Gazette van Yperen. goed te beschermen tegen de socialisten dan het in Belgie in goede werken te verkeeren. Wy gaen dan op de zoo gewigtige zaek der liefdadigheid eene wet hebben,die niet anders zyn zal dan eene wet van party schap, ingeboezemd door eenen vuigen haet tegen de katholyke religie. VLAENDEREN'S ARMOEDE. Toen de aerdappel plaeg begon te woe den, was er hongersnood in Vlaenderen; wanneer die verminderde, stond het volk op uit zyne kwyning en begaf zich met moed tot het werk. Alsdan was heer Rogier minister van het inwendige, en zyne lofiuiters schreeuwden in de liberale ga zetten dat de liberale minister het land had gered! Sedert dien voert heer Rogier den naem van Bedeler van Vlaenderen. Maer dat al is loutere schyn; zie hier de waerheid. Wie Vlaenderen kent weet dat het ver armt. Wel is waer het volk heeft werk; maer 't is ook waer dal by duizende arme Vlamingen hun land verlaten hebben om eiders, en bezonderlyk in Frankryk, werk te gaen zoeken; die staet belooft geene goede toekomst; want indien eene politieke beweging onrust of oorlog te wege brengt het werk valt, de werkman heeft geen bestaen meer, en onze vlamingen die in Frankryk nu zyn, keeren't huis wederom, arm of nog armer dan te vooren; zoo is het gebuerd in 1848. Eene andere, en misschien de gegronde oorzaek van Vlaenderen's ondergang, is het vernielen der kleine pachthoeven. Sedert dat de geest van monopolie alhier wordt ingeplantgelyk in Engeland, worden een groot deel der te verkoopene land goederen, in venditie aengeboden in masse en in perceelen. Aldus worden de hofsteden aen stukken getrokken, en hare deelen gekocht door de aen palende grondeige- naers, die ze inlyven aen hunne meerdere hoeven. Iemand die het platteland van ons ar rondissement bewoont, zeide onlangs dat er gemeenten bestaen alwaer, sedert veer tig jaren, meer als dertig pachthoeven op die wyze zyn gespleten en vernield. Wat is er geworden van die kleine ge bruikers, die te vooren eerlyk bestonden, die kinderen opkweekten welke dienst aenveerden in de groole hofsteden?Zy zyn verarmd door het ontnemen van hun ge bruik; sommige zyn in de steden of in Frankryk geweken, velen zyn op de lyst der armen gebragt. Andere grondeigenaers gebruiken an dere middels om den laetsten duit van den werkman af te perssen. Zy verpachten de hofsteden,welke zy den boer ontnemen, in perceelen, om alzoo een lokaes te wer pen aen den armen werkman en aldus verdubbelen zy bun inkomen. De tyd om den pacht te betalen valt en de ongeluk kige gebruiker heeft geen geld; hy maekt schulden en hy wordt door den eigenaer op strael gesteld. Wanneer de pachtprys de opbrengst der landen overtreft, is er geen gelykwig- tigheid meer;depaelwykten de ondergang van den gebruiker is onvermydelyk. Heeft men ooit zoo veel landslieden zien uitschudden als in onze lyden? Toen baef- mis gekomen is, dan hebben de deur- waerders veel te doen. Wy klaegt er over dienen toestand van zaken? De eigenaer en de gebruiker. De eigenaer om dat hy niet wordt betaeld; de gebruiker om dat de eigenaer hem lastig valt. Het volk staet heden op tegen den ryken, het spreekt van gemeeuzaemheid van goe deren, van gelykheid van staet en van nog al ergere dingen. Waer is de oorzaek van hetkwaed? Zy is in de gansche samen leving, die begeerig is tot goed en pracht en die haer geluk, haer eenig geluk scheppen wilt in de goederen der wereld. Dat de godsdienst altyd den handel van alle staten voorenga, dat hy de maet zy tusschen ryken en armen; dat de eigen baet en de hebzucht plaets maken aen de kristelyke liefde, en dan zal men het land gelukkig zien. Gelukkige tyden op welke wy, over zeventig jaren, Ylaenderen zagen gansch toegegeven aen den landbouw en aen de vlasnyverheid! Dan zag men den over vloed uitschynen lot in de kleine huizekens toe; dan wist men byna niet wat de disch was; de armen waren weelderig. Dan was het vlaemsch huisgezin een kristen huisgezin; de overvloed bestond te samen met den godsdienst en het staets- bestuer vergenoegde zich, voor alle con tributie, met eeuige stuivers te doen betalen voor ieder gemeet land. Nu is het een ander