Gazette Tan Yperen. M. D'Haene, onderpastor te Meenen, is besluerder benoemd van de Zusters van Liefde te Kortryk. M. Vervenne, onderpastor van S'-Pieters te Yperen, is bestuerder benoemd van het klooster te Heule, en alhier vervangen door M. De Brabandere, Licentiaet in ka- nonielyke regten, die van Roomen weder gekeerd is waer hy zyne hooge studiën heeft voortgezet. M. Singier is kapellaen benoemd van de kathedrale van Brugge. M. Roels is onderpastor benoemd te Meenen. M. Delvael, pastor van Vive-S'-Eloi, is den 2"° october overleden in den ouder dom van 75 jaren. Meenen. Woensdag morgend hebben de onderbrigadier der douanen Dumortier, en de gepreposeerde Houssin, alhier, twee pakken kanten aengeslagenwelke in België gesmokkeld werden door eenen hondde eigenaer van hel beest is gekend, en deze zal met de justitie een appelken te schellen hebben. Kortryk. Vrydag, is nog eens in onze statie een ongeluk gebeurd, aen de onvoor- zigtigheid van het slagtoffer toe te wyten. Een der bediende heeft den duim tusschen twee wagons vermorzeld gehad. M. Üenys, is bouwmeester dezer stad benoemd, in vervanving van M. Croquison, bouwmeester benoemd van de provinlie. Veurne. Men meldt van by de Panne, datde eersteen eenige beetwortel-Vilmorin die in België geplant is, zaed heeft gele verd van eene inerkweerdige schoonheid. De zandachtige grond en de verzoutte lucht hebben niet weinig bygedragen om tot dien uilslag te geraken. Men denkt van dien beetwortel niet min dan 20 per honderd suiker te bekomen. Brussel. Er is spraek in de hooge regering van eene grootere ruchtbaerheid te geven aen het officieele blad den Moniteur, door hetzelve in alle gemeenten te laten aenplakken, zoo als dit gebeurd in Frankryk. Men scliynt zelfs beslist te hebben er eene vlaemsche vertalling by te voegen, ten einde onze vlaemsche bevol king te doen weten wat er officieel be sloten is. Een zevenjarig kind, komt nog eens alhier vreedelyk het slagtoffer te zyn van de onachlzaemheid zyner ouders. In eene kamer alleen gelaten waer fosfoorstekjes lagen, stak de kleine ongelukkige, al met deze brandstoffen spelende, het vuer aen zyne kleeding en werd welhaest met yse- lyke brandwonden overdekt. Wanneer men er in gelukt is de vlam uit te dooven, had hy reeds verscheidene gedeelten des lichaems ernstiglyk aengerand en 't is in eenen zeer droevigen staet dat men het kind naer hel gasthuis heeft overgebragt. Bergen. Zie hier een nieuw voor beeld der noodlottige gevolgen van den drank. De verledene week is er eene jonge vrouw alhier na eene brasparty in hare bedronkenschap versmacht, in weerwil de hulp die haer toegediend werd. JAER-j BEERDE EN YEEMARKTEN. 15°. Deynze v. 16°. Waereghem j. Loo v. 17°. Lessene j. en p. Nieuwe maen den 7°, 2 ure 10 min. s'morgens. Eerste kwartier den 15°, 12 ure 51 min. 's nachts. Volle maen den 22°, 5 ure 27 min. namiddag. Laetsle kwartierden 29", 8 ure 42 min. s'morgens. Ryssel. Een nog al zonderling feit vertoont zich in het departement van het Noorden in de jagtjaerboeken. Verschei dene damen uit het kanton van Valencyn hebben jagtpermissien gevraegd. Zullen deze permissien echter aen deze oorlog schoonheden zonder de manpermissie toegeslaen worden? Wy hebben reden om hier aen te twyfelen, In alle geval is het vraegstuk zeer zonderling, en verdient de bekommering van onze besturende wetge vers op te wekken. Paris. Zie hier eene geschiedenis van Auverners die niet van alle oorspronke- lykheid ontbloot is, en waervan de echtheid genoegzaem gewaerborgd schynt te wezen. Twee sterke zonen van Auvernien, Jan Tulard en Martial Giraud, die te Périgueux het beroep uitoefenden van schoenlappers, kregen het in den kop met den yzeren weg naer Parys te gaen, ten einde zich aldaer te installeren als waterdragers. Slechts één punt baerdehun eenige moeijelykheid zy bezaten te samen in gansch hunnen wereld maer 40 franks, en de prys der ryluigen van 5e klas is 37 franks per persoon. In dezen toestand namen zy een heldhaftig besluit. Er wierd besloten dat een van hun beide in een wagon zou plaets nemen, terwyl de andere zich in eenen koffer zou laten sluiten, welke als reisgoed zou opge geven worden. Na een lotje gelrokken te hebben, moest Martial