Gazette van Yperen. ARRONDISSEMENT YPEREN. 18°. Brussel groote foire. Meenen j. 19°. Lokeren j. enp. Ghistel en Ninove v. 20°. Deynze j. en p. 21°. Tongeren j. 22". Assenede j. 23°. Bergen S'-Winoc j. en p. Nieuwe maen den 7°, 2 ure 10 min. s'morgens. Eerste kwartier den 15°, 12 ure 51 min. 's nachts. Volle maen den 22°, 3 ure 27 min. namiddag. Laetste kwartier den 29°, 8 ure 42 min. s'morgens. 68° verjaerdag van Z. M. zullen onderworpen worden. Tydingen uit Berlyn, van den 8° October, meldden dat de toestand van M. De Stuers beter was. Wy vernamen, en wy waren verheugd het te mogen melden, dat de zieke in zoo besten staet mogelyk verkeerde. De tydingen van 9° en ion waren ook zeer voldoende; maer zoo wy het ver nemen, zyn gisteren brieven aengekomen volgens welke alle hoop van redding verloren is. Poperinghe. Men schryft uit Londen, io° October De zaken verhandeld in de hoppe zyn aengelegend en de pryzen der nieuwe hop vao goede kwaliteit worden gedurig sterker; de oude hop is verlaten alhoewel de behouders den prys vele willen verminderen. Nieuwe Midden en Oost Kent fr. 87-50 tot 125 de 5o kilog. Wealde 67*50 tot 85 Sussex 60-00 tot 75 Comen. Den 7 dezer maend heeft men eene koei gedood en gedolven, van de veeziekte aenge- daen, toebehoorende aen sieur J. De Backer, landbouwer alhier. BINNENLANDSCII. Brussel. Men verhaelt eene niet onaerdige anecdote, die betrekkiog heeft op het verblyf van den hertog van Braband in het kamp van Beverloo: Na dat deze een jong soldaet toegesproken had, raaekte hy een gebaer, dat door den jongen krygs- man werd opgevat als wilde de hertog hem de hand drukken, en waerop hy dadelyk bescheid gaf door een fikscheu handdruk, waeroin de hertog hertelyk lachte. De kolouel nam de zaek nogtans niet als eene grap op en gaf den voorbarigen onder-officier dry dagen cachot. Zoodra de her tog dit vernam, deed hy hem ontslaen. IIoei. Onze wynoogsten zyn tot hier toe verrigt geworden onder de gunstigste voorwaerden in wat de luchtgesteltenis betreft. De druif is vol komen ryp en zeer overvloedig; ook rekent men op eenen vollen oogst en op eene buitengewoone goede hoedanigheid. ODgelukkiglyk heeft de fabriekatie van den schuimwyn die dit jaer zoo bedryvig niet schynt te zullen wezen als in 1857, eene merkelyke vermindering te wege gebragt op de pryzen van voorleden jaer; ook, in plaets van 180 en 200 fr., spreekt men heden maer van 99 en 100 fr. voor den prys van een stuk wyn. Brugge. Sedert lang is er geene zoo groote bevoorrading in vee geweest dan op de markt i2n dezer; men telde 468 beesten; de verkoop is maer traegzaem geschied. Maendag avond, heeft een jongeliug van een twintigtal jaren, zich voor Paryzenaer uitgevende, een zware kassysteeu in de glaze kas geworpen van M. Brilleman, horlogiemaker, in de Philipstokslraet alhier; alhoewel onmiddelyk aengehouden, hy had reeds eeuekostelykezakhorlogiegestolen. Wanneer men hem ondervroeg waerom hy deze slechte daed bedreven had, antwoordde by dat hy zonder mid dels van bestaen was en het gedaen had om in het gevang te geraken. In den nacht van zaterdag tot zondag laetst, is er eene diefte, by iniddel van beklimming en braek, gepleegd geweest in het lokael, gezegd Sarepta, in deze stad, bestaende in eene som van 5oo franks, ten nadeele van een der bediende dezes gestichts. Men zegt