pryzen van de eeiwaren. In iS8y was het, gelyk men zegt, dieren tyd; het volgende jaer gaf alles in overvloed. Wy deelen hier geern orize lezerseen schrift mede van dienen tyd. De spelling zal voor velen misschien moeijelyk te vooren komendoch het is niet onverslaenbaer en met een weinig oplettenheid zal men gemakkelyk dit oud vlaetnsch ontwarren. JVaerachtige verclaringe van de groote ende subile verandering/ie van de dierle ende differentie van den granen des jaers 587 ende 1588 daernaer volgende schoonheden zyn comptant geld om een postje te krygen. Te Gent komt het ministerie eenen professor der universiteit af te stellen; hy ging nog naer de misse die man, en hy hield misschien nog zynen paesschen! Die heer dan kon onmogelyk liberale lessen geven in den zin van Brasseuren Laurent, die openllykgeschreven en geleerd hebben dat Christus geen God is en andere ket- tersche leeringen van den zeiven trant hebben voorgehouden. De minister Rogier heeft dienen pro fessor afgesteld zonder te zeggen waerom; al de liberale gazetten zwygen gelyk vis- schen over die afstelling. Nochtans er is in die handelwyze van het ministerie iels dat zoo hatelyk is dat alle weldenkende mensch er over diep veio itweerdigd is. Nogeenigedagen en wy zullen een ander liberael speeltje zien spelen. Welhaest zal de Monileur de benoemingen afkondigen der toezieners van het lager onderwys. Men zal namen zien voor den dag komen die bewyzen zullen dat de schoolonder- wyzers moeten öp den liberalen leest ge slagen worden. De klubsen zyn aen den gang in al de provinlien; zy willen dat het ministerie treflelyke mannen links en regts afstel Ie zonder genade, en kassei mannen in hunne plaetsen stelle. Meer als een toeziener van het onderwys zal zyne plaets ontnomen worden; een liberael blad kondigt het aen in dezer voegen De wet van 1842 zal liberalyk worden toegepast, in afwagting dat zy liberalyk worde veranderd. Verstaet gy die woorden, gy die u altyd geschaerd hebt rond de grondwet, om ze te plegen naer behooren? Uitsluiting der eerlyke lieden, vervanging derzelve door klubsmannen verwarring in de gansche samenleving, door het onderdrukken dér goeden daer is de tegenwoordige gestel tenis,die nogaltydzal verergeren naermale dat het ministerieblindelingsgehoorzamen zal aen de slechte hertslogien der baet en heerschzuchtige lieden, die voor stelsel hebben zich de te verheffen in de plaets van anderen. Het staetsbestuer is onderdrukt; het heeft geene rnagt noch geenen moed ge noeg om door zich zeiven te bestierenhet leidt het land in den weg der onzekerheid; het luistert naer geene andere stem dan naer die van mannen die haet gezworen hebben aen den godsdienst en die in hunne verwaendheid, alle stelsels vanbil- lyke staelkunde en van geregelde samen leving eenen onverzadelyken haet hebben gezworen. Deze slaet belooft niets goed voor het toekomende. Hy is ons gegeven door een ministerie dat zal omverre geworpen worden door de klubsen zelve, toen hel deze niet meer zal kunnen voldoen. En dan DE LIEFDADIGHEID. De liberale ministers hebben op hun getouw eene nieuwe wet op de liefdadig heid zy zal de kamers aengeboden worden in de aenslaende zitting, die aenvang nemen zal in het begin van november. Die wet door het liberael voortgebragt, ge sproten uit den kassei-geest van mei, zal hebben een aerken van haer vaerken; zy zal weei'digzvn van het liberael ministerie. Wy moeien dan niet verlangen naer eene GAZETTE VAN YREREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van inschryving by jaer Voor de stad Fr. 4-°°' Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den icn September. EN VAN GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen d*n drukregel BrievenBekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden De bekendmakingen mor!en den Donderdag, toegezonden worden. OP DEN Als men schreef Juysent vyf hondert seven eu tachlentich jaer, Doen golt het coren tot Brussel achttien rinsguldens voorwaer, Maer anno acht en tachtentich sacht men wonderlyck ver- Doen cocht men om achtien rinsguldeus, dat is olaer, [keeren Al den nooddruft die hier voloht naer; Al hadden wy langhe gheweest in swaer verseeren, Wy verblyden ons door die vrercken des Heeren. Een sister tarwe, een sister coren, hier op wel let, Een sister gerste, een sister haver net, Een sister boonen, een sister eerten ront, Een gelte wynt, een ame biers vol ghetont, Thien pont runtvleesoh, thien pont hameien vleesch gesout, Thien pont verckenvleesch, thien pont boteren seer goet, Thien pont hollantsoheu kaes, met eenen vilten boet. Een half vat sout, Een quarte smout, Eenen halvcn steen keersen, ende een paer schoenen, Eenen riem met eene tesse, omde gelt daer in te doeue, Met eenen vrouwen doek, wel gestyft staende net, Daeromme hier rypelyk op let, Met een paer messen, die quaelyck waren vergeten, Want men vele van dese partyen daermede moet eten, Die cocht men al om achttien rinsguldeus waerachtich, Daeromme, o Menschen, aensiet Gods werckeu crachtich. Syt gedachlich Gods milde gratiën, Hiernae volgen alle de specificatiën. Een sister ter we28 stuivers. Een sister coren*4 Een sister gerste12 Een sister haver6 Een sister boonen10 Een sister eerten 10 Een gelte wyns22 Een ame biers24 Thien pont runtvleesch20 Thien pont hameien vleesch ao Thien poot verckenvleesch 20 Thien pont botere20 Thien pont hollautschen kaes 3o Eenen vilten hoet20 Een half vat sout*4 Een quarte smout10 Eenen halven steen keerssen 20 Een paer schoenen25 Eenen riem2 i|2 Een tesse3 i[2 Geit in de tesse 2 112 Eenen vrouwen doeoki3 i{2 Een paer messen5 Guldens 18 Tot achtien rinsguldens beloopen alle dese partyen voorwaer i Daeromme danckt den Alenogenden Heer uit opeubaer. Iut selve jaer is gecomen eenen huysman int openbaer, Om te coopen een paer schoenen voorwaer, [sister boonen, Medebrengen een sister coren een sister eerten en eeu Die vercocht hebbende om te betaeleu syn schoen, Gebrack hem uooh twee stuyvers om die te voldoen.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1