Giraud de reiziger zyn en Jan Tutard het reisgoed. Alles aldus geschiktzynde, kroop Tutard gansch in eene en zoo goed als hy maer kon in den koffer van Giraud; aldus werd hy naer destalie gevoerd, aengeboekten onder de koopwaren geworpen. Men vertrok. Te Parys aengekomenging Giraud spoedig zynen reiskoffer afhalen. Och on geluk! hy was op dit konvooi niet meer te vinden. Na lang en nutteloos zoeken, ver nam men ten lange leste, en slechts des anderendaegs, dat, in eene overlading die men te Tours had moeten verrigten, de koffer onverwist op een ander konvooi gezet en naer eene andere statie gevoerd was. Dat men oordeele over Giraud's wan hoop. Reeds begon hy te denken aen de folteringen van zynen ongelukkigen kame- raedhy dacht hem dal hy hem van honger zag bezwyken en zyns vriends hulp hoorde afsmeekenvan eenen anderen kant, durfde hy de waerheid niet verklaren aen de yzeren weg bedienden, uit vrees van een proces ingespannen te worden als pligtig van bedrog en smokkelary. 'T was slechts daegs nadien dal hy be sloot van zyn hert eenen steen temaken en regt uit de waerheid te verklaren. Men deed den telegraef werken, en men vernam dat de koffer van kant geplaetst stond in eenen verloren hoek eener statie niet verre van Nantes, zonder eenig adres, want Giraud had deze formaliteit vergeten in te vullen. De koffer werd opengedaen. Het was meer dan hoogen tyd. De ongelukkige Tutard werd er wel is waer nog levend uitgetrokken, maer hy was al niet veel beter meer dan een geraemte. Het is waer- schynlyk dat er eenigen tyd zal noodig zyn voor aleer hy van zynen schrikkelyken angst zal hersteld wezen en den weg naer de hoofdstad zal kunnen nemen, om wa terdrager te gaen worden. Zwitserland. Kolonel Charras bevindt zich te Zurich, alwaer hy, den 5" october, met zekere jufvrouw Koeslner in den echt zal treden. Weenen. Een nieuw feit komt te be vestigen wat er is gezeid geweest nopens de ontwerpen door üoslenryk opgevat voor de vergrooting zyner zeemagt 't is de dienstneming in de keizerlyke oorlog marine van den jongen aertshertog Louis- Victor hy zal den graed van fregaet luitenant nemen, en om beter de poogin gen van den aertshertog Maximiliaën te bureel van weldadigheid derzelfde gemeente de inoodige geldsommen te behandigen tot het uit— deelen van brood aen den armen; hier toe wordt ook het weldadigheids bureel bemagtigd. Het bureel van weldadigheid van Yperen is bemagtigd de onroeiende goederen door denzelveu gever te ontfangen op voorwaerde van zyne inzigten te volbrengen en aen de kerkfabriek van S'-Martens te bestellen de geldsom noodig tot de kerkdiensten by testameut voorgeschreven. De kerkfabriek van S'-Mariens te Yperen wordt bemagtigd tot het ontfangen der gezeide geldsom. Een koninglyk besluit van 4n October, be~ magtigt de kerkfabriek van Iseghem, alsook het bureel van weldadigheid en de besturende kom missie van de burgerlyke hospicen dezer stad, om de giften te aenveerden die hen door Mejuffrouw Van den Bogaerdeeigenaersterzyn gedaen geweest. Een ministerieel besluit van 5n October behelst dat de waters in den Yser, tot o™70 onder bet zomerpeil zullen afgelaten worden, gedurende vyftien dagen, te rekenen van nn dezer. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. STERFGEVALLEN. B1NNENLANDSCII. Meu spreekt alhier van eene vereenigirig die eerlang zou ingerigt worden om hel onderhouden *au de zondagrust te verspreiden, Een groot getal koophandelhuizen zouden vau meening zyn hier aeri toe te stennuen. In het departement van 's lands werken, maekt men een wetsontwerp gereed van vermin dering van den taiief der Staets yzeren wegen, zoo wel voor dfe reizigers als voor de koopwaren. Men verzekért dat men er gelykelyk verscheidene ver beteringen in den brievenpost bestudeert. Het gerucht bevestigt zich dat er wetsont werpen betrekkelyk het onderwys en de liefda digheid de Kamers zullen aengeboden worden, van met hunnen intrede, die den gn uovember, 2° dyusdag der niaend, zal plaets hebben. OCTOBER. J. beteekent jaer, P. peerde, en V. veemarkt. 11®. Caprycke, Destelbergen en Everghem j. en p. Knesselare p. en v. Meessen v. MAENLOOP VOOR OCTOBER. BUITENLANDSCH.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3