dat de twee kerels op wien men groote vermoedens heeft, en waer van de eene alleenlyk den ouderdom van 1 7 en de andere maer 20 jaren bereikthebben, naer Frankrykzyn gevlugt. Den zelfden nacht is ook eene diefte bedreven geweest ten nadeele van eenen herbergier in de Laugestraet, en bestaende in kleedingstukken en eene som van 5o a 4o frauks. M. Vrambout, provisoire gouverneur der provintie die tot nu toe een huis gebruikte by de S'-Jacobskerk, bewoond sedert maendag het gou- vernementshotel. Oostende. De laetste tydingen wegens den borrelput (puits artésien) zyn geenszins voldoende. De poogingen dien men aengewend beeft om de kolombuizen die men er laetst ingeplaetst heeft, eenige meters hoog op te halen, zyn niet kunnen lukken. Reckem. Eene diefte van i,5oo franks is zondag morgend alhier begaen geweest ten nadeele van den landbouwer Liagre. Deze diefte moet door eenen persoon zyn gepleegd, die de gebruiken van den pachter kende; want het gestolen geld zat ver doken op den zolder tusschen het plakwerk en de zoldering. Men doet neerstige opzoekingen om den dader dezer diefte te ontdekken. Gent. Maendag, is er in de kerk van het Groot Begynhof een uitvaert gezongen tot lavenis der ziel van joufvrouw Marie Bermyn, de oudste begyn van het bof. Zy is in den gezegenden ouder dom van omtrent 8g jaren overleden. Joufvrouw Bermyn was begyn gekleed onder den alsdan over Belgie regerenden oostenrykschen Keizer Josephus II. Zy heeft meer dan zeventig jaren het begynen- habyt en de faille gedragen. Hare gedachtenis zal onder de inwoouers van het groot gentsche begyn hof lang leven om 's overledens zachtaerdigheid en deugden. Leuven. Ziehier den uitslag der onderzoeken ondergaen door de studenten der katholyke Uni versiteit van Leuven, binst den tweeden zittyd 1858 5g8 recipiendarissen, tol de Universiteit beboorende, waren ingeschreven; van dit getal zyn er 21 afwezig geweest; 3 zyn geweigerd, 77 uitgesteld, 297 aenveerd op de volgende wyze r6 met de grootste onderscheiding; 80 met onder scheiding; 201 op eene voldoende wyze. JAER-, 1» EERDE EN TEEM ARKTEN* OCTOBER. J. beteekent jaer, P. peerde, en V. veemarkt. MAENLOOP VOOR OCTOBER. BEITENLANDSCH. Bordeaux. De wyn van het jaer i858, reeds gedoopt met den naem van Wyn der zeven komecten, is van eene buitengewooue goede hoe danigheid, terwyl de opbrengst een derde deel en op sommige plaetsen dubbel zal wezen. De bourgonje-wyuen verwacht men dit jaer door- schynend klaer, krachtig, fyn en warmdie van de kust van Beaune zyn uitmuntend van smaek en schoon van kleur; zy hebben den geur of 't bouquet der wynen van 1811, 1812 en 1819; de geestryke kracht dergene van 1822 en x856, en de kleur van dien des jaers i854. Brest. Mgr. Guillerain, bisschop-missio naris in China, schryft uit Roomen, onder date 5n september, aen M, deu pastor van Haye-Pesnel (Manche), dat de Heilige-Vader den heiligen martelaer Chapdelaine gelukzalig komt te ver klaren. De godvruchtige prelaet deze tyding aeu- kondigende zendt ten zelfden tyde aen M. den pastor eenige relikwien mede, bestaende uit eenige stuksketis van de kleederen van dien vurigen zendeling, die den roem van het kanton van Haye-Pesnel uitmaekt. Londen. Onder de persoonen der hoogere samenleving die het katholyk geloof omhelst hebben, binst deze laetste jaren, telt men 3 