spel! heer Rogier, de redder van Vlaenderen, gaet in den grond onzer beurzen en de contributien groeijen jaerlyks aen; 't en is nooit genoeg. Endatnoemtmen Vlaenderen redden!... Wy hooren dikwyls katholyken klagen dat zy overal verslooten worden, dat men hun alle regt weigert, dat zy, met de schoonste tytels, met de grootste verdien sten, hoegenaemd geen plaetsken kunnen verkrygen; dat de liberaters alles wat mogeiyk is inspannen om hun te bescha digen. Die klagteu, wy weten het, zyn maer al te zeer gegrondmenigmael zyn wy oogge tuige geweest van de vuige middelen welke de iiberatersparly by de hand vat om onze vrienden te benadeeligen. Doch, wy zeggen het zonder aerselen, het is groolendeels de schuld der katholyken dat zy aldus be handeld worden. Waerom zyn zy zoo onverschillig aen alles wat onze party kan begunstigen? Waerom waken zy niet op alles wat de kiezingen aengaet? Waerom brengen zy de misbruiken en de willekeurigheden der ministers ter ken nis niet van de onafhankelyke drukpers? Waerom trachten zy de katholyke dag bladen niette verspreiden? Waerom maken zy geen gebruik van de vryheid van associatie? Waerom in elke gemeente, of ten min sten in elk kanton geen katholyk komiteit daerstellen 't welk in gemeenschap treden zou met het komiteit der hoofdplaets van het distrikt en met hetgene der hoofdplaets van de provintie? Die komileilen zouden zich bezig hou den met alles wat ééne persoon alleen niet kan verrigten; zy zouden maelregelen nemen tegen de willekeurigheid van de ministers en van hunnen aenhang; zy zouden de katholyken tegen alle nadeel beschermen of schadeloosstellen; met een woord, hunne werking zou zoo krachtdadig op de openbare denkwyze en op de han- delwyze van het gouvernement werken, dat de bezwaren der katholyken welhaest grootelyks zouden verminderen. Dat men onzen raed beproeveen men zal er de gelukkigste uitwerksels van zien. BENOEMINGEN BY DE REGTBANKEN. YPEREN. o®©e«s=- OFFICIEELE AKTEN. By kooinglyk besluit van i2en october, bet ontslag van M. C. Van Severen, van zyne bedie ning van voorzitter der regtbank van Brugge, is aengenomen. Het is hem toegelaten zyne regten op een peusioen te doen gelden en den tytel van hooorairen voorzitter te behouden. By koninglyke besluiten van 2°eu i2tn october zyn benoemd Onder-voorzitter der regtbank van Brugge, in plaets van M. Jooris, overleden, M. C. Van Caloen, regter by de zelfde regtbank. Substituet van den prokureur des Konings by de regtbank van Brugge, in vervauging van M. Durnont, die tot andere bedieningen geroepen is, M. P. De Paepe, substituet van den prokureur des Konings te Turnhout. Substituet van den prokureur des Konings by de regtbank van Kortryk, in plaets van M. Wil- lems die zyn ontslag gegeven heeft, M. A. De Grave, advokaet te Gent. Voorzitter der regtbank van eersten aenleg te Veurne, in vervanging van M. Van de Velde, die tot eene andere bediening geroepen is, M. C. Despot, regter by de zelfde regtbank. Regter by de regtbank van Veurne, in plaets van M. Despot, die voorzitter benoemd is, M. J. De Necker, vrederegter van het kanton Passchen- daele. Substituet van den prokureur des Konings te Veurne, in vervanging van M. Hans, die elders geplaetst is, M. Maertens, greffier der koophandel- regtbank te Oostende. Greffier van het vredegeregt te Passchendaele, in plaets van M. De Bouck, overleden, M. L. Christiaen, kommies-greffier aldaer. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Mr Ghyoot, onderpastor te Lendelede, is pastor benoemd te Vive-S'-Eloy. STERFGEVALLEN. M. Van de Kerckhove, ouderpastor, te Autryve, is den io" dezer maend overleden, in den ouder dom van 32 jaren. M. Holvoet, notaris te Beerst, is er zondag schielyk overleden. JWPm»- Maendag 1 in, was het de achtste vetjaerdag van de dood onzer welbeminde Koningin, Louise- Marie, den ii" october i85o, te Oostende over leden. .-. Het gerucht loopt dat men in het ministerie bezig is met lysten op te maken van kandidaten voor het Leopoldsorde en dal deze lysten, aen het haudteeken des Kouiugs, ter gelegenheid van den

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2