herto ginnen, 1 markies, 2 gravinnen, 4 burggravinnen, 8 hoogachtbare ladys, ro barons, 2 aerlsdiakers, 85 domioe's en 272 der onderscheidenste persoonen van den engelschen adel. Hedeu zyn er in Enge land meer dan honderd priesters der katholyke kerk die engelscbe dominés geweest zyn. Men hoopt eenigzins de telegrafische gemeen schap met Amerika te kunnen herstellen by middel van nieuwe werktuigen en door in de nabybeid der kust den tegenwoordigen kabel te vervangen door eenen massieven. Sedert eenige dagen zyn de amerikaenscbe seinen ruenigvuldiger. Een telegraphisch berigt uit Southampton Daer Londen gestuerd, meldt heden dat de over- zeesche telegraef gemakkelyk werkt van Ierland naer Nieuwland; maer te Valentia krygt men geene tydingen uit Nieuwland, en het is te vreezen dat men de onderneming zal moeten laten steken. Italien. Een parysch blad spreekt, volgens ontvangene brieven, van ernstige oneenigheden die zouden ontstaen zyn tusschen het oostenryksch gouvernement eo den aerlshertog Maximiliaen, opzigtens het politiek door den prins aengeoomen in bet bestuer van Lombardien. Volgens gemelde briefwisseling, zou de aertsherlog strenge waer- scbuwingen ontvangen hebben, by gevolg derwelke hy hel besluit zou genomen hebben van plotseling Lombardien te verlaten, alwaer hy zich had doen vervangen door den graef van Kissingen, die met den titel van luitenant bekleed geweest is. Dezelfde briefwisseling voegt er by dat de aertshertog voor nemens zou zyn zich in Belgie te komen vestigen. Onnoodig te zeggen dat wy gansch de verant- woordelykheid dezer geruchten overlaten aen het blad dat dezelve heeft aengekondigd. Roomen. De Heilige Vader heeft bevolen dat, ingezien de openbare mirakels die op het afsterven gevolgd zyn van de eerste vrouw van deu regerenden Koning van Napels (Christina van Savooijen, zuster van de doorluchtige Keizerin Maria-Anna van Oostenryk)er opzoekingen zouden gedaen zyn voor hare zaligverklaring; zy zyn reeds begonnen. Berlyn, 9 october. Een koninglyk bevel, in dagteekening van 7" dezer, overwegende dat de Koning by voortduring belet is van zelve het gouvernement te besturen, gelast den prins van Pruisen, in afwachting dat Z. M. op nieuw de pligten des koningdoms zal konnen vervullen, van in hoedanigheid van regent, het koninglyk gezag uit te oefenen, onder zyne eigene verantwoorde- lykheid jegens Gods, ten besten en volgens geweten mogelyk zvnde, en uit dezen hoofde de verdere maetregels te nemen die zullen noodig zyn. New-York. Een koophandels-traktaet komt gesloteu te worden tusschen Belgie en de Ver- eeuigde-Staten. Ter gelegenheid van dit traktaet is er eene kwestie opgerezen die ten hoogten Ant- werpeu eo gansch den belgischen koophandel aenbelangt, wy spreken van de scheepvaert der Schelde. Het gouvernement der Vereenigde-Staten heeft nopens dit punt een zeer belarrgryk besluit genomen, 't welk ongetwyfeld, binnen kort offi- cieelyk zal afgekondigd worden. Dit besluit zal heel en gansch ten voordeele van Belgie en van den algemeenen koophandel strekken. BERGERSTAND DER STAD YPEREN Van tot X5en October. Mannelyk geslacht 6 Geboorten^ yr0UWg|y]f 3j samen 9. Huwelyken 3. Billiet, Franciscus stads kommis, en Dedecker, Nathalia, kante werkster. Huyghebaert, Philippus, schoen